Споделена история от На работното място

Заплати в София! Колко печелите?
Колко е необходимо на един млад човек в София да се издържа? Колко печелите и как разпределяте месечния си доход - наем, ток, вода, интернет, телефони, храна, транспорт, дрехи/козметика? Споделете :)

Коментари

1-50 от 54

1.   За съжаление моята заплата е малка и ако не беше заплатата на партньора ми, определено щеше да ми е трудно. Обаче, според мен, ако плащаш и наем, ти трябват мин. 800-900, а най-добре 1000 лева месечно. Ами помисли си, наем, сметки, храна, транспорт, облекло, интернет, телевизия, GSM... а ако пък искаш и от време на време а се поглезиш с излизане с приятели или на театър... даже май и 1000 ще са ти малко. Ама да решим, че си от спестовните и ходиш на работа с транспорт, а не с кола и си носиш сандвич от вкъщи за обяд, тогава става.
Изобщо животът в София хич не е евтин или поне не е на фона на нашите заплати.

2.   Квартира с консумативи минимум 400-500 лв, храна (според моето ядене) минимум 200-300 лв, транспорт минимума е 50 лв, но ти си знаеш колко рейса ще сменяш до работа или ако си с кола поне 150 лв, а има и карти, с които може да ти е по-евтино. Останалото си зависи от теб колко екстри искаш да имаш и колко искаш да бръмчиш навън с приятели...

3.   По прости сметки - 500 лв. на месец би трябвало да ти стигнат за абсолютен минимум. Това включва 200 лв. квартира (разбира се със съквартиранти...), около 100 лева сметки (ток, вода, телефон и т.н.), 150 лв. храна (разбира се сам/а ще си я приготвяш, след като си напазаруваш евтинко от пазарчетата и борсите) и 50 лв. транспорт.
Ако квартирата ти е някое топло местенце (примерно над магазин, който се отоплява) отопление през зимата няма да плащаш.
Сега, от тези 500 лв. при още по-голяма икономичност може да ти остават 20-30-50 лв. за фонда "и аз съм човек" - някоя книжка, някоя дрешка...
Абе трудно е! С 600 месечно вече ще се чувстваш много по-добре, а с 1000 - вече и за семейство можеш да започнеш да мислиш нещо...

4.   Абсолютният минимум е около 800лв, които ще се изпаряват точно преди да вземеш следваща заплата. 1500лв е сравнително ок и ще се чувстваш, що-годе нормален човек. 2500лв, за да си стамостоятелен/лна и да не зависиш много от други хора. 3500 лв. са парите, за които си заслужава да се дойде в София, но тях ги вземат или "наши хора" или наистина най-добрите, които след година стягат багажа за Чужбина :)

5.   вие й говорите колко й трябват... а колко вадите и с колко може да се живее минимум не става въпрос във всеки коментар... прави сте, че минимума е 500-600 лева, но хайде сега... колко хора ги правят дори и тези смешни пари? 3500 лв, вие добре ли сте, това в бълхария (нарочно с малка буква) ги виждат сигурно само тези, които работят в телевизията и то не всеки. това ме кефи най-много в българина, че колкото и да е беден, колкото и всички заплати да са ниски, никога не си го признаваме гласно. аз никъде не видях някой да каже неговата си заплата... сиг защото и не е за казване... та да отговоря на момичето - в софия може с малко, имам и познати, които живеят и с по 350-400 на квартира, не е красива гледка, разбира се, но се оцелява. по-малко дискотеки, повече събиране по квартирите, няма да си купуваш дрехи всеки месец и ще се храниш само вкъщи. ще пестиш както можеш от ток през зимата и си ти :)

