Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

51-100 от 618

58.   За да съм безработна и да уча, значи мога да си го позволя :) Не съм искала да ви засегна, драги чичковци и лелки :) По живо по здраво и дано ви срещна някой ден да Ви видя що за стока сте :D:D:D
Успешен ден

59.   До 57! А какво ще кажеш за пича, който твърди, че в България заплатите били нереално ниски(говорим за 2000лв), или онзи дето ще прави "една аритметика". Депутатите взимат малко над 2500, а той ми се оплаква, че не издържа лесно смейството си. Не споменава дали жена му работи. Както казах и преди. Трудно е да гледаш три деца с 2000 - дете, дете, жена. :Д Прати я на работа и толкова.

60.   Съдейки по безпричинната злоба, май някои ги е яд, че има интелигентни, кадърни и образовани хора, които взимат доста повече от 300 лв. Нали 10 и 52? ;P

Аз ви предлагам, вместо да завиждате да се стегнете, та и вие да изкарвате. Начини има, само акъл трябва.

61.   До 58, не се засегнах, нито съм "чичко", почти на твоята възраст съм. Просто ми е жал, че има толкова завистливи хора в тази страна. Но и твоята не е лесна, тази непрекъснато активна негативна енегия в теб те убива и постоянно те гризе и те гложди като гладен плъх, а ти не можеш да я контролираш. А за срещата - не, мерси, нямам нужда от енергийни вампири и негативни личности, така съм си добре. И без това не виждам какво мога да науча от такъв човек, освен да завиждам, вечно да мрънкам, да съскам от злоба и да се радвам на нечия зла участ, както и да поставям под съмнение всеки чужд успех, вместо да се радвам на него и да гледам да си извлека поуки.

62.   Сотаджия 500 лева на месец
повечето тук верно сте богаташи бах маа му.

63.   Не се излагайте какви са тия простотии с 2 бона не можете да си изхранвате 5-членното дете най-много да падна от стола от смях. Да заплатите са ниски в нашата мизерна държава, ама 2 ма родители с по 500-600 лева на месец могат да се справят повече от добре и то не защото 2 бона не стигат, а защото сме оцеляващи и можем да се справим и с ниски заплати и високи сметки. Кажете ми тогава как всеки малчуган и тийн имат смартфони лаптопи и други простотии и как хората ходят на море и с мизерната заплата, а живее богаташите с по 1500 лева умирате от глад май сте скарани с математика

65.   Работник от Северозапада-280лв... на месец.

66.   Ей тоя 60 ще ме умори от смях. Много акъл, а пък плачете с 2 бона заплата. Като имате много акъл ще взимате 5 бона, а не мизерните 2 хи-хи..

67.   66, за другите не отговарям, ама точно пък аз нито взимам 2 бона заплата, а още по-малко пък плача. Нещо ме обърка с някой друг, ми се струва

68.   "ХЕМ взимаме тези пари, ХЕМ имаме време... " :D:D:D дори не разбра, какво иска да каже девойчето, че висите тук! :D:D:D хора които имат пари, имат приятели и куп приятни занимания :D Ама лайте си, то така правят засегнатите хора!

69.   Г-н 59-ти, аз съм този с аритметиката. Нещо против имаш, а?
А пък другите направо ще ме убиете - тези с 1500 лв. били богаташи. Някой пък мислеше, че като вземе с 1000 лв. повече от сегашната си заплата и ще си купи айфон! Всъщност да, той може и да го направи, но може би точно затова не ги взема.
От десетина по-близки приятелски семейства почти всичките имат доходи над 2000-2500 лв. и само един човек от тях има айфон, но си го купи след 15 години работа в собствен бизнес, осигурявайки заетост на още половин автобус хора.
Явно на няко дребни душици въобще не им идва наум, че по-високия доход, предполага и по-високи разходи, изисквайки се да си адекватен на средата, в която работиш. И лъскавата тутурутка в този клучай е последната ти грижа.
А пък заплатите на депутатите въобще не могат да са база за сравнение. Ако разчитаха на тях, 99% от народните избраници щяха да си останат по родните места.
Мене повече му удивлява манталитета на "бедняците", взимащи по 500-600 лв., но имащи по няколко имота и охкащи колко са зле. Исках да си сменим местата с едни такъв, ама почна да увърта нещо :)

70.   Безработен-304 лв/месец чисто.

