Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

451-500 от 618

514.   Номер 513, разбирам и твоята гледна точка, защото монетата има две страни, но ти би ли казал какви заплати изплащаш на своите служите чисто (след приспадане на осигуровките, които така или иначе 90% от хората никога няма да доживеят да ползват след пенсиониране), за да си направим тук едно сравнение със заплатите в Англия, за които твърдиш, че карат същите тези служители там да работят здраво, а тук (явно при теб) да не са така мотивирани? Защото, всички знаем, че основният мотив за един човек да желае да работи нещо и някъде е заплатата, която ще му бъде изплатена в замяна на неговите положен труд и отделено време. А за мързела на част от хората наистина си прав, но който е мързелив тук, е мързелив и "навън". Дали някой ще е работлив или още по-работлив, зависи пряко и от даваната му заплата, и от удовлетвореността му от работата (съчетание пак от заплата, колеги, отношение на ръководството, липса на типично феодалните за България тарикатски номерца на началството с оставане на служителите след работно време - обикновено без никакво допълнително заплащане или с незаконно ниско заплащане), и от спазване на трудовото законодателство и несъздаването на проблеми при законното право на отпуск.

И сега да спомена и моят личен скорошен пример с многото здрава работа в чужбина, която в България, поради гореизброените причини, не бих вършил срещу робски ниско заплащане и лошо отношение. Работех лятото в скандинавска държава около 3 месеца, по над 15-20 часа дневно, с малко сън, и само два почивни дни за цялото време, но в отлична обзаведена служебна квартира, с безплатна храна, безплатен превоз, поети самолетни билети на отиване и връщане (въобще - работодател-бижу, много точен, но и изискващ много качествена работа) и за това време изкарах 32 000 евро, които, разбира се, след приспадане на данъците, се свиха до малко под 20 000 евро чисто. Ако бях работел по 8 часа дневно и с почивни дни, щях да взема 18 000 евро, вместо 32 000. Ето защо бях мотивиран да пренебрегна за 3 месеца себе си и да се отдам плътно на работа. И с тези малко под 40 000 заработени лева сега ще мога да живея нормално поне една-две години, отдавайки се на почивка и без да разхищавам. За същата длъжност (проектант на силови възли и други метални контрукции), но в България, никой досега не ми е предлагал повече от 2 500 лева заплата грубо (т.е. чисто е доста по-малко, след приспадане на осигуровките и данък общ доход), при това на 12-часов работен ден. Е, как да съм мотивиран да работя за тукашен феодал-лъжец, като досега винаги през годините са ме лъгали и с работното време (с оправданието "Точно ей сега изникна извънредна работа и малко трябва да стиснете зъби, за да свършим проекта навреме, иначе фирмата ще загуби много"), и със заплатите, и с недаване на законните отпуски, а накрая като тегля чертата, заплатата едва стиг за една средно читава квартира, пътните разходи, храната и други сметки? И всичко това в България трябва да го работя постоянно, забравяйки за своето свободно време, докато работата в чужбина ми позволява да си дам малко зор за няколко месеца и след това да се радвам на свободата, която моят тежък труд е осигурила преди това.

515.   Полицай, заплата 680лв. храна и преслужено време. Общо чисто 730лв.

516.   Сервитиорка- 1000€ на месец, в чужбина това е уважавана професия, като за първо работно място без опит си е много добре.

517.   програмистите взимат огромни заплати!

518.   #516 В чужбина 1000 евро ама за наем на 3 стаен апартамент 1000 евро искат да не е и повече нали?

520.   Направо ме е срам да напиша колко взимам. Тук 90% от хората са с главоломни заплати. Учителка - 500 лв чисто. Съпругът взима 1000 лв. Едно дете имаме. Тези, които се оплакват, че с 2000- 3000 лв не се оправят да се засрамят. Ние изплащаме ипотечен кредит, сметки, разходи и някак преживяваме.

