Споделена история от На работното място

Отваряне на салон за красота
Здравейте.
Момиче на 20 години съм и се интересувам каква е процедурата за отваряне на салон за красота, като по-специално маникюр и на по-късен етап фризьор. Четох в интернет, но информацията е много разпръсната. Бих била признателна ако ми помогнете.
Благодаря предварително на отзовалите се :) :) :)

Коментари

1.   Отиваш в някоя счетоводна къща, където предлагат и откриване на фирми. Даваш 500 лв и те правят всичко вместо теб, че даже и ще те консултират за някои неща.

2.   А има ли нужда от такъв салон на фона на десетките съществуващи такива?
Какво ще предлага твоят салон повече или по-добро от останалите? Нови услуги, екстремно качество на съществуващите, специално отношение към клиента, по-ниски цени...?
Да не стане в един момент, че салоните са повече от клиентите :)

3.   Имaш ли поне сигурни клиенти или тепървa ще се търсят тaкивa?
Aко нямaш, вaриaнтите сa двa:
Рaботa във вече рaботещ сaлон, докaто си сигурнa, че ще тръгнaт с теб клиенти.
Рaботa в къщи ( нa черно) докaто... същото.
Зaщото сaлон сaмо зa мaникюр - рaзход голям, без приход сигурен...
A инaче би моглa дa дaдеш стол под нaем нa фризъор.
Или дa предложиш добър процент.
Но нaпърво време сaмa, с помещение и рaзходите към него....

4.   Веднага след отварянето на салона ще бъдеш посетена от чиновници от ХЕИ, данъчни и т. н. к.... Съответно ще ти се начислят солени глоби. Как така ще отваряш собствен бизнес-ами ако вземеш да спечелиш!! Естествено може да минеш и без глоби, но тогава пък ще трябва да "почерпиш" няколко стотин лева!!

6.   Ами то вече стана на всяка улица по едно салонче. Даже на една пресечка оттук са три един до друг. Всяка мацка иска да е шефка.

8.   Не е важно колко са салоните, а с какво ти ще бъдеш по-различна. То е ясно, че отдавна няма свободна ниша. В смисъл аз като потенциален клиент ако търся такива услуги, ще имам възможност да избера между 50. Отговори ми на въпроса "защо да избера точно теб". Ако нямаш наистина смислен отговор на този въпрос, по-добре не почвай, докато не си го измислила. По-добре първо помисли по тази част, ако трябва първо отдели 1 г. само за обучение. Сега поне информацията относно бизнес умения и маркетинг е по-достъпна от всякога. Има толкова сайтове, книги и тем подобни. Първо си напиши добре домашното и тогава почни, че иначе ще ти осанат само разходите и дълговете. Отдавна минаха времената, когато нямаше такива услуги и всяко салонче процъфтяваше. Сега има конкуренция, има хиляди такива, а клиентите стават все по-изискващи относно качество, цени, услуги/продукти... Ако имаш отговор, акцентирай върху него, превърни го в послание към клиентите, в мото, в начин на работа. Послания като "ние сме най-добрите" или "ще получите професионално отношение" са безсмислени и изтъркани. Трябва да е нещо различно, наистина смислено, оригинално. Просто клиента да си каже "ей това е мойто салонче". Тогава хората ще имат причина да изберат точно теб вместо останалите 49. Иначе ще си просто поредното невзрачно и еднакво салонче. Относно избора на място също си има тънкости, относно задържането на клиенти, относно намирането на нови, относно увеличаването на броя продукти на един клиент, средния чек, крос-сел, ъп-сел, даун-сел и т. н. и т. н. Първо се учат тези неща, после се почва. Повечето почват бизнес, без да имат хабер и резултатът е, че само 1% от новостартиралите фирми оцеляват дългосрочно. Останалите 99% си намират оправдания за неуспехите си.

Един пример: в един ресторант работят само двойки близнаци. Това не може да остане незабелязано и автоматично го отличава от останалите хиляди еднакви ресторанти. Успех!

ПС: ако проявяваш интерес, мога да ти препоръчам книги и сайтове, които ще ти свършат работа.

9.   Искрено благодаря за коментара на номер 8. Само тойтя разбра въпроса. Бих била благодарна ако ми препоръчаш сайтове. Аз гледах в един,но всичко е платено - 100 лв. за да видя списъка с документи.
Авторката

10.   От 8 до 9

Не разбрах сайтове за какво - за документалната част или за маркетинг?
Ако е за документалната по-добре си плати някой лев на кантора (счетоводна или адвокатска), за да направят всичко, че е голяма галимация, не си струва да обикаляш, ще ги дадеш тези пари така или иначе за бензин, поне всичко да е точно, хем ще ти обяснят, ако нещо не ти е ясно. Например какво дружество ще е по-добре, че всички направени разходи трябва да се направят след откриването на дирмата, за да ти признаят разходите и да си намалиш данъка и т.н. Не е скъпо.

Колкото до маркетинга - bizblog.bg
И няколко книги - "На един клик разстояние" е задължителна, както и препоръчителните книги на последната страница. Също и Сет Годин.

Един съвет от мен - отложи стартирането и отдели няколко месеца само за обучение, после още малко време за обмислянето на бизнес модела. Всичко го измисли предварително, вкл. и план Б, ако се закучи, защото когато веднъж стартираш, напрежението ще е голямо, фокусът ще е друг и ще ти е трудно да мислиш трезво, след като веднъж си стартирала - поне в началото, докато се докажеш на пазара. Направи си един файл, където да си водиш записки на всички важни според теб неща. На края ги огледай и ги осмисли добре, може да измислиш и нещо различно, след като ги огледаш. Така ще ти е по-систематизирано.

11.   Мъж пита жена си:
- Откъде идваш?
- От салона за красота ...
- И затворено ли беше ...?!!!

12.   Гледа се някаква жена в огледалото и си мисли:
"Така му се пада на мъжа ми!"!