Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

351-400 от 618

404.   №113 стига си писал глупости взимал 500 лв не носел от говорност взимал 1200-3000 лв носел голяма отговорност... вярно е но за 500 лв да не носиш отговорност, а днес да ти минат само 4-5 тона през ръцете без значение дали е чувал с пясък или разни други болкуци са си все 4-5 тона. Спрете да говорите клишета "ама и на шева не му е лесно". Той съм си е избрал пътя и това не му дава първо да лъже работниците си... В България българския работодател има по голям процент печалба от работниците си от една нормална фирма в която и да е друга страна! Всичко се плаща от нас защото ти винаги взимаш поне 3 пъти по малка заплата от тази която трябва да взимаш за дадена професия! Пак казвам в България един работодател главната му печалба идва от това, че дава минимални заплати за максимална заетост и максимала цена за определен продукт!

405.   Финансов консултант, 10 г. опит, София - 3200-3400 лв. нето.

407.   Юрист -420 лв. нето

408.   Доктор във Франция, 11 000лв.

409.   408, от кога плащат във Франция в лв. и още - никой истински лекар не би се нареакл „доктор“, защото знае, че това е просто университетска титла, а би казал „интернист“ или „вътрешни болести“ или там каквато специалност има и ЛЕКАР задължително, а доктор е разговорно и само НЕлекари наричат лекарите „доктор“.
С две думи пак измислен пост.
Който получава парите си в Евро и живее в чужбина мисли в Евро и щеше да си каже заплатата в Евро без да се замисли...и още - само най-добрите лекари взимат над 3000 евро нето и то рядко и не са българи. Българските лекари ги експлоатират на Запад като специализанти и после кретат на 2500 евро като помощници на истинските лекари

410.   393: ти па изби рибата

411.   800 - аниматор-работа номер 1
600 - продавач-консултант работа номер 2
650 - детегледачка - работа номер 3
В България

412.   3500лв.. хубавите девойки да ми пишат e-mail да се позабавляваме :) млад на 28г, спортен

413.   397, вярно е, че всеки знае себе си, но с доход от 3 200 лв. в семейството, не би следвало да се оплакваш. 1 000 лв. ипотека и 500 лв. потребителски кредит са си доста, откъдето и да ги погледнеш. 650 лв. за ясла също ми се виждат малко множко, макар че не знам как вървят цените в тая сфера. Все пак, ако си наемеш гледачка, би трябвало да е по-евтино. Ти може и 10 000 лв. да взимаш, но да си купиш Порше на лизинг и пак да не ти стигат парите.

414.   410.
Защо да е избил рибата?
3000 лв са минималната заплата за много Западни държави, където някои са свикнали да живеят. С 3000 лв не е изгодно да си купуваш скъпи коли, да теглиш огромни кредити за къщи, а в същото време да гледаш деца и да мислиш за бъдещето им. Просто, който не умее да спестява и само мисли за какво удоволствие би похарчил заплатата си - никога няма как да успее с високите печалби.

415.   Аз съм завършила ПУ, магистър съм с почти отлична диплома за филолог... Знам няколко езика... НЕ съм се реализирала по специалността до сега. Работя в кухня е известен ресторант, вземам 3. 30 на час.
Родителите ми, също простосмъртни като мен, след 15 години стаж в една и съща фирма, взимат по 1000лв. Добрата новина е, че брат ми и аз вече работим... Той взима 500лв. в производството към фирма за електроника.

416.   415, гледам много яд си насъбрал, но не така се почва работа. Ако действително знаеш езици си пусни CV- то в различните портали за търсене на работа. Аз съм двуезична (не съм учила филология при това, а си ми е втори майчин немският) и си търсих работа в най-голямата криза, но бях забравила да изтрия CV-то си в един-два портала и се почна тормоз от call center фирми в София - непрекъснато кога ще съм почнала при тях - предлагаха ми от 2000 до 2500 лв. само да съм почнале утре едва ли не. Казвам им „хора, аз си работя по специалността, езикът не ми е квалификация“, онези през 2-3 седмици и то от различни центрове, така че стига да си готов да отидеш в Столицата, няма да имаш проблеми. Търсят английски, испански, немски, холандски, но мисля, че и други езици. И още можеш да се пробваш да работиш в хотелите на рецепция. В Пловдив имате малко хотели и не са интернационални, но по курортите е пълно с такава работа, а хубавото е, че можеш да израстнеш до управител.
Според мен проблемът на повечето хора с ниски заплати и безработните е или липса на квалификация, или липса на желание да си мобилен.
Имайте повече самочувствие, хора и не учете, за да се завирате в кухните като помощници. Това е голяма загуба!
И специално за 416 - ако знаеш западни езици или руски, защо не даваш частни уроци и уроци на студенти, ученици, кандидат-студенти? Поне 7-10 лв. на час можеш да взимаш от такива уроци - по двама-трима човека едновременно да обучаваш - това са ти 30 лв. на час. Ако знаеш немски може да обучаваш хората за DAF, а ако знаеш английски за TOEFL. Няма да е проблем за теб да се подготвиш. Кандидатствай в Пловдив и в различните частни школи по езиците. Пусни си обяви за частните уроци - например 3 безплатни урока и като натрупаш към 5 ученика, студента или хора за сертификати те ще ти докарват други хора. Можеш да ги стимулираш с 3 безплатни урока за намерен нов човек и дори напълно безплатно обучение ако ти намерят 5 човека.
Губиш си времето в кухнята, човек.