71.   Чакай малко 69, ти в предградие ли живееш? Един приятел чичка работеше за добра пара и се оплакваше, че плащал 500 наем. Никой не го е карал да плаща 500, нали така? Има си наеми и за 250 и 300. Продължавайте в такива апартаменти, купувайте си трипластова Милде, та и сиромаси ще станете. Каквото и да ми пишеш, пак ще ме забавляваш от сърце. :)

72.   Мисля, че тази тема тръгва по наклонената плоскост, все пак няма нужда от коментари и неуместни забележки... Хората и доходите им са различни, няма как да не е така, все пак не живеем в комунизма...
Адвокат, нямам твърдо възнаграждение, обикновено си докарвам между 2 и 3 хиляди.

73.   От десетина по-близки приятелски семейства почти всичките имат доходи над 2000-2500 лв. и само един човек от тях има айфон, но си го купи след 15 години работа в собствен бизнес, осигурявайки заетост на още половин автобус хора.
Явно на няко дребни душици въобще не им идва наум, че по-високия доход, предполага и по-високи разходи, изисквайки се да си адекватен на средата, в която работиш. И лъскавата тутурутка в този случай е последната ти грижа.

Как така от заплата 2 бона едвам горкия си е купил хайфон аз как за няколко месеца бачкане (заплата 500 лева) си събрах компютър за почти 2 бона и давам всеки месец по 200 лева на нашите за сметки сигурно съм магьосник..
Кажи за какво си харчи парите щото разходите наистина се вдигат скъп мерцедес/BMW нали така готина къща с изглед към морето жената не работи и си цъка с айфона децата разглезени лятото на море с пълни екстри зимата на ски в собствена хижа...
И не ми изкарвай, че горкия ти френд е умрял от безпаричие щото господата със собствен бизнес мачкат нас простите хорица, понеже са намерили начин да забъркат бизнес кажат се още и частници и много ги обичаме, че се държат с нас като с мишки...

74.   Ами въпрос на приоритети бе, номер 73, въпрос на приоритети.
Защото човек, изкарващ по-добри доходи с труда си има голяма вероятност да е и малко по-умен и да е разбрал, че има смисъл да си влага парите в по-смислени неща като здравословна храна, образование на децата и т. н.
И ще те изненадам, че макар и изключение, има собственици на фирми се грижат добре за подчинените си и влагат парите си не в луксозни стоки, а в подобряване условията на труд и производителността. Аз самият никога не съм бил частник, така че не може да ме упрекнеш в пристрастност.
И си представям как живееш с тия оставащи ти 300 лв. - като ерген. Създай семейство и деца и после ми говори. Ама тя горката ти жена сигурно ще трябва да включва бойлера веднъж в месеца, щото така правят бабите на село. А, да, и живееш в жилище от мама и тате естествено :)
И ставате смешни с тези махленски представи за мерцедеси, беемвета, къщи с изглед към морето и т. н.
Много примитивно, много...
По официална статистика на 4-членно семейство в Българи са нужни около 2200 лв., а ми е живеете с представи за живота като от чалга клипове.
С такива пари, младежо, даже автомобил от среден клас не можеш да си позволиш, камо ли да поддържаш скъпа марка.

