Споделена история от На работното място

Държавна работа - да приема ли?
Работя в частна фирма по специалността си. Събрах достатъчно стаж и за майчинство, но при евентуална бременност може да не остана да работя до края, защото е доста натоварено и съм под постоянен стрес. После не е сигурно дали ще остана, защото в тази фирма не искат да работят с жени с деца, защото това пречело на бизнеса. По принцип е на приливи и отливи, ту има работа, ту е адски много и не мога да смогна с двете си ръце. Няма моменти, в които да бездействам. Може би рядко - един път в месеца. Нещо такова. В началото давах много от себе си без да се замисля, но след време работодателя ми започна да си позволява да ми крещи по телефона и да ми прави неуместни забележки, което ме стресираше допълнително и се чувствах неудовлетворена. Това отношение от страна на ръководството беше съпътствано с извънредна работа в офиса, която не ми бе заплатена. Тук е момента да отбележа, че съм много съвестна и всичко ми е подредено до съвършенство, т. е. много държа на добре свършената работа и реда. Положителните емоции ги взимам от клиентите, които понякога ми благодарят и изпращат благодарствени писма за това колко добре си върша работата на фона на положението в страната. Проблема на сегашното ми работно място е че има камери. Не са навсякъде, но планират да ги увеличат и съвсем скоро над главата ми може да се появи някоя, която да ме дебне. Не се притеснявам от това, а от друго - има моменти, в които човек има нужда просто да се облегне на стола и да не гледа в компютъра, а това в тази фирма се смята за лентяйстване. Дори в договора пише, че носиш отговорност за неуплътняване на работното време. Много често съм ставала свидетел на разни случки с други служители, които по една или друга причина са напуснали след това. Гледат ги на камерите и само да се отпуснат на стола им правят забележка или им звънят да ги питат защо не са на работното си място. Като че при мен нещата не са толкова изкъсо, но това не ме успокоява, че винаги ще е така. В главата ми е само идеята, че скоро ще сложат камери и ще съм като затворник, защото знам как разсъждават. Част от работата ми включва водене на дневен отчет, в който се отбелязва всичко. Правят ти фалшиви запитвания и после го четат за да видят дали си ги отбелязал в отчета. Този отчет се изпраща до ръководството всяка вечер и много често на другия ден е върнат обратно с някакви забележки. Като видя такъв имейл и ми причернява. Работя и в събота. Изпълнявам две длъжности в една и понякога не успявам да отида до тоалетната от натовареност. Напоследък от системната преумора забелязах, че заповам да бъркам думите и не успявам да се изразя добре, което се дължи на умствената ми умора. Постоянно водя обучения, защото през един - два месеца някой напуска. Все едно съм учителка. Отделно, други служители, които са назначени на други длъжности, за които аз не се смятам компетентна, постоянно ме питат разни неща за тяхната работа и аз помагам, понеже съм от най - много време там. Общо взето се получава - докато се опитвам да си върша работата постоянно ме притеснявам със запитвания и оплаквания. За капак доста от колегите ми създават проблеми, които доста успешно игнорирам и се старая да не ги провокирам, така малко от малко нещата отшумяват. Във връзка с дневните отчети - постоянно някой се оплаква от теб и пиша писмени обяснения какво защо и как. После по - висшестоящите се събират тайно и коментират кой прав кой крив, но това не стига като информация до мен. Ако имам черна точка в досието дори без причина си е за мен, да му мисля. Има си хора, които са като докладващи - те следят какво се случва и носят на когото трябва. Заплатата е 600 лв.
Получих предложение за държавна работа. Плюсовете са, че няма да работя толкова много и в другото време ще мога да приемам работа в домашни условия и да изкарвам допълнителни пари и няма да има камери и дневни отчети. Заплатата е същата, дори съвсем малко по - висока и почивам всяка събота и неделя. Почивам целия август като допълнително имам 26 дни платен отпуск. Общо месец и още 26 раб. дни платени.
Но... проблема е че както исках да се махна от частната работа сега ми стана кофти, че ще оставя фирмата в такова положение, защото наистина ако се махна няма кой да им работи. Постоянно правят интервюта, но няма желаещи, а ако има не са подходящи, а работа е такава, че на човек са му нужни поне 5 - 6 месеца за да свикне и да може да работи добре.
Но пък държавната работа е спокойна и не толкова натоварена. Въпреки че свикнах на много работа и мисял че не се оплаквам от това.

Не зная какво да направя.
Вие как бихте постъпили?

Коментари

1-50 от 53

2.   Разбира се, че ще избереш държавната работа!
След всичко това, което прочетох, не смятам въобще за здравословно да седиш и минутка повече в тази фирма. Понеже познавам подобни работодатели, като твоите, а и както сама се досещаш, постоянното следене и пращането на "партенки" е най-обичайният начин за контрол от работодатели, които не желаят да ти плащат заплатата. Създават у теб чувство за страх и зависимост. Очевидно е, че си старателен човек и доста емоционален. Затова си им играла и по гайдата досега.
Хайде, сега се стегни и въобще не се замисляй относно държавната работа. Обещавам ти, че ще си скубеш косите от яд, че не си ги напуснала по-рано, като видиш промяната!

