Споделена история от На работното място

Нормална заплата?
Колко е за вас една нормална заплата без да се съобразявате до голяма степен със стандартите на България? И като разграничавате заплата от живот. Тя не е довод за добро преживяване, ами парични средства.
Пример:
За мен 1500 лв на месец със свободно почивно време и развитие по професията е добра заплата за един млад човек. Може да се каже, че са достатъчни за заплата.
3000 лв е много добре за заплата. С тях можеш да си позволиш отглеждане на деца в добри условия. (Да консумирате качествена храна, апартамент, образование, екскурзии) Достатъчна е за заплата.
Но и в двата случая парите не са достатъчни за живота.
И в двата вариянта парите се изчерпват и заминават по наеми. Това дали ще стигат 300, 1500 или 3000 лв за преживяване - зависи изцяло от определения човек.
Между 1500 и 3000 за мен няма съществена разлика освен до едно.
По-голямото число можеш по-бързо да го удвоиш, включвайки го в определен бизнес, като междувременно успяваш по-лесно да свързваш двата края.

Не знам дали се изразих разбираемо. Съмнявам се и в правотата на мисълта ми. Но в дивия капитализъм за мен не бива да се разчита на заплата, която не е твоя, ами на работодател. Парите не са щастие. Не всички са алчни. Не всички се стремят винаги към повече, но за мен в бедната държава трябва и от друга гледна точка да се гледа.
Искам коментариии

Коментари

51-71 от 71

54.   53 Не всичко е пари. Има хора, които живеят и с под 500 лв, и отново са по-щастливи от хилиярдери. Имат свободно време и спокойствие, любуват се на природата и животните, не се вкарват в бюрократичната система.

55.   Ние сме по 500 лева на човек и ни е малко трудно, живеем с лишения и оскъдно, но нямаме шанс за повече въпреки че сме вишисти... просто ако не си на някой не става...

56.   Някой хора са свикнали с хиляди на месец, други с няколко стотин. Едва ли много хора ще кажат, че парите им стигат и не се сещат за какво да си изхарчат дохода. По-важният въпрост е не каква заплата е нормална, а колко ще изкараш?

57.   Във връзка с коментара на №51 и №50 Вижте как се е променила Германия преди 60г и за колко време.

http://nauka.bg/a/лудвиг-ерхард-архитектът-на-германския-икономически-колос

58.   Първо- колкото и да печелиш, никога не стигат, но се налага да се спрвявяш. Става като степенуваш по важност покупките, сметките за ток, вода тел ТВ...
Второ- стига с тези пенсонери. Да вземат колкото държавата е преценила, но държавата да не принизява по младите, които също имат нужди, деца и трябва да си оправят живота.

59.   До №29, аз съм №26 и съвсем не ме изненадваш с факта, че голям процент от хората в Бг живеят с такива доходи. Самата аз вземам толкова, много мои близки също. Но за щастие или нещастие се грижа само за себе си. Колкото и да съм пестелива не мога да си помисля как биха ми стигнали за 4 човека.

60.   Реално на човек му трябват към 1000 - 1500 нето за да живее добре. Но тук не знам има ли такъв вариант. Аз съм с 500 лв месечно и само се стискам.. не мога да си се нарадвам на младините...
Ж. 26

61.   Като се теглят кредити как ще имате пари.. аз съм с 500 и ми стигат даже остават за другия месец, не ми трябва кола, колоездач съм, храня се като хората, излизам си с приятли един път седмично, като цяло не обичам бурния начин на живот, шумни места ала бала.. наистина са малко, но пък свободното ти време е на ниво, всяка семдица горе долу се качвам на Витоша за спорта.. но естествено с повеве пари да кажем 1500 добре ще ми дойдат. Много е просто тия които не са живяли с по-малко от 1000 няма как да им стигат 500,600,700

62.   Не че се хваля но като студентка съм живяла с под 300 лева в София, и то почти редовно. Но е трудно, най-вече да се учи сложна специалност на слаба храна и лоши условия (общежитие). Иначе у дома карам и със 150 на месец, просто харча само за храна и консумативи и рядко ми стигат за някоя дрешка. Свикнала съм на бедност, но не я искам. Не желая и да съм богата, а просто да се справям. Според мен в България за млад човек между 18 и 25 години трябват минимум 400 лв месечно, за да живее нормално. Над 600 лв лично за мен си е прекалено, ако не плаща високи сметки, разбира се. Но за лични нужди и 300 лв стигат, ако не ходи по заведения. По-нататък обаче става доста по-сложно, с идването на децата... и само стабилната заплата от минимум 600 лв може да помогне. Това с 500 лв да се изхранват 4 души си е доста трудно, но го вярвам, защото съм виждала и по-зле от това положение. За жалост в такива случаи се прибягва до заеми. А за хора, които пушат и пият, да не говорим. Изводът ми е че няма среден доход, всеки човек си има свои негови си нужди.