75.   Номер 71, къде беше това за забавлението от сърце, че и аз да се позабавлявам малко. Щото това, от което ми стана забавно е откритието на нов символна благополучието, присъстващ в мокрите народни сънища - трипластова Милде :)
И откъде пък ти дойде наум, че живеем в "такива апартаменти". Ако трябва да конкретизирам, живея в малко жилище, но това си е мой проблем и не очасвам никой тук да ми горешава.
Смешното е дотук. Следва затвърждаването на тъжната констатация, че на българина масово му вадят очите хората, които са се издигнали малко над неговото ниво, а иначе за другите - дето десетилетия го крадат... псува ги отвреме-навреме, ама някак си е свикнал със ситуацията.
Господа и дами, хората, които си докарват горе-долу приличен доход с ВИСОКОСВАЛИФИЦИРАН труд имат съвсем различна ценностна система. На тях парите им също не падат от небето и не биха си дали парите за 15-годишно БМВ нов внос от Италия само да си повярват, че са много успели и да се издигнат в очите на съседите, които цъкат завистливо, както цъкат голяма част от коментиращите тук. Нито пък им остава време да цъкат по айфони
Още един пример за тези, на които не се отдава абстрактното мислене. Моя позната вместо да живее при родителите си с 300 лв. се премести в София сега работи за 2000 лв. Само, че говори 4-5 чужди езика и работата и е 100% напрегната през целия ден, а не съпровожда някой шеф при командировки в чужбина, както много от вас веднага биха си помислили. Съпругът и докарва около 1000. Докато си представяте колко айфона, мерцедеса и плоски телевизора бихте си купили с толкова пари, ще ви кажа, че кара 20-годишна кола...

76.   ... и съвсем искрено се извинявам за грешките в текстовете по-горе - върша и други неща докато пиша и се накъсва изложението :(

77.   Работя като охрана.
Взимам 400 и нещо.
Супер е.
Охранявам Бизнес Парк София.
Живея точно до парка.
На две стъпки.

78.   Няма завист 75, няма завист. Щом имаш акъл, имаш право на такава заплата. Обаче не се оплаквай толкова, просто е смешно, това е. Имаш развит умствен потенциал, хубаво, а каква е подходящата заплата? Понеже ти сече пипето, дай да сложим 3 бона отгоре. И аз мисля за правилно, че хора като теб трябва да взимат повече от една мутра, ама..
Сега ако ми кажеш, че и мутрите пращят от интелигентност.
"Следва затвърждаването на тъжната констатация, че на българина масово му вадят очите хората, които са се издигнали малко над неговото ниво, а иначе за другите - дето десетилетия го крадат... псува ги отвреме-навреме, ама някак си е свикнал със ситуацията. " НАПРОТИВ.
Смешното е, че хората се оплакват от 2 бона заплата, а има хора в много по тежко положение. 73 има компютър за 2 бона при 500 лв. месечно. Смехотворно е. Всичко е въпроса на самосъзнание, а при теб и повечето е дребнобуржоазно. Богатите знаят, че малко хора им вярват на глупостите за учене и труд, но еснафите имат най плоско виждане.

79.   Не ти трябва да записваш никакво висше образование и да инвестираш пари.. по добре почни стажант за много малко пари или дори и без заплащане в сфера, в която искаш да работиш и така ще натрупаш опит, а той е най - важен или учи чужди езици, защото големите заплати в България не се дават от български компании, а от чуждестранни, независимо от сферата на работа....

80.   Охрана на Бизнес парк София 488 лева взимам .

81.   73, много са ти сгрешени представите за бизнесмените. Ти като чуеш бизнесмен и си представяш някоя мутра-прекупвач дето купува мляко по 10ст/литъра от селяните и ги продават по 2лв в супермаркета. Има обаче и истински работодатели, истински бизнесмени, които искат да бъдат продуктивни и полезни за обществото. Но като ти чета поста твоята работа е минала-заминала.

82.   Съгласна съм с номер 81, взимам чисто над 3000 лв. като управител на средно голяма фирма и определено нашата компания е коректна към своите подчинени и към клиенти, и доставчици. Не смятам заплатата си за завишена, защото имам голяма отговорност и нямам почивен ден. Плащаме различно в зависимост от квалификация, отговорности и ЛИЧНИ способности и резултати, но най-малко 2400 лв. (работим с високо квалифицирани в нашата дейност хора). В началото всички започват на 2400 лв. заплата и в последствие стимулираме отделни доказали се личности с бонуси служебен автомобил, служебно жилище и така нататък. Предстои ни да назначим двама нови служители от Ноември и държа да допълня, че сме извън Столицата и не всички служители са с висше образование (ако имат опит по специалността и препоръки).

83.   футболист 3000 лв заплата 1500 2000 премии. а тези които си купуват айфони ги вземат на изплащане и после плащат с 30 % надценка.

