Споделена история от На работното място

Обещетение от бюрото по труда
Работя от доста време на едно и също място, но условията на работа вече са неудовлетворяващи за мен-няма развитие, няма от години повишение на заплатите, умишлено сме карани да крием не малка част от оборота и т. н. Искам да напусна, питането ми е следното-ако напусна и изляза на борсата, ще взимам обещетение, но има ли значение колко време съм работил на това място-до година, повече от три и т. н. Размерът на обещетението едно и също ли ще е, независимо от прослуженото време във фирмата, при положение, че аз напускам/

Коментари

1.   Здравей,

преди половин година бях в абсолютно същата позиция като теб. Не мога да кажа на 100% дали за всички се отнася, но доколкото си спомням в бюрото по труда ми казаха, че при напускане по собствено желание обезщетението е едно и също: по 7, 80 лв. за работен ден в месеца, за период от 4 месеца. Водят ти се осигуровки и стаж.

Поне при мен така беше.

Бях 3, 5г. на последната позиция.

Успех.

М27

2.   Ако напуснеш, имаш право на минималното обезщетение за безработица-4 месеца по 7, 20 лв/за раб. ден или по 145-155 лв на месец.
Според мен, направи така, че да те съкратят. Тогава ще взимаш 60% от настоящото си възнаграждение, като срока е в зависимост от стажа, който имаш.

3.   Ако напуснеш, ще взимаш по 7. 20 лв/работен ден в продължение на 4 мес. (т. е. около 150 лв на месец). Ако те съкратят - 60% от брутното възнаграждение. Срокът е в зависимост от стажа от последното излизане на борсата. Ако е до 3 г. - 4 мес., 3-5 г. - 6 мес., 5-10 г. - 8 мес., над 10 г. - 10 мес., а над 25 г. - 12 мес. Мисля, че за да имаш право, трябва да имаш поне 9 мес. стаж.

Ако не се съгласят да те съкратят, напусни и веднага поискай от някой приятел с фирма да те назначи фиктивно на следващия ден и след седмица-две да те съкрати. Пак става. После ще се оправите за осигуровките, които ще ти плати за този период и съответно отделно ще го почерпиш с едно уиски примерно.

4.   Не напускай преди да си си намерил/а работа!