Споделена история от На работното място

Здравни осигуровки -проблем ли е?
Здравейте,

Имам неплатени здравни осигуровки за 3 години. Сега започвам работа и не ми е ясно дали няма да ми направят проблем в бъдеще с вземане на платен отпуск, болничен? 1 от тези години съм бил в чужбина с доказуеми документи. Ако някой знае дали неплатените осигуровки се отразяват на отпуски, болнични в работата, моля да сподели?

Благодаря!

Коментари

1.   Не би трябвало да има проблем. Само ако ти е първа работа в България трябва да минат 6 мес, за да ползваш платен отпуск иначе неплатен може.

2.   Определено се отразяват, така че моят съвет е иди ги плати. Че иначе като ти се наложи да идеш на лекар става страшно!

3.   Най-добре да влезеш в сайта на НАП и там намираш твоя регион и има и-мейл за връзка, на който да дадеш запитване, отговарят много бързо (учудващо) и точно, дано да съм помогнал! Успех! :)

4.   Мисля, че последните 10 мес трябва да са ти платени, за да ти се възстановят правата, но за отпуски и болнични специално не мисля, че е проблем, ако не са платени. Просто няма да можеш да се възползваш от мед. помощ

5.   Авторе въпроса ти ме насочва на мисълта че си млад човек около 25г възраст.
Правата ти да ползваш отпуск в новото работно мяст оне се влияят от здравните ти осигуровки. Ползването на болниен също. Единственото за коет овлияят неплатените здравни е че следващите тру години нема да можеш да се възползваш от услугата личен лекар безплатно и ще си с прекъснати здравни права. След тези три години всичко се изтрива и ти ставаш чисто нов здравно осигурен с права като другите.
Моят съвет е изчакай, не плащай, докато не ти дойде проблем на главата. А иначе трите години бързо ще минат и няма да се усетиш кога вече ще си с непрекъснати здравни права.

6.   Забравих да ти пиша че борлничните се плащат от НОИ не от здравна каса и там проблем няма да имаш.

7.   Болничните се плащат от НОИ, а здравните осигуровки са към НЗОК(здравната каса). Отпуска си ти го плаща самата фирма. Ако не си хронично болен нещо, може и да не плащаш здравни осигуровки с задна дата, те след няколко месеца правата ще ти се възстановят. Въпреки, че аз от това дали си здравно осигурен или не не виждам кой знае каква разлика, освен че ако не се плащат здравни осигуровки няма да има пари за заплати на лекарите. Иначе като си ида на лекар от вратата си искат пари и в аптеката също, въпреки че ходя веднъж-два пъти в годината а здравната вноска ми е по 100лв на месец.

8.   Да