Споделена история от На работното място

Нормална заплата?
Колко е за вас една нормална заплата без да се съобразявате до голяма степен със стандартите на България? И като разграничавате заплата от живот. Тя не е довод за добро преживяване, ами парични средства.
Пример:
За мен 1500 лв на месец със свободно почивно време и развитие по професията е добра заплата за един млад човек. Може да се каже, че са достатъчни за заплата.
3000 лв е много добре за заплата. С тях можеш да си позволиш отглеждане на деца в добри условия. (Да консумирате качествена храна, апартамент, образование, екскурзии) Достатъчна е за заплата.
Но и в двата случая парите не са достатъчни за живота.
И в двата вариянта парите се изчерпват и заминават по наеми. Това дали ще стигат 300, 1500 или 3000 лв за преживяване - зависи изцяло от определения човек.
Между 1500 и 3000 за мен няма съществена разлика освен до едно.
По-голямото число можеш по-бързо да го удвоиш, включвайки го в определен бизнес, като междувременно успяваш по-лесно да свързваш двата края.

Не знам дали се изразих разбираемо. Съмнявам се и в правотата на мисълта ми. Но в дивия капитализъм за мен не бива да се разчита на заплата, която не е твоя, ами на работодател. Парите не са щастие. Не всички са алчни. Не всички се стремят винаги към повече, но за мен в бедната държава трябва и от друга гледна точка да се гледа.
Искам коментариии

Коментари

1-50 от 71

1.   Зависи от толкова много фактори и различия на личността, че е невъзможно да се каже, за един е 1000 лева, за друг е 10 000. Всичко е въпрос колко харчиш най-вече и на какъв стандарт на живот си свикнал. За мен лично в София под 600 лева е малко, в един град като Русе тези пари ме оправят без проблем, че и остава и нещо за следващият месец.

2.   Много си зависи. Аз съм студент на 20г, живея си при наще, работя за 900лв и си ми стигат. Карам си кола, излизам си стигат ми. Но ако трябваше да плащам, парно, кредити, ток, или пък да имах семейство ще ми трябват поне двойно повече...

3.   Първо трябва да спреш да делиш хората на млад и стар. Заплатата на един човек не трябва да зависи от възрасттта му а от качествата му.
Второ да се съобразиш, че не всички имат едно и също образование. не става млад човек с 8 клас, да печели наравно с младия завършил висше.
Трето Никой работотдател не бива да прави сметка за заплатата на работкника, според това дали му стигат, дали той има семейство или не.
Темата ти ми звучи като комунизъм "Работа всекиго според възможностите, заплата на всеки според потребностите"

4.   Зaтовa се и мaхнaх от ши.... тa Бългaрия!
Тук, където съм 1 зaплaтa изхрaнвa 4 членно семейство нaем.
Икономично, но имaш всичко необходимо, a кaто рaботят 2- мa, и спестявaме и от екскурзии не се лишaвaме, ресторaнт поне 1 път в седмицaтa цялото семейство.
Нормaлен, приятен живот- мотивирaщ.

5.   За всеки човек "нормална заплата" е различно понятие. Аз съм взимала и 300 лева, взимала съм и 1100 лева (говорим за живот и работа във Варна). Истината е, че колкото имаш в джоба, толкова харчиш. С 300 лева заплата не можеш да си позволиш да се глезиш така, както можеш да си го позволиш с 1100. За 3000 да не говорим. Обаче, за да взимаш 3000 трябва да се простиш със свободното си време, да кажеш сбогом на приятелите и роднините и да забравиш думата отпуска. За съжаление така стоят нещата в България. Идеята, че едва ли не всеки работодател само заради красивата ти муцунка ще ти даде 1000 или 2000 лева заплата е смехотворна. Ако се разровиш в обявите за работа, без значение за кой град, ще видиш, че заплатите които се предлагат са между 300 и 600 лева.

6.   Купувай активи. Повечето българи купуват пасиви и после се чудят, защо са бедни.

7.   Номер 2, би ли споделил какво работиш. Стана ми интересно, в днешно време, какво може да работиш за 900лв без образование и специални умения, а и щом си студент най-вероятно работиш на непълен работен ден. Без връзки и образование работа за над 600 лв едва ли се намира.

