Споделена история от На работното място

С нежелание ходя на работа
Здравейте,
Работя от 6 месеца във фирма където ни забавят заплатите, шефа непрекъснато ми крещи за нещо, дава още и още работа и мрънка, че не си я върша както трябва. В безисходица съм, чудя се да напусна ли? но нали е криза, дали ще си намеря работа на 27г. съм.
Хем ме е страх да напусна, хем ме е страх да не ме уволни за неспряване с работата, дайте съвет. Наистина почнах с голямо нежелание да ходя на работа, най-вече заради лошия шеф и бавенето на заплатите. Чудя се как да постъпя?
Мерси за съвета!

Коментари

1.   Наистина ли не се справяш?Разбери ме правилно: дори и да не се справяш той няма право да те унижава и да ти крещи. Дай си сметка за ситуацията като цяло: по принцип справяш ли се с работата, или по-скоро не?

Но, пак казвам, шефа ти при никое положение няма право да се държи така. Знам какво е, преживявала съм го не един път: държат се така понеже мислят, че сме им в ръцете и няма къде да ходим - щем не щем ще ги търпим.
Какво да се направи? Сега е криза, не се намира лесно работа. Даже понякога изобщо не се намира. Това разбира се не означава, че ще търпиш всичко защото нямаш избор. Те точно на това разчитат!

Сложи си на акъла мисълта, че ще напуснеш тази работа и ще си намериш по-добра. Изчакай месец-два, прогнозите са, че след март месец кризата ще отшуми. Започни да гледаш обяви за работа, може и ти да пуснеш такава. Кажи на приятели, познати, че ситуацията не е добра и търсиш работа.

След като си намериш, кажи на шефа си право куме в очи какво мислиш за него, и напусни с гордо вдигната глава. Аз така направих и не съжалявам, сега съм много по-добре и направо се чудя как съм търпяла и съм се мъчила месец след месец...УСПЕХ! пиши как се развиват нещата

2.   Който търси намира!Търси си работа и се махай.Ще съжаляваш след време за погубените си нерви.Не е хич без предлагане пазара за работна ръка.Пък на готиния си шеф кажи че е гадно копеле.Изплюи му се в очите и се махай!

3.   Не знам точно какъв човек е шефът ти, но щом те кара да се чувстваш зле, значи работата за в бъдеще няма да я бъде. Той е ШЕФ и се има за велик- повечето работодатели са с изкривено мислене и приемат служителите за роби. Да ме извинят коректните работодатели, но опита ми сочи точно това.
Имаш варианти за избор: Първо-седиш си на дупето, докато устискаш (ако се страхуваш, че в кризата няма да си намериш работа, което е вероятно, дори да си с добра квалификация).
Второ- напускаш и започваш да търсиш друга работа (ако има кой да те издържа и не се страхуваш, че престоят в къщи ще те депресира още повече). Трето - търсиш работа и тогава напускаш. Предполагам, че всички тези варианти и сама си ги премислила, но друго не мога да ти предожа като идея.
Smile

4.   Здравей,аз не съм имал този пролем,но си мисля...Случвало ми се е да се поизложа и не унижението,а проявата на разбиране,уважение и доверие ме мотивира! Ставам по-добър и се стремя да дам максимума от себе си.Един добър работодател със здрава ценностна система трябва да го разбира,но...
Ако бях на твое място,ще потърся по-добра работа и когато я намеря-оставям шефчето да си търси персонал.

Успехи!!!

6.   Благодаря за съветите!
Всъщност подадох си молбата за напускане, макар че не съм си намерила работа се чувствам облекчена, остава ми един месец - най-нагло казаха "трябваш ни поне 3 седмица, докато си намерим нов човек"(. Наистина е криза и трудно ще си намеря работа, но нямаше как да се оставя да ме унижава повече, още повече не знаеш кога ще ти преведат заплатата.

7.   Правилно. При забавяне на заплатата,имаш право да напуснеш по чл.327 т.2 без предупреждение и работодателя ти дължи 1 брутна заплата обезщетение и се записваш на борсата.

8.   "Трябваш ми три месеца"...Боже, какви нагли глупаци. А ти им кажи:"Но вие на мен не ми трябвате". Хвърляш им молбата за напускане и заявлението за отпуска, ако имаш да си ползваш отпуска, и си излизаш. Никаква толерантност и уважение към тях, щом те не я проявяват! Боже, как ги мразя такива!
На тебе УСПЕХ при намирането на работа, също и успех в новата работа.№ 1 съм ,духом съм с тебе

9.   Напуснах по взаимно съгласие, и 3 седмици предизвестие, не ми дадоха шанс да напусна без предизвестие - да ги съдя не ми се разправя, винаги работодателя излиза коректен - ще ме искарат, че не съм се справяла с работата. Дано си намеря работа, наистина е голямо търсенето и малко предлагането, но дано извадя късмет!

10.   Хиляди българи са в подобно положение. С оправданието за кризата, много работодатели се държат нагло и са сигурни, че могат да изливат комплексите си, без да им пука за хората. Аз изпитвам страх, сутрин, когато се събудя не желая да ставам... Завърших психология, имам и друга магистратура, имам много квалификации, но в скапания малък град няма работа, пък и съм на 46. Работя много отговорна работа /финансова - за която нямам образование и никакво желание да работя/, за много малко пари... Вземала съм преди години и двуцифрено число заплата... Сега съм на кръстопът - като много хора - да потърся ли свободата си и достойнството си или да бъда смачкана докрай...

13.   И аз съм в същото положение, работата и позицията ми бяха представени по друг начин, забавят ни заплатите, поради безхаберие, което за мене е недопустимо...

14.   модератора - не публикуваме коментари, написани на латиница.
Молим за Вашето разбиране.