521.   Програмист в София на 30 години с шест месеца стаж по специалността(преквалифициран) - 2400 чисто. Имах и доста късмет в намирането на работа, заплатата ми е над средното за хора без опит. Благодарен съм на живота, че имам перспективна и добре платена професия.
Номер 520, учителството е достойна професия и според мен заслужаваш повече. Не ти, а политиците ни трябва да се срамуват, че са ни докарали до положение едва и не само програмистите и моряците да изкарват нормални пари. От учителите зависи бъдещето на нацията, но предполагам е трудно човек да бъде мотивиран при ниски възнаграждения като вашите.
Направи ми впечатление това за ипотеката. Забелязал съм, че хората, на които все не им достигат парите, обикновено имат кола, жилище. Аз лично не бих затворил толкова пари в жилище, на квартира съм. Автомобил не ми трябва, докато не съм семеен и може би ще си взема чак като имам излишни пари за харчене. Живея с 1300-1400 месечно съвсем спокойно и останалото го спестявам с идеята да инвестирам в нещо (образование или доходоносни активи). Дори когато вземах 800 лв. преди време, плащах наем и пак намирах начин да спестя едни стотина лева в края на месеца. Което и ми помогна да мога да уча програмиране и да си сменя професията. Така че освен човек да може да изкарва пари, много е важно да се научи да ги управлява. Не е нужно веднага да се хвърля на кола, жилище, маркови дрешки. Парите помагат, но не правят човек щастлив.

522.   "Тези, които се оплакват, че с 2000- 3000 лв не се оправят да се засрамят. Ние изплащаме ипотечен кредит, сметки, разходи и някак преживяваме. " - Браво на вас!

523.   521, не се ли опасяваш, че особено като се фукаш насам натам с това, напливът на всеки да става програмист ще става още по-голям и по-голям, и без това конкуренцията в бранша вече е жестока? Това рано или късно ще доведе до дъмпинг на заплатите. Помисли удачно ли е постоянно да се опява за това програмиране? Всеки втори абсолвент, ако не и повече иска да става програмист, само и само за тези пусти заплати, дето е чул, без да е математик, без да има представа от техника, без да го влече, за сметка на това държавата остава без никакви специалисти в много по-важни отрасли и професии! Да не говорим колко хора като теб зарязват професията си, дори и да е много по-важно поприще като лекар, инженер, учител, и искат в ИТ-то. Искрено се надявим да съм лош пророк, но при този огромен наплив към ИТ-бранша ми се струва, че се надува балон, който може да се спука.

524.   Номер 520, имате си всичко, което е важно в живота: дете, можете да си позволите да изплащате заем (credit, англ. ) за жилище с идеята един ден то да е 100% ваше, работите за 1500 лева чисто и... може би имате и лична кола? Това за оплакване ли е? Знаеш ли колко хора дори не могат и да си мечтаят да вземат апартамент на изплащане? А някои дори и дете не смеят да си направят, защото то е свързано с разходи, които със заплати по 300-400 лева чисто са непосилни. Да сте живи и здрави, наслаждавайте се на живота и помнете, че има хора в много тежко състояние, които гледат на вас като на щастливци и богаташи.

525.   523, съмнявам се, при тази масова неграмотност при младите. Вярно е, че куцо и сакато се е метнало да става програмист, но каква част от тези хора имат умствения капацитет за това?

526.   До 521.
Искам да те попитам къде се преквалифицира, тъй като в момента съм записал курсове за програмист в Софтуни. Интересно ми е в коя школа си изкарал курсовете.
Благодаря ти предварително за отделеното време и внимание.

527.   521 съм.
526, СофтУни завърших. Програмата им е добра, има какво да научиш, но имай предвид, че е супер интензивно. 90% от хората отпадат по пътя. Аз си напуснах работата и взех заеми, за да уча. Не е невъзможно да се съчетае с работа, но ще е супер трудно и ще отнеме повече време. На мен ми отне година и половина усилено учене. Но с желание и упоритост може.
Номер 523, не съм съгласен. Като взех да си мисля за преквалификация, старите програмисти от Техническия и ФМИ щяха да ме убият с камъни "Наков е идиот, нищо няма да научиш, ще станеш като инийците, какво си мислиш... ". Сакън да не им взема хляба. А това са хора с 10 години стаж, не е сериозно да ме имат за заплаха. Познавам страхотни фронтендъри дето грам не разбират от математика, но пак дават своя принос. Нека се учат хората, това е добре за България, в страната влизат пари. Добре е и за бизнеса, понеже при тази липса на кадри в един момент инвеститорите може да се изтеглят и пак да паднат заплатите. Нека не сме алчни, нека който е кадърен и сериозен да се реализира. Ако си добър, ще изкарваш пари дори при конкуренция. А и тези пари раздвижват икономиката и това може да помогне за подобряване на състоянието на лекари, учител и т. н.
А и наистина много от хората, които искат да учат програмиране, не стават. Водя упражнения за начинаещи в една школа и хората масово идват с нагласата "Записвам един курс за три месеца, отделям четири часа седмично и после почвам за 3000 лева заплата". И ми се сърдят, като им кажа, че не става така и това е само началото и трябва много зор да си дадат.

