Споделена история от На работното място

Запор на заплата
Ще започна от там, че работех в една фирма преди 6-7 месеца и ми беше наложен запор на заплатата. Едва бях платила 2 месеца, и се наложи да напусна, имахме разногласия за работно време, начин на плащане на заплатата и други подобни. Прекарах няколко месеца в тежко финансово състояние. Наскоро започнах да работя в друга фирма, нови условия, приятна работа. Но ми е интересно защо съм на срочен договор за 1 година по чл. 68/във връзка с чл. 70 от КТ/. Заплатата ми е 300 лв основна и още ок. 150-за извънреден труд, в събота, нещо такова. Чисто ок. 380 лв. В предишната фирма бях работила около половин година, преди да ми наложат запора, договорът беше по чл. 67, т. 1/а заплатата 450, на толкова и ме осигуряваха, чисто бяха също около 380/. Всичко това го пиша за инфо, а въпросите ми са:
-има ли някакви подводни камъни това, че съм по чл. 68 сега? Чета си договора и се чудя защо изпитателният ми срок е 12 месеца??
-може ли да ми бъде наложен запор върху такава малка сума като доход? И колко би могъл да бъде-издържам и малолетно дете? !
-в предишната фирма запорът ми беше буквално огромен-250 лв от 450?? Мисля, че законово не е така, изчетох целия нет, навсякъде се казва- 1/5 от доходите, ако длъжникът издържа непълнолетно дете.
Това ми е и единственият доход засега. Нямам и намерение да не плащам-но да не му скимне на ЧСИ-то да ми запорира почти ЦЯЛАТА заплата, като миналия път?? А и предстои да получа една сума след 2-3 месеца, която ще ме освободи от дълга ми. Ама дотогава... може ли да ме оставят и на хляб и вода, както се казва?
Ако има нужда от инфо, ще напиша каквото е нужно. Благодаря!

Коментари

1.   Какво работиш ако не е тайна, минимално е заплащането!?

2.   Така първо не изпитателния срок е 12 месеца, а си наета на работа за срок от 1 година. Прочети кодекса на труда.
За запора. Законово имат право да ти запорират 1/4 от дохода, защото влизаш в точка втора на алинея първа на чл 446 от ГПК.
"2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;"
А точната сума, която ще ти запорират, я изчислява касиера/счетоводителя на фирмата, в която работиш, не ЧСИ-то.
Работа на ЧСИ-то е да иска чрез писма до фирмата дължимата сума, от там нататък изчислението, колко да удържи е задължение на касиера на фирмата, защото всеки месец може доходът ти да е различен, болнични неплатена и т. н. Касиерът на фирмата е задължен и заплашен от съд и глоби ако не изчисли и не внесе запора ти.
От там касиерът на предната фирма, в която си работила, не е сметнал правилно по закон. Или може би ти бъркаш, защото не виждам как е сметнал 250лв от 450лв, би трябвало запорът да е 112, 50лв, но дори да не е обявено, че издържаш дете, пак сумата би трябвало да е 150лв.

3.   да си го кажем българина реагира само на теслата, тъй че който иска нещо от някой вече приказки няма, бой по канчока и толкоз, виж другия ако бие повече - друга работа, така е 25 години мутризъм водят просто до мутризъм

4.   Благодаря, номер 2. За предишната фирма-сигурна съм, че запорът ми беше 250 лв, но сега научавам, че се изчислявал от счетоводителя/касиера, а не от ЧСИ-то. Всички знаеха, че имам малолетно дете, даже тогава, през март бяха 2 непълнолетни деца-през юни синът ми навърши 18 години.
Номер 1, продавачка съм... малка е заплатата, така е, но-колкото-толкова. А работата е поне физически лека-за още 200 лв бих си почупила ръце и крака другаде. Човек трябва да е благодарен и на малкото, което има, че без него... по-лошо.
Авторката.

5.   Авторке, ГПК не уточнява броя на децата, в закона е споменато "деца" липса или наличие, при дълг без значение едно, две или десет деца, частта е 1/4 от дохода, при дълг и липса на деца 1/3 от дохода.