8.   Автора:
Напълно съгласен съм с коментари 1 и 2.
До коментар номер 3. Прав сте. Не съм бил роден през комунизма (на 19 години съм), но поне знам от сигурни източници, че гладни хора е нямало. И тогава образованието се е ценяло, хората са гонили целите си, деление отново е имало. Не знам как решихте, че темата ми мирише на комунизъм като е точно обратното. Какъвто и стой да бъде - винаги е важно да си гледа пряко или косвено на здравето и пълноценността и, , потребностите'' на народа, както е в развитите страни на Запад примерно. А у нас всички знам, че средната класа продължава да се мачка. Тя се крепи единствено границите на столицата..
Разлика между млади и стари винаги е имало, макар както ме поправи - има сериозни различния.
Обаче какво става? Завършваш висше, после магистратура, работиш, трупаш опит - продължаваш да получаваш минимална заплата... Защо ли? Защото няма кой да ти ги даде.
Това беше обикновен пример. Заплати много и навсякъде, затова споделих и ще го повторя, че тя не бива да е основата, правата или както искайте го наречете движеща сила материалното и изгодно, което ни води в живота.
Тук не отричам, че не трябва да се работи. Трябва и то колкото може по-усилено за фирмата или дружеството, ама я си представете, че един хубав ден след дългогодишна служба и издигане ви уволнят поради ред причини - ти ставаш мениджмънт на нищо? С уменията си можеш да се те наемат на друго място, но не винаги, особено, ако сферата е била от затворен тип-характер. Ти отново да започнеш от начало да имаш 3 началника от горе? Нали се сещате.

10.   Половината от обявите в jobs.bg вече са за работа със заплата 300лв. в София, тези за 600лв. са с изисквания за работен ден от 12 часа, 6 работни дни или поне английски език на професионално ниво. Това е масовото положение, разчита се единствено на умрели от глад, за каква "нормална" заплата говориш, щото нормалната заплата е тази на средния човек да може да преживява, не говорим за специалисти, мениджъри, хора с определен произход или възможности над средните. Немили недраги тук, същото и извън Бг

11.   Зависи каква е работата.

13.   Към номер 2, а нямаш ли намерение с тия 900 лв да помагаш на вашите в сметките или да се изнесеш. То така и баба знае при наште, пък и с работа и с добри пари. Към автора-ти добре ли си да искаш 1500 лв. каква работа ще е от тебе ако знаеш. Няма да мигнеш за тия пари.

14.   Ами какво да ти кажа, каквато и заплата да получавам, все ми се струва малка.

15.   Като цяло не съм от семейство на милионери или хора, които имат много излишни пари и никога не съм имала свобода с парите, което ме стимулира да уча. Казваха ми зубърка, какво ли още не. За сметка на това, имах отлични резултати, перфектно научени 2 езика, което когато трябваше да кандидатствам ми помогна много. Не живея в България от 4 години, и мога с ръка на сърцето да кажа, че тук живота е много по-хубав. Подписала съм договор, да не споделям колко заплата получавам, но все пак ще подскажа- сумата е малко над 3 000.. Не се правя на много знаеща и разбираща, но според моето скромно мнение в България просто няма как да се развият младите.. Все пак лично мое мнение, не съм икономист или нещо такова.. А иначе аз съм свикнала с малко, затова и мога да издържа както и с 500 лв, така и с 5 000, като тези 5 000 може би ще са ми за доста време :)

16.   От автора към коментар номер 13.
Най-големите милионери, най-малко работят..
Много хора изкарват по 1500 и си имат свободата.
То, ако от бачкането зависеше, тия, с по 10 000 лв, извънземни ли са?
Коментар номер 15. Силно е да кажеш къде живота е по-хубав. Има българи в чужбина,които ги измъчва носталгия въпреки уредения им живот и добрите условия.
При нас е едно диво място, за мазохистите бас държа,че е рай.
Имаш ли пари - на всякъде е кеф.
В бъдеще бих работил за малко.. 300- 400, само че не дълго време. Ще се пробвам в Българи, а пък ако не стане - дим да ме няма.
И последното... По-добре да се хвърля някъде, отколкото да се подмазвам на някого или да му викам ,,шефе''.