528.   521/7, не вярвам да има липса на кадри при тази огромна конкуренция и наплив, но все пак се надявам да си прав и в близките години пазарът да не се пренасити с програмисти.

От 523

529.   Имам 6ес деца вземам по 560 от соцялни грижи.

530.   Отново съм 523:
521, сам казваш, че има проблеми с реализацията в тази професия, 90% отпадат и далеч не всеки има нужния математически начин на мислене за съставяането на алгоритми. Това казвам и аз-нека не само да се хвалим, а да обясним на хората и за огромните трудности и жертви, които ги очакват, за да тръгват по-малко хора с грешни представи и само да си губят времето и нервите и да утежняват подбора на пазара на труда.

533.   523, ти в пещера ли живееш? В момента IT специалистите са най-търсени не само в България, а изобщо в цял свят. Има огромен дефицит на кадри. До колкото съм запознат около 20 000 са обявените работни места в България за програмисти, като по-голямата част от тях са в София. Сметни щом работодателите са готови да наемат човек без особени познания, да го изучат и през това време да му плащат по 1000 и кусур лева заплата на месец с презумпцията, че един ден евентуално тази инвестиция ще им бъде възвърната.
Аз лично също в момента уча в SoftUni за програмист и съм изключително надъхан. Справям се доста добре и очаквам до средата на следващата година да съм се преквалифицирал. :)
Всъщност програмирането и изобщо компютрите и технологиите ме влекат и го правя не толкова заради заплатата, колкото до това да се занимавам с нещо, което ми харесва.

534.   533, радвам се, ако е така, но за съжаление тези статистики, за които четем, обикновено са преувеличени и се съмнявам да е вярно фирмите да взимат хора без умения и да ги обучават, напротив-търсят се обикновено хора с много опит и в обявите, които аз чета, са изредени безброй технологии, които кандидатът трябва да владее стаж висше образование в областта перфектен английски итн. Тъй като се намират малко кандидати, които отговарят на този профил, се говори, че липсвали кадри в областта, т. е това далеч не се дължи на липсата на мераклии или на хора без опит, имащи желание да работят в сектора и обучаващи се за това-при тези хора за съжаление конкуренцията вече стана огромна, дължи се на липсата на специалисти с ОПИТ с какви ли не технологии, ОБРАЗОВАНИЕ и пакет от рез други квалификации, които изреждат. Разбирам, че човек често има склонността да вижда нещата така, както му харесват, на мен също би ми харесало ти да си прав и наистина да има хляб в този пазар, но от опит мога да ти кажа, че за съжаление не е толкова просто.

535.   Управител. FMCG производител- 10 000 нето с бонусите

536.   продавачка - 1097 чисто

537.   2000 паунда нето. Асистент Готвач в Агнлия.

539.   536, какво продаваш?

540.   536, какво продаваш за такава заплата в България? Бижута, часовници, дрехи, тяло, гримове?

541.   В частна чуждестранна фирма -900-1000 лв. нето-зависи от бонусите за месеца, в административен отдел, но това е от ниските заплати в администрацията там.