А, това накрая:
"... сега ми стана кофти, че ще оставя фирмата в такова положение, защото наистина ако се махна няма кой да им работи"

Избий си чувството за вина от главата!!! Проумей, че те не те заслужават! Те трябва да ти се молят.

Успех и не прави глупавата грешка да оставаш при тях!

3.   Ти искаш да кажеш, че си развила Стокхолмски синдром ли? Да заобичаш мъчителите си, браво, значи техната стратегия действа, създадени са вече чудесни биороботи, които не ходят до тоалетна и не осъзнават какво е свобода, достойнство и т.н. За жалост това виждам в най-младото поколение,много много е тъжно.

4.   Според мен няма какво да мислиш. Има си една максима - по-добре от държавното няма. И е така. Могат да наричат държавните служители търтеи, безполезници, чиновници и т. н., но масово хората не си правят сметка, че без гореспоменатите просто частният сектор умира. Трябва да се абстрахираш от това, че много хора ще започнат да гледат с друго око на теб, един вид да злобеят, да ти завиждат и да ти говорят зад гърба. Това си е нормално. Не си споменала каква позиция и в какво ведомство са ти предложили, но съдейки по заплатата, би следвало да е доста ниско - от сорта на младши експерт в първостепенен разпоредител или старши във второстепенен такъв. Това е без особено значение. Щом споменаваш и майчинство, значи си младо момиче, което пред себе си има много. Предимствата на държавния служител са следните - 1. Плосък данък 10%; 2. Реален осигурителен доход; 3. ЗДСЛ те защитава от неправомерно уволнение; 4. Регламентирано работно време плюс допълнителни дни платен отпуск за ненормирано работно време ( в зависимост от длъжността ти и категорията на ведомството, в което работиш ); 5. Възможност за израстване в йерархията въз основа на годишни атестации и показани резултати; 6. Регламентирано годишно увеличение на заплатата в зависимост от годишната ти атестация (пример - при оценка 1 - Изключително изпълнение до 15%); 7. По-лесно и при по-добри условия одобрение за кредити от банки и други финансови институции; 8. Ползваш преференциални цени при почивка в базите на съответното ведомство.
Мисля, че тези предимства не са хич малко. Но все пак трябва да си наясно, че въпреки, че държавните служители са на така да се каже много по-лек режим, отколкото тези, заети в частния сектор и във ведомствата винаги се намират говеда, които да ти образуват нерви и да ти правят кал. Да не говорим, че има и такива, които са кухи като градински лейки, но благодарение на връзки са на високи позиции и с тях оправия няма. В такива случаи трябва да стискаш зъби и да чакаш да се смени правителството :) Най-общо казано, това е. Надявам се, че съм ти бил от полза и ти желая успех на новото поприще.

5.   1. Ако мислиш, че на всяка държавна работа хората си клатят краката, жестоко бъркаш. Работил съм много години в държавно учреждение и е имало периоди, през които нощем не съм можел да мигна от преумора и безпокойство от отговорността, която ми се стоварва. Колкото си по-съвестна и работлива, очаквай повече да те товарят.
Напуснах доброволно и сега в частна фирма работя по-малко отколкото съпругата ми, която е държавен служител и си носи работа и за вкъщи, телефонът и звъни от тъмни зори до късно вечер и... не, не са любовници :)

2. А пък да имаш угризения за работодатели, които не зачитат нещо свято, каквото е майчинството... е, наистина развиваш Стокхолмски синдром, както написа някой преди мене.

6.   Отивай!

8.   Моментът, в който пиша моя коментар само номера 2, 3, 4 са публикувани и напълно ги подкрепям!!! Ще добавя следното: "проблема е че както исках да се махна от частната работа сега ми стана кофти, че ще оставя фирмата в такова положение, защото наистина ако се махна няма кой да им работи. "

Фирмата, в която работиш въобще не те уважава, а само те тъпче! Никога няма и да те уважава! Не е твоя грижа кой ще им върши работата. На колегите и началниците си ще даваш възможно най-лаконични обяснения. Това не е тяхна работа защо напускаш!
На твое място и една секунда няма да за се замисля, а мигновено ще напусна. Успех на новото място!

9.   Мила, пишеш, че събираш стаж за майчинство, значи планираш да имаш дете, което означава, че ще си отговорна освен за себе си и за едно малко същество. Помисли си добре дали би искала вечер след работа да се прибираш пребита и напълно изтощена, да работиш в събота, да си под постоянен стрес и т. н. Едва ли. За това колкото и да звучи странно, бих ти препоръчала да напуснеш и да избереш държавната работа. Вярно и там има много интриги и завист и там е трудно ако не си някакъв на някого, но поне неща като работно време, обедни почивки и ползване на отпуските се спазват и си знаеш, че никой няма да те притеснява по телефона с глупости в неделя вечерта, примерно. Така, че мисли и за това и че в бъдеще ще искаш да прекарваш съботата с детето си, както и ваканциите. Самата аз не бих си напуснала работата в частната фирма за нищо на света, но при мен нещата са други. Просто имах късмет и попаднах на Хора с голямо Х! Пожелавам и на теб и на останалите същия късмет! А за това, кой ще те замести не се тревожи. Все ще се намери някой закъсал за пари и без семейство готов да работи по 10-12 часа на ден. Това си е проблем на шефовете ти, не твой. Ти трябва да мислиш за себе си и за семейството си. Работа се сменя, ама семейството е едно.