417.   Здравейте и от мен. Аз съм мъж на 27 години. Дипломиран бакалавър по "Информатика и информационни технологии" и дипломиран магистър, специалност "Индустриален мениджмънт". Работя като IT в банка. Работил съм и като барман за 400 лв, като строител на надник, магазинер за 400 лв, охрана - пак за толкова, в хлебозавод за около 600 лв и т. н. Първоначално след като завърших бакалавърството и исках да натрупам опит в IT сферата започнах на 400 лв чисто в една финансова институция (в областен град, не София). След това заплатата почна да расте. В момента работя в банка като IT специалист. Заплатата ми е 1000 лв чисто на месец. С извънредните става около 1200 лв. Кредити, сметки и т. н. - за храна ми остават между 200 и 300 лв. Оправям се, но не мога да спестя.

418.   Работя като музикант главно в чужбина. Заплатата е различна навсякъде, зависи от мястото. Също така е непостоянна, защото няколко месеца имаш хубава заплата, след това няколко седиш в Бг и ги харчиш и чакаш да ти се обадят за работа.. :/

419.   500 лв. Касиер в супер маркет. Супер нали? Стани касиер в супер маркет

420.   419 - в цял свят касиерите в супер-маркет са на минимална заплата, защото това всеки може да го работи. Явно майка ти не ти е казвала навремето „Който учи, той ще сполучи“
Радвай се, че имаш работа и използвай свободното си време за преквалификация - ел. техници се търсят много например - завършва се и задочно в бившите техникуми като се държат изпити само по специалните, има и колежи, коиот подготвят ел. техници задочно. И още се търсят винаги авто-механици, майстори в стройтелството, шофьори на камион, ТИР, монтажници и така нататък. От теб зависи дали цял живот ще си на каса в супермаркет - едно е сигурно, ако останеш там ще си винаги на минимална заплата.

421.   Аманцио Ортега Гаона няма висше образование. Сега има над 65 милиарда американски долара. Не е важно висшето а какво искаш да правиш. Щом разбереш какво ти харесва и в какво си добър сам ще започнеш да търсиш знания и да се развиваш.

422.   1000лв чисто оперативен счетоводител София

424.   Завършила съм в БГ, после магистратура в Лондон. Живея и работя в ДЕ в областта на човешките ресурси. Заплата бруто 70000 евро годишно, бонус 20 000 евро. Нето на месец получавам еквивалент на над 6000 лв. Мъжът ми е с по-висока заплата, имаме 3 деца, коли и къща, която е почти изплатена. Всичко е възможно с много труд, учене и себедоказване.

425.   Работя в сферата на администрацията и по-специално в министерство. 8 часов работен ден, 450 лв е заплатата ми.

426.   424: Доста сериозна заплата за немски HR. Предполагам си Personalleiter в някой средноголям концерн, иначе такава заплата е пълна утопия.
При нас (1000 служители) над 100k изкарва само изпълнителният директор. Аз съм с 85k 10% бонус, нето към 4000 Евро, Finance Manager с 5 години стаж, ръководя екип от 5 души.
Нашата HR-ка прави около 55k, a 2 новозавършили момичета започнаха с по 32k.