17.   Ами, моята заплата е 700 лв. и съм доволна. На повече не се надявам. Но мисля, че 1500 ще ме оправят добре за дете.

18.   Аз съм самотна майка с две висши образования и работя за 600лв. За сметките (най-вече парното през зимата) взимам назаем и на следващия месец ги връщам. После пак идват новите сметки и така

19.   Имам четиричленно семейство - две деца, една жена и аз. Заплатата ми е 500 лв. месечно и се справяме. Не ни липсва нищо. Имаме качествена храна на масата в обилно количество, хубави и нови дрехи на гърба си, изхранваме и едно коте, чиито разходи не са малко, плащаме ток, вода, интернет, телефон, позволяваме си екстри и макар не всяка година лятото ходим на едноседмична почивка на някое приятно местенце. Имаме и заделени пари за отделни разходи и черни дни. Всичко това само с една заплата от 500 лв.

20.   Аз по цял ден полудявам момче на 22г съм с заплата 740лв месечно и със заем от 9000лв, сега го взех ще го изплащам 4години по 220лв на месец, но не е в това проблемът... искам да изкарвам повече пари, да живея нормално, това ще ме унищожи мене...

21.   До коментар номер 19. Чудна работа? Или се базикаш, или сте някакво чудо..
Днес пресметнах за няколко вида заплати най-необходимите разходи и суми, които са необходими.
Стигнах до извода, че едно 4 членно семейство с обща заплата от 3000 лв в голям град и апартамент под наем на сума 400-500лв - няма да му стигат излишни пари за екскурзии и др. глезотии, ако не събира определено време. И не съм разхищавал в сметките ми много, дори не съм включил пари за пушачите. Та, така. Може да направя няколко сметки и с 500 лв. Чисто физически ми се вижда абсурдно.
Ако отделяш по 5 лв на ден само за храна - 30. 5= 150лв месечно. Това са 4 души с по 5 лв на ден? 500-150 = 350. Ток, вода парно... под 100 лв не знам как могат за излязат въпреки, че винаги са повече. остават 250лв. 50 лв телефон и интернет? Остават 200 лв за дрехи, бензин, данък... Докарахме го. Не искам да Ви обиждам или нещо, но не мисля, че това е нормално.. Не, не, не.
Коментар номер 20... На 22 години, предполагам незавършил си още висше.. Аз лятото ще работя за 300 лв за да събера за шофьорски курсове. Не се оплаквам, щото нямам никакъв опит и знания за повече, и ме издържат моите, но нямам намерения и след 10 години да работя, ако ще и за 1000 лв
в България.

22.   №19 с професия магьосник!

23.   Ще добавя, че не всеки месец купуваме дрехи, а фирмата, в която работя дава и бонуси, които ползвам за бензин. Пък не използвам често колата, тъй като не ми е толкова необходима. Понякога бабата и дядото дават пари на децата, които дори не обръщат внимание на тези пари, така че ги използваме като доп. средства. И както споменах имаме заделени пари.

От №19

24.   На 23 г. съм, работя за 313 лв. (това остава след удръжките) от пон. до петък, 8 ч. раб. време. Предимно фотосинтезирам. Извън кръга на шегата - ако не са майка ми и сестра ми съм жива-умряла. Чудя се как да ги разпределя - за наем ли да дам, за сметки ли, храната ли да си поемам. Но честно казано не ми е чак толкова голям проблема с парите. Хората ми пречат. Не ми трябват пари, искам уважение!

25.   Който каквото иска да ми говори, но аз с 500 лв. никакви деца няма да планувам, ако ще и заделени пари да имам... (те се изчерпват рано или късно).

26.   19, сподели как го правиш наистина. Доколкото разбрах вие поне имате жилище, т. е. не плащате наем или заем, вероятно и нямате нушда от транспорт, но все пак...

