Споделена история от На работното място

Помогнете ми - изпълнявам две длъжности, а ми плащат за една!
Работя в една фирма от две години. Не можех да си намеря работа и се хванах там, защото все отнякъде трябваше да започна. Работата не е малко, не е лесна, за позицията се предлага обучение. Това, което не ме удовлетворява, е че изпълнявам две длъжности, а ми се заплаща само за едната. Работя и в събота, като това не ми се заплаща допълнително, ако дойде проверка не знам. На работа съм, а в касовата книга попълвам "неработен ден". Съвсем наясно съм, че ме взеха на работа, защото нямах опит и ме размотаваха както си искат. Обаче след време се усетих къде съм и започнах да не се давам толкова. Станах и много добра в работата и евентуалното ми напускане няма да се сметне като нещо особено приятно. Фирмата не предлага никакви бонуси за служителите. На уговорка се плащат 500 лв., а по договор си на 340, работиш и в събота, на официални празници, а ако решиш да напуснеш предизвестието е три месеца. Освен задълженията към теб винаги има поне един прикрепен, новообучаващ се, който за 4 месеца нищо не е научил и само те пита, което изнервя - така не можеш собствената си работа да вършиш и се прибираш адски натоварен. За една година се сменят около 20 човека в позицията - идва и напускат, никой не иска да работи на тези условия, но аз стискам зъби, защото трябва някак да се издържам. Като сериозен минус отчитам миенето на табели с гидории, чистенето на прозорци, тераси, подове с мопове, чистене на тоалетна, пране у дома на хавлии, градинарство, шиене на дрехи, вършене на услуги, носене на кафе. Сега, след като имам този сериозен опит, обаче, за мое щастие като кандидатствам на 5 обяви, от 3 места ми се обаждат за интервю. Търся си нова работа. Искам да си намеря по - добре платена работа, а ако не, то за същите пари, но по - нормално натоварване и най - важното - да не ме търсят всички служители във фирмата за всичко. Излизам в болничен, звънят ми, не вдигам, върна се и ми се нахвърлят като чакали, как са живяли без мен не знам. Търсят помощ за: как се пуска принтера, как се оправят настройките на word документ, имитиране на подписи, щото те не искат да го направят, естествено отказвам, чистене, звънене на някой си да питам за нещо си. Отгоре на всичкото в тази фирма те следят постоянно дали случайно не си се облегнал на стола и бездействаш - нямаш това право, ще се скършиш от работа за да заслужиш тези 500 лева. Нищо че до обяд си направил толкова много, не заслужаваш след това да се облегнеш за 5 минутки на стола. А колегите ми - работят от пон - петък, никой за нищо не ги пипа, затова пък те всички пипат мен. Става един порочен кръг, просто няма оправия, оправията е просто да не съм там, защото тази работа е болест. Аз и като работя 6 дни в седмицата и накрая забравям за личния си живот. Постоянно се плетат интриги, разни колежки, които дори не познавам ходят да злословят разни простотии и настройват всички, което още повече ми разваля настроението там. А с никого не съм тръгнала на лошо, не съм била надменна, винаги съм била подлога и съм правила каквото ми кажат.
Но вече мисля за себе си - искам бебе, искам да стана майка, но как като с тази работа най - малкото ще пометна или няма да си виждам детето като я почна пак, понеже съм от петък до събота. А и с тези осигуровки на 340 лева..

Моля ви за съвет как да се оправя, искам да имам бебе, съпруга ми иска да имаме бебе, но ми споделя, че се притеснява за нас, за мен, за него. На 27г. съм.