10.   Направо си ги отрязвам... Ако сам на твое място омръзна ло ми е от неблагодарни работодатели.

11.   Аз работя зад океана и да ти кажа тук всеки иска да работи държавна работа. По-сигурно е, не зависиш от слабоумни капиталисти, които в много случаи са от неамерикански произход и най-вече имаш гарантирани осигуровки. Каквото и да ти говорят много е важно да имаш точно определено работно време и ако имаш други проблеми да знаеш, че има профсъюз зад теб. Да не говорим за отпуски, здравни осигуровки и т. н. За съжаление огромна част от работодателите не им пука за тези, които работят за тях. По правило при държавната работа стартовата заплата е по-висока и индексациите по-чести. Вярно е че понякога при частните фирми могат да се направят повече пари, но тези утопии са само за хора работохолици, за които други ценности в живота няма.

12.   Само за уточнение, аз съм№3 и не съветвам и ден да стоиш при тия изедници но знай следното:Ако ще говорим за разликата между държавната и частна работа-в първото всичко е подводни камъни, във второто надводни. В държавната работа изброените преимущества са факт, ноо там абсолютно всички са свързани. Дори години да не си проличи, ако си случаен накрая или ще ти бият шута, за да сложат свой, или ще ти вгорчат до същата степен живота, но много по-изтънчено или трябва да избереш отбор и да станеш един от тях, което е свързано с големи вътрешни компромиси и себеотричане. Няма как да се обясни, само който е преминал през това знае. Разбира се пак е добър избор, да вземеш майчинството, да гледаш децата, пък нищо не се знае... Всичко това го казвам от личен опит и ако преди години някой така ме беше осветлил за държавната работа щях да имам по-обективна преценка, а нали целта е да помагаме с каквото можем. винаги имай едно наум, там са много подли, пазят работата като очите си и прикрито свързани всички ДО ЕДИН!! Никога не се подвеждай от дружелюбието и крайната им любезност, агресивните простаци са по-добри от рафинираните убийци

13.   Е, как може да питаш. Аз съм работила държавна работа, със заплата двойно по-малка от частната и пак я предпочитам, ти... Вмомента пак съм на държ авно, взимам 350 лв чисто (с две висши образования съм), но при всички поожвния - държавното е найй-добре. А ти ми говориш, че заплатата е същата И се чудиш!? ! При това планираш бременност? !?
Ъ-ъ-ъ-ъ, ти добре ли си?

14.   Авторка:
Здравейте, сега като прочетох коментарите Ви се замислих и друго - плащат ми едни пари, а по договор ме осигуряват на минимална заплата, което ще рече, че при майчинство един ден ще взимам 300 лв. на месец, а на дуржавната работа при майчинство ще взимам 550 лв. на месец....
Ако остана на тази работа няма да мога да си гледам детето, понеже ще работя и в събота и ще се прибирам късно.
В крайна сметка си правя сметките за моя личен живот, и ако не другото място ми е по - изгодно отивам там.

Благодаря ви!!!

15.   Ще свикнеш на новото място, не се притеснявай. И аз не съм от хората, които обичат промените и свикваме и с най-лошите условия, но според мен, както и според всеки здравомислещ човек, трябва да отидеш на държавната работа. И там няма всичко да е цветя и рози, но плюсовете са много повече.
Успех и пиши когато се преместиш!

16.   Само примерче - работех в частната сфера известно време. През годините от 2004 до 2006 взимах ЧИСТО 1500 лв, служебна кола, служебен мобилен тел. За тогава това си бе охолство. Но имах един проблем - нямах как и къде да си харча парите, защото трябваше да съм в работата по около 14 часа на ден, а през останалото време на разположение. Буквално спях там. На баш-шефа - угодия няма. Спял на криво, присънило му се нещо, хайде да го правим. Ходи, че му обяснявай, че не е рентабилно. Глас в пустиня. Нон-стоп нерви, нон-стоп под напрежение. Е, мерси. Изкарах 2 години в този ад и след това отидох на държавна работа, където взимах 4 ПЪТИ по-малко пари. С времето се доказах, изградих си име, репутация, контакти. Сега мога да твърдя, че не живея охолен живот, но тези 1700-1800 лв., които взимам са ми напълно достатъчни за един нормален живот без нерви, без ненормални началници и без безсънни нощи.