Аз мисля, че съм добре с математиката, а и през последните 15 год. непрекъснато усъвършенствам изкуството оцеляване и ето как смятам
20лв-вода, 20лв телефон, 20лв тв и интернет, 40лв. -ток, отопление през зимата-100лв=200лв
Остават 300лв. По 10лв на ден за 4 човека, т. е. по 2. 50лв

27.   Ако може номер 19 да ми разясни как го постига това, че ми е много любопитно. Имам големия съмнения, че послъгва. Аз и мъжа ми сме с общ доход около 1800 лева и едва свързваме двата края, като не си позволяваме никакви допълнителни глезотии, не излизаме никъде и нямаме кола. Пестим ток, ползваме само нощна енергия, готвим на газ, ходим пеша. 500 лева отиват за покриване на ипотечния заем. Миналата седмица си взех заплатата от 800 лева и вече съм със 460. Може би много ядем...

28.   за 19: силно подозирам, че качествената и обилна храна ви я дават баби и дядовци от някое село, а вие купувате сол, захар и олио, примерно:-) за хубавите и нови дрехи няма да коментирам, критериите са доста различни.
и все пак, колко са големи децата ти? само таксата за детска градина е около 50 лв месечно според града. да не говорим за училище, където постоянно събират за помагала, екскурзии и каквото още се сетиш, за курсове, които никак не са евтини и т. н.
явно живеете в малко градче или село, където животът е евтин, но все пак звучиш доста фантастично:-)

29.   До №26 и 27. Може би ще ви изненадам, но над 45% от българските семейства живеят с под 500лв доход и все още са живи.
Да така е, семействата на хигиенисти, камериерки, офис служители, служители в складове, възпитатели в детски градини, шивачи/ки, касиери, кухненски работници и т. н. в цялата страна са с под 500лв доход и доста от тях са със само един работещ в семейство.
Погледнете в джобс. бг и виж предлаганите заплати за хора с средно образование, като се съобразиш, че повечето фирми не пишат заплатата може би, защото ги е срам от цифрата, която предлагат. Извади данъците и после сметни, че е вероятно този, които отиде на тази длъжност, да има семейство и другият пълнолетен от семейството да е безработен или инвалид, или просто липсва /разведени с деца/.

30.   Колкото и да изкарваш, пак ще са ти малко. Това ти го гарантирам. Преди няколко години си казвах, ех да изкарвам по 1000 лв. чисто на месец ще скачам до тавана. Сега изкарвам доста повече от 1000 лв., при положение, че и съпругата ми работи за горе-долу толкова, имам едно дете, но парите не стигат, даже при положение, че не изплащаме жилище и не плащаме наем. Просто не стигат. Мислиш се, ха сега изкарвам достатъчно, ами дай да си взема това на изплащане, малко кредитче, че да си пооправя жилището, мога да си позволя да си купя това-онова... И какво става накрая? ! Ами парите пак не стигат.
Честно казано според мен, ако искаш да живееш НОРМАЛНО и сте трима в семейството, ви трябва един стабилен доход от 5000 лв. на месец. Подчертавам, без да се разпростирате със скъпи почивки, ресторанти и т. н. НОРМАЛНО. Но това прави по 2500 на работещ. Е, тук е малко трудничко.

31.   Всички му се чудите на 19, но мисля, че никой не отчита регулярните печалби от тотото - този месец шестица, другият малко по-каръшки - 5ца и така си я кара човека:) Майтапът настрани, но вие не отчитате погледа на човека и отношението му към парите - човек може да е щастлив и задоволен и с 500, и с 5000 и с 50, 000 лева и обратното. Не казвам че тук пишещите са алчни, не, но просто критериите им за щастие са свързани с определен доход, какъвто те нямат...
М, 35

32.   До №31 : Малко трудно можеш да си щастлив и задоволен във всякакъв план с 500 за четиричленно семейство. Просто няма начин, както и да гледаш на живота, защото по същия начин трябва да гледа съпругата ти и двете ти деца, че и котката, а не само ти. Абсолютно се съмнявам в такова единомислие! Парите не са в никакъв случай най-важното на този свят, но са необходими, защото светът, в който живеем физически е материален. А за материалните неща, а и за някои чисто духовни като книги, театър, балет, опера пак трябват пари. Е, и? С 500 лева на месец?

33.   31, бъркаш се. Не говорим за щастие, а за оцеляване. Просто исках да разбера как се справя един човек с тези пари.