Коментари

1.   Здрасти, мисля че ти е време да напуснеш от там. Радвай се, че някой ти е дал шанс да придобиеш опит и си личи вече и САМОЧУВСТВИЕ. Сега ти е момента да се огледаш за друга позиция и друга фирма.
Иначе като се замислим, едва ли има човек в днешно време да е останал да работи в една фирма и първата му работа да е била кой-знае какво. Аз дори не мога да си спомня за колко работодатели съм работила и колко длъжности съм имала, а съм на 30 г. само - така е и с повечето хора около мен.
Иначе работата в събота не е нещо ненормално не само у нас. Работила съм и съм учила в чужбина - ами и там работихме и събота, дори и неделя без допълнително заплащане - просто имаш срокове по проекти и бачкаш, но у нас трудовите закони са от 60 г. и са остарели, затова работодателите правят тези глупосити. Дори в университета сме имали в събота и неделя занятия, не е нещо ненормално. У нас обаче няма почасово заплащане, няма плаващо работно време и тем подобни, някакви двойни заплащания за почивни дни ФОРМАЛНО... НЕРЕАЛНИ за действителността закони и сравнително голяма осигурителна тежест за малките доходи (затова те осигуряват на още по-малко пари), което не дава шанс на ниско квалифицираните и хората без професия.
Но ето - ти и благодарение на тази работа си придобила квалификация, професия и самочувствие, защо не се огледаш другъде??? Аз работя и живея от 5 г. обратно в България обаче в чужбина се научих да не мисля само за проблемите и да не обвинявам другите и обстоятелствата за лошото в живота си, а да търся решения и действия, за да подобря това, което не ми харесва. В момента работя като управител. Тази седмица имам време да кажем ВРЕМЕННО (ето и тук пиша), но от 6 седмици съм нямала почивен ден, пътувания и командировки, срокове - работа по 16 ч. на ден без почивен ден, но през ум не ми е минавало да се замислям колко длъжности съм била изпълнявала едновременно :))) Ами кой изпълнява в 21 век една длъжност?
Съветът е много различен от живота на нашите родители да кажем, но и шансовете са много по-големи. Ето, ти си минала през един път, напатила си се, но и си научила много - време е за следващата стъпка. Никой от нашето поколение не работи цял живот за едно предприятие или фирма, а и имаме възможност един ден сами да си отворим бизнес. Приеми сегашните трудности и работа като временно нещо, като вид училище за живота, но и придобиване на професия и способности, които те правят ценна за други работодатели, които и ще ти плащат повече, и по-добри условия на труд са готови да ти осигурят. Който търси - той намира!!!

2.   В България частниците са като феодали. Мислят работниците им за техни роби. Ами, ако искаш да си робиня на някой, който знае само действията събиране и изцеждане докрай, скачай от трън, та на глог.
И аз преди години започнах в частния сектор. На една позиция, втора, трета. На последното място стигнах до чиста заплата от 1500 лв. на месец, служебна кола и мобилен, но работех не по 6, а по 7 дни в седмицата, доста пъти съм и спал на работното си място, въпреки, че се водех мениджър. Е, осигуряваха ме на 480 лв. Но това за 2006 година си беше що-годе ок, а заплатата - 1500 лв. чисти, направо си бяха космическа сума. Честно казано и робот не би изтраял. Изкарах известно време, реших, че е по-добре да си гледам семейството и живота, пренасочих се към съвсем различна сфера, където всичко е строго регламентирано и в момента не мога да се оплача нито от доходи, нито от свободно време. Търси и ще намериш.

3.   Правилно ти казва номер 1. Аз също мисля, че ти е време да се махнеш от там. Що се отнася до 3 месечено предизвестие, не си спомням много добре, но мисля, че някой беше писал тука че ако спреш да ходиш на работа те те уволняват. Провери, защото мисля, че друг изход ти нямаш. Това разбира се само при осигурена друга работа.

4.   Ето, затова са нужни осигуровките. И го правят, защото знаят, че все ще е намери някой, който да е съгласен да работи така. А ако при предложението "Заплатата ви е 500лв, но ще Ви осигуряваме на 340", човекът отреща каже: "Съжалявам, ама при тези уловия не съм съгласен", на 4-тия път работодателят ще си промени уловията.

5.   Радвайте се, че изобщо имате някаква работа. Това е България- не може да се иска много от живота.