6.   2500 лв. ми в заплатата нето, 350 лв. ми е квартирата, спестявам към 500-800 лв. месечно за собствено жилище, понякога пестя и повече, но отиват за почивки и екстри като мебели, електроника, а и карам кола.
Годеникът ми има към 10 хил. лв. доход, но работи в интернационална компания. Той скоро ще си купи кооперация в центъра, в която има банков клон и луксозен магазин и доходите му ще нарастнат с наема от към 6500 лв. месечно. Ако всичко върви по план, скоро ще ме повишат и ще взимам с 500 лв. повече, а след като се омъжа и заживеем заедно няма да плащам наем, а доходът ни като семейство ще гони 20 хил. лв., които в София нямат харчене и май ще се купуват още имоти.
Интересното е, че и двамата не сме от София, но имаме много и добро образование и сме работили по време на цялото си следване и живот. Аз имам вече спестени пари за двустаен апартамент и в момента търся. Тайната не е, че не взимаме заеми, а работим много, живеем скромно, пестим и купуваме имоти. И двамата сме дошли в София без пари, родителите ни са бедни ряботници от провинцията, а неговият баща почина. Нямаме наследени имоти и пари, както и връзки, но като почнеш работа на 19 г. и работиш в много фирми си си направил връзките вече на 30 г., а годеникът ми е на 35 г.
Мисля, че всеки трябва да се простира според чергата си. Аз понякога от много работа не успявам да изхарча повече от 400 лв. за храна на месец, наем и сметки и накрая съм спестявала над 1000 лв., а съм на обикновенна зяплата.
Ж30

7.   Работя и живея в София от 5 години. Взимам между 500 и 600 лв. Плащам наем, сметки и т. н. и се оправям без проблеми за сега. Някои хора започнаха да се хвалят и т. н., обаче реално ти трябват 500 лв и си ОК. Зависи как живееш де. Аз например не обичам да висна по кафета и дискотеки и нямам проблем с финансите за излизания. Да, в месеца се случва с приятели да пийнем бира с картофки някъде, но е 1-2 пъти.
ж28

8.   Аз в момента плаща 350лв наем и консумативи, отделно 25лв телефон, 250лв средно за храна, тъй като не готвя и около 50лв за градски транспорт. Е как да стане всичко това с 500лв не знам? ! Без излизания, почивки, нови дрехи, техника или козметика?

9.   Редно е 8 да извади краката от контакта и да спре да пише простотии. Като гледам правописа, е няма такъв работодател, който да даде 2500 лв. нетно на човек, който сигурно няма завършен и осми клас.

10.   Голяма е ножицата тук, авторе. Виждаш хора с 200-300 лв доходи и други с по 10, 000. Така е в живота. Макар че последното са по-скоро гомеи изключения. Само мениджъри на високи позиции печелят петцифрени суми, а и въобще заплати над 5, 000 лв. Масово в София за квалифицирани служители заплатите са от 1000 до 3000 лв, това са реалностите, останалото са изключения.
М, 36

11.   Номер 9, какъв е проблемът с правописа ми? Изпуснал съм една буква... Моля да ми поясниш мотивите за острото си изказване. Благодаря!

12.   500лв. заплата
200лв. квартира
100лв. сметки
150лвл. храна
50лв. градски транспорт

13.   На България й трябва затваряне на интернационалните компании.. Ясно е, че парите не само променят човека, но и го карат да живее за тях. Жалко, че идеологията на комунизма се провали, заради алчноста и нищо друго. Тъжно е, че наближава времето на завръщането му, защото както днес, така и преди - не може да се трупат винаги бедните хора с 300 лв заплати, а други олигарси да обират милионите..

14.   Вие нормални ли сте аз не мога да разбера как бедността ви удовлетворява. Как с 500лв. ще плащаш и квартира и изобщо вие говорите само за скотски живот, не че някой българин му е известно друго, но все пак за хиляден път се убеждавам, че си заслужаваме всичко. 1000лв. е минимума за оцеляване в София, плащайки наем. Само чисто физическо оцеляване, което когато продължи достатъчно дълго само по себе си те убива. Друг е въпроса, че един напълно обикновен и случаен човек не може да получи и 500лв. А другата крайност на болната фантазия са приказките за 3500лв., че ги има някъде.

15.   14, o, 3500 ле. има, повярвай ми! Зет ми взима 5000 лв., работи в М-тел, висш мениджър, под 40 годишен е.
И не ни удовлетворява бедността, а отговаряме на автора и мислим какъв е абсолютния минимум.
Аз гледам да не падам под 1500-1600 лв., защото имам семейство и две деца. Жена ми и тя работи, но нейната заплата е под 1000 лв. За щастие живеем в собствено жилище (купено от нас, не от мама и тате) и нямаме никакви кредити.
Горе долу връзваме двата края без почти никакви екстри (освен за децата отвреме-навреме).

