Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

501-550 от 618

572.   Аз съм технически архитект (софтуер/мрежи) в Бостън, САЩ. Заплатата ми с премиите е 12 хиляди месечно бруто, което е около 8 хиляди нето.

Тези коментари потвърждават и моето мнение, че с програмиране се взимат най-лесно високи заплати. И не се изискват чудеса, а само постоянство и здрава работа и всяка година човек става по-добър поне първите 10-ина години, ако се задълбочава, а не позволява нещата просто да му минават покрай главата. Препоръката ми е да се започне с доходносна специалност, която е търсена от работодателите като най-добри са медицина и информатика. Трябва да се учи съвестно всеки ден без изключение през студентските години. Абсолютно никога да не се преписва. Въпрос на чест и достойнство.

След завършване трябва здрава работа, постоянно учене, съвестност, добро отношение на работното място и към професията, търсене на начини човек да се подобри всеки ден, помагане на всички колеги. Ако нещо не работи както трябва трябва съвестните хора спират, разбрат какъв е проблема и го оправят.

С течение на доста време добрите навици и безотказно преследване на целите се отразяват и върху заплатата. Но отново трябва да се започне с правилна квалификация/цел, където печалбите на компаниите са високи и марджините между печалби и разходи не са тънки и основното в бизнеса, а по-скоро изобретателноста и знанията са двигателите на бизнеа.

573.   Главен Бизнес Анализатор - 5350 лв. бруто/4500 лв. нето. Преди работех в Германия за 6000 Евро бруто (3400 Евро нето) . Това прави почти 50% по-малко. Работодателят се съгласи да ме премести в БГ-офиса си, но както виждате сериозно ми отряза заплатата.
В БГ не плащам наем (в Германия плащах 500 Евро). Иначе, всички останали разходи са същите. Осигуровките в БГ на практика те оставят без пенсия и здравно осигуряване. Като цяло, заради едната България се отказах от много, но това е е животът. Всеки трябва да реши кое е най-важно за него.

В момента си търся нова работа, като целта ми е поне 6000 бруто.

575.   Лекар специализант 700 лева чисто с 4 години стаж по специалността (нали така е модерно да се казва.. ). Харесвам си работата. Професията не е толкова трудна. Трудно е да се занимаваш с медицина въпреки всички и всичко. Внимавам с оборотите заради стреса.... вече съм си патил. Макар и комерсиален, разбрах, че има и по-важно от парите. Сега обръщам повече внимание на условията на труд- нефинансовите. Относно парите има какво да се желае, но пък гладен и бос никога не съм останал!!!

576.   Безработна , вече около - 2000лв.

577.   До 575

Баща ми е лекар Уролог с 38 годишен стаж, заплатата му е около 1000 чисто. Има огромен стрес, непрекъснати разположения и не го оставят намира. Ако бях на твое място отдавна да съм заминал някъде в чужбина, лекарите в Германия получават 15000 Евро

578.   Лекар-специализант, Пловдив - 1500-2000 лв/мес.

579.   Малееее, 11 страници пълни с ненормални заплати (имаше и малки, но зависи). Да разбирам, че в България си е супер :), а колкото до тези хора с децата и жените ще кажа, че ме разсмяха. Момчета и момичета наистина ми напълнихте душичката и ви пожелавам всичко най-хубаво и успешна кариера (стига да не сте лъгали - тираджията ме откърти). Аз съм ученик все още, но както мисля за семейство тези заплати от порядъка на трите нулички отзад ме привличат много. Направо се чудя къде да уча - програмиране, агрономство, тираджийство :) (ебавам се), медицина и т. н.

580.   Антистрес консултант, занимавам се и с духовни практики
около 2500-3000 лева чисто на месец, зависи от ангажиментите

581.   Секретарка, 2350 бруто

582.   Взимам 4200 чисто в София, на 33 години съм. Като се разпределят бонусите 2 пъти годишно по месеци, стават около 4700. Програмист и системен администратор с общо 13 години стаж, 2 висши, 2 чужди езика. През годините доста съм инвестирал в себе си, някога започнах на 450. Живея нормално и пестя 50%-70% от доходите. В сегашната компания средното увеличение на година за това, което правя аз, е около 400-600 лева и това е официално като механизъм да се пазят кадрите. Ако остана още 5 години да речем (което и планирам, работата е много интересна и креативна), ще станат около 7000.

