Споделена история от На работното място

Работя, но как и да уча?
Здравейте,
преди няколко години завърших Английска Филология - бакалавър, после записах магистратура "Линвистика и превод", която не завърших, но все още имам студентски права и ако реша мога да я завърша. Оттогава насам работя по специалността си, работя и като преводач дори само със степен бакалавър /то за преводач няма особени изисквания като дипломи и титли, освен знания и хорариум/. От въпросната магистратура нищо няма да науча - нито ще ми послужи за нещо /поне според мен/, дори някои от преподавателите ни го казаха на лекциите, че само сме си дали парите на вятъра. Причината, поради която се двуомя дали да я завърша е че работя. Работя във фирма, в която човек не може да си седи просто така и по цял ден се пренатоварвам, иначе рискувам да си загубя работата. Вечер съм изморен и за елементарни човешки дейности като да си сгъна дрехите или да се избръсна. Не че не го правя, но не ми е леко. Ако ходя на лекции в събота и неделя от 8ч. до 14ч. тотално ще издъхна някъде, а пък кога и къде ше уча уроци нямам си дори на представа. Те пък не са лесни, има и някои дисциплини, при които се минава лесно само с писмен превод, но при повечето се учат цели учебници, което ме стресира. Според вас тази евентуална степен магистър важна ли е в това направление и дали ако ида на интервю за работа някой ще ме предпочете пред друг кандидат ако аз съм магистър, а той не?
Има ли хора в моето положение и как издържани на нон - стоп работа от пон - петък от 08:00 - 17:00ч. и в събота и неделя от 08:00 - 14:00ч. на лекции?
А пък във времето след лекциите и работа да си гледате личния живот, дома, почивката, че и да учите за изпити?

Коментари

1.   "тази евентуална степен магистър важна ли е в това направление и дали ако ида на интервю за работа някой ще ме предпочете пред друг кандидат ако аз съм магистър, а той не?" Това е много относително и така лесно не можем да ти отговорим, поне аз не мога.

Но все пак като си започнал, защо не го довършиш. Колко ти остава още? Не можеш ли задочно да завършиш? А примерно online няма ли възможност?

2.   Номер 1 ти пише отново. А не можеш ли да се прехвърлиш в друга специалност, която ще ти е по-интересна и приятна?

4.   По принцип си е хубаво да завършиш и сам си го казал защо. Кандидатстваш за работа, ти си бакалавър, другия кандидат е магистър, ха познай кой ще вземат? А иначе в някои специалности наистина не научаваш в магистратурата кой знае колко. Самата аз учих магистратура задочно паралелно с ходенето на робота и знам, че не е лесно. В събота и неделя вместо да си почиваш, пишеш курсова работа или вечер след работа ходиш на консултации, ама в крайна сметка магистратурата е 3 семестъра, не е кой знае колко много, стягаш се и завършваш и после си имаш бонус, който винаги ще ти е от полза при търсенето на работа. За това, съветът ми е, дай си малко зор и завърши. Няма да съжаляваш. А и колкото повече го отлагаш толкова по-трудно ще ти стане. Едно, че няма да ти пазят студентските права вечно, второ, че като създадеш семейство и имаш и деца ще имаш още толкова много отговорности и задължения, че хич няма да ти е до това. Не си е работа на 30 тепърва да записваш магистратура. Не, че не го правят хората, ама е много трудно.
За това, направи го! Сега ще ти е трудно, но никога няма да съжаляваш.

5.   Трудно е, дори невъзможно. Може и да успееш, но със адски много усилия, а дали си струва? Тази магистратура реално няма да ти помогне за нищо в живота, и да ти кажа - не, никой няма да те предпочете заради повече дипломи или степени, понеже това предполага и по - голяма заплата, а сега работодателите търсят най - изгодния и добър кадър, никой не ти гледа дипломите.
Не трябва да се мъчиш да учиш само защото някой ти е казал, че трябва. Хората го учат с идеята да им послужи, а не за да го имат в шкафа и след време уж да им помогне.
Успех и не обръщай внимание на нападките на нискоинтелигентните и озлобени хота, които евентуално ще се включат.

6.   трябва да запишеш магистратура. Ти виждаш, че всеки ден по нова простотия се измисля. Години може да седи в шкафа, ама знае ли се може и да и дойде времето да потрябва. А иначе сега ти звучи сложно и невъзможно да я включиш в графика ученето, но мисля че ще се справиш. Няма да имаш избор просто ще знаеш че трябва да учиш и ще напаснеш нещата

7.   "Кандидатстваш за работа, ти си бакалавър, другия кандидат е магистър, ха познай кой ще вземат? "
В моя опит е - Кандидатстваш за работа - Единия е с AP, другия с BS, а последния е с MS. Проблема е, че последните двама са прекарали съответно по 2 и 4 години повече в учебното заведение, докато първия има съответно 2 или 4 години стаж в повече от тях. Познай кой взимат? А след като имаш стаж, винаги можеш да изкараш допълнителна степен на образование, но истината е, че след 5 години в дадена индустрия, опитът е далеч по-важен, отколкото дипломата.