16.   Хора всякакви, знаят две и двеста. Работя в сферата на архитектурата и вземам 1300 лв. От тях 320 лв. за наем, ок. 55 лв. за ток, вода, интернет и телефон. Парното варира и средно месечно е ок. 50 лв. Ходя на фитнес - 50 лв. месечна карта. Храната не съм я изчислявал точно, но по груби сметки е между 200 и 300 лв. Този доход ми стига, дори и спестявам някой лев. Но от друга страна нямам кола, нито жена, а и не съм човек на купона, не ходя по дискотеки и барове. Ако имах и тези пера в бюджета вероятно щях да съм на ръба. Според мен, за София 1000 лв. е санитарен минимум, за да посрещаш разходите си без лишения, но дори и това е условно, защото от човек до човек разликата е голяма. В крайна сметка, човек свиква да се простира според чергата си. Само допреди няколко години, когато бях студент имах по 400 - 500 лв. на месец, а в първи курс - 120 лв. Заплати от по 2-3000 лв. и повече знам, че дават в IT сектора, понеже имам познати от там, но фирмите там са филиали на чуждестранни и на практика не работят за българския пазар. Постоянно научавам мнения от различни хора, че български... "шефове" не плащат много, нито редовно.

17.   Тук има някои, които все повтарят как не им се вярва, че има хора на заплати по 1500-2000 и повече лева.
Ами има! Моя позната замина преди няколко години в София и скоро след това заплата и стана 2000-2500 лв. без протекции, връзки и т. н. Само че знае няколко езика и през целия работен ден вниманието и е на 101% като ръководител полети.
В провинцията също има много хора на четирицифрени заплати. Не са по-голямата част разбира се, но не са и малко.

18.   А не че не вярваме, че има, но те са или наши хора или изключения, а колко лъже българина не е истина. Говориме за другите. Този малък процент го има и в Бангладеш, гледа се мнозинството.

19.   Номер 18, въпросът е, че това мнозинство е голямо, но не чак толкова. За лъженето на българина - по-скоро ми се струва, че българинът лъже в посока колко е зле. И то май повече се оплакват хората, които не са толкова зле, а истински закъсалите стоически понасят несгодите.
Да не говорим тези, които имат по няколко имота, но реват колко са бедни.
Погледни потока към курортите у нас и в съседните страни, погледни техниката, която се купува, имотите които държат цени - не може клиентите на всичко това да са само наши хора.

20.   Значи, моят приятел взима около 1200 лв. заплата. Нашите ми пращат пари, да имам за път, да ям през деня, да платя някоя друга сметка и аз. Наскоро започнах работа, а се записах и за университет вчера, така че и на лекции ще се ходи. Ако искам от там да стигна до офиса, трябва да давам по 4 лв. само за транспорт дневно. (Ако учиш редовно, ще ти дадат карта за градския транспорт. ) Ако искам и да ям, стават около 6-7..
Наемът ни е 370 лв. месечно, сметките за вода и ток не са много големи. Интернет и кабелна, общо 30 лв.
Засега парите ни стигат, но последните няколко дни преди да си вземе заплатата е малко трудно. Позволяваме си веднъж, два пъти месечно кино, излизаме и т. н..
Добре, че майка му и баба му ни пращат храна събота и неделя, когато отидем да ги видим до Елин Пелин, та поне за това не харчим много. (Аз живея по-надалеч и, за съжаление, се прибирам по-рядко. )
Та така, когато започна и аз да взимам заплата, а неговата я увеличат, ще е по-лесно. :)