17.   Ако наистина те осигуряват на минимума, по-добре приеми държавната работа, но колкото да излезеш в майчинство и една-две ( ако издържиш ) години след това, докато детето порастне. Номер 12 е напълно прав/а. В държавните институции поне 90% от служителите са връзкари, доносници, подмазвачи и т. н. Наистина там не е за всеки, усетят ли те, че не се ползваш с нечия протекция-ще ти стъжнят живота. Ако пък е обратното-ще ти бъдат най-добри "приятели". Ще дам един пример. Преди няколко години имах една приятелка, която работеше в Сметната палата. На пръв поглед всичко беше супер-голяма заплата ( 1000-1500 лева чисто ), отпуски по цял месец през лятото, почти никаква работа през останалото време, идване и тръгване от работа, кой когато му е удобно и т. н. Зад всичко това обаче, се криеше едно гнездо на оси, в което правенето на мръсотии беше, като здравей-здрасти. Връзката ми с въпросното момиче продължи не повече от 3 месеца, но тя през цялото време не спираше да плюе по колегите си, които аз изобщо не познавах. Накрая скроиха шапка на едната и макар, че тя се опита да ги съди, все пак успяха да я изгонят. Много скоро след това чух, че моята вече бивша приятелка била повишена. Не знам дали целта е била точно тази, но жената, така или иначе си я изгониха. Та така относно държавната работа. Аз лично на подобно място не мога да вирея. И при частниците положението изобщо не е розово, но нищо не може да се сравни с държавните учреждения.

18.   Миличка, нека ти дам и аз моето мнение, като човек работил и в държавна, и в частна работа. Не знам защо се оформят два полюса, а именно, че държавната работа е "сладка", а частника е "зъл". Администрацията си има плюсове и негативи. Положителните страни са: точно работно време, почивните дни са си почивни; осигуряване на пълна заплата; регламентирана обедна почивка; задължителни отпуски през годината; празниците са почивни, никой не може да те задължи да работиш; болничните са налице, когато е необходимо. Само, че каква е ползата от това, когато заплатата е ниска - 300-400 лв., стартова, чисто. Работата най-често е досадна, банална и монотонна. Не знам как е при теб, но аз търся удовлетворение от работата, а в моя случай такова липсваше. Гражданите гледаха на нормативите и законите като на досадно, необходимо зло или повод да навредят на омразен съсед. Това мен много ме обезсърчаваше. Трябва да си избиеш всякакви илюзии за професионално развитие и издигане, такива само правят лошо впечатление. Повечето кадри са там тъкмо, за регламентираното време и възможността да се скатаваш, да работиш през пръсти, "ден да мине друг да дойде". Други, ако са човек на главния шеф, са там, за да въртят далавери. Никой не работи заради самата работа. Основните необходими качества са да се подмазваш на прекия си началник и да се опитваш да злепоставяш останалите. Ако можеш това ще си добре. Ако много се замисляш "какво трябва и не трябва" само ще си навлечеш проблеми. Очаква се най-вече подчинение и евентуално партийна принадлежност. Темпото на работа е предимно скатаване, протакване, прехвърляне на отговорност, разбира се, зад гърба на съответния човек. Когато започнах, в началото прекият ми началник ми подмяташе на няколко пъти "ти нали ще ставаш началник", "тук издигането е само ако си човек на кмета"... защо трябва да ми говори така? Понеже от колегите в дирекцията само аз имах висше образование и явно той си даде сметка, че за в бъдеще може да му мътя водата и реши да вземе мерки отрано. За съжаление, късно го разбрах, а и какво можех да направя, все пак той ми беше "шеф", а не обратното. Както казаха в по-горен коментар, и той уж беше много любезен и приятелски настроен ама май се оказа, че доста активно ме клевети. Имаше разни колеги, които се правеха на много сърдити един на друг, но малко по малко, стана ясно, че това е само театър. Това е театър, за да се издадеш и да те клеветят по-лесно. Лошото е, че ако те нарочат никой няма да търси прав ли си или не. Важи думата на прекия ти началник. Много важно е и в какъв екип ще попаднеш. Според мен, щом въпроса ти е за майчинските, трябва да отидеш там. Но имай предвид, че в държавния апарат просъществуват и просперират само разни доносници, подмазвачи, скатавки и нечии любовници. Ако не се вписваш в тези качества не след дълго ще се наложи да си търсиш ново място. Като цяло, първо трябва да се приобщиш социално, а не толкова професионално.

19.   Вместо хората да си търсят правата, всеки се натиска на държавна хранилка, за да спи по бюрата и да се скатава. Ами да вземем накрая всички да се пренесем в администрацията и ще я втасаме.

20.   Не че нещо, но искам да попитам авторката как така е "получила предложение" за държавна работа. За там не се ли печели конкурс? По реда - документи, изпит, интервю? Мисълта ми е, че ако си минала през всичко това си го направила съвсем целенасочено, но ако си просто парашутист и ако те надушат колегите ти от държавната работа, а повярвай ми те ще те надушат, сегашната ти фирма ще ти се стори като райска градина..

