Споделена история от На работното място

Как да си отворя бар
Здравейте! Моля да ме насочите, ако имате опит с подобен бизнес.
Така.. почвам с това, че нямам парите. Искам да отворя малък бар някъде в центъра може би. Но не знам горе долу колко пари ще са ми необходими. Може би ще стигна до кредит. Другото, което не знам са стъпките на всичко. Първо парите или първо помещението? През кои институции трябва да мина? Дори не зн какво да попитам.
Благодаря ви!
С. 25г

Коментари

1.   Човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му.

3.   До 1

Вярно е, но е вярно и че трябва и да се действа. Успехът започва от мечтата, тя е важна, но от там нататък трябва инициатива, много работа и мотивация.

4.   Хаха, и аз искам много работи, ама.... Трябват много повече пари, отколкото си мислиш, връзки и т. н. и освен това мутрите няма да тео ставят да си отвориш бар в центъра просто ей така... Уж на 25 години, а толкова наивен....

5.   Авторка: Момиче съм и защо наивна? Искам бизнес и мутрите какво искат? Барът ми ще е с музика, която няма да е конкуренция и няма да е голям бар. Арт галерия с приятна музика. Не, онези чалга изпълнения или дискотека. :)

6.   Неискам да ти убивам надеждите, но без пари нищо не става. А и заведението не е лесна работа. И въобще не става въпрос за мутри- в момента няма те са...айде да не казвам, става въпрос да си разбираш от работата. Не е лесно. И това не се учи- то ти идва от вътре!
От Една от бранша.

7.   Прочети новината за Сюзън Сарандън и Джонатан Бриклин - ето така се открива бар! :)

8.   Авторка: Абе, хора какво ви става?
Първо, ясно ми е, че не се учи и смятам, че го имам вътре и мога да го реализирам. Второ, ясно ми е, че трябват пари, но темата въобще не е прочетена от някои коментирали тук. Към дамата от бранша, въпроса ми беше кое първо да осигуря и какви пари може би, административно как стоят нещата и други такива детайли.

9.   Авторке, няма смисъл, не се хаби. Всеки ще те критикува и ще ти обяснява как няма да стане. 90% от хората не са успешни, защото си намират причини и тук не е изключение. Ти не ги слушай и не смятай за нужно да даваш обяснения. Просто действай, не се отказвай и ще успееш. Може да не стане от първия път, може да трябват 1-2-3 г., докато започнеш да изкарваш пари, но просто не се отказвай. Това е разликата между успешните и неуспешните хора. Последните си търсят причини да не пробват или ако пробват, се отказват твърде бързо, а успешните се питат защо не става и накрая го правят както трябва, дори и да не стане от първия път. Критики винаги ще има (дори и Бил Гейтс да си), но в крайна сметка ти го правиш за себе си, а не за другите.

10.   Аз съм Дамата от бранша.
Пари и пак пари, и късмет. Това трябва.
Съжалявам, че си го приела моето писание за критика.
Няма такова нещо.
Просто, казвам че лесно няма.
Искрено ти желая да успееш в това начинание.

11.   Благодаря! Единственото, което ме притеснява са парите. Все пак ще бъде необходим кредит и там е риска.
А и нямам опит дори като сервитъорка. :) Малко се отчаях и не зн какво да правя със себе си. :)
Авторката 25г

12.   Авторке не казваш, какво точно си представш, каква квадратура, колко места, а искаш да знаеш колко пари ще струва то.
Иначе стъпките са такива, първо вземаш помощението, отиваш в общината и там действаш, първо виждаш статута на помощението, ако е нужно плащаш за промяна на статут и така нанатък стъпките много и от общината почва плащането. Да не те откзвам, но ходенето, по институции ще ти отнеме около два месеца, ако помещението не е било заведение преди това. Другата голяма сума е ремонтът и обурудването на помещението. Имай предвид, че колкото и велика да е идеята ти, поне първите шест месеца всичко и всеки ще те дърпа назад. После ако издържиш шест месеца или бизнесът ще провърви или сама ще се откажеш.

13.   авторке, щом нямаш никакъв опит, а и пари, те съветвам следното: започни работа в заведение, подобно на това, което си представяш. за няколко месеца ще придобиеш поне бегла представа от начина на работа, клиенти, положителни и отрицателни практики и т. н.

14.   Идеята ти е хубава. Приятно номясто, с приятна атмосфера. Един вид галерия с напитки. А за пари - наема може да ти отиде над 20 000 лева, ако искаш място в центъра, но при късмет и за 7-8 000 може да се намери. Но помни, че локацията е всичко. В Узурларе и най-великия бар ще пропадне, докъто на някой самотен плаж, в близост до големи курорти, една дървена барака ще изкарва луди пари. Заплатите ще са поне 10 000 (нали не планираш да даваш на хората по 500 лева на 3-4ма души), за да заредип с напитки, ще ти трябват още няколко хиляди лева - а това са само месечните разходи - т. е. трябва да ги имаш готови за поне 2 -3 месеца.
За самия бар - вероятно имаш идея какво и как трябва да изглежда/ Но самото проектиране, е доста по-трудно.
Все пак не си единствената с бар на това място и ще трябва да използваш въображението си. За това те съветвам да търсиш консултация от декоратори, дизайнери и хора в този бранш. Истината е че за няколко хилядарки можеш да направиш уютно място, но решиш ли да наливаш пари - спиране няма. Все пак живеем в държава, където мутро-барока е стандарт (виж колоните и полилеите в чалготеките - смешно е).
Пожелавам ти успех.