21.   Не знам хора, аз не виждам към момента в обява за която и да е работа с каквото и да е образование да се предлагат повече от 400-500лв. За всички тези работни места дето не се обявяват и за тези заплати по 2000-3000 само слушам, никъде не става ясно как се кандидатства и какви са изискванията. Всички хора които познавам на такива работни места са с връзки, работните места в администрацията дори с 400лв. заплата се заемат от хора с връзки. От личен опит знам за много такива учреждения в София, включително и Столична община например, където няма нито един случаен чистач. Там работят поколения и цели фамилии. Знаете клонове на банки са запълнени от хора от един квартал или едно село... Във фирмите, включително чужди побългарени са хора до 10 коляно, така се оформят едни 20% кръг, а останалите 3% са си вече олигарсите. Все пак сме 5млн. етнически българи-я има, я не и всичко се знае. феноменът шуробаджанащина е влязъл в учебниците вече, той си е наш. Не случайно 2млн. са извън страната.

22.   Работил съм като барман в 5* хотел взимах смешните 500лв заплата! Това беше преди 3г, тогава бях на 20г, живеех още при нашите и тези пари ми се виждаха ок, излизах, карах си колата това ми бяха разходите! Сега живея сам, изплащам жилище(550лв), последна година студент в НБУ (2400лв на година = 200лв месечно) сметки, храна, кола, ергенски живот.. всеки месец започвам с 900лв назад.. Работя като управител в голяма верига ресторанти и заплата ми е 1600лв, не пия и не пуша - парите ми стигат точно от заплата до заплата! Не знам как някой хора успяват да живеят с 400лв на месец.

23.   През последните 15-ина години работих за около 600-700 лева заплата, на компютър. Владея много добре програмите за графична обработка като Фотошоп и Илюстратор, владея 2 чужди езика. Живея в София, в собствено жилище. При тази заплата не успявах да спестявам, като изключим няколкото (летни) месеца, през които успявах да заделям по около 100 лева. Когато трябваше да пътувам до работата, си купувах месечна карта за 50 лв. Ток и телефон - общо 30 лв. Топла и студена вода - общо 15 лв. Вход - 10 лв. Мобилен телефон не ползвам. Не гледам телевизия. Интернет хващам с интернет адаптер от отворени мрежи на близки заведения - тоест, безплатен ми е. Книги не купувам - свалям си от интернет. Не ходя на кино. Обувки - нови - по 30-40 лв. Дрехи - втора употреба. Основни разходи - храна и цигари. Ресторанти - веднъж седмично - сметка до 20 лв. За работа излизам много рано и се връщам вечер много късно, за да имам време да готвя. Дневно за храна от евтини закусвални - поне 10 лева. Зареждам хладилника в края на седмицата за около 50 лв. 100 лв. за цигари на месец. Почивки море, планина - не ходя. Освен изброеното 10 месеца в годината изплащам парното от зимата. Споменатата заплата стига за всички основни нужди, но тук не споменах зъболекар, при който оставям няколкостотин лева годишно; ВиК и други ремонти...

24.   Ех, коментар 22.. С 400 лв се живее, но не много добре. Първо не ползваш кола, а по възможност транспорта до работата ти е усигорен от фирмата, или ползваш автобусна карта, можеш да вървиш с краката си здраво, или буквално да спиш на работното място, ако има някакви условия (стая, вода, тоалет). Да не пушиш и да не пиеш е най-малкото. Ако си правиш добри сметки с храната (храниш се у дома и сам) - 150лв са достатъчно. Отделно да ползваш ваучер, може и да се лишиш от телефон или интернет, какво от това? Та живее се с доста по- малко от 500 лв, ако се има предвид, че с тази сума самотни родители отглеждат и деца. Когато чух, , ергенски живот'' си дадох сметка, че ти в момента не се лишаваш. Не, за самостоятелен живот 1600 лв са напълно нормално. Но виждам, че и 2600 да започнеш да получаваш - няма да са ти достатъчни, винаги ще изпитваш недостиг. Не се безпокой, така е почти при всички хора, защото всеки започва да иска все повече и повече, но е добре да се замислиш. Да, оправдания, че на Запад взимали много повече - не важат за България.