6.   Малко късно прочетох въпроса на авторката. Надявам се вече да се е справила със ситуацията. Ще напиша какво ми се случи на мен миналата година за да знаят хората, че закона в БГ не върви.
Заплата ми върви през банкомат. Отивам да си взема парите ама банкомата не ме познава -пари има-не мога да ги взема. Отивам в банката да проверя да няма някаква грешка с картата и ми сервират че съм била осъдена и в банката се получило писмо за запор на всичко което влиза по сметката ми. А това бяха всичките ми доходи -от заплата 300лв. ЧСИ -то беще намерило банковата ми сметка но не работата ми и касиерката да ми ги удържа по закон. А работя 15 г на 1 място -държавно. Осъдили ме за спрян телефон с едногодишен платен договор от преди 10 год. - без да знам.
Така че ЧСИ може да те остави и без хляб и вода.

7.   Аз предупредих шефовете, че ми предстои запор, и те набързо хукнаха да ме спасяват. Малко преди да дойде запорът, ми промениха ТД да е на 4 часа, на 230 лв заплата.
Но да-счетоводителят изчислява запора, не ЧСИ-то. Нашият обаче си е на място, не като предишния.
Любопитно ми е колко време ще ме мотае после ЧСИ-то да ме пусне от запора, като си платя дълговете/а то ще е всъщност съвсем скоро/... начетох се на ужасни неща... как се влачат с месеци, защото нямат законоустановен срок.
Номер 6, не е ли била изтекла при теб давността, за да оспорваш плащането, а и запора, защото не могат да те оставят без стотинка по закон? Може би трябва да подадеш жалба срещу ЧСИ-то, знам ли... ами следващият месец пак ли всичко ще ти удържат? ! Ужас..
Авторката.

8.   От №6.
Да, давността при мен е изтекла но не съм я оспорвала защото не знаех че ме съдят а срока за оспорване е 7 дни. Научих го както писах когато отидох да си тегля заплатата. Казаха че са пращали писма но в нашия вход има само обща кутия която се пълни с брошури и чистачката изхвърля всеки ден. Аз не съм получила такова писмо.
Запора не можех да оспорвам защото в нареждането до банката пишеше да се спира всичко което постъпва по картата ми. Така си и останах 1 и 1/2 месец без никакви пари докато не постигнах споразумение с касиерката да ми дава половината пари като аванс на ръка а останалите по карта които на минутата ЧСИ изтегляше. В момента когато си взеха и последните стотинки сметката ми беше освободена.
И всичко това за телефон на Глобул с една година договор за 5лв на месец. Прекъснах го преди да изтече срока и платих неустойките до края на договора. Повече не съм мислила за този телефон. Оказа се че Глобул ми подновили автоматично договора за още 1 година и аз не съм плащала таксите. Така за 1 година таксите били 60лв а за 10 години станали 680лв. Тези които ми взеха тези грешни пари са СГ-ГРУП.

9.   Аз съшо бях с запор на заплата и подкрепям номер -2 Но все пак в БЪЛГАРИЯ всичко е възможно

10.   Здравейте! Имам следния въпрос!?
Запор върху трудово възнаграждение - 197 лв. (нето) при
МРЗ - 420 лв. може ли да се прилага?
Защото работодателя го прилага: - през първия месец
одържа 60 лв., а през следващите по 40 лв.
Благодаря Ви предварително!

11.   n. 10, не работодателят извършва запора, а кредиторът след минали процедури по закон. Все работодателите най-лошите, но не са виновни в случая за вашите неплатени кредити.
И да, могат да ти вземат тези 197 лв. защото това е горницата над минималното, което държавата е определила, че ти стига да не умреш от глад.
Извод - не взимай никога кредити, които не можеш да платиш.
Извод 2. - търси си по-добре платена работа, дори в чужбина и си плати борчовете

12.   На колежката ми е наложен запор на заплатата. Мисля, че е 1/3 ако нямаш непълнолетно дете и 1/4 ако имаш дете/ца под 18 години. Ама най-добре си поговори с работодателите и се консултирай с адвокат, че понякога тия ЧСИ са големи гадини и изобщо никой не ти обяснява какви са ти правата и как точно ще процедират.