63.   Взимам заплата 650лв. и ми стигат. Не живея под наем, а със сестра ми. Делим си сметките на 2. Давам по 100лв. на месец за сметки, телефона ми е макс 20-30лв. На ден храната ми е до 10лв. (не ям боклуци, а си готвя. Ще ви дам примери какво ям:пържени/варени яйца, пюре от карфиол, панирани броколи, грах яхния, мусака, пържени/печени свински пържоли(най-често вратни), пилешко месо-бутчета, криле, филе(зависи какво ще готвя) и т. н. Ям и плодове-ябълки, банани, портокали, мандарини и др.. Много често като готвя остава храна и за следващия ден :)). Така от 650лв, аз харча максимум 420-430лв остават ми над 220лв на месец, които харча за колата, която е на метан и повече от 70-80лв. на месец за гориво не давам, за дрехи повече от 50-60лв. не давам (имам си достатъчно дрехи и не си купувам всеки месец). За развлечения карам колело, ходя на планина, играя футбол и тенис на маса, събираме се приятели и гледаме филми, ходя на селото си, чета книги, уча и т. н. Пропуснах да ти кажа, че от фирмата, в която работя има така наречената 13 заплата, с която си покривам ходенето на море(което не го правя всяка година) и годишната такса за университета(май и това пропуснах-студент, задочна форма на обучение съм). Така че стига човек да си прави сметката може да живее и със заплата 600-650лв. и то никак не зле, а и дори да спестява. А има хора, на които и 2-3000лв на месец не им стигат....

64.   Според мен нормалната заплата е средната заплата за страната - Бруто към 880 някъде, но най-добре малко над нея, така че нето да взима човек поне 750 лв.
И още - в София една заплата е нормална, в провинцията друга заплата е нормална. Също женските професии са по-зле платени от мъжките и в браншовете има много големи разлики.

65.   Номер 63, ти си поредния магьосник на когото 650 лева му стигат. Стигат ти, защото още си млад, здрав и мама, и тате помагат най-вероятно.
Тази кола, освен разходите за гориво, води и един куп други разходи, които ми е интересно как ги плащаш, примерно ГО, винетка, данък, техническо обслужване, та само това са ти едни 500-600 лева на година. Отделно гуми, накладки, акумулатор и някой друг ремонт и онези 220 лв, които ти остават ще заминат. А нека да не забравяме, че има един куп други разходи, данъка на жилището ти, кой го плаща? Ами някаква козметика не ползваш ли, примерно паста за зъби, шампоан, сапун и т. н.? Ами разни чашафи, одеяла възглавници. Ами ако се развали пералнята или компютъра? Ако се наложи ремонт на жилището? Ако трябва да отидеш на зъболекар? Сам ли се подстригваш?

Ето и моите разходи - 450 лева ми е наема със сметките, 200 лева безнин още около 200 за другите разходи по колата (винетка, ГО, данък, каско, обслужване). За храна давам около 600 на месец, за дрехи и разни други разходи още 100. Като сложа и цигарите и си стигнаха почти 2000 лева. И не мисля, че живея кой знае колко на широко.

66.   Нормална заплата е тази, която обезпечава човек достатъчно добре, спрямо вложените от него труд и отделено време. Естествено е, че всеки човек има различна гледна точка относно този въпрос. Има такива, на които и 10 000 лева месечно няма им стигнат да задоволят разхитителните им харчове за глупости, а други биха били радостни, ако можеха да получават 1000 лева чисто.