25.   1600лв са супер заплата за България. Просто в моя случай с изплащането на апартамента образованието половината от тях изобщо не стигат до мен за това :))) Е след време като ги изплатя жив и здрав ще ми е по-добре..Някой хора гледам че пишат за ток плащали по 10лв?!?? Добре де, аз под 40лв на месец не съм плащал за двустаен апартамент.. и то при условие, че съм мъж и не готвя почти в нас.. Хладилника е единственото нещо което работи нон стоп...Пералня, Сушилня , Съдомиялня и печката ги пускам 1 път седмично сигурно, климатик имам но не го ползвам защото не съм в нас...и пак плащам по 40-50лв?

26.   1600, това на ден ли е?
Май не, щом сам си миеш чиниите :)
И нямаш климатик, дори не знаеш какво е.
Климатикът осигурява зададена температура, зададена влажност и вентилация на въздуха. И трите. А ти сигурно имаш от онези евтини Термопомпи, които дрънчат по стените на панелките.

27.   Като чета тези коментари се сещам за една книга "Блокада", която описва как са преживяли хората блокадата на Ленинград, повечето не са преживяли де. Та направо се смразявам от ужас, с тая разлика че блокадата е свършила за няколко години, а в България тя продължава вечно. Скоро ще ядем мъртъвците...

28.   27, това пък що за глупаво сравнение е? ! Не виждам някъде да има блокада, освен в главите на някои хора... Имаме прекрасна, плодородна земя, която може да изхранва не 7, а 70 милиона души. Ако произвеждаме за 70 милиона 9/10 от продукцията изнасяме, е сигурно, че ще има поне по 3000 лв. на калпак на месец... обаче НЕ! Всеки иска само да седи, да се прави че работи и другите да го дундуркат и хранят. Е, не става, баце! Който работи, който учи, който се реализира - ИМА, и тук и в чужбина, и навсякъде! Който чака другите да го оправят... ами те го оправят, ама отзад...
Блокада... разбира ти главата какво е това!

29.   Коментар номер 28. По-големи бисери и митове не можа ли да измислиш? Мечти. Не били работили хората. Оставиги онези, които се бъхтят по 12 часа на ден за 400 лв. Те сигурно не са учили. Остави ги завършилите студенти, които не могат да си намерят работа по специалността, те сигурно са адски зле. Остави ги учителите, асистентите, медицинските сестри и всеки, който иска да се занимава с научна работа - те сигурно са мързеливи. Не! Виж политиците, виж министрите и депутатите. Ах, колко много са учили и бачкали. Ах, какъв приоритет са ни! Ах, колко са велики мениджърите, шефове на малцината останли фабрики, ах и децата им как хубаво се уреждат. Какво ви интересуват вас всички останали? Какво, щом се стремите да подлежите на ,,елита'' състоящ се като 10-20% от цялото население. Уф.

30.   35, М, средно образование -> месторабота ->Бизнес парк, Младост 4, в аутсорсинг компания от 2 години -> стартирах на 1500, сега вземам 1800, с изглед след още 6 месеца да станат около 2200 чисто.
Нямам кредити, живея с собствено жилище. Разходи: 50-ина лева транспорт, храна и сметки за 2-ма 1 бебе около 500 лева, тел. 30 лева
Нямам личен автомобил, но планирам покупка. Месечно спестени между 600 и 800 лева.

32.   №30, ето това е един чудесен пример за (общо-взето "средностатистически") проспериращ млад човек, според възможностите на страната.

Тези, които блъскат по 12 часа за 400 лв. и разправят, че в държавната администрация за такава заплата взимат с връзки, могат да ходят да се снимат! Те дори не са в състояние да се погледнат отстрани и да видят колко са зле.

А представяше ли си, ако имаше и висше, и то учено с мерак и с качество, освен това ако владееше 2-3 чужди езика? За няколко години още би стигнал дори 4000-5000 лв. заплата, което се струва химера на повечето съмняващи се...

33.   В София, според мен, се живее "нормално" с 1000лв, като от тях 800 са санитарен минимум, а другите 200 са за "отхлабване на бримката"/"живот"/"спестяване".