84.   Няма ли някой от нефтохим да каже колко взима и като какъв?

85.   Номер 78, ти четеш ли постовете или просто така си пишеш? Къде се оплаквам? Просто внесох малко светлина, провокиран от по-злобничките коментари в селяндурско-староергенски стил. Как да му обясниш на някой, дето живее нагово в жилище на родителите си и е свикнал да се грижи само за себе си, че 2000 лв. за семейство не са глезотия. (Оттук тръгна спора всъщност. ) Този същият може да кара пет години с едни мрежести обувки, ама ако има дете ще се наложи да купува повече обувки, защото първо, за негова изненада децата растат, второ, късат ги по-често... Има и трето и четвърто, но няма да се отклонявам.
И не знам умишлено ли си пропуснал, че правя сравнение между хора изкарващи парите с ТРУДА СИ, а в другия пост говоря пак за труд, като подчертавам, че е ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАН.
Това за дребнобуржоазното мислене и еснафщината ще го подмина, защото от представите за благополучие ясно подсказват на кого какво му е мисленето.
А пък ако чакаме тези, които получават по 1500 лв. да им спаднат три пъти доходите и тогава да протестират, тези сега получаващи по 400 лв. вече ще са измрели от глад. Ама на сиромахомилите въобще не им минава през ума, че ако висококвалифицираните работещи получат по-големи заплати, ще има повече потребление и възможност за по-високи заплати и за нископлатените. Защото някои фирми дават заплати по 400 лв. от алчност, но други просто не могат да си позволят да предложат по-високо възнаграждение.

86.   Има хора със потенциал да работят много добри професии, но като нямат повечето от тях пари да идат да си земат оная хартиика от университета, как да идат да работят там където искат???
Тва е истината! Човек е самоук. Ето аз съм се научил как се правят инструментали, за рап инструментали става на въпрос, НО просто виждам че нямам таланта, но ето този който се научи сам как да прави биитове и разбере че има талант какво прави? Требва да иде да учи висше?
Там където над 50% от учащите са олигофрени, с на мама и тати парите, не учат, а преписват и подкупват корумпираните и без тва преподаватели и после ето кой работи добрата професия....

Докато тоя дето се интересува от компютри например и сам си се учи, гледа клипчета в youtube, купува си книги в сферата на компютрите, програмирането и чете и то със удоволствие и се учи, НО родителите му нямат пари да го запишат в университет, кво става?
Немаш хартийка за завършено висше в тая и тая сфера и-не можеш да работиш, нищо не знаеш и т. н.

Пълни глупости са това според мене.

Само някои висшета подкрепям (медицина например) но също като знаеме че много висши учебни заведения си гледат да си ти вземат парите.... ПАК за какво говориме? За какво развитие.
Ето там където уча-ако не си ти да се буташ и сам да си учиш-нема как. Тия само ти нахвъргат материал некакъв и тва е. Нарочно те късат, да стигнеш до платените изпити, да ти вземат парите и тва е.
Не на всякъде е така, според мен, но защо трябва така да се отнасят със студентите?

Може би защото и студентите, много от тях са некви олигофрени и не зачитат труда на преподавателите.
Ако е така, да направят закон-който е олигофрен, да му се забрани да учи висше... ако така ще се стегнат преподавателите и да не те прецакват, заради некви пари... ама то... пари са.... май нема да спрат

Едно Момче-20г.

87.   Директор Човешки ресурси -3500 лв.

ПО-важното за "авторката" на темата е, да разбере какво и харесва да работи, да учи точно за това и да стартира работа точно за това, което и харесва независимо от първоначалното заплащане.

