Споделена история от На работното място

Кол център
Здравейте!
Напоследък често чувам, че във въпросните колцентрове щели да работят все повече млади хора и точно такива се търсели. Та въпроса ми е каква дейност се извършва там?

Коментари

1.   Не си ли се обаждала на кол центъра на мобилен оператор или банка?
У нас иначе има такива центрове, но за чужбина ще са повечето и трябва да знаеш и ГОВОРИМО много добре някакъв западен език. Ще се извършват различни дейности, така както в кол центъра на банката и в този на Мтел се извършват различни работи. Общо взето в момента заплащането е добро за България, но не знам как ще е в бъдеще. Причината е, че тези центрове по принцип винаги са нискобюджетни. У нас става дума за аутсорсинг-услуга. Например английска фирма за производство на арматури не иска да дава луди пари за служители за такъв център, а по закон трябва да имат, дава на наша фирма сума, сключват договор и се прави един 0800- номер, които като наберат хората в Англия да им отговаряш ти.
На опаковката на всеки продукт имаш такъв номер, на които можеш да се обадиш. Известна е Индия като страната с най-много кол центрове, особено за САЩ и има много вицове по темата, но тенденцията в момента е друга - изнасят по техните селца кол центровете, но за ЕС си е все още далавера да изнсят към България центровете, но не си мисли, че ще дадат тоооолкова много работа, че да огрее всеки. Ще намажат преди всичко хорта, които са учили в чужбина, филология някаква или са живяли в чужбина и знаят чужди езици говоримо много добре.

2.   Имам доста приятели, работещи в кол-центрове и да - заплащането е доста прилично, и да, както казва номер 1, си трябва чужд език.

3.   А предполагам си трябва някакъв опит или се предлага там на място? И като отидеш в някой колцентър има ли отдели-например този отдел заа мобилни устройства, другия за някакви други консултирания?

4.   Н. 3 - освен езиците, не иската особен опит, разбира се - компютърна грамотност, някаква степен на образование.
В моя случай си сложих профил в един сайт, защото се бях върнала с образование в чужбина и си търсих работа и ми се обадиха от такъв център, предлагайки ми 2000 лв. нето - бяха доста агресивни, след като им отказах и почнаха да искат да им препоръчам други хора, които са били в чужбина и може би не са успяли да завършат, което отказах. Според мен просто това не е работа за човек с висше, освен ако не е било филология. Бях си учила специалност, имах си и стаж и си намерих работа по специалността, но бях забравила да изтрия този профил и ми са се обаждали многократно пак от такива центрове и заплащането беше същото като предложение.
Понеже съм учила на Запад знаех, че работата там просто не е много интересна, а и заплащането не ми беше интересно, но все пак може би е интересно за други хора. Езикът ГОВОРИМО им беше най-голямото изискване и не искаха никакъв опит, то няма и къде да си го придобил.
Аз, ако работих в HR на такава фирма, бих еквирирала направо от добрите езикови гимназии хората както и в университета стодентите по филология да ми работят почасово да кажем.

5.   Колят се с колове най-вероятно... Иначе какво може да се прави в един кол-център? Или нещо с коли и колела правят.

6.   Ако дъщеря ми кандидатства за такава длъжност, при условие, че есамо със средно ообразование от езикова гимназия и владее немски и английски на много високо ниво, има реални шансове да бъде наета без да има какъвто и да е стаж? Там има ли някакъв курс за подготовка?

7.   Хич не мога да разбера за какво точно става дума. Нали трябва да говорите за нещо-различни центрове ли има с различна дейност? Или навсякъде става въпрос за продажби?

8.   Здравейте,
Казват, че в кол центровете плащат много добре, чувала съм за заплати от 1000 лв и нагоре, но и че работата била много трудна и натоварваща, така ли в действителност? И какво трябва да е нивото на владеене на чуждия език, дали биха взели човек със завършена езикова гимназия?

9.   Нивото трябва да е отлично. 1000 лева си е нормална заплата за София.

10.   Работата в кол център е много добро начало за старт на кариерата, най-често се работи на смени, ако клиентите са в чужбина, заплаща се добре, обикновенно колектива е от млади хора. Тъй като се работи с клиенти, понякога наистина е стресиращо, но си има обучение как да се справяте с различни ситуации.

11.   2000 лв в кол център не дават никъде, всъщност там заплатите са ниски и това е точно целта на аутсорсинга - евтината раб ръка

12.   Зависи от кол центъра, но с две думи работи се изцяло по телефона и понякога на компютър. Пример, когато имаш някакъв проблем с кабелната ти се обаждаш на оператора, нали? Е, точно хората от кол центъра са тези, които поемат обаждането и предават на техниците какъв е проблемът. Обаче има и друг вид кол центрове когато не ти им звъниш, а те на теб. Примерно хората от кол центъра на банката, които ти напомнят, че наближава срока за поредната ти вноска. Или пък хората, които правят проучвания по телефона. Всички те работят в кол центрове. Заплатите по тези места са общо взето добри, но понякога се работи на смени и работата е стресираща. Особено ако имаш работа с изнервени клиенти. Представи си някой да е без интернет цяла сутрин, е естествено няма да е в супер настроение и ще е готов да се скара с теб по телефона. Още по-гадно става когато пък ти трябва да звъниш на някого за нещо неприятно. Примерно спешно трябва да си върне парите по кредита. Е, не очаквай много да ти се зарадва! Или пък звъниш на някой затрупан от работа и започваш да му правиш промоции по телефона на някакъв продукт, а в момента главата му пуши. Е, имаш късмет ако само ти затвори телефона без да те напсува. Така, че това определено не е работа за всеки, но ако не вземеш нещата много навътре, става, но пък е идеалната работа за студенти, защото можеш да си направиш смените така, че да не ти пречат на лекциите.

13.   в колцентър не става въпрос за никаква кариера, там няма никакво развитие

14.   Кол центровете са за посредствени хора... или такива които учат нещо друго. Пълна загуба на нерви и на време е, разберете го! Старта на кариерата хахаха като какво като телефонистка ли? Като станеш мениджър в кол център може да си мениджър само в кол център, защото в другите фирми никой няма да наеме човек с опит в кол център.