Иначе на тема митовете и т. н. Аз съм на 28, талантлив, но мързелив софтуерист т. е. средна работа. Не падам под 3500 на месец. Приятелите ми в същата сфера взимат минимум 2000, а някои над 5000 и това е самата истина. Но най-важното е, че дупе знае 2 и 200. Ако си невнимателен не се усеща как се харчат и няма никаква разлика колко взимаш (над санитарния минимум).

34.   18 години / без висше / 3700лв / ИТ

35.   Мъж на 29 г. Получавам над 30000 лв, но работя с голямо желание 3 дни в седмицата от 8 сутринта до 10 вечерта. От тези пари за храна отиват 1000-2000 лв, 1000 лв. за сметки. Останалото е за забавления. Не успявам да спестя много, но не е това целта ми, а и животът в София е скъп.

36.   35 избива рибата:) Особено с последното изречение:) Тук всички го обръщат на кодош, но е факт че от обикновените служители печелят добре единствено ИТ специалистите, останалите хора с добри доходи са ръководен персонал, там тавани няма:)

37.   Ха-ха абе ще излезе, че всички мениджъри и хай-тек специалисти пишат в споделете от сутрин до мрак. Не вярвам на нито дума написана с малки изключения за нормални суми написани. Всичко друго е научна фантастика, то ако някой западняк се зачете тука ще се запита как така още масово не са тръгнали да емигрират целия запад със Сащ за къмто София, там под 3 бона не падат. Айде всички уонаби юпита милионери да си пуснат по един файл със фиш на месечна заплата в prikachi. com да видим. Паляци, кютате от месец до месец с има няма по 1000лв ама пишете тука ала бала.

38.   Аз получавам между 600 и 1100 лева. Брат ми получава между 800 и 1500 лева. И от допълнителни занимания изкарваме по 100-500 лева отгоре, според натовареността.
500-550 лева отиват за квартира и сметки по нея.
100-150 лева за телефони.
За транспорт - 100 лева за двама ни.
50 лева (поне) - разходи за домашния любимец.
С останалото вече живеем. Когато караме на минимални приходи, ограничаваме излизанията, не купуваме почти нищо като дрехи, техника и подобни... и си се справяме. Когато приходите са максимални, си купуваме дрешки, мебели, електроника, козметика... каквото ни трябва в общи линии и си позволяваме повече глезотийки. Понякога спестяваме някой лев и вкарваме в сметка, от коята не теглим. В общи линии на 2-3 добри месеца следва един, в който се налага да изкараме с минимума и това си е закономерност, с която сме свикнали и се справяме.
Предните два месеца бяхме и двамата с отлични заплати, следователно накупихме отрано подаръци, заделихме пари за празниците и ни очакват само приятни емоции идните дни. :-)

39.   №6 -" 2500 лв. ми в заплатата нето, 350 лв. ми е квартирата, спестявам към 500-800 лв. месечно за собствено жилище, понякога пестя и повече, но отиват за почивки и екстри като мебели, електроника, а и карам кола.
Годеникът ми има към 10 хил. лв. доход,"
"9. Редно е 8 да извади краката от контакта и да спре да пише простотии. Като гледам правописа, е няма такъв работодател, който да даде 2500 лв. нетно на човек, който сигурно няма завършен и осми клас."
"11. Номер 9, какъв е проблемът с правописа ми? Изпуснал съм една буква... Моля да ми поясниш мотивите за острото си изказване. Благодаря! " ????? №6/11/, проблемът ти е, че наистина си неграмотен, или ако вярно е написано, излиза, че си гей!? В началото пишеш в женски род, а в запитването към №9, ставаш мъж!? Кое е вярното? Благодаря за уточнението, което би направил/а/.№9 е написал 8, но явно се отнася за №6. В №8, никъде не се споменава 2500 лв нито. Ето коментар №8-" 8. Аз в момента плаща 350лв наем и консумативи, отделно 25лв телефон, 250лв средно за храна, тъй като не готвя и около 50лв за градски транспорт. Е как да стане всичко това с 500лв не знам? ! Без излизания, почивки, нови дрехи, техника или козметика? " - явно засечката на №9 се отнася за №6. Поне като се хвалите бъдете по скромни, и разумни.