427.   Техник на компютърна техника (със средно) - 900 лв. чисто

428.   занимавам се с плодове и зеленчуци-1400 лв. месечно

429.   Каквото и да говорим - под 3000 лева чисто си е пълна мизерия. Не знам хора как издържате в София със заплати от по 1500-2000 лева. Аз последно взимах около 6000 лева чисто и пак не ми стигаха.
Да, животът ми е доста лукс, но при 80 часова работна седмица човек има нужда от разни глезотии за да не психяса напълно.
Разходите:
- Кредит за жилище при 70% собствени средства и 30% кредитиране: 1400 лева вноска. След 2 години ще е погасен напълно.
- Месечни разходи около жилището (ток, вода, отопление, охрана, чистачка) - средно 400 лева.
- Лизингова вноска за автомобил (брутна цена с ДДС 82600 лева): 750 лева. Да не забравяме първоначалната вноска от 16500 лева.
- Месечни разходи за гориво: 300 лева средно.
- Храна - 800 лева. Да, доста е, но поради липса на време и пълна некадърност от моя страна да сготвя нещо, ям само навън.
- Дрехи - около 600 лева, главно за костюми и обувки. Тук държа на марковите неща и главно на качеството.
- Барове, клубове: Доста рядко напоследък, така че средно около 250 лева месечно.

Дотук 4500 лева. Като приспаднем и разните застраховки и непридвидени разходи, остават по около 1000 лева на месец, които долу горе стигат за една две добри отпуски извън БГ или се пестят.

430.   429 Каквото и да говорим, вие не живеете явно за парите.
Та какво работите?

431.   Мъж на 37 години, с две висши образования, и двете в хуманитарната област. От една година работя в администрацията на университета, който съм завършил. 550 лева на месец бруто, чисто - 470. Два пъти в годината извънредни по 1200 лева. Осем часов работен ден. И преди, на други места, на държавна работа съм получавал по около 500 - 650 лева на месец.

432.   Аз съм психиатър със стаж вече 23 години. Работя в САЩ и взимам между 15700 и 17300 долара, зависи от това какви смени взимам.

433.   Никаква заплата, без заплата.
И така се живее

434.   Жена, 42 г. Маркетинг директор, провинция - 950лв. нето

435.   Не работя нищо. Инвестирах някакви пари във криптовалута като печалбата ми е от 75% до 100% на това което съм вложил тоест 2000лв след няколко месеца и по няколко минути на компютъра всеки ден или през ден говорим за около 15 мин = 4000 лв а ако не ги барате цената се покачва и може да станат и 10 000 за година може би.

436.   Баща ми е безработен, аз съм студент взимам и стипендия около по 90 лв. Майка ми взима от 600-800 лв. месечно и никога нищо не ни е липсвало. Често ходя по заведния купувам си нови дрехи и аз се чудя как ми стигат парите за такива неща като вие се оплаквате с по 2000-3000 хил. лева заплата.

437.   ... "429 Каквото и да говорим, вие не живеете явно за парите.
Та какво работите? ... "

Длъжността ми е "Мениджър бизнес развитие", компанията е международна, отговарям за целия балкански полуостров и Турция. Ръководя екип от 80 души.

Мисълта ми беше: Когато се сравняват доходи е редно да се сравняват и разходите. За човек, живеещ в панелка в Люлин и каращ кола на 25 години сигурно 2000 лева месечно са си цяло богатство. Ако обаче искаш да поддържаш някакъв сносен стандарт на живот, нещата изглеждат по друг начин.

438.   437 Много е относителна самата представа за ''сносен стандарт''.
Ако се сравняваме с Европейския стандарт, или на развитите държави, илиза, че ''нормален'' стаднарт е средната класа, като всеки има подлслон, кола, храна, ток и време за почивка. 2000-3000 лв у нас се равняват на 4000-6000 хил евро, та дори и повече в паунда, което за нашите цени илиза сравнително сносен доход, с който не е нужно да караш кола на 25 години. Сега, щом искате да живеете в палати с басейни, хеликоптери, да карате коли за над 100 бона, най-скъпите хотели, най-екзотичните храни, пътуване в откритото пространство и тнт, това е ваш личен избор, но вече отивате в графата с малкия процент богаташи на планетата. Според мен обаче не е добре да се прикалява и трябва да се води някаква форма на равенство, за да се потдържа равновесие между разпределението на благата, но най-важно е личното усъвършенстване и самосъзнание. А именно, че не трябва да зависим напълно от материалното.
ПС: Балкански полуостров

439.   До 437:

Според мен, си се минал. За такава позиция да отговаряш за 80 човека и няколко държави и да работиш по 15 часа на ден, шест бона ми се виждат малко.

Аз съм бил в община и там кмета има директно 60-70 човека, без да броим други общински фирми и взема два бона, като не смятаме ДМС и далаверите.

