Споделена история от На работното място

Чувствам се неуверена и зависима от хората около мен
Здравейте! Аз съм студентка и имам голям проблем - въпреки добрия успех, който имам, аз съм неуверена в себе си и поради това се чувствам зависима от колегите и най-вече от една колежка. В смисъл такъв страхувам се да не ме игнорират компанията, защото тя е като лидер там, също така след като комуникирам с нея го премислям 1000 пъти да не би да съм казала нещо грешно или обидно и да съм я засегнала с думите си. Каквото и да стане, все аз се обяснявам и извинявам като някаква хлапачка, само защото се стремя да се разбирам с хората и не искам да се карам с никого. Това направо ми пречи да живея нормално. Премислям дума по дума и се товаря. И съм така с всички колеги, близки, приятели и познати. Кажете ми как да стана по-уверена, да вярвам повече в себе си и да не ми пука толкова за мнението на другите? Как да го постигна? Искам дори да съм сама това да не ми пречи, да не ме наранява? Не знам как да се държа с тях, какво да очаквам? Как да се държа с тях? На какви теми да разговарям без да се налага да им се доверявам твърде много? Помогнете!

Коментари

1.   Телефонният секретар на психиатрията:

- Здравейте, и добре дошли на горещата линия за душевно болни.
1. Ако сте вманиечено-убедителен натиснете 1 многократно.
2. Ако сте зависим от други хора, помолете някой да натисне 2 вместо вас.
3. Ако страдате от раздвоение на личността натиснете едновременно 3 и 4.
4. Ако сте параноичен, ние знаем кой сте и какво искате! Не затваряйте за да можем да проследим обаждането...
5. Ако сте шизофреник слушайте внимателно и тих глас ще ви съобщи кой бутон да натиснете.
6. Ако сте в маниакална депресия няма значение кой бутон ще натиснете, никой няма да ви отговори.
7. Ако сте с нервно разстройство, натискайте всички копчета докато не ви отговори оператор.
8. Ако имате амнезия, натиснете 8 и издиктувайте името, адреса, телефона, рожденна дата, номер на социалната ви осигуровка и моминското име на майка ви.
9. Ако имате посттравматичен стрес, б-а-в-н-о и в-н-и-м-а-т-е-л-н-о натиснете 0 0 0.
10. Ако имате биполярно разстройство, моля оставете съобщение след сигнала, или преди сигнала, или след сигнала. Моля изчакайте сигнала!
11. Ако страдате от загуба на краткосрочна памет, натиснете 9. Ако страдате от загуба на краткосрочна памет, натиснете 9. Ако страдате от загуба на краткосрочна памет, натиснете 9. Ако страдате от загуба на краткосрочна памет, натиснете 9.
12. Ако имате ниско самочувствие, моля затворете! Всички оператори са прекалено заети, за да разговарят с вас!

3.   За съжаление човек просто така се ражда!

4.   Ти сама си открила причината за това - не искаш да се караш с никого. Тоест, теб те е страх от това да се конфронтираш, в случай че казаното от друг не ти допада. Страх те е да изразиш мнение, защото може да не се хареса на другия. И сега ще ти кажа тайната... Тайната е, че ако другият иска винаги твоето и неговото мнение да съвпадат, то той не е си заслужава да общуваш с него. Ако лидерката на групичката ти се изживява като някаква диктаторка и затапва всички, които имат по-различно мнение - изобщо не си заслужава да си с нея.

Да си по-уверена значи да поемаш повече риск. Да поемеш риск това, което казваш да не се хареса на другите. Има няколко варианта да започнеш да поемаш повече рискове. Единият е "нежният" вариант, при който започваш със съвсем малки темпове - например когато нещо казано от друг не ти хареса, се обясняваш "твоето мнение може и да е вярно, но аз лично мисля така и така, защото така и така". Вторият е по-"груб" вариант, при който директно казваш "не си прав, защото...".

Замисли се какво може да стане ако поемеш малко по-голям риск в общуването и ще видиш, че няма никаква реална опасност.

5.   И аз го имам този проблем, но почти съм го притиснал в ъгъла. Най-добре отиди на психолог, за да ти каже какво да правиш и недей да се притесняваш от него, защото трябва да споделиш това, което те тревожи.