Споделена история от На работното място

Неспазване на кодекса на труда
Привет на всички, имам следния проблем: искам да подам сигнал за една частна фирма, която грубо потъпква кодекса на труда, в т. ч. - неспазване на работно време и почивки, съботни и неделни смени, които нито се заплащат, нито се компенсират по някакъв начин, плащане на транспортните разходи до обектите на фирмата и обратно от страна на служителите със собствени средства, извънредни дежурства през делничните дни, също незаплатени и некомпенсирани по никакъв начин и много други своеволия от страна на началството.
Запитването ми е сериозно и бих се радвал да получа компетентни и адекватни съвети към коя инстанция и в какъв вид трябва да подам сигнал.
Ако има хора, които имат опит с подаване на сигнали към дружества, неспазващи законите и правата на работещите, като например хотели или подобни предприятия, бих се радвал да ми дадат информация относно моето питане, както и на всички други компетентни и запознати лица.
Благодаря!

Коментари

1.   Пич ако е частна си прецакан иначе към документите ако изобщо си подписвал нещо все пак е частна има номера. Звъниш и се забавляваш - от позор за кравата им до да им сере кучи в мусурата можеш да ги изтипосаш

2.   Инспекция по труда - за там си.

3.   Сигналите се подават до Инспекцията на труда в съответния град. Не са анонимни.

4.   Единственото, което можеш да направиш е да се обърнеш към ИА ГИТ (Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"). В сайта им има горещ телефон.

5.   Първо поздравления, че си търсиш правата. Повечето в това подобие на държава предпочитат да си кротуват като овчици.

Оплакваш се в инспекцията по труда, обаче тъпото е, че не е анонимно, а работодателите обикновено поддържат тесни връзки с инспекторите, което те обрича на провал. Да не говорим, че тези нарушения не винаги са лесно доказуеми дори и с проверка.

Другото, върху което трябва да се замислиш, е, че работодателите в града също поддържат връзки едни с други. На кратко твърде вероятно е той да се оттърве с един рушвет, а ти да трябва да напуснеш града, за да можеш все пак да си намериш някаква работа изобщо.

6.   Не става с анонимен сигнал... отиваш директно в Инспекцията по труда и ги наклепваш, елементарно е!

7.   Някои хора пишат, без да да минали по тоя път. Можеш да подадеш жалба в Инспекцията по труда, като отдолу има опция като правят проверката, да не споменават името ти. Инспекцията по труда се занимава само ако не е прекратено трудовото ти правоотношение. Някой по-горе беше написал, че трудно се доказват нарушенията - това е вярно. Аз имам да доказвам, че съм работила 8, а не 4 часа, както го "съкратиха" по договор, и да искам заплащане за 8 часа, но тъй като съм в прекратени трудови отношения, инспекцията не може да направи нищо, освен проверка, която обаче няма да постанови нарушение, защото аз не работя вече там. Не очаквай чудеса от тая инспекция. Работодателите са много хитри и така си уреждат нещата, че накрая всичко излиза законно, и ако искаш да оспорваш, ще трябва да дадеш пари за адвокати, за да ги осъдиш, защото в съда можеш за всичко ги обвиниш, т. е. не си ограничен спрямо това дали инспекцията по труда има или няма права да урежда дадени въпроси. Но си търси правата в инспекцията и после в съда, при трудово-правните дела ищецът е освободен от съдебни такси, имаш право на служебен адвокат, който да те представя в съда, и ако спечелиш делото, разходите се заплащат от работодателя.

8.   По-добре ги наклепай за нелегален софтуер, ако имат такъв естествено. Преди време една такава фирма, която се отнасяше изключително зле с работниците си, изгоря жестоко след подобен сигнал.

9.   №7, сериозно ли с тази опция без да се споменава името ти? Подавала съм жалба преди години и изобщо не си спомням да е имало такова нещо...