А и преценката ти не е коректна (което е странно от човек с такава позиция и опит). За страната, три бона не е мизерия. Това, че ти си свикнал да разхищаваш по толкова не е критерии. Да разбирам ли, че на твоите служители им даваш над тази сума?

Освен това смесваш понятията: първо говориш, че поддържаш лукс, а после го наричаш сносен стандарт. Ами лукса не е сносен стандарт, той е лукс. Ако си купиш последен мерцедес, с тия шест бомбона ще увяхнеш веднага.

440.   Работя поддръжка на железния път. 700 лева заплата

441.   пълня бутилки с пропан бутан 700лв

442.   Домакиня съм, мъжът ми получава малко над 1000 лв заплата, но работи на две места защото не сме в София
Трудно е положението за хора без връзки. При това парадоксално е, че съпругът ми който е със средно образование си намери работа на две места както казах, а аз имам няколко висши образования...

443.   1400 финансист

444.   Оператор -настройчик на металорежещи машини с ЦПУ, 2000 евро нето във Финландия, в България заплатата ми беше 1000 лв.

445.   442, не е задължително да е парадоксално. ако мъжът ти има професия и реални умения, е нормално да е търсен служител. и обратно, ако твоите две висши са в области, в които няма никаква реализация, ако нямаш реални умения, няма кой да те вземе на работа, особено ако имаш претенции да е по специалността.

446.   Лекар( без специалност все оше) - 600 лева (нето).

Като взема специалност- в държавните болници- мисля, че тавана е 1000 лева, а в частна болница -може и повече - до 3000 лева, но това е с цената " да надписваш сметки"- те.. да правиш ненужни операции и прочие, -т. е. си е търгашество и няма общо нито с науката, нито с честта.

За сравнение- Германия- 6000 лв. - бруто. Франция-10 000 лева бруто
Англия-15 000 лева ( бруто).

447.   Като става въпрос за образование и квалификация, чуйте: главен асистент доктор в БАН - 500 лв.

448.   Старши инженер качествен контрол в софтуерна фирма 3500 евро чисто, в България взимах 3 000 лева. Общо взето едно и също, според плановете различно

450.   Офис - мениджър в голяма външно-търговска компания, 800лв. нето, София. Не съм под наем, нямам заеми. За мен стигат.

451.   От коментарите излиза , че 90 % от хората в България взимат минимум 800, 1000 и над хиляда лева и смеят да се оплакват, че живеят в мизерия.
Кой сега лъже тези по новините, които казват, че голям процент от българите живеят на прага на бедността с минимална заплата 360 лева, добре че я увеличиха на 420 или на коментиращите тук да вярвам???

452.   Давам частни уроци по английски, руски, химия, биология, физика, а понякога и история и география.

В София съм, търсят ме много, има дни, в които имам от сутрин до вечер записани часове за уроци. Това ми докарва много пари, разбира се варират в зависимост от заетостта, но поне 3500 лв на месец изкарвам с уроците.

453.   Номер 451, сигурно поне 90% от хората със заплати по 300 лева дори не разполагат с у-во, с което да влязат в Мрежата и да пишат в тази тема...

455.   До номер 451, ти какво си мислиш, че с заплата 800-1000 лв. си богат ли? Ако имаш деца с тези пари си у боба.

456.   До мнение №447
Какво като си главен асистент и доктор в БАН? Совалка ли си изстрелял? Някакви световни постижения ли имаш? Ако да, кой е крив, че не си успял да ги "осребриш"?

457.   До скоро размисшлявах, че за нашите ''стандарти'' 1000 лв не е много лоша заплата, но финансовата система в ЕС е една. Един хладилник е 1000 евро, тук е 2000 лв. Всичко по 2. Дори хлябът им е по 50 цента, което тук прави 1 лв. Единствено наемите им са високи. Между 800 и 1300- 1400 евро са миниманите заплати в много страни от Западна и Средна Европа. Сравняваме се с някои Балкански държави и Украйна, Молдова, Литва, Беларсус, но да не забравяме, че много привидно бедни държави имат далеч по-добър икономически, политически, социален ред от нашата обстановка. Пример ще дам с една от най-изолираните страни в света - Куба, където обаче медицината е на много високо ниво. Северна Корея - още по-изоставена държава, която обаче разработва скъпа военна техника, собствени сателити, поддържа 9 милиона войска, за 20 милиона население. Големите й градове са подредени и прилични.
1000 лв за мен в днешните условия на живот не са достатъчни за семейство, но със сигурност са по-добре от 300-500 лв, или 200 лв пенсия, разбира се.

351-400 от 618