Работих и в Германия няколко години, средно взимах 40к евро бруто. Нето се получаваше горе-долу като сегашните ми доходи, но разходите бяха значително повече. Живея в собствено жилище с приятелката си, нямам кредити. Не изплащам нищо. Колата ми не е нищо особено, карам я само в часове без задръствания и през 50% от времето се движа с градския транспорт.

Не ламтя за пари, живея напълно нормално. Чета и инвестирам още в знанията и уменията си, храня се качествено, спортувам активно и 2-3 пъти в годината почивам. Не се преработвам (overtime), пазя си здравето и го ценя, за да ми служи дълго.

583.   577, стига вярва в митовете за тая Германия. Първо, български лекари наемат или за най-черната работа, като често пъти не им признават образованието, или ги пращат в някое затънтено село. Данъците и наемите ти изяждат " голямата" заплата, която ти изглежда голяма само от тук, но не и като се сблъскаш с действителността там.

584.   583 - Така. Има и още нещо - понякога наемат лекари, които да заместват тези в почивка. Ако някой иска да стане лека в Германия, трябва да или да е завършил там, или да работи поне 4-5 години, че да го признаят на тяхното ниво .. или да идва от САЩ или скандинавските страни.

585.   Адвокат-2600

586.   5000 чисто след данъци от земеделска земя.
Разходи нула. Нула часа работно време. Нула лева за наем на жилище. Свобода по отношение на локация и много време за релакс и семейството.

587.   За разлика от безразходния господин (или госпожа) горе, освен да дишам, аз все пак се храня, пия, ползвам електричество и отопление, пътувам и върша много други дейности в свободното си време, затова имам около 1 500-1 600 лева месечни разходи, при чист доход около 2 200-2 400 лева. Достатъчно разумно харча, за да отделям малко и за спестявания.

588.   586-ти. Ти хубаво вземаш парите от земите си наготово и си живееш живота, но сигурно дядовците ти и бабите им се е разказала играта да ти набавят тези земи. 20-те, 30-те, първата половина на 40-те най-тежките години за народа. Дано се сещаш как се мизерствали докато ти си правиш кефа.

589.   ИТ Специалист в САЩ--$5000(нето)

590.   588 - И какво по дяволите, трябва да означава това? Лошо нещо ли е? Ако да, защо?

591.   Графичен дизайнер към чуждестранна фирма, базирана във Варна - 3600 чисто на месец. Имам и свободна практика, която ми докарва още 2000-2500 лева на месец.

592.   Сервитьорка, но помагам и в кухнята - след приспадане на данъците остават 1500-1600 лева (зависи от бонусите). Имам също служебен телефон и таблет, които мога да използвам и в неработни дни.

593.   Мениджър хигиена в хотел в центъра а София
Получавам чисто около 2000 лева месечно. Ползвам и служебен автомобил.

594.   593, с какво образование си? В какъв диапазон се движат заплатите на другите управленски кадри от хотела?

596.   1200- започнах работа преди месец, току що завършвам унсс и мисля, че това е една добра стартова заплата при условие, че нямам опит. Знам английски перфектно.

597.   596 - Позиция?

598.   Номер 597, българската дума "длъжност" се превежда на английски език като "position".

599.   Въпрос до 21 ,с курс ли стана водолаз,какви спецлезации като водолаз имаш и ако не си водолаз с курс колко лецно може даси намери и каква заплата взема един водолаз ,който е станал такъв само с курс?

600.   Юрисконсулт - 1400

601.   Връщам желязо за скрап - 100 лв на месец.

602.   596 съм- на позиция асистент одитор

603.   Лекар-специализант, Пловдив, държавна болница. 1500 лв/месечно допълнителни доходи от бонуси, комисионни, собствен бизнес и т. н. - 2000-2500 лв/месечно.

604.   Голямо избиване на комплекси е паднало в темата. Няма смисъл да лъжете, защото вие сами си знаете как живеете. Нямам в предвид хората с високи доходи. Тези, които работят в чужбина по-добре да си направят отделна статистика, не да си пишат заплатите и да ги обръщат в левове. Първо защото с тези заплати (независимо високи или ниски) не живеят в България. И второ имат различни разходи, данъци и т.н Няма смисъл, а и какъв е смисълът да ги обръщат в лева (така изглежда по-голяма сумата, като харчат в евро (по-малката сума)?
За себе си мога да споделя живея в България, в момента 0. Дано по-скоро си намеря работа и сумата стане :D Пиша си нещата реално както са. И съветвам всеки като пише няма смисъл да лъже, защото освен себе си, кого реално лъжеш? :)

605.   Важно е ти какво искаш! Ако правиш нищо само за пари няма да си щастлива. Успех :)

606.   Oперативен счетоводител, Варна, в сферата на търговията. Понеделник-петък 8 часов работен ден. 800 чисто. Харесвам си работата, не си харесвам заплатата :)

608.   Промоутър съм и взимам около 400 лв., като работя само петък, събота и неделя по 8 часа, понякога 12!