Много е важно как човек подхожда към хранителния си режим. Аз не разхищавам пари за пържоли, кашкавал и излишно скъпи храни, а залагам на по-здравословното хранене, включително и много овесени ядки, сурови и сушени ядки от всякакъв тип, по половин чаша гореща вода със супена лъжица мед и чаена лъжичка готварска сода (убива раковите клетки! ) по два пъти на ден, пия вода само през воден филтър (вложение около 50 лева годишно), варени картофи, солта почти винаги я замествам с лимонов сок, пия само прясно изцедени плодови сокове (а не тези отрови с безброй Е-та по магазините), а хляб си правя сам с домашна хлебопекарна. Много рядко ми се случва да си закупя някоя закуска навън, и ако въобще ми се наложи, гледам да е без "колбаси" и прочее. Но по-често предпочитам да си купя банан, портокал или ябълка - за щастие, продават се на много места из града. Газирано също избягвам в последните години. За справка, тази година само веднъж съм си купил Кока-кола, и то с цел да си изчистя гърлото, зъбите и венците от една суха кашлица, която отстраних лесно по този начин, докато мои познати все още гълтат скъпи хапчета и са с настинка. Освен, че избягвайки боклукчивите полуфабрикати от магазинната мрежа, със здраволовната храна ще поддържате тялото си в добър и свеж вид, няма да ви е тежко на тялото и душата, почти изцяло ще забравите що е то лекарски кабинет (за последните 15 години съм ходил само два пъти на зъболекар и за никаква друга болест, макар да имам рядко проявяващи се синузит и язва, придобити от престоя ми в казармата). Така непряко смъквате и необходимостта да плащате повече пари за лечение. Аз лично не съм здравноосигурен, но затова пък си кътам спестени пари, ако някога ми се наложи спешно лечение. Телефона ми задължително е изключен нощем, а денем стои далече от мен. Почти не говоря по него и така се предпазвам до голяма степен от вредните облъчвания. Не съм си пуснал Wi-Fi в домашната мрежа.

Не употребявам цигари и алкохол, н посещавам барове и дискотеки, на кино ходя 1-2 пъти годишно (предпочитам да гледам на спокойствие у дома филм в приятна компания и всичките свързани с дома удобства), на кафене или механа излизам само с приятели по повод (те също не са типичните "всекидневни абонати на заведенията").

Допреди няколко месеца карах с допотопен телефон Motorola W180, закупен за 40 лева нов преди почти 10 години. Сега съм със скъп "умен" телефон, който закупих единствено заради хубавата камера и удобството да снимам (което също ми е голямо хоби), докато се разхождам из красивата природа и хълмове на родния ми град Пловдив, и донякъде заради възможността да имам връзка с интернет в движение (но не плащам за такъв, защото на повечето места около заведенията има безплатен Wi-Fi). Плащам само 7 лева абонамент за телефонни разговори, с план за 100 минути месечно към всички абонати, като рядко изговарям над 30-50 минути за месец, тъй като с приятелите ми не ползваме телефоните си за клюкарници, а с цел набързо да се разберем за среща на живо. А поръчителите ми съм ги научил сами да ме търсят за своя сметка по телефона, а за по-дълги разговори направо се чуваме по Skype през домашния интернет, където не сме ограничени от време и таксуване.

Много важно е и с какъв човек ще се събереш, защото няма какво да се лъжем - двама се справят по-добре, отколкото сам човек. Затова и съм заложил на разума, избирайки си за приятелка много всеотдавйна, работлива и грижовна симпатична жена, а не някоя мързелива и наклепана "кифла" с гнила ценностна система и повредени гени, носител на бъдещи болести и несигурност в семейството (което всеки мъж, желаещ да стане баща след време, не си би пожелал). По този начин, хем връзката се движи от двама работещи и взаимопомагащи си хора (без неразумните харчове, които съпътстват често срещаното мъжко гъзареене със скъпа кола и подаръци за "кифлата" до него), хем и непряко отново се развива благоприятна и здравословна почва за развитие в духовно отношение и липса на раздори и пилене на нерви.

И, да, спортуването няма как да не влиза сред начините за спестяване на пари и грижа за личното здраве. Колоезденето ми е хоби, също и ходя пеш по 6-10 км в повечето дни с цел разходка (иначе работя от вкъщи), нямам лична кола (макар да мога да си я позволя), много рядко хващам такси (главно при нужда да отида на време до автогара или в случай на бързо пристигане за среща).

Понеже стана въпрос за самоподстригването, това е едно от нещата, които аз реших да приложа на практика още от края на военната ми служба преди около 17 години. Сметнах, че не е разумно всеки втори път да си плащам за недобре свършена работа от страна на подстригващия/щата, а и по този начин годишно пестя от около 20-25 посещения за целта (които пари по този начин успявам да вложа в дрехи или храна). С две закупени машинки за подстригване с обща цена под 50 лева за 17 години карам досега и не мисля, че това е по-лошо, отколкото да плащам по 6-10 лева на всяко подстригване.