542.   Работя в месокомбинат взимам 650

544.   Оператор в цех за производство на бутилки, на 24г. Само със средно - 700-900, но на трима човека вече не стигат

545.   $1500 заплата на седмица преди данъци, диспечер на камиони в Чикаго. Отделно имам 3 камиона и наемам шофьори да ги карат.
След ремонти и данъци от тях остават около 60-70 000$ на година допълнително, които инвестирам в нови камиони.
Дойдох в САЩ преди 5 години, сега съм на 26. Не си завърших висшето.
За сравнение заплатата на нов диспечер е около $600 на седмица (на толкова почнах през 2011), а средната заплата за щата (Илинойс) е $55000.
Според мен здравата работа и бизнес-усетът са по-важни от образованието.
Смятам се за успял човек и пожелавам моя късмет на всички!

546.   Консултант в фирма за системи за сигурност в София - 2600

547.   1500 лв. за София за сам човек са напълно достатъчни. Дори и да плаща наем. Това са 50 лв на ден.

548.   Моите родители взимат и двамата около 600лв. Аз съм студентка и никога не съм работила. Винаги са ни стигали парите дори нашите имат спестени. Всяко лято ходя на море или някъде другаде на почивка, дори и в чужбина, имам хубав телефон, дрехи. За нас и 1000 биха били много, явно наистина зависи кой как е свикнал да живее. Хората, които изкарват по-малко пари, разпределят добре финансите си

549.   Номер 548, личи си кой как е "свикнал да живее". Нормалните деца в работоспособна възраст имат съвест и отговорност и не избират да лежат на плещите на родителите си, наготово "разпределяйки добре финансите" на последните за скъпи телефони, дрехи и курорти, без да изработят това, което харчат. Ще те цитирам и за трети път: "Явно наистина зависи кой как е свикнал да живее! "

550.   548, явно твоите родители живеят в много лишения, за да следваш ти, да ходиш на почивка, да имаш телефон, дрехи и т.н.
така че не говори в множествено число, че "ви" стигат парите, за теб може и да стигат, но за тях не е сигурно.

551.   Продавач съм на 500 лв. заплата, като ви чета повечето тук какви огромни заплати взимате направо се чудя кой ви ги дава. Масово хората взимат малки заплати и ако имат собствено жилище живеят скромно, но успяват да свързват двата края. Тези с големите заплати са или връзкари, или си рискуват живота и здравето в работата им, или правят незаконни далавери...поне в Бг е така, за чужбина не говоря. Така, че съм доволен от леката и приятна работа, която имам въпреки ниската заплата и се чувствам добре.

552.   Към 550.
Това е така защото работиш скапана и неквалифицирана работа.. която може да я върши всеки втори хванат от улицата. Това твоето мнение е пълна глупост не всички сектори и фирми в България еднакви. Това, че твоя поглед е силно ограничен те кара да си пислиш така и да се чувстваш поне малко по-добре на мизерната си работа! Просто без да се напъне българина иска да стане нещо е нема как продавач, охрана и такива не амбициозни хора не пипнали да понаучат нещо! Стой си там и си миси, че всички сме връзкари... направо побеснявам от тая селяния и мнения като твоето!

553.   Програмист и мениджър, София, 18 000лв, но и имам доста отговорности.

554.   1300 лева чисто. Приятелката ми взима минимална заплата като стажант. Общо около 1700 лева. Живеем под наем 450 лева и пак спестяваме около 400 - 500 лева на месец. Ако имаме дете, няма да спестяваме, но дано тогава изкарваме повече.

556.   553 Сериозно ли взимаш такива пари? ! Някой хора се изтрепваме от работа за нищо а гледай ти някои колко пари взимат. Колкото и отговорности да имаш пак е многооо

557.   От номер 548

Никъде не съм казала "скъпи". Скъпи и хубави са две различни понятия и в никакъв случай не казвам, че това са пари, с който човек може да живее охолен живот. Написах коментара за тези, които се оплакват, че с 1000 и отгоре лева заплата не могат да живеят.
Не работя, защото специалността, която изучавам е много тежка и просто няма как да се съчетае с работа. Започнеш ли да работиш си аут. Никой колега не работи, защото това просто няма как да се случи. Отделно ходя и на уроци по език. Всяко лято се занимавам с нещо, така че си спести злобните коментари затова кой няма съвест и отговорност.