21.   И двамата ми родители бяха на държавна работа. Мога да кажа само, че е глупаво, ако си работлив човек каквито те са, защото никога тези 600 лв. няма да ти компенсират работата, която вършиш. Майка ми като учителка се ангажираше на 100%, нямаше сили за собствените си деца, почна да ? капе косата от стрес и се съсипа и за какво? За едни 150 лв. заплата в най-голямата криза, а когато държавата фалирваше (МНОГОКРАТНО ПРЕЗ 90-те години) моето семейство оставаше без никакви средства!
Ето какво е държавната работа
- да работиш през ваканциите и събота и неделя по нивите и на село, за да си храниш децата
- да нямаш и 1 лв., ако държавата е в лошо финансово състояние, защото първо твоята заплата спират да плащат, пенсионерите ги хрантутят до последно, а имаш деца да храниш - кой му дреме? Не ги ли виждаш хората от Бърза помощ до къде са стигнали?
- да имаш доход от 5 долара, ако държавата фалира, което на България се случва доста често.
- да работиш като баща ми на смяна от 12 ч. на ден рисков труд и накрая да ти се подиграят с долно бельо и чорапи за Нова година, да ти е замръзена заплатата от 10 г., докато средната заплата в страната се е качила 3 пъти или като инжинер да работиш във ВиК за минимална заплата и да се чудиш как да изнудваш нови абонати.

ОК, работи държавна работа! Моите родители не успяха дори една панелка да си вземат за 40 г. трудов стаж, докато баба ми като проста готвачка-вдовица си построи 2 етажа къща, а братовчед ми като прост келнер току що си взе 100 кв. м. апартамент в голям град в центъра - жена му изкарва близо 2000 лв. в разкрасителния бизнес без всякакво образование и хората си гледат и две деца като писани яйца - почивки, за училище всичко, дрехи и т. н. не са проблем, докато моите родители - висшисти - ни храниха със зимнина от село!
Ако пък си съвестен, ЧЕСТЕН и работлив като родителите ми, държавната работа е АД, защото трябва да свършиш работата на още 10 НЕсъвестни на хранилка, на които не им пука, имат си връзки хората, а ако нямаш връзки ще си и първият, който ще излети и НИКОГА НЕ МОЖЕШ ДА СИ НАМЕРИШ ДРУГА РАБОТА. Кой ще вземе държавен служител? Да не говорим за това, че колегите ти ще взимат подкупи и ще тормозят хората пред очите ти и нищо не можеш да направиш

Аз като дете на държавни служители с КЕФ си плащам данъците, за да не работя такава работа! Ако работиш на частно ти е трудно в началото, но учиш занаят (да не се лъжем, че в университета и в училище се учи), а после, ако си и предприемчив ще си направиш своя фирмичка и ще си живееш поне независимо. Държавната работа е супер само за и без това мързеливите, некадърните, които и без това никога не биха изкарвали повече пари на свободния пазар на труда.

Това е моето мнение. Не се сърди, но кой после ще те вземе на работа с 2 г. майчинство и 1 г. държавна работа? Успех

22.   Идеята за 1500 лв в частния сектор е добра но дали изобщо се предлагат такива заплати. Не. Никъде. Работодателя слага таван и иска работника да му прави все повече печалба. Естествено че държавната работа е по добра и там растеш в йерархията.

23.   Номер 22, има такива заплати в частния сектор, при това не в София, Варна или Бургас.

24.   Номер 23, няма такива заплати никъде. Може би ако имаш някакво икономическо, юридическо образование. Нека не се лъжем, че се предлагат. Реално масово навсякъде заплащането е около 500 лв. и те скъсват от работа както казва номер 22.

25.   Номер 24, номер 23 съм. Не си измислям, такива заплати има. Не съм казал, че са повсеместно, но ги има.
Казано с такава категоричност звучи несериозно.
Има и по-високи заплати - на инженери например, при това не компютърни.

26.   То никой не е казал, че на света няма по - високи заплати, но нека не се лъжем - не всеки е завършил специалност, която да му носи толкова доходи. И водещите по телевизията взимат 3 000 лв. сигурно, но нека сме реалисти - малко хора имат такава заплата и то с късмет и връзки. Повечето хора се мъчат на мизерните 600 лв.
Нека сме реалисти... звучи глупаво! Доста глупаво да се разсъждава така, че ако някой някъде изкарвал 1500 лв и всеки може. Нелепо е! Знаем в каква държава живеем.

27.   Номер 26 - „Повечето хора се мъчат на мизерните 600 лв. “ - ами тя средната работна заплата гони 800 лв. вече - повечето хора явно НЕ взимат 600 лв. - който разбира от статистика ще знае, че прекалено ниските и прекалено високите заплати не изкривяват тази средна величина, тя си е реална, да не говорим, че у нас на черно и бакшиши много хора изкарват отгоре, което като държавен служител не може да стане, ако не ти се ходи в затвора някога или поне имаш някакъв елементарен морал.
Аз човек на 600 лв. лично не познавам. Баща ми взима 1200 лв. и е среднист. И двамата с мъжа ми взимаме заплати, по-високи от максималния осигурителен доход, а връзки нямаме, защото аз идвам от село, а той от работническо семейство - майка му мед сестра, а баща му е починал. Всичко е въпрос на квалификация, желание човек да работи, ДОКАЗВАНЕ в работата, което при частната работа води до издигане и по-висок доход, а в последствие и до собствен бизнес, докато при държавната води до омраза при колегите най-много, които са мързеливи и корумпирани в мнозинството си.
За такива хора държавната работа е ОК, за всички останали е просто загробване или нещо временно, докато си намери човек нормална работа.