34.   До коментар номер 30 от автора.
Има нещо такова... че парите никога не стигат.
Ама едно е с 500, друго е с 2000 лв, нали?
Викате си, , ето сега имам пари, ще си купя еди какво си''... Ами да. Естествено, че така няма да Ви стигат за нищо. Важно е правилните сметки да си водим. И когато се разбере, че накрая няма да ни останат пари за истинско важните неща - ми да не си купуваме новия телефон, нали? Дори за храната трябва да се пресмята, защото ако всеки ден сме на ресторант или ядем много както американците - то цялата заплата ще замине. За скъпите почивки, не разбрах колко скъпи имате в предвид. Защото за някои скъпа почивка е до Банско, Охрид, Румъния, Турция и въобще до близки дестинации в не от най-скъпите хотели.. както и да е, ако се събира известно време не се ли получава с 2500, 3000 лв? Не казвам в никакъв случай, че това са много пари. На запад пенсиите им са по толкова..
Друго си е с 20 000- 30 000 хиляди на месец.

35.   Номер 31, не става въпрос за различни критерии за щастие, а за различни критерии за оценка на доходите и наличие на скрити доходи.
Много ми е интересно някой като каже, че живее с малка заплата (в случая 500 лв), обаче има наследствено жилище, родителите му дават пари и храна, ползва служебна кола и т. н.
Тоест този човек не живее с 500 лв. Той не отчита наем, който не плаща - около 400 лв, разход за покупка, поддръжка и експлоатация на автомобил - около 300 лв. на месец и т. н.
Повечето българи не са измрели именно, защото още са останали ресурси от старите поколения. Но те реално не живеят с 500 лв., а с много повече.
Много жалко за другите, които няма кой да им осигурява такима "скрити" доходи.

36.   Колко е нормално? Няма нормално. Има средно за страната. В момента средната заплата е около 700 - 800 лв. по статистики, в които силно се съмнявам. В по- големите градове може и да е толкова, но в по- малките е много по- малка. Много хора работят за по 300 лв. на месец. Това е истината.
А дали стигат на хората - зависи от хората. На някой им стигат 500 лв. на месец, други и с 3000 лв не могат да се оправят.
Относно качествената храна - може да се консумира качествена храна и с малък бюджет.

37.   32 и 33, разбирам тезата ви, чисто в материален план 500 лв са много малко, достатъчни за физическото оцеляване може би и то с лишения. Докато пишех коментара си се бях замислил за класациите на най-щастливите и най-нещастните нации в света, наистина в челото са само развити държави като Норвегия и Швейцария, но пък на 16 или 17 място бяха Мексико, преди САЩ дори, хората се чувстват щастливи, макар и бедни. А ние пък сме в последната десетка, наред с един куп африкански държави:) С други думи нашето отношение към живота е като държава от третия свят, затова и няма как да прокопсаме.
М, 35

38.   Реших и аз да се включа във темата именно заради номер 31, защото хората се опитват да ти обяснят че е почти невъзможно да гледаш четирикратно семейство със заплата от 500лв. както е написал човека, а камоли да си позволяваш добро качествено ядене, хубави и нови дрехи та и екскурзии... макар и със собственно жилище, освен ако храната не си я гледаш в обора а екскурзиите да са до съседното езеро!
Става въпрос за това че 500лв както и да ги гледаш неможеш да си позволиш много за 4-ри човека, че и "екстри" както той каза.А ти отново говориш и сравняваш държави от към гледна точка пари-щастие.
Никой не говори за щастие а за това че хората както и аз сме очудени как е възможно да си позволяваш всичко това с толкова малко пари, а не че и с малко пари може да сме щасливи, това е съвсем отделна тема!

39.   Еми то в България всеки знае че не може да имаш нормален живот докато ги има нея гнусни цигани и депутати и не знам си какви.

40.   На 23 г. съм и заплата ми е около от най-слабия ми период - 550 до 700 лв най-много. Средно около 600. Сама си плащам сметките, разходите са около 250 (с наема и го карам само на ваучер). Средно ми остават 350. На 2-3 месеца да ходя на гости, на кино или нещо друго като удоволствие. Единствено се крепях на мисълта, само да отида на море и то без ходене на ресторант. Така се мотивирах цяла година да издържам, само и само да си позволявам веднъж годишно за около 5 дни на море и то в България за да е по-евтино. Уви пак вдигнаха цените на основните хранителни продукти.