558.   Номер 550 съм. Отговарям на отговора на номер 548/557, тъй като ме обвинява, че съм писал "злобни коментари". Сега ще ти обясня защо поставих под съмнение твоята способност за преценка относно това, кой как изработва парите си и колко месечно е неговият доход. И това е предвид факта, че ти самата дори не изработваш пари и самото ти писане в темата е странно, пишейки от положението на неработещ, но харчещ чужди пари човек, който няма как практически да разбере какво е да влагаш ежедневието си - като вложени ежедневни време, труд, приготовления навреме и пътуване, мисли за неизменно прииждащите сметки и прочее. Аз именно на това основание употребих тогава думите "отговорност" и "съвест". Човек, който притежава тези качества, не се изказва по подобен начин в такава тема, обръщайки се към стотици други, работещи хора, с явно поучителен тон, създавайки явното усещане за открит упрек към тях за това, че "не им стигат парите". Това е липса на съобразяване с тук пишещите изкарващи сами прехраната си работещи хора, за повечето от които и сама можеш да прочетеш в отговорите им, че доходите им не са високи и едва свързват двата края, просто защото някой кой да им дава наготово пари и цялото им време и сили са съсредоточени в работа и тревоги как да свържат двата края до следващия месец. Аз самият имам непостоянен (различен всеки месец) доход, усреднено около 1500 лева чисто, и знаейки как дори тази сума едва ни стига на общо 3 човека за що-годе нормален живот - двустайна квартира, сметки за ток, вода, стълбище, лекарства, храна, пътни (и рядко нови дрехи за нас и също учащо като теб дете), само мога да се чудя как хората с в пъти по-нисък доход се оправят в живота и да изразя пълното си възхищение относно качеството им да оцеляват в общопознатите условия на труд и заплащане в България! Дори и да имах късмета да взимам милиони, пак никога не бих си позволил да говоря/пиша с наставления по начин, укоряващ скрито или открито други хора за това, че положението им е тежко! Ти заявяваш в своето мнение 548: "За нас и 1000 биха били много, явно наистина зависи кой как е свикнал да живее. Хората, които изкарват по-малко пари, разпределят добре финансите си", но без да си дадеш сметка, че "зависи кой как е свикнал да живее" е понятие, което трудно се съчетава с нисък доход! Хората с такъв доход са принудени да "свикват" със всевъзможни лишения и да "разпределят добре финансите си" по начин, който е избор на най-малкото зло - или да ядат по-малко и по-некачествена храна, или да студуват, или някакви други лишения! "Разпределянето" няма как да стане по други начини! Също и не одобрявам мнението на още няколко човека в тази тема, твърдящи, че имат сравнително високи като за родината ни заплати, укоряващи и открито присмиващи се на нямалите късмет (защото невинаги с отлични умения става - иска се или голяма доза късмет, или връзки с подходящите хора) да си намерят доходна работа хора, употребявайки думи "некадърни", "неспособни", "глупави" и други от този род. Но, да се върна към отговора си към авторката на мнения 548/557. Сама пишеш следното в мнение 548: "Аз съм студентка и никога не съм работила. Винаги са ни стигали парите дори нашите имат спестени. Всяко лято ходя на море или някъде другаде на почивка, дори и в чужбина, имам хубав телефон, дрехи. За нас и 1000 биха били много".