28.   Номер 27 без коментар, явно не приемаш чуждото мнение? Защо толкова го налагаш? Твоето щастие щастие за всеки ли е? Не се занимавам с хора като теб. Стой си на частната фирма и се надявай на бакшиши. Да ви имам и приоритетите.

29.   Не съм съгласен с номер 26. Не вярвай сляпо на статистиките които са правени за коне с капаци като теб. Авторке, моят съвет е да си гледаш в правилната посока и да не се подлъгваш от коментарите на подобни хора които най - вероятно ако видиш на живо ще съжалиш че си искала мнение от тях.

30.   Много хора ще ти завиждат за държавната работа защото всеки иска да се уреди там и да му е по - леко, но всички знаем колко е трудно. На другите им остава да говорят че от частното по - хубаво няма. Грешат.

31.   Номер 30, с удоволствие напуснах държавната работа с цяла армия началници, мислещи само за собствения си интерес и как да ти прехвърлят отговорности.
Сега имам само един шеф и прилична заплата.
Но читавите частни фирми са малко, за това сте прави.

32.   Темата май се чете от някакви "държавници", които яростно цъкат ниски оценки.

33.   Номер 32, колкото и да се цъкат минуси, всички знаем за какво става въпрос. Държавната работа винаги е била за връзкарите, и то за онези от тях, които не са особено умни и работливи. Е, вероятно има едни 5-10%, които се отличават от стадото, но те не се задържат дълго. Всеки от нас е имал допир с държавни институции и няма как да кажем на черното-бяло. Ако там работеха кадърни хора, нямаше да го има всичкото това разтакаване и прехвърляне на топката за съвсем елементарни неща. Имах бивша приятелка, която работеше държавна работа и покрай нея видях с очите си цялата мила картинка. Общо взето там работа беше мръсна дума. Целият ден минаваше във висене в нета, кафета, цигарки, излизане навън по лични ангажименти и т. н., а за спазване на работно време не можеше и дума да става. Все пак, за да не съм прекалено краен, отново ще кажа, че има и съвестни държавни служители. Лично съм попадал на такива и съм оставал много доволен от работата ми с тях.

34.   До №27 - явно си мислиш, че повечето хора вземат над 1000 лева. Ами изобщо не е вярно. Зависи страшно много от града, в който работиш и живееш, както и на каква позиция си, каква ти е професията и т. н. Извън частния сектор - големите заплати са в полицията и в съда. В културата заплатите са не 600, ами по-малко. Не говоря за бруто. В Агенцията по заетостта същата работа. В частния сектор големи заплати вземат тези, които са в големи или чужди компании. Като цяло нещата хич, ама хич не са нормални. Баща ти може да е среднист, но явно има специфични умения и това му качва и заплатата. Иначе няма логика да я получава със средното си образование. Както няма логика и аз с моето висше, завършено през 1990 г. да получавам 400 лева чисто. Това е положението.

35.   От н. 27 до 34 и 28
Идвам от малък окръжен град от към 30 хил. население - там баща ми взима към 1200 лв. заплата, а с моята квалификация няма да падна под тези пари също. Безработицата в града е една от най-високите в страната, но ние си знаем защо - отдавна всичко читаво напусна града, останаха възрастните и хората на средна възраст като родителите ми. Младите хора, които са останали нямат никаква квалификация или просто не им се работи, особено момчета са останали - познавам поне 3-ма съседи, които стоят при майка си и баща си, млади, здрави, единият с висше от УНСС и НЕ РАБОТЯТ и не си търсят работа.
Наскоро ми трябваха спешно хора и мислих, че в град с такава безработица мога да намеря - НЕ НАМЕРИХ. Чакам баща ми да се пенсионира след 1-2 месеца и ще го взема да работи при мен, защото НЕ намерих човек с неговата квалификация, а предложих дори 2 бона заплата.
Изтекоха кадрите не само от Провинцията, но и от Страната, а в държавните институции работи куцо и сакато. За съжаление същото се отнася и за фронт офисите в банките, в Енерготата и в телекомуникационните компании, ВиК и тем подобни. Назначила съм отделен човек, който да виси само по институции.

36.   Хей, тук не говорим къде се работи и къде не. Реално в този случай държавната работа е за предпочитане. И наистина това за високите заплати ме разсмя. Не знам какво му е хубавото на това да си сервитьор и цял ден да бършеш маси. Ако ще и 1000 лв да е заплатата. Впрочем тя никога не е такава. Винаги е 350 лв а останалото е от бакшиши които я ги има я ги няма. Изключвам факто а че много глупави хора коментират

37.   Държавната работа в случая е по - добра, защото заплатата е доста добра, имаш договор, в който си пише всичко черно на бяло, имаш майчинство с добри осигуровки, имаш много много плюсове. Най - вече спокойствие и време да гледаш семейството си.

Какво по - хубаво от това.