40.   аз вчера го смятах -доволна съм на 700 лв заплата, нито повече нито по малко, на 28 съм дипломант съм, стажант по журналистика, с 1 чужд език. Но все още нямам сериозна работа

41.   в държавната администрация наистина взимат с връзки, а връзкарите и кариеристите там....

42.   Смятали сме в къщи колко и за какво харчим. За двама човека абсолютният минимум на месец в София, при положение, че имат собствено жилище, е 1600 лв. (Нямам представа от наемите за квартири). Тази сума покрива храна, режийни разходи, облекло, транспорт и по-скромни развлечения. Почивките са отделно перо. Аз работя във вестник и получавам 800 лв., мъжът ми е компютърен специалист и е с 2500 лв. плюс премии два пъти годишно. Спестяванията ни са предимно от тези негови премии, от заплатите рядко заделяме нещо, защото плащаме сметките (ток, парно, вода, ремонти, телефони) и на родителите си, които са пенсионери.

43.   42. Mного преувеличено. 1600 лв може да е абсолютния минимум за някои хамериканци, но тук много семейства живеят и с доста по-малко пари. Нямам предвид циганите.

При положение, че не плащате наем, с 3300 лв на месец може да се спестява, с малко ограничения. Може да се спестява при желание и с много по-малко, без да се изключват основните разходи.
Например за храна ще забравите ресторанти, кафета (на Запад също не ходят) и 300, максимум 400 лв за качество ще ви стигат. Ще се ограничавате във всичко, по-малко. Да кажем за телефон по 2 по 20 - 40, за телевизия и интернет още 30. Коли - 200лв Ток и вода -200 лв. Дрехи и тоалет -100лв
Дотук стават 670, 870 и 970.. Ето, че ви побрах в рамките на 1000ЛВ. Но разбира се ще да сложим още 500лв за някаква почивка. (макар че почивка всеки месец не се прави) - 1500лв. И нека още малко сметки, нали за развлечения - 500 лв - стават 2000лв. Но хайде и за баба и дядо още 300 лв, и за ремонта още 300 - ето ви 2600. Еха. Сега ако кажете, че не ви остават поне 600 лв за спестяване, означава, че вие не знаете как да спестявате и точка.

44.   Ох, май е вярно това! Не съм сложила в сметката обаче разходите за здраве и спорт - зъболекар, басейн, фитнес (това не е лукс! ). А и бабите и дядовците са два комплекта. Обаче действително едни 400 лв. би трябвало да остават.

46.   Гледам последния коментар е от преди 1 година и 8 месеца, за да не отварям нова тема искам да попитам към днешна дата 2 октомври 2016 година как стоят въпросът с разходите, все пак за една - две години нещата са поскъпнали, Цена на квартира - за един човек гарсониера обзаведена самостоятелна, храна (храна не ям доста пикантни, люти неща в смисъл купешки закуски, дюнери санвичи не си купувам баници такива неща, сладичко си похапвам, готвя си домашна храна вкъщи грижа се сам за себе си), ток, вода, интернет, кабелна, телефон, Да се има впредвид, че не пуша цигари и не пия алкохол и за такива неща няма да давам пари. Давам на месец по 30 лв за лекарства, 23 лева ми е телефона. В момента живея в провинцията, но мисля да се местя в София за постоянно. Заплата ми предлагат 800 лв биха ли ми стигнали. Прибавете към тези 800 лв и гарантирани, 140 лв още всеки месец пенсия по болест. Как мислите ще се справя ли. Хвърлете някой друг коментар за цената на живота в софия към днешна дата 2 октомври 2016 година. Младеж на 23 години.

47.   Ех, каква държава, учих и работя по специалността си и ми се плаща 500 бруто, а някакви взимат 10 хиляди лева и си купуват кооперации. Иди учи, иди се мъчи... тва е.. тъпа държава, после що има застреляни.