В следващите 20-30 години ще се търсят специалисти:
1. ИТ
2. Комуникации (отделно от ИТ)
3. Продажби и маркетинг (винаги ще се търсят)
4. Финансови услуги и банкиране
5. Средни техници
6. Търговия и услуги (с относително не високо заплащане)

88.   Ще си позволя да допълня номер 87.
Това, че човек ще завърши определено образование, въобще не означава, че по-нататък ще работи съответстващата професия. А дори и да я работи, няма гаранция, че ще достигне "обичайното" за нея възнаграждение.
Авторке, познавам ИТ инженери, които работят за хиляди долари в чужди компании. Но има такива, които карат на 600-700 лв. в държавната администрации. Мога и с един-двама безработни да те запозная :)
Адвокатът по-горе беше казал, че изкарва 2-3 хиляди лева. Негови колеги тези пари ги печелят и за един ден. Но има и юристи, които едва свързват двата края. Особено ако няма от кого да наследят професията. Такова наследяване на практиката, контактите и клиентите има и при архитекти, лекари и т. н. Оттам и огромна разлика в доходите, които се получават.
Няма смисъл да завършваш право в някой свободен университет, ако ще имаш проблем още с осигуряване на практиката (сещаш се, че някой трябва да те издържа) и нямаш идея как по-късно ще се впишеш в средата.
По-добре наистина завърши нещо, което ти харесва, ако ще и занаятчийско училище да е, отколкото да колекционираш скъпи дипломи.

89.   "селяндурско-староергенски стил"
М, че аз съм от София. И не съм егрен! :(

92.   900 лева, чисти. Започнах преди година от 550. Работя като преводач в чуждестранна фирма в малък провинциален град. На 25 съм. Живея в собствено жилище с приятеля ми, той печели мъничко повече от мен. Имаме си и прекрасно дворче с щастливи кокошки, домати, картофи и овошки. Много добре се чувстваме и паричките са ни напълно достатъчни - ходим си по почивки, поддържаме два автомобила, а откакто и двамата спряхме да пушим, можем да си позволим да правим по-солидни покупки и ремонти по етажа.

Аз от дете съм научена да си правя сметките и да се разпределям в определен бюджет. Не че не мога да намеря място на космически високите заплати от порядъка на посочените по-горе, но мога да живея нормално и с далеч по-малко. Въпрос на преценка е за мен. Затова ми е неразбираемо как някои "едва се препитават" с хилядите, които печелят.

93.   До 92, ще ти кажа как се препитават с хилядите, с които живеят. Доколкото разбирам ДВАМАТА с приятеля ти взимате 2000 лв. Това се равнява на доход от 4000 души за 4-членно семейство. Освен това имате лично стопанство, което е прекрасно. Работещите в София например не могат да си позволят, не защото всички ги мързи, а защото времето, което прекарвате с грижи за кокошките, те го прекарват по задръствания. Липсата на място е другият проблем естествено.
А и казахте, че имате собствено жилище. Това значи че си спестявате 400-500 лв. за наем или 700-800 лв. вноска за кредит. Или реално съотношението доходи/разходи ви е като на 4-членно семейство с доход 4500 лв. в София.

94.   Работя в HP като контрактор - за 1215лв ваучерите 60 лв.
Преди това работех в една банка и взимах 800, но там направо ми изпиваха душичката и силите. Никога не работете в банка!

95.   Относно питането на авторката мога само да кажа, че във всичко има пари. Запиши задочна форма на обучение за да можеш да натрупаш опит по специалността за да взимаш що годе добра заплата, защото без опит минимум 2 години забрави да си намериш работа със сносно заплащане.
Аз се занимавам с посредничество при кредитиране и взимам средно 2 000 при положение, че работя във фирма в която съм съдружник. Без опит каквато и диплома да имаш, ще взимаш малко пари....

96.   Тея статистики дето ги водите са толкова некадърни... В чужбина разходите са доста повече, така че ако някой иска да определи какъв доход ще има, трябва да си сметне всичко. Да не говорим че в УК например годишния данък е около 40% от заплатата (в случай че не си студент вече). Най-важното е човек да има цели и да обича работата си, тогава парите сами ще дойдат и ще са точно толкова, колкото трябва.

97.   моята заплата е най висока от всички хора писали тук, ама няма да ви кажа колко е, за да не ви е яд.

99.   1000 лв - Пловдив, частна фирма. 100 лв от тях, че чистя офиса. Колежките взимат по 500 лв и ме гледат на кръв, но аз съм с два езика - английски и френски, и освен офис работата (водене на първично счетоводство, ходене до банки, купуване на консумативи, секретарска дейност) правя преводи на различни документи.
Мъжът ми казва, че като "за жена" е доста добре.. бих добавила и като "за Пловдив".
Не знам дали бих сменила фирмата, макар тук да съм повече от 5 години и на моменти ми е скучно, но съм над 35 и все по-трудно ще стане да си намирам "офис работа" на тази възраст.