1. Твърдиш, че никога не си работила, а после в следващия си отговор заявяваш "Всяко лято се занимавам с нещо", което "нещо" не е уточнено какво е, но съдейки по това, че никога не си работила, явно не е работа с цел изкарване на пари, за да помогнеш за сметките на родителите си, които те издържат;
2. Твърдиш, че родителите ти всяка година ти плащат почивките на море и дори в чужбина - а това определено е скъпо;
3. Твърдиш, че те са ти купили и "хубав телефон", а това със сигурност значи, че е скъп, тъй като евтин хубав телефон не съществува (освен, ако не е някой, закупен втора употреба и с дефекти). Евтините обикновени телефони са по 30-50 лева нови - стават за разговори и за нищо повече. Ниският клас телефони (които никой човек не би нарекъл "хубави") с лош екран, лоша камера, лоша батерия и т. н. лоши неща са с цена от половин минимална заплата нагоре (150-200 лева), а "хубавите" телефони (какъвто ти споменаваш - с що-годе хубави екран, камера, батерия, функции и прочее) са с цена от 300-400 лева нагоре. Сама прецени, дали твоят телефон не е скъп. Не споменаваш кой поред ти е този телефон, но ако приемем, че е първият и единствен телефон, който родителите ти са ти купували, то той явно трябва да е тазгодишен модел (от половин година насам цените на "хубавите телефони" станаха по-достъпни), тъй като "хубавите телефони" преди година-две бяха доста по-скъпи, когато и заплатите бяха по-ниски, т. е. има вероятност телефонът ти да е струвал тогава колкото 2 или повече заплати.
4. Никъде не съм споменавал "да живее охолен живот", а съм цитирал и в двете ми мнения относно теб лично написани от теб твои думи. Недей да преувеличаваш с подобни изказвания, тъй като се опитваш да пренасочиш темата към неща, които никой не е писал.

Имай уважение към всички трудещи се хора, изкарващи с под на челото си своята прехрана (включително и твоите родители, които ти няма как да разбереш доколко се лишават, за да има за теб какво да харчиш). Аз ти благодаря за изразените от теб мнения, но все пак съветът ми е следващият път - било тук или по принцип в живота - да се замислиш по какъв начин да подходиш с изказванията си, съобразявайки се с останалите.

Поздрави!

559.   До 553

Това е типичен български манталитет. Това че някой изкарва такава сума означава, че най - вероятно има причина да изкарва толкова пари. На никой не му дреме колко труд са положили хората. Изкарвай ги и ти като можеш

560.   Готвач и камериер в Аляска - 3 900$

561.   Втори пилот - 8500 лв начална

562.   До 534 - да наемат се начинаещи хора и се обучават, чак някой да им плаща 1000 лева обаче през това време - не точно. Обикновено има безплатни академии към IT фирмите и завършилите успешно биват наемани и/или се наемат като стажанти и до/обучават. Стажант над 700 лева аз не съм виждала да взима, но може и такива да виреят някъде. И и при двата варианта поне английски и някакви основни компютърни умения се очаква да имат обаче. На мен ми бяха пратили на интервю за нашата академия охраната на сградата, в която е офиса:не знаеше английски, нямаше идея какво е протокол, мислеше като юзър та даже не и пауър такъв, никакво логическо мислене - е естествено не го взех. Нямаше как за 3 месеца да го добутам до нивото, което ни трябва. Иначе кадри липсват и то много, синиъри е почти невъзможно да се открият понякога.

563.   Номер 562, чудесно показваш нивото на ръководните кадри в България (ако действително правиш подбор на служители, както изтъкваш горе) - българският им език е ужасен, речта им е пълна с английските преводи на родните думи (които вероятно не знаят), допускат сериозни правописни грешки на почти всеки ред... Няма нужда да се засягаш от написаното от мен - пиша истината, която е видна за всички. Човек в такива случаи е по-добре да навакса с пропуските.
Колкото до заплатата - взимам 1 400 лева чисто като машинен инженер.

564.   Знам, че темата е писана отдавна. Аз съм непълнолетен и не работя. Вече видях, че в България само мрънкането води до проблеми. Една нормална европейска държава. Заплати, цигани и мрънкалници навсякъде. :))))

565.   Завършил съм Маркетинг и чистата ми заплата е 1200

566.   главен специалист в офис на Здравна каса в провинцията /унизителните/ 460 лв

567.   Аз взимам 1000 чисти, а жената 1000-1100 чисти, зависи от натоварването. Работим в големи комапнии в София. Живеем под наем. Не ни стигат за нищо, 600 лева наема, 200 лева ток, още 150 лева интернет, вода, телефони, фитнес и други сметки. 600-700 лева за ядене, стараем се да ядем по-здравословно. И за нас не остава почти нищо. Не знам хората как се оправят с по 600-700 лева заплати, камоли с 460. За мен не е нормално да ни се заплаща толкова ниско на всички, не може в съседните държави, където са по бедни от нас, да е по висок стандарта- в македония е 200 евро пенсията минималната например.