42.   ужас.. аз в момента като студентка едвам се справям с 400-450 лв (наем, ток, вода, телефон, храна, излизания... ) а да не говорим за 4 човека. Напоследък много се чудя като завърша, че ще получавам някаква мизерна заплата максимум 700лв и не знам как ще се справям, че да имам семейство.. писна ми винаги да се лишавам

43.   Всичко е много относително. Ако живееш в малък град и не плащаш наем, освен това живееш с вашите и те поемат повечето сметки е едно, но ако имаш 2 деца и живеете в под наем или имате ипотека положението е съвсем друго. За това за мен няма нещо като нормална заплата. Ако на едното място 500 лева може и да ти стигат, то на другото и 2000 може да са ти малко. Така, че за мен нормалната заплата е тази, която ти позволява да живееш прилично, а не да пестиш от основни неща като отопление, например.

44.   Никъде в темата не виждам калкулирани разходите за здраве и лечение. Здравните осигуровки не покриват кажи-речи никакви стоматологични услуги. Днес бях на зъболекар. Резултатът от прегледа: нужен е един мост - 480 лв., плюс три малки пломби по 50 лв. плюс по 20 лв. упойка. Получава се 710 лв. Ето я една средна българска заплата, хвръкнала само за годишното посещение при зъболекаря.
Нямам никаква представа как с 500 лв. хората гледат семейства, както пише господинът по-горе. Най-драстичният пример, който познавам, е на мой познат, който със 700 лв. храни жена, дете, плаща сметки и връща кредит. Но това семейство определено живее бедно, за тях кафето например е лукс и не си го позволяват.

45.   н 44- и си прав, и не си прав. Дори при стоматолог можеш да сравняваш оферти, а и да пестиш с профилактика, а и има допълнително осигуряване. Баща ми е така и му плащат консумативи и лекарства. Много е доволен. Аз съм живяла и на Запад - там също стоматологията не е платена от касата, а цената на услугите надминава дори 5 заплати понякога. Една коронка ти е повече от 1000 евра. Наложи ми се да ми прочистят един зъб (каналите), защото бях почнала лечение в България ВРЕМЕННА пломба- 500 евро. Аз си направих преди 1 г. две коронки от Captek, Cad Cam – циркониеви конструкции за 350 лв. коронката при именита и добра лекарка - страхотни са и понеже съм мъжко момиче не ползвам НИКОГА упойка (дори зъб са ми вадили без).
Да не говорим, че в чужбина използват често лоши материали, защото цените са фиксирани от държавата и така си правят печалбите - като ти наблъскат зъба с пластмаса. След като завърших и се прибрах в Бълария имах 2 години ходене по стоматолози, за да ми сменят всички боклуци, правени в Германия, Австрия, Швейцария и Белгия, където ми бяха отишли най-малкото 10 хил. евро по зъболекари. Всичките ми познати си правят вече зъбите в България, включително много богати хора.
Ние не можем да си оценим нито лекари, нито заболекари. В цял свят най-скъпа е медицинската помощ и за хората е лукс да ходят на зъболекар. В САЩ да имаш добра усмивка е престижно и е по-важно от това каква кола караш. У нас даваме пари за алкохол, цигари, ФРИЗЬОРИ И КОЗМЕТИЦИ (последните винаги препълнени), но ни е яд да дадем 80 лв. за стоматолог. Толкова точно струва едно професионално ежеготно чистене на зъбите, което ще ти спести после сума ти ядове и пари. Опитай и ти.

46.   Номер 45. На Запад колко пенсионери ходят без зъби?

47.   46 - не, но взимат кредити да си направят чейне и то от най-елементарното, което дори у нас вече не се прави. Лекарите пращат отливките в Полша или в Китай дори, защото няма вече местни зъботехници почти и се сещаш какво е качеството, но си отвори нова тема, ако те интресува зъбното здраве, защото се оляхме, а не това е темата. Имам възрастни роднини на Запад и едвам кретат. Не говоря за Гърция, разбира се, а за страна от Северна Европа, където хората се трудят здраво и плащат огромни данъци, а после взимат заеми за зъбна протеза и дори за очила.