48.   Масовият българин е сноб и редовно послъгва. Броят се на пръсти хората, които работят за 1500 заплата, защото аз по София виждам много скромно облечени хора, дори малко немърливо, а цъкат със смартфончета и си купуват количка на Лизинг, това не е да си ларж. И кой ги дава тия пари, дето се описват в тия коментари, след като е повече от очевидно, че е пълно с връзкари, луди и всякакви неподходящи за длъжността си индивиди. Щом всеки втори печели по над 1500, защо има над 2 млн. българи у чужбина? Нормален живот е имало по времето на Соца, че тогава всеки е имал възможност да за семейство с поне едно детенце! Сега е пълно с красиви и прекрасни мъже и жени, за които е почти невъзможно да си намерят партнер - жената не е случила на достатъчно богат, мъжът не е случил на готова за лишения. Доста е сериозен този проблем, но пък циганите си ги правят децата и в мизерията, и скоро ще ни минат, а вие си правете сметки за автомобили, квартири, гориво и пр. вие не се борите да оцелеете, вие се борите да блестите и това ще ви докара до гибел. Научете да живеете скромно, защото талибаните се готвят да нахлуват, след броени години ще си седите като затворници в луксозните квартири и апартаменти, дори и охранители няма да ви спасят, защото ще ви трябва цял отбор борци, за да спре тия арабски младежи дето навлизат тука. Важно е да се гради социална политикла, да се премахне частната собственост от средствата за производство и да се опитаме да последваме примера на КНДР, където нямат престъпност и задръствания по улиците и пращат спътници в открит космос, а ние тука сглобяваме колела и консервираме туршия. България няма производство, спестете си измислиците поне 70% от писалите. Гладувате, само и само да ви забележат в клубчето и кафенцето. Цялата ни система е управлявана от измислени мозъци и олигарси, допускат се бавноразиващи по университетите, взимат дори шоф. книжка. Истински интелектуалци работят по сергиите и продават чушки и картвофи, борят се да оцелят. Всички сте измислени тука. Почти всяка млада ученичка или студентка, се натиска на добре облечени мъже, мисли ги за богати. Проституцията също е много развита. В чужбина е пълно с пропаднали български жени. Ходете в Австрия и Чехия, уверете се!!! Деградирали лумпени се бият в гърдите, че били някакви националисти, а когато ги питаш кога е роден Левски? Отговор: 1914 г. И се бият в гърдите като горили. Малкото свестни блългрски мъже и жени са напълно и душевно съсипани, разбити, отчаяни и податливи на суцидни и деструктивни мисли, защото са с еотчаяли. Баси, може ли толкова умни и скромни хора да живеят ергенски живот, бе? Спрете да мислите малко за тия глупости и лукса и вземете оправете държавата.

49.   Номер 6, моля те, сподели в каква сфера се взимат 10 000 лв на месец? Той какво образование има, как е стигнал до тази длъжност и други важни подробности. Може да сподели и всеки друг, който е чувал за българин, който в България взима 10 000 на месец.

Благодаря предварително.

50.   49 Няма какво да питаш, то става ясно само от думите на 6 че малко послъгва и ти е написала мечтите си, те хора които се занимават с такава работа нямат време за такива форуми. По принцип е възможно и не е невероятно да имаш 5000 евро заплата в интернционална компания да си търговски представител или управител за България примерно. Примерно управител на Билла България взема повече от 10 000 лева, все пак управлява над 100 големи магазина в страната. И да човекът е българин знаещ езици и имащ управленски умения, не е господ, не е и извънземен, нормален българин си е, кандидатствал е и са го наели.

52.   46 - ти номер, здравей! Сметка за двама човека ще направя. Аз и приятелката ми. Квартира - гарсониера в Банишора - 450 лева, ТВ / Интернет - 25 лева, ток, вода, парно, около 80 - 100 лева общо, сметки за телефон - 40 лева, храна около 500 лева /от тук има и излизания навън по ресторанти, средно 25 - 30 лева веднъж в седмицата примерно/, кола - 120 лева, общо - 1235 лева. Без разходи за облекло, почивки и други глезотии за двойка. Ако сложим и тях, примерно два уикенда на хотел в планина или на море по 150 - 200 лева, и 100 лева за някакви дрехи, стават 1735 лева. Слагаме и някои женски глезотии, общо с 1800 лева някъде една двойка може да живее добре без особени ограничения.

53.   А бе №6, ти си писател - романист.

1-50 от 54