Споделена история от На работното място

Дайте ми съвет - справяне с проблем на работа!
Здравейте,
напоследък ми е много тежко. Живота не е лесен за никого, знам, но ми е тежко, защото освен останалите обстоятелства в работата ми има една колежка, която постоянно ме кара да се чувствам зле. На няколко пъти се опитваше да ме накара да напусна работа за да може да премахне конкуренцията, като видя че не става започна да ме обижда индиректно. Моли ме за помощ в работата или за съвет, а после след няколко минути ме обижда и ми се присмива по долен начин. Правя се, че не я забелязвам и се шегувам, но това ме дразни изключително много. Тя е най - голямата интригантка и постоянно прави интриги, но е хитра и знае как да се укрие от работодателите. Настрои 50% от колегите срещу мен и сега ми е трудно и да работя с тях. Реално не съм и сторила нищо лошо, но постоянно ми се смее под мустак и издребнява като коментира непрофесионални неща. Като сбъркам някъде в работата, което е нормално, все пак сме хора, започва да се радва и на лицето и заиграва една тънка и дискретна усмивка. Не знам как да се справя с интригите и. Опитвам се да не комуникирам с нея, но няма как заради вида на работата.
Може ли съвет?

Коментари

1.   Авторке такъв е живота. Щом тя е по-хитрата по-умната и по голямата интригантка, щом още от сега ти сама си се предала пред нея и я признаваш за "по по най" няма как да спечелиш битка. Оставила си я да настрой колегите против теб и вече от предсмъртното легло ни молиш да помогнем с толкова оскъдна информация.
Но спокойно, опит в живота се трупа, на следващото работно място пак ще има такава колежка, все някога ще се научиш да се сприятеляваш предварително с най опасния враг.

2.   Рано или късно ще се оплете в собствените си мрежи. Всеки ще разбере колко струва, това тя не може да го крие вечно. Просто в момент, в който не очакваш, изневиделица всичко ще се обърне на 180 градуса и везните ще се наклонят трайно в твоя полза.

Всичко това ти го казвам от личен опит, защото бях в абсолютно същата ситуация и ми минаваха същите мисли. Мислех, че при евентуалнo повишаване ще повишат нея, но шефката я разбра на време и я направи на 5 стотинки пред всички, а тя подви опашка и стана по-ниска от тревата. Сега не и се чува гласчето и по цял ден почти никой не комуникира с нея. Така че с нейните камъни по нейната глава.

Та по един или по друг начин тя някой път ще сгафи и всичките и интрижки ще лъснат, а на хората ще им светне лампичката. Характерното при тези игрички е, че е достатъчно един-единствен път да сбърка и всичко това, което го е правела, изведнъж се обръща срещу нея. Както знаеш, безгрешен човек няма и е въпрос на време това да стане.

Бъди си качествен човек, това се помни и остава. Всичко друго е ала-бала и е от ден до пладне.

3.   Тази тема многократно се е появявала тук. Не знам дали се пуска от същото лице, но много съвети са вече изписани.

4.   Номер 1, ти я изкара безсмъртна тази колежка, а тук става въпрос за една обикновена интригантка без личен живот. Ще посъветвам авторката да я игнорира и винаги да предава нередните неща, които върши на шефовете си. За жалост се навъди с много като нея и е грешка да се сприятелява с нея....

5.   Номер 2 и номер 4 са прави. Дори и да не си получи заслуженото, важно е да я игнорираш. Работи, защо ти е да говориш с нея, освен по работа, и да си тровиш нервите. Отивай на работа и си тръгвай без да обръщаш внимание, в крайна сметка си там за това - да работиш. Игнорирай такива хора, защото ако им покажеш, че ти е зле те се чувсвтат добре. Ако не може да те докосне по никакъв начин ще страда, защото злобните хора това правят - чувстват се добре като правят мръсно.

6.   Здравейте. Прочетох с интерес и статията и коментарите. Включвам се защото изживях нещо подобно но не само в работата а и в личния ми живот. От собствения си много ама много горчив опит разбрах че интригантите се страхуват от директен спор или конфликт. Винаги търсят група хора или човек който да застане зад тях за подкрепа. За себе си мога да кажа че донякъде туширах нещата с мълчаливо презрение а в други случай им отвърнах по техния начин. С една дума паднах на тяхното интригантско ниво и нещата се получиха. Мога само да кажа че е много жалко когато нормални и свестни хора попадат в такава ситуация. Изживяването е много тежко и неприятно и раната остава завинаги.

7.   И аз имах подобна колежка, която беше много опитна в това да клевети и злепоставя хората зад гърба им. Как иначе, ако не го прави това, съвсем ще си проличи колко е излишна. В последствие, от различни места научих, че говори лошо за мен, но иначе пред мен беше все много добронамерена, един вид, за заблуда на врага. Но както се казва, че ако една лъжа се повтори сто пъти, става истина и накрая успя да настрои разни хора срещу мен. Лошо е, когато шефовете разчитат на такива доверени кучета и не им пука в действителност кой какво. Но в конкретния случай тази беше и любовница на един от шефовете така, че се ползваше със стабилни протекции. Но както и да е, аз не съжалявам, че вече не съм част от такава система, да си се клеветят и докладват колкото желаят. Иначе като съвет, не знам. Разговаряй с началника си, ако само си траеш ще изглеждаш виновен и подозрителен.

8.   И аз съм патила много от такива, няма спасение.
И да напуснеш, на другото място ще е пак същото, навсякъде са тия.

Съвет: не говори нищо пред хората, с които работиш, независимо колеги, началници, или въпросната колежка.
Добър ден, днес времето е хубаво и точка. Не знаеш кой какво ти мисли зад гърба и как ще те изпее дори за това, което не си казал или направил...

Така че недей да говориш нищо, което не е пряко свързано с работата; въпросната колежка ако те обижда, присмива и се държи с тебе неуместно, недей да си мълчиш от страх; дай и отпор, покажи и с няколко думи, че държанието и е неуместно. Без значение от прав и крив, и кой какво знаел, не знаел, направил или не направил...чисто човешки, като човек към човек, не бива да позволяваш да тъпчат достойнството ти.

Пък нека ходи да клопа иззад гърба ти; хич да не те интересува кой какво говори, който копае гроб другиму, сам пада в него.