48.   47
Или просто идват с пенсиите си от по 5 бона да живеят при нас на курорти. И не отричам, че са на кредик разбира се, особено в Люксембург. Темата МИ е за заплатите, които не трагични..

49.   48 - пенсии от 5 бона няма поне държавни няма, а туристите, които идват у нас на почивка са сред най-бедните. Истински богати пенсионери няма, но има богати възрастни хора, ако са успяли да спестят и инвестират разумно парите си например в имоти или акции.
Моята свекърва взима в Германия след 40 г. стаж и вдовишка пенсия към 1500 евро ОБЩО пенсия, а плаща 750 за наем ток и вода, 250 евро ? е здравната осигуровка, плаща и данъци върху тези пари. Зъбната протеза ? е от 20 г. и няма пари за нова, а е твърде горда да иска от децата си, но не ? става. Очилата ? също не са от оптика.

Едно ще ви кажа - навсякъде по света не можеш да забогатееш като наемен работник. На Запад работническата класа я доят с данъци и отигуровки от близо 70% и им взимат повече от половината от НЕТО дохода за наеми и лизинги.
Който иска да живее повече от добре, ще трябва и да умее да поема рискове - т.е. сам да бъде предприемчив. Дори да взимаш 3000 евро заплата, когато дойде държавата и ти ограби половината за разни осигуровки и данъци, дойде наемодателят ти (ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОНД) и ти ограби поне 1/3 от останалото дойде Еон и газовата компания, общината с 3-4 евро на кубик за вода...после дойде жена ти и каже, че не може да работи, защото няма детска градина за детето ти, а училището свършва в 12 ч....какъв мислиш, че ще ти е стандартът?
Пестиш цяла година за една калпава почивка Олинклузив в България и дори не могат да те погребат като хората, защото едно погребение е 5000 евро, а си оставил само диспо кредити с 22 % лихва.

В България поне имаме предимството, че сме кажи-речи независими, защото имаме собствено имущество. Разходите за работно място са само 33% - т.е. близо 70% от изработеното си го прибираш, а ако си отвориш фирма задържаш 90% от печалбата, докато малките фирми в Западна Европа ги грабят с 30-40% данък печалба, а големите са се измъкнали в данъчни райчета.

Нормална заплата иначе няма. Всеки винаги ще иска да печели повече и това е силата, която ни кара да се стремим да сме по-добри и ефективни.
Всичко е относително - не можеш да имаш много свободно време и много пари например. За мен най-щастливият човек, който съм срещала в живота си беше един пенсионер от Добрич, който си беше направил малка колибка върху парцел за над 1 мил. евро първа линия на нашето Черноморие с позволение на собственика, който явно нямаше пари в момента да строи - така пенсионерът поне от 10 г. се наслаждава на чудесната гледка, всеки ден плажче и риболов, докато милионерът го гонят банките и жена му за нови цици.
Животът е според както си го направиш - живей за мига. Човек може и с малко да бъде щастлив, и с много да е нещастен.

50.   49 - Имах предвид пенсии от 5 бона обърнати в лева. Примерът с пенсионера дори го бях научил от новините. 3500 евро пенсия в Норвегия умножено по 2 - 7000 лв в България и си живееше у нас без никакви проблеми. Докато нашите пенсионери, единствения начин да живеят прилично и да се задоволяват с минималните човешки нужди са, или преди да са били изградили собствен бизнес, та още да имат резерв, или да ги издържат синове и дъщери. Та нормална заплата или пенсия няма, но има такива приемливи, които да ти усигорят основните за оцеляване неща - храна, ток, почивка, здравеопазване и други, разбира се с правене на икономия и пестене, но без да пресичат прага на пълната беднотия и глад, както е у нас. Ние имаме недвижими имоти, обаче повечето ни са рухнали. Отидете на село или извън центъра на големия град, всичко е плачевно. На Запад никой не спи в колиби, моля ти се. Но това не означава, че хваля тази тяхна система, тъй като тя за мен след време ще рухне и няма да издържи, буквално са в една пирамида, положението в целия свят става все по-зле. Човек може да живее добре и с малко пари, но не без никакви и в държава, която не предлага никакви безплатни услуги, тоест в неуредена държава не може да се живее с малко средства. Малкия и среден бизнес у нас също разкатан от големите монополи. Законите са в ущаб на малкия човек. Не всички хора искат много, дай му на човечеца 10 крави и 50 дка земя да гледа зеленчуци и кокошки и ще е доволен, но НЕ, той трябва да преудолее конкуренцията с другия, който гледа 10 000 дка, и 200 крави, та големия стимул за развитие най-много праща бедния селянин да бърка по кофите или на образования му син да се продава на някоя важна клечка, ако не вземе да избяга.