67.   Аз бих се радвала на заплата около 1500 лева, тоест бих останала в България, ако взимам такава заплата. За това и работя в чужбина- грубо за три пъти повече... Вярно е, че човек знае с две и двеста, но в моя случай не двеста, а две хиляди ми трябват. Млада двойка сме. Още не сме стигнали до деца, но и без това... миналия месец ми умря лаптопа, преди два месеца си загубих телефона, пералнята се развали след това... някой ще каже, че това са извънредни разходи, но всеки месец си има такива, , извънредни" разходи понякога малки, друг път по-големи... Отделно апартамент имам да обзавеждавам, ремонти много има да се правят! Не знам, аз не си представям, ако не взимам, , западна" заплата как ще се справяме! Със сигурност за едното ядене и сметки ще има, така е! Обаче, това ли е смисъла на живота, да мизерстваме и да се борим някак си да оцелеем и да не можем да си позволим елементарни удобства?
Сърцето ми се къса като видя някой пенсионер да си брои стотинките в магазина и да не може един хляб и сиренце да купи, или да продава букетчета и няколко килограма доматки от градината си... това ли са залужили като цял живот са бачкали за тая скапана държава! Мен ме срам, че ходя с яке за няколко стотин евро, а това са им парите за два месеца! При положение, че знам как се живее в България как да взема пари от нашите. Мен сърцето ми се къса, като отида при някоя възрастна роднина и тя ми даде пет лева, може десет пъти да съм и ги върнала в подаръци, но пак ми е жално. В друг случай тея пари даже няма да ги усетя, но така просто не намирам нещо достатъчно важно да се похарчат, за да се изравни със жеста който е направен за мен.

Не е върпоса да се оцелява, а да се живее нормално и да си позволяваш съвсем нормални неща-като здравеопазване, като разнообразна храна, хоби, почивка... в един момент ще имаме и детенце.
Не искам да живее в мизерия-само няколко от моите приятели като деца родителите им ги водеха на почивки в чужбина, повечето трябваше да работят през ваканциите и дори няколко деца отсъстваха от училище, за да берат рози на полето, за да може да отидат лятото на море или да си купят нещо по-така! Не искам такъв живот за децата. Никой не говори за някакво огромно богатсво, а за нормален живот!

69.   Нормален доход за България е в четиричленно семейство да постъпват месечно минимум 5000 лв. Това значи относителна независимост. Което трябва да е основна цел в живота на свободния чивек

71.   Номер 69 е много прав. Моето семейство е четиричленно и докато живеехме в България дохода ни беше 2000 лв. нето. Честно казано не стигаше до никъде. И как да стига като сега съм в чужбина и тук разходите за храна и консумативи на месец са ни около 1000 евро. Само за справка цените са с около 5 процента по-ниски от България. Елементарна математика. А тук след като си платя наема, сметките и разходите за храна (1000 €), ми остават 1500€ чисто. И това при положение, че съпругата ми не работи, гледа децата вкъщи.

72.   сега в 2016 г. казвам 550 лв. са нормални за седмица а не за месец за едно градче като Г. Оряховица, но за съжаление работодалите ги дават на месец и така правят всички млади и кадърни хора да бягат и остават само счупените специалисти, болните и пенсионерите.

73.   3500 лева, при 42-3% данъци, за да ти останат едно 2000 лева е добре като заплата за обикновен работник.
Минималната не тряббва да е под 12-13 лева на час.
Високи заплати, високи данъци, по-малко корупция. Това са трите неща, който липсват в тази страна.

74.   н. 73, лъжиш. У нас ДОД е 10%, здравни, социални и пенсионни, дори ЗДПО общо като разход за работодател и работник всичко е към 23-24 %. Освен това имаме максимален осигурителен доход от 2800 лв. и над дохода над тези пари се плаща само ДОД.

Изобщо не ни трябват високи данъци, а държавата ще събира повече пари като има по-голяма заетост и покупателна способност. Да вземеш парите на хората преди това е антипродуктивно и ще задуши икономиката. Освен това държавата не е добър стопанин и не е добре тя да разпределя националното богатство на този етап. Като стигнем по БВП развитите държави, тогава можем да мислим за социализъм, а сега просто трябва да работим, за да се развием и да има висока заетост на първо време, защото 0 доход значи и 0 данъци и осигуровки!