15.   Имаш страхотна идея аз също имам такива идеи който си минават през главата ми ама съм още твърде малък за да започна какъвто и да е бизнес.Съветвам те да не теглиш кредити защото само ще се завлечеш относно мутрите вече ги няма бяха по времето на ВИС и СИК.Трудно ще ти е да намериш място за заведение в центъра там трябват изключително много пари.Дано някой ден и аз си отворя заведение. :)

16.   Нищо не ства без пари. Ако искаш да отвориш бар с площта на гараж - става и без пари. Но ако искаш бар със оркестър, галерия и незнам какво ти трябва огромен стартов капитал, който няма да ти го дадат на кредит. Трябват ти поне сто бона в най-добрия случай. Намиране на място, взимането му под наем поне за 2-3 години напред, ремонт, обзавеждане(1000лв само е един диван), набиране на персонал, разрешителни, стока и отваряне на врати. Ако говорим за клуб. За гараж както казах става и без пари. За клуб, малко се поизхвърлих със стоте бона, едва ли ще ти стигнат, може да ти потрябват и доста повече от 100 бона докато почнеш да си на печалба от него.

17.   Проблема е че повечето хора тук си нямат ни най-малка напредстава за какви пари става вапрос или какво пише в темата.
И аз си мисля след някоя година да си отворя барче
защото с няколко думи тук в Пловдив или като цяло в България
няма нито един хубав , прятен с добра атмосфера.
И проблема е че тук няма пари просто се откажи да се блъскаш тука за 5 , 6 лв на ден и шефа на края на месеца да ти каже съжелявам съди се на политиците.
Колкото до заеми...не го прави.
цаката е да искараш пари без заеми защото после когато нищо не стане от тоя бар ти пропадаш и почват да ти пращат разни писменца от "Иси Кредит" или да ти се обаждат досадници за това че имаш да даваш пари а пък ги нямаш.
Фактически оставаш с пръст в устата.
Намери начин да се добереш до някоя даржава и да работиш за хубави пари , като например в Англия 1000п.
тука са ти 2000лв
10 месеца по 2000лв
20 000лв сигурни пари.
Ако имаш приятел който да ти помага с част от парите , работата става за 5 , 6 месеца , примерно.
ако вече имаш помещение където да го направиш
горе долу 20 000лв с помощ от прятели които ги има в интериорния дизаин или просто си разбират и вие си се оважавате мисля че ще ти стигнат.
ако пък не разполагаш с мястото ще трябва да плащаш наем всеки месец по 1000 лв най-малко зависи също така от човека на който плащаш и колко оборот ще правиш най-вече от човека на който си даваш парите.
Другото което е...тук трябва да имаш връзки а тези връзки се правят с пари или стари познати защото с извинение всеки си гледа оная работа и не му пука ти какво правиш стига те да са добре , или ще имаш парите или връзките...
не се отказваи ще успееш стига да си готова да пренебрегнеш някои удоволствия и да се посветиш изцяло.

Трябва да превърнеш мечтата си в цел !
Успех !

От : Жоро

18.   Хора вие сте луди бе !
Пълните и главата с глупости и едва ли не тя да си мисли че и трябват 1 000 000лв за един простичак бар вярно че на центара не става скъпи са наемите ама има и други пролуки.

Вие не сте нормални, дами и Господа. :)

19.   Темата отдавна не е ъпдейтвана, Авторката сигурно вече е реализирала или забравила проекта си.... Ще напиша все пак няколко думи за други интересуващи се. За да направиш малък бар трябва много мерак, яко дупе и някакви пари(без 15-20 000 няма смъсъл да започваш). Като си знаеш бюджета се стараеш да влезеш в него - можеш да направиш и уютен, артистичен трабант, може да си вземеш и Мерцедес АВГ. Помещение в центъра на София на задна уличка 40-50 кв - 1000 - 2000 лв месечно, ще трябва и 2-3 месеца предплата и половин наем за брокера. Помещението да има статут на кафе -аперитив, ресторант, бар, пекарна, другото е дълго и скъпо. Ако е в жилищна сграда или район работата след 22 часа е трудна, особено както гонят пушачите навън, а те пък на няколко питиета не могат да говорят тихо. Ремонтът може и с малко, ако си сръчен, може и с повече, ако разчиташ на други. Ако предположим, че бюджетът ти е на долната граница от онази сума по-горе, ще трябва да свършиш повечето неща сам и с приятели. В тая сума няма да има пари за дизайнери, бояджии и ВиК, но вероятно ще трябва да дадеш нещо на ел. техник за осветление по твой вкус(дано имаш такива приятели). Същото и с оборудването. Някои неща можеш да получиш за ползване(хладилници, кафе машина, апарат за бира), другото ще трябва да си купиш (или направиш)- мебели, лампи, озвучаване... При всички положения с много собствен труд, любов, фантазия и креативност можеш да постигнеш приличен резултат и с малко пари. Ако пък имаш 50 000 , направо наемай специалисти, а ти само контролирай нещата да станат както ги искаш. Резултатът пак ще бъде добър, ако знаеш какво искаш! Докато върви ремонта, ще трябва да отделиш време (и пари ест. ) за регистрации и разрешителни от ХЕИ, пожарна, община, КАТ, статистика, данъчни(касов апарат) и др. знайни и незнайни за които не се сещам сега. Та така, дано съм бил полезен!