Частната работа не е най - доброто решение, не винаги. Там няма почивка, заплатата почти никога не оправдава усилията и много трудно си печелиш почивка по Коледа, почивни събота и неделя и други бонуси. Реално погледнато частния бизнес уби всичко, убива хората и те не могат да се усмихнат.

Една моя позната работи като сервитьорка в уж елитно заведение, но не взима повече от 800 лв. и се скапва да бърше маси и да поднася храна на невъзпитани клиенти. Не е работа това.

38.   Гроздето май стана киселко. Бачкайте си на частно и изкарвайте милионите. Аз всъщност съм Бионсе, имам адски много пари, дори си бърша дупето с тях, но вися тук и плюя държавната работа...

Колко логично. В интернет всеки се прави на какъвто си иска. Може и пъпчасали тийнове да коментират тук, но със сигурност има и здравомислещи хора, които знаят как мачкат частниците. Частник не предлага 1500 - 2000 лв. заплата на секретар, така че нека не се лъжем...

40.   Номер 38, колкото и да не ти се вярва, има такива заплати, а е твърде вероятно да съществуват дори и по-високи точно за секретар. Работя в международна компания, със средно голям бизнес в България. Секретарката взима чисто 1500 лева. За тези пари обаче се иска работа. Няма как по цял ден да се пият кафенца и да се кисне в интернет, както се прави на държавната работа. И гроздето съвсем не е кисело, държавната работа принципно си е супер-по цял ден лежиш, а вземаш доста прилични пари. Лично аз обаче не мога да си представя, да бездействам поече от седмица, както и да бъда заобиколен от мазни натегачи, по цял ден мислещи на кого, каква мръсотия да направят.

41.   Да, №40 - международна компания, обаче. За същата позиция и пак с толкова работа в българска компания от същия калибър-среден бизнес, ще вземе 1500, точно друг път.

42.   Номер 41 - работя в българска компания и взимам много повече от 1500 лв., но нямаме такова нещо като „секретарки“. Всеки си има определен ресор или задача и всеки си носи сам кафето. Като цяло обаче не се задържаме по офиси. Понеже съм от друг град дори фирмата ми е предоставила двустаен апартамент в центъра, имам служебен автомобил, летя със самолет на техни разходи и отгоре доста над тези 1500 лв. чисти си взимам.
Не е вярно, че в държавна работа не се работило. Често имам работа с отдел „Технически“ на общината и там работят та пушек се вдига и ги търсим и извън работно време. Има едно момиче, при което знаеш, че няма събота, няма неделя или след работно време, тя направо влиза при гл. архитект и при кмета, ако се налага, за да ти реши проблема веднага БЕЗ ПОДКУПИ И ТЕМ ПОДОБНИ. В ТР има също няколко млади жени, при които знаеш, че не се чака и се работи, в НАП е същото. Само лелките трябва да избягва човек, но не винаги - зависи от лелката, има и работещи.
Всеки си решава сам, но това момиче и още 2-3 жени, които вече ги знаем, че работят супер добре и съвестно в целия град, да не мислите, че няма да си намерят после работа за над 1500 лв. и нагоре?
Съвет - държавна работа за стаж, но ако искате да работите за гражданите. Няма да останете незабелязани и после ще си намерите лесно добра работа.

43.   Ей, големи Томаневерници има тука!
"Е, па такова животно нема! " Да, ама има!
Разходете се по препълнените курорти, вижте колко прилични коли има (не говоря за мафиотските лимузини), вижте ако щете колко вложители има в банките!
Да не мислите, че всички тези хора са наркобарони и мутри и на екскурзии в чужбина се ходи със заплати от по 350 лв.
Това, че преобладаващата част от хората живеят наистина зле, не означава, че няма друга част, която е добре заплатена. Шепата хора, които дърпат конците не ги броя. Говоря за добре заплатени работници и служители, които по принцип не тръбят размера на възнаграждението си.
От това, че не ми вярвате нито вашите заплати ще станат по-високи, нито моята по-малка. За ваше успокоение - макар, че получавам невероятна за вас заплата, парите не ми стигат за нещо повече от що годе нормален живот - имам 4-членно семейство и не си позволяваме луксове.

47.   Номер 43, ти да не си ром, че имаш 4 деца, хаха! Пази Боже.

48.   Номер 47, ти да не си малоумен, че да не знаеш, че в членовете на семейството се включват и родителите, и децата.
Майка/съпруга баща/съпруг голямо дете малко дете = 4 души, членове на семейството.

За твое сведение, познавам няколко български семейства с по 4 деца, но те могат да си го позволят.

Надявам се, ако си търсиш работа с тези познания по аритметика, да не искаш по-голяма заплата от минималната.