75.   74 - Не лъжа, а правя предложение, но трябваше да се аргументирам по-добре. Извинявай!
.
Все пак, това е тема тип мечта, която се фокусира върху заплатата, следователно казвам, какво бих желал да имаме като нетен доход, взимайки под внимание днешните цени.
Не харесвам, да давам данъци, но ако имаме правилно разпределение на средствата, ще имаме и възможността да развием икономиката си.
Трябват ни работещи институции.
Имаме нужда от университети, които не се измъкват с "Ама ние сме академична институция и не подготвяме професионални работници", защото познавам само 3ма, от почти 400 студента, са влезли в университетите, за да се обогатят културно и морално. Но и те, наред с останалите искат да имат професия и сигурност в живота.
Повечето от тях няма имат никаква нужда от специалността си. Просто за тях няма работа. А и ако попиташ в университета, къде може да приложиш наученото, повечето свиват рамене.
Това са 4 до 6 години загуба на държавни средства, както и 4 до 6 години загуба за отделните студенти.
Бюрата по труда не са свързани нито с бизнеса, нито с университетите, защото самия бизнес, не е мотивиран по почти никакъв начин, да работи с тези две институции.
Болниците ни не са се променили от 1978-а насам. Училищата ни са с около 60 години назад, въпреки, че в последните 4-5 години виждам положителна промяна, но тя ще стане очевидна, едва след 15-20 години.
Да не казвам, че полицията ни е поставен под чехъл. Полиции, взимащи 800 лева заплата, нямащи никаква мотиваци, често нямащи и никакво обучение, са просто там, за да бъдат подкупени.
Пътищата ни са.. ами това, което са днес.
А и да. ДОД, корпоративни данъци и прочие, са ниски. Това е. Не казвам, че цялата тежест, трябва да бъде поета от големите компании и богатите, как може един цех, коойто отчита 3 милиона лева печалба, да има данък от 10%, а аз, който съм отчел 600 лева, като първата си заплата, да бях платил почти 28% като данък.

Искам не само, високи заплати, данъци и добри услуги, искам също така, да имам и интерес, да се подкрепяме. Родното безразличие е взело застрашителни размери. Онзи ден чух история, как двама туристи, били нападнати от трима крадци, пред очите на десет други човека. Никой не направил нищо. Даже и полиция не са викнали.
Помня, когато една компания, която произвеждаше хранителни продукти, не плащаше с месеци на работниците си. Те протестираха и отправяха призиви за помощ. Един от тях дори предложи, хората да спрат да копуват продуктите им, доката фирмата не си плати задълженията. И познай какво стана? На другия ден в магазина, продуктите им пак се копуваха и никой не хаеше. Това, че 400 човека, няма да могат да купят обувки за себе си и децата си, не бе техен проблем.
Подобни изцепки, ме навеждат на мисълта, че може би, всичко, което ни се случва е напълно залужено. Може би, ниските ни заплати, лошия ни живот и депресията, която е обхванала толкова мног млади и стари хора, се дължи на факта, че ни липсват каквито и да е морални ценности и загриженост едни за други. Но както и да е. Ето новата ми идея:
Заплата 5000 лева, нула лева данъци и ако остана без работа, искам обезщетение в размер на 90% за следващите 5 години. Да затварят болни, аз мога да си позволя на частно.

78.   аз получавам заплата от 600 лева бруто с удръжките около 500 от тях около 200 лева давам за семейния бюджет, защото все пак съм си домакинство, но признавам че ако не бяха баща ми и майка ми (жимея в 4-членно семейство), трудно бих издръжла, разходите ми реално щяха да са двойни.
само парното и тока са около 300-350 лева, а телефони, а вода, а здравна каса -още към 40 лева всеки месец На ден обядвам за около 4-5 лева разни пици, а у дома ме хранят, за закуска и обед....и пак карти за метро -35 лева, дрехи на три -четри месеца (едни обувки са към 60 лева), ужасно е, релано трябва да имаш към 900-1000 лева, за да водиш НОРМАЛЕН живот, не говорим за лукс, а просто да не се лишаваш от необходимото. А ако искаш и лукс трябва поне 1200-1500 лева на човек.

51-71 от 71