609.   Работих в Канада като Senior Web designer в американска фирма - $5000 на месец medical profit sharing. Но се върнах, защото обичам България.
Тук започнах свой бизнес, защото не искам да съм роб на ничии мечти и идеали, а само на своите. Разработих свое изобретение и го произвеждам сам, взимам според каквото продам - стигам до 1000 лв., понякога и 300-400 лв. За провинцията е нормално.

610.   Номер 609, сигурен/сигурна ли си, че не си от София? Питам, понеже в цяла България само софиянци казват на страната "провинция".
Колкото до заплатата, то в момента аз съм безработен и имам чист доход средно от около 300 лева месечно, защото получавам процентни приходи от извършвана дейност в минали години.

611.   300 - 500 лв. на седмица. Тираджия на къси разстояния. Имам колеги които взимат по 600 - 700 лв. на седмица, но правят по далечни курсове.

612.   Шеф на ИТ отдел в Холандска компания - 13 500 лв.

614.   Бизнесмен сливар съм.
Имам дървета със сливи.
В сливите има страшно много пари!

617.   Брей, в тоя сайт само баровци с високи заплати пишат... Ми мен ме е срам да кажа колко взимам, макар че съм висшистка и работя ниско квалифицирани работи в чужбина..

до 596- ти сериозно ли си въобразяваш, че знаеш английски перфектно? аз съм с филология и така си бях заблудена, че много знам, ама като се сблъскаш с местните диалекти и говори, забравяш, че знаеш "перфектно".. пък и мъжа ми е англоговорящ, демек съм 24 часа говоряща на английски, а нямам претенции, че знам пефектно.

620.   Скоро започнах работа в сферата на хигиената, заплатата ми е 750 лв., като се предвижда увеличение със 100 лева след първата година.

624.   Архитект, Ню Йорк - 7000 долара месечно

625.   Оператор в рафинерия в България,след бонуси,премии-около 2000лв,8 месеца стаж

628.   472, взимай 500 като мен, да видиш как ще ги усещаш по-добре.... Хората не оценяват.....

630.   Шивачка, 700 лв. чисто

631.   Аз съм много тясноспециализиран IT специалист на свободна практика от София и работя с клиенти от цял свят. След като си платя данъците и осигуровките, чисто ми остават между 20 и 25 хиляди лева на месец. Не харча много - разходите ми са около 1200 лева на месец, а останалите пари инвестирам.

632.   административна служителка с арабски език, 1800 заплата, но с преводи си докарвам и още 1000 лева, но си е малко за София това

637.   Гледайки повечето мнения, оставам с впечатлението, че клюкарките от ДАНС са налазили и тоя форум.

640.   Бях на 16 години работих за 200 лв. в една сливенска фирма като "фактурист" (тогава си мислих, че всички хора, които имат финансова сигурност притежават една пълна торба с късмет).
След като навърших 18 започнах да работя като "сервитьор" за 350 лв. като помагах финансово и на баща си. Между временно завърших средно-специално "икономист-информатик".
Минах през длъжностите "продавач-консултант" за 550лв, "касиер" в супер - 700 лв.
Сега съм на 21 години и работя като "оператор на компютър" в София. Заплатата ми е 1500 лв. Изплащам голям кредит, внасям наем за апартамент всеки месец и поддържам едно возило с няколко години "по-младо" от мен, дори успявам за година да събера една работна заплата. Възнаграждението ми не е нищо особено за София, но всеки ден ставам с благодарност, че имам възможност да работя и да постигам целите си.
Между временно сестра ми е работила като "сервитьор", "чистач" и "касиерка" за 300 лв. дълги години наред. Завърши две висши образования и в момента работи като "учител" в детска градина в провинцията за 1300 лв.
След 5 години разбирам, че упоритостта, вярата в себе си и работливостта са нещата, които тогава наричах просто късмет!

Merriah

642.   640, възнаграждението ти е доста добро и за София, и за 21 годишен човек и за оператор на компютър.

501-550 от 618