15.   То всички началници си мрънкат и унижават служителите си. Просто пийнете един през-курин.

16.   Аз пък имах неблагоразумието да послушам един познат и да си напусна работата, която 7-8 год. ми беше с редовно заплащане, но работното време ме мъчеше малко. Той ме убеди че при него работата е със същото заплащане, 8-часови смени и няма нищо сложно в самата работа. Напуснах и отидох при него в един завод. В последствие осъзнах каква огромна грешка съм направил и потънах психически. Искам да върна времето назад, но не мога. И сега работя без грам желание, работата е ужасно мръсна и опасна и не добре платена. Промених се тотално и отношенията в къщи не са като преди. Ужас! Сам съм си виновен, исках по-нормално работно време, а сега ходя като гръмнат и си мечтая да се върна пак на старата си работа. Не знам как да се отръскам от тези досадни мисли... Имам красиво и умно момиченце на 6 години и само тя ми дава сили..

17.   БезиСходица?
НАИСТИНА ЛИ? !? !? !
Нищо чудно, че получаваш критика за работата.

Малко Зло.

18.   Не си натискайте парцалите. Смъртта не е толкова страшна, но защо избирате бавна и мъчителна смърт. Напускането не е смърт а възможност за живот. Антихора сте.

19.   Подкрепям№15. Само там е оправията.
Имоят шеф крещи и си мисли че е Господ щом са го сложили на ръководна длъжност/да командва 10 жени/. Вкъщата му го командват4 жени и не може да каже-гък. Като дойде на работа си избива комплексите ама кой го слуша? Всички колежки преди работа пият по 1 през-курин пък той да си крещи и превзема колкото си иска.
Важното е че всеки си знае работата и тя се върши без проблеми.

20.   Здравейте! Ще ви дам съвет да не напускате работата си, защото в днешно време кризата е голяма и работа не се намира, Аз работя в офис и нашия шеф също не ни плаща заплатите и аванса на време но аз работя, защото няма къде да отида.

22.   Не съм съгласна, че трябва да търпиш унижение и крясъци - аз имам същия проблем - търпях 3 седмици и днес чашата преля. Тръгнах си, след поредния скандал и слушане на крясъци и си попълних молбата.

23.   В духа на темата, аз съвсем наскоро започнах нова работа, в сфера в търговията, в която никога преди не съм работила. Но някакси... ходя без желание... Работното време е през деня, цял ден-нито мога да си погледна детето, прибират ми го от училище роднини, а вечер съм уморена и нямам желание нито да готвя, нито да правя каквото и да е-а да си легна. Е, засега шефката изглежда много свястна, пък ще видим... Пари ще взема края на месеца и ще видя колко и що.. с моя късмет на шефове може все с нещо да ме прецакат и тук.. Няма и богат избор за годинките ми, така че ще си седя засега кротко и ще видим какво ще излезе. Но липсата ми на желание конкретно за тая работа ме мъчи. Освен всичко въобще не е за мен, съвсем друг тип характер съм.. Ноо трябва да се яде и да се плащат сметки. Просто споделих... Ако го кажа на мъжа ми, направо ще ми се чуди-"ти едва намери тая работа, стига мечта за друго" и кой знае какво още ще ми наприказва.. Но не се чувствам комфортно, да не говорим, че и сферата ми е нова и не мисля, че съм научила много за 10-тина дни-2 седмици.. Стоката е дрехи и размерите са ми на каша в главата. Никога не съм се вълнувала от дрехи, моди и тн и сега съм като паднала в морето.
Преди работех друго 2 на 2 или на смени, и така ми оставаха по 2 дни свободни, или пък свършвах работа към 14-15 или 22 часа-и повечето от деня ми беше свободен.
Както се казва "амми сега?? " Нито мога да си видя детето като хората, нито мъжа ми, камо ли да си оправя дома...

24.   Здравейте аз също до скоро ходех без желание на работа-шефка полякиня, която ти диша във врата Елементарно поведение -0. Плащане на време да, но -отвратително държание с подчинените си -не сме роби там сме за да изкарваме нейните пари Имаше и моменти, когато ни е оставила без заплати 2 пъти по най-големите празници-Коледа, Великден и точно тогава Си купи къща. Не можеш да оставиш подчиненият си без пари а ти да се чудиш какво колче да си навреш. Интриги с персонала от нейна страна всяка минута, Злобна и проклета. Разбира се, че има и лява и дясна ръка-нейни хора подмазвачки (така и казва тя) eдва ли не ако не са те бизнеса и ще пропадне -срам и позор е да го казва. Както повечето крещи безпредметно, нагрубява те без причина, вини определен човек за грешка -да който не работи той не греши, но винаги се е оказвало, че грешките ги правят нейните хора. Винаги сме се чудили, защо е толкова злобна, след като може да си позволи всичко. Аз съм на мнение щом не се чувстваш добре на работното място по- добре да не си там. Здравето е по ценно от парите. Да трудно е за работа, но и психически ти вредят.

26.   Няма закони няма държава вече всичко е пълна лудост за 500 лв сме овце за пасене и вече свикнахме да сме и май си ни харесва

28.   Щом ти бавят заплатата-напускай! Не е нормално да стоиш на място на което не ти плащат. И за какво? Само за да се водиш по документи, че работиш? Че и на всичкото отгоре и да ти крещят. Да, бе да! Аз преди години така осъдих един селски тарикат. Мислеше си, че след като е шеф, може да плаща когато си иска и да се държи отвратително, е да ама не. Първо го осъдих, а после напуснах.

29.   28 - От "автор":

Благодаря. 8 години се чудих какво да правя! Сега знам, да напусна. Добре, че беше ти да изкопаеш темата от дълбокия и гроб.

30.   Авторе какво става с теб сега... Как си... Какво работиш?