И осъзнавам къде е проблемът! Българите много си мълчим, за всичко.
За заплата, за привилегии, за работа, мълчим, търпим и само псуваме, а не взимаме никакви мерки и затова ще ни тъпчат и мачкат.

Един американец на позиция бизнес анализатор взима около 100к долара на година, зависи разбира се от щат и компания, тук бизнес анализатор с 3 езика- английски, български и да кажем немски - най-много да вземе 2-2. 5к лева на месец. А върши работа за 3ма американци. Затова сме на тоя хал, защото си мълчим и никаква подкрепа от държавата, институциите и синдикатите.

568.   567- съгласна съм на 100% с теб. Заплатите ни са обидно ниски заради алчните родни работодатели, които трупат капитали на наш гръб. От две години и половина работя в една фира и на каквато заплата започнах, на такава съм и до днес. А на интервю например в банкова институция на позиция за която се изисква език, висше, опит и още куп неща, като кажеш заплата 1200 лв чисто, те гледат, като извънземен. В тази държава няма оправия. По-добре да работя, като камериерка в чужбина и да взимам 1000 евро, отколкото в банка в България на уж престижна позиция със 700-800 лв заплата. Пак ще съм бедна за техните стандарти, но няма да се чувствам толкова унижена, както в собствената си страна.

570.   Когато си свикнал на разточение - колкото и да взимаш, няма да стигат.

567 - аз също живея на (самостоятелна) квартира, макар и по-скромна
откъм лукс - наем битови сметки средно годишно ми излиза около 400лв
на месец. Нямам нужда от фитнес, защото ползвам велосипед до работа и
правя упражнения вкъщи. Стремя се да готвя по-често, защото домашно
приготвената храна е по-вкусна, разбира се по-здравословна и номинално
по-евтина. Казвам номинално, защото струва повече време. Ако имах
партньорка, която също да готви - това време би се амортизирало. Като
цяло живея без затруднения с около 600лв на месец в София. Ако се
върна на вариант да наема само една стая в апартамент, бих го докарал
и до официалната минимална заплата. Като студент преди 10-15 години
живеех със 100лв на месец (благодарение на наемите в студентски град)
и даже спестявах.

С други думи 567, ако целта ви е примерно собствено жилище - не
живейте като гъзари, с извинение. Двамата спокойно бихте могли да
живеете в рамките на около 1000лв месечно и за 5 години да спестите
60-ина хиляди. Със заем след това бихте могли да закупите прилично
жилище.

Относно ниските заплати у нас - след 70-ина години почти непрекъснато
мъдро управление на комуно-цоциалисти, няма как да е различно. За
разлика от лелеяното подобие на социализъм, поне в наши дни е възможно
да се замогнеш с напълно честен труд - рядко е, но хиляди го правим в
наши дни. Ето какви препоръки бих направил за младото
природо-населие, ако искат комфортен бъдещ живот:

1) Изборът на професия е много, много важен. Добре платените у нас се
броят на пръстите на ръката. Не е много по-различно в западния
свят, но там изборът е по-широк. Колкото по-отдалечено е нещо от
техническите дисциплини, толкова по-трудно (ще) става. Без връзки
и извънреден късмет. Като почитател на по-непопулярни проявления в
изкуствата, това ме натъжава.

2) Първоначална скромност и натрупване на висока експертиза. Няма как
да очаквате дори средна заплата (за даден бранш) в началото.
Трябва да се докажете. Когато станете изкусни в работата си -
тогава бихте имали оръжие, с което да преговаряте. Още по-добре в
случай, че знанията ви са търсени навън. Разумните работодатели са
съобразителни с ценни служители. Ако не сте попаднал на такъв -
потърсете алтернатива.

3) Пригответе се да учите непрекъснато. Конкретните знания са ценни в
краткосрочен план. Фундаменталните - в дългосрочен. С ускоряване
навлизането на изкуствен интелект, все повече от познатите професии
(ще) стават излишни. Но ще се появат нови. Новото обикновено е
добре забравено старо, така че при добри фундаментални знания -
преквалификациите стават по-лесно.

Накрая - аз съм програмист и в момента получавам около 6000лв месечно.

451-500 от 618