100.   Особено френски 99, особено френски. Препоръчван за дамите

101.   Моята работа: корабен механик, няма да кажа заплата, защото ще ми сложите и на мен 1звезда само.

Искам да споделя с автора и всички др. кандидат-студенти няколко факта за днешното образование, които рядко достигат до съзнанието на кандидат- студента:

1. Инженери НЯМА, а се търсят - и за машинни важи, и за ел., и за компютърни инженери.

2. икономисти, "меринджеи", финансисти, маркетинг и т. н. всяка година излизат хиляди от университетите, а не за всички има работа!

3. голяма част от студентите си мисля: "сега ще завърша нещо по- лесничко, ей така, без много да си давам зор, то работата е да имам висше" - е да, ама не е така всъщност!
Колкото по-трудна специалност завършите и по- престижен университет, това един ден оказва голямо влияние;

102.   Търговски директор в световно известна фирма-7 500 лева. Завършила съм в Първа английска в София и съм учила в Берлин след това. Завърших докторатура. Работя и живея в София. Знам 3 езика-английски, немски и италиански. Не се хваля. Дори се гордея с това което съм постигнала. В чужбина е много по-различно отколкото в България. Върнах се тук, защото обичам България. Например като отидох на интервю за работа само като видяха къде съм завършила и бяха готови да ме приемат. От моя личен опит в чужбина трябва да ви споделя, че не е така. Не си ли свършиш работата правилно и както трябва няма да си тръгнеш, а тук в България на повечето места гледат само да отбият номера и после защо България е на дъното...

103.   Икономист във Варна - 1000 лв чисто

104.   Все едно са се събрали пияни мъже и си мерят патките. Чува се от различни места: моята е 2000, ама ми е малка; моята е 3000; моята е 500, ама ми стига; моята е само 300; аз пък си нямам... и т. н.
А автора много държи да знае на кой му е най- голяма.

Ей това е ценностна система, поздравявам ви.

105.   Интересува ме каква е средната заплата на редакторите в големите новинарски сайтове? Имам желание да работя това...

106.   Счетоводител и мениджър на турски холдинг. Управлявам всички сметки и плащани. Чисто 2000 лева за 2 членно семейство още 700 лева към жената изкарваме общо за 1 месец двамата 2700 лева. :)

107.   Прав е номер 11. Има семейства с три пъти по малко от 2000, обаче се справят. 41 е много нереален човек. :Д

109.   Жиголо ! 50 лв. на час

110.   Наистина ли не разбираш колко са глупави тези твои въпроси? Ти още явно нямаш средно образование, нямаш интереси към определена професия и това което те интересува е какво пишат разни хора тук. Вярваш ли, че това което тук пише е истина, или че е цялата истина? Аз не мисля, че човек с толкова плоски разсъждения да може да намери сериозна и добре платена работа. Ако става дума за пари - от един не голям магазин за хранителни стоки (добре направен, който си е създал клиантела) можеш да вадиш доста по- големи суми на месец, да не говорим, че можеш и втори да направиш. Ама да те светна по един въпрос - ти след като задаваш такива въпроси едва ли имаш капацитета да го направиш. За това по- добре си намери твоето място, насочи се там, където ще се чувстваш най- добре. Ако ти си добра в това, което правиш парите ще дойдат.

113.   Барман (круизни кораби) 2 000 Евро С висше образование и стаж. В България работех за по 300 лв. 12 часа 7 дни в седмицата.... това ли е бъдещето за млад човек????

114.   Даже ми е неудобно да си кажа колко вземам.
330 чисто - на държавна работа с 30години стаж и безработен мъж. Е, закъсваме със сметките но не сме легнали гладни. Вярно е че доизносваме стари дрехи и обувки но има хора които вече нямат и покрив над главата. И все пак съм благодарна че успявам да се справя с ежедневието в нашата мила Родина.

51-100 от 618