51.   N50, е и? Прав/а си но какво пропусна да споменеш, че не норвежките пенсиоери, а нашите са градили 50 г. социализъм - ето им наградата.
В Колиби не спял никой на Запад? Явно не ти стига заплатата да пътуваш, но дори там има дори бездомници, а доста хора живеят в къщурки от по 40 кв. м., които са били разрешени само за отдих. Мой близък роднина жиее от 20 г. в такава къща - от дърво е, има двор обаче, в който гледа кокошки, плодове и зеленчуци, а иначе работи като учител за 1100 евро заплата, но си е щастлив. Няма канализация и пести от водата, защото му е скъпо да му източват ямата, а няма пари някакво техническо подобрение.
Навсякъде има бедност, но не смятам, че това тук е темата.
Не е редно обаче да се сравняваме изобщо със Западните индустриални държави, защото ние сме правили грешни избори за управлението и развитието на страната си и това са ни в момента възможностите, което обаче не означава, че ще е винаги така. Нека не забравяме, че дори в най-богатите днес държави е имало манчестърски капитализъм (Манчестър е град в Англия, не у нас).
Просто сме си отрязали развитието с 50-60 г. и сме там, където хората са били преди 50-60 г.
Нямаме и честни политици да ни кажат, че няма да се оправим с вълшебна пръчка, а ще ни трябват поне 20 години още як труд и лишения, за да станем наистина част от Европа.

Сравненията ти със Запана Европа иначе нищо не значат - това е друг свят с друга история. Когато ние поработим в условията на свободно пазарно стопанство още 20-40 годинки, тогава можем изобщо да говорим по темата.
Не смятам, че системата на Запад ще се срине, защото хората не случайно са там, където са - описах ти несправедливостите там, което не значи, че управлението не им е здраво, не правят реформи и ще свършат като Гърция. Реформите обаче са болезнено нещо и без подкрепа на народа няма начин да се случат, а у нас народът се интересува само от популизъм и нереалистични обещания за евтин ток и социални придобивки на заем.

52.   Стига с този социализъм. Нашите пенсионери, които днес едвам кътат са благодарение на разпада на социализма, тъй като тогава са били учени, че като се пенсионират ще получават приемливи доходи и точно така е било навсякъде. Бедни е имало, но не и безкрайно бедни, че и боклукджии, а индустрията е усигорявала работа за всеки безработен. Никъде не отричам, че на Запад няма бедност или ровещи по кофите, нали, ходил съм, представи си имам и познати също в Германия, кой ли няма, има цяла България в чужбина. Не е редно да се сравняваме със Запада, ако въобще имахме някакви преспективи за развитие. Развиваме ли се днес? Или този преход ни върна в каменната ера, ама наистина народът ни тотално деградира и за това не ви е, повтарям виновен комунизма, ами е малко по-сложно и комплексно, че не тук темата. Не знам за какъв популизъм се интересува народа у нас, но със сигурност по традиционния модел 25 години се доказа, че нищо не става, ами ни трябва една хунта. Значи, никога ние няма да настигнем Запада, но ако си мислите, че Запада ще продължава по този начин... Ако си мислите, че Украйна ей така ще бъде замазана пък Русия разпокъсана.. Сериозно следя геополитическото развитие, не съм привърженик на нито една партия, но равновесието между полюсите в Света и световното налгане на системата се люлеят и то доста сериозно.

53.   Млад ерген с под 2 000 лв на месец няма как да живее пълноценно. Само наема и сметките в апартамента са ми 700лв... Колата средно 300лв.... излизания, храна... не по малко от 30лв на ден! Принципно може и с 500лв да се живее, ама това живот ли е?

1-50 от 71