51.   Виждам, че темата е стара! Но, ако на човек не му се пият кафета по цял ден, няма защо да си губи времето с държавна работа. Работа има много, а накрая около 400 лева заплата Мит е, че майките не са защитени в частния сектор. Може да има такива места, но отрано се намеква относно нежеланието им да работят при тях жени майки. Защото ако после някоя ги съди, ще имат големи проблеми. Работейки държавна работа човек разбира, че ако няма кой да го издържа - него, децата му - няма как да живее. За първа работа става, но всеки, който полага труд, а и знае езици като авторката, няма какво да си губи времето за 400-500 лева. Децата ни трябва утре да има кой да им купи храна, нали? На защитниците на държавната работа ще кажа, че говоря от опит. Интелигентността на служителите е спорна, готовността им да работят е нулева, но винаги на чужд гръб. Не се лъжете, особено младите. От сутрин до вечер ще ви командорят както и в частния сектор, никакъв шанс да повишите заплатата си и токсична среда. Младите се лъжат и после съжаляват. А тях после ги товарят с всичко, същите лелки за които се споменава и в предните коментари.

52.   Има секретарки по 2 000 лева но са в много различни фирми и хич не са много, ясно защо са ги сложили там и са много малко в България тези фирми, има и чуждестранни такива който търся тазбира се.

Относно държавната работа, все си мисля че жена от начало трябва да почне нещо подобно, пък и жените не постигат кариера толкова често, някои имат високи заплати но кариери рядко.

Относо проблеми с държавните служители, проблемите на хората са не заплатите, а това че се държите гадно и нагло, даже баковите касиерки който са по банките се държат надменно и раздразнено, все едно някой им е виновен, пак работата е подобна, държат се нагло защото за с вързки знаят че не могат да се изкачат и че са си достигнали максимума и че едва ли някой друг ще ги вземе ако напуснат.

Освен това всеки знае че високите заплати в Държавната среда сте уредени от високо ниво и не се влиза честно и дори да работиш много и честно, след като си уреден, пак системата е порочна, не че в частните фирми, не са братовчеди половината на собственика.
Затова излизахме навънка по-умните. И тук можеше да живея прилично, но след като сме идеалисти и искаме честност така ще е.

53.   Хм, не си мислете, че в държавните служби заплатите са толкова ниски. Ниски са за някои хора, обикновено на тези, които обслужват граждани. Има обаче куп други длъжности, повечето от които абсолютно кухи, на които се получават доста добри пари и то за нищо. Освен тях има ДМС ( допълнително материално стимулиране ) и участие в разни измислени комисии и проекти, за които се плаща допълнително и по много. Когато се изнасят данни за заплатите в държавния сектор, целенасочено се дават само основните заплати и хората си мислят "оо, то там работят за без пари". Като се прибавят и всички останали възнаграждения обаче, реалните суми набъбват в пъти!!! Все пак, както са споменали по-горе, това не е място за кадърни и активни хора. Такива нямат шанс. Там трябва да си некадърен, мързелив и най-вече връзкар! Затова и няма нито една държавна институция, която да работи поне до някъде както трябва.

54.   Много хора не си признават, че бленуват за работа, където да се дреме, да се пият кафета. Замислете се, че да се трудиш, крепи. Какво значи майките не били защитени в частния сектор? Защитени са, само че там не може след известно време те да се оправдават след работа и да излизат от работа. В държавния сектор това е възможно и е на гърба на другите. Дразнещо е човек с дете на 6, 7, 10 години непрекъснато да се оправдава с детето си. Излизат от работа за сметка на другите. За младите няма развитие в държавния сектор. Никакво. Тук го защитават само застарелите, които цял живот са на хранилка. Защитавайте го, но не лъжете, че вие се изхранвате сами с парите си. Някой друг ви храни за сметка на вашето време, изкарано в сплетни и кафенца. Това, че младите не искаме това говори добре за нас. Искаме да се развиваме.

55.   То пък едно развитие да работиш с отчети или да обработваш поръчки или да си телефонист!

56.   Номер 54, не си прав. Просто не си работил на държавна работа и не знаеш. Имаш добри доходи и много малко работа, а като отсъстваш просто не няма и никой не ти поема работата, защото ве е проблем да се свърши като се върнеш или ако някой поеме нещо твое се състои в това да вземе папка и да ти я предаде като се върнеш. Държавната работа е много сладка, но трябват или връзки или да си наистина добър на конкурс, защото рядко, но има и реални конкурси.

57.   В държавната работа реални конкурси няма! Това просто го забравете! Иначе, наистина е сладка, даже много, но не е за всеки. Аз лично, не мога да си представя по цял ден да пия кафета и да вися в нета.

58.   Аз съм държавен служител и нито пия по цял ден кафета, нито в нета вися. Отпуската е вярно 25 дни, но тя е за ненормирано работно време. Ако проверката ми на другия край на областта се проточи /което често се случва/, няма как да я прекъсна по средата, довършвам я и тогава се прибирам. Седем, осем, девет..... моят рекорд е в 11 ч. вечерта, в петък беше даже. Добре, че мъжът ми не е ревнив. Често сънувам работата си, че нещо не съм се справила например. А съм наистина добра. Сутрин докато тренирам, обмислям действията си през деня - някой казус, как да постъпя в определени ситуации.
Та мисълта ми беше, че да работиш държавна работа е не винаги толкова лесно, колкото някои от коментиращите тук си въобразяват. Но лаладжии винаги ще има - кучетата си лаят, керванът си върви......

1-50 от 53