Споделена история от На работното място

Един почивен ден
Здравейте, хора! Не знам аз ли не съм добре, обаче ми се струва подигравка да почиваш един ден седмично и то по график, когато ти кажат. От известно време търся нова работа и една от причините е това, че съм тотално изтощена. В момента работя на 500 лв брутна заплата, почивам един ден седмично, без да знам предварително кога, работния ми ден е 10 часа. Изтощена до краен предел съм и не мога да съм работоспособна.
Бях на няколко интервюта и положението е същото.
Как по дяволите да съм в кондиция с такова работно време, да се усмихвам, да съм позитивна и доволна, като едвам свързвам двата края и дори нямам време да се наспя.
Жена на 37 съм, с висше техническо образование. Работя що-годе по специалността си в голям областен град... Чувствам се изхабена и неразбрана. Всички ми казват, че е нормално, да се примирявам и толкова.. А аз имам чувството, че съм робиня.
Вие как работите?

Коментари

1.   Не е нормално заплащането за такова работно време. Няма начин - търси друга работа и НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ.
Ако си мобилна, мисли за работа в друг град и дори в чужбина, но не се примирявай с положението.
Успех

2.   По колко часа на ден работиш, наистина един ден е малко. Аз иначе имам доста почивни дни, работя на смени и това ми харесва.

3.   Благодаря, номер 1. Зная, че е ниско заплащането, но все удрям на камък, т. е разликата, в това, което са ми предлагали на други места е минимална. Освен това не знам вече дали мога да издържа още дълго на такова работно време и липса на почивни дни. Ти как работиш? Стигали ти един почивен ден?
В чужбина не мога да отида, има някои неща, които ме задържат тук.

4.   Авторке, в друг град не можеш ли поне да отидеш?
Аз имам самостоятелен бизнес и си работя според зависи, но два почивни дни имам задължително. Когато бях студентка обаче работих нон-стоп, учене работа по 13-16 часа на ден понякога и бях изчислявала, че седмицата ми е над 80-87 часа, но това можеш да го правиш 5-7 годинки и то като си млад и нямаш други ангажименти, а ти предполагам имаш и деца, и мъж - не знам как се справяш.
Задължително търси някакво решение, защото нито парите са ти пари, нито работното време ти върши.
Мисли и за работа извън твоята специалност. Имам приятелка, която работи на бензиностанция и взима 700 лв. чисти - работи една смяна от 12 часа и има два дни почивни, после две смени по 8 и тем подобни - самотна майка е и си гледа и детенцето, но да - не е квалифицирана и престижна работа. Аз като студентка съм чистила, била съм камериерка, в кухя съм работила, гледала съм деца и стари хора, но не съм падала под 800 лв. - 1000 лв., а беше това преди 6 години някъде - за София говоря. Стигала съм до 2000 лв. във ваканциите само от неквалифицирана работа!
В София има доста работа. Може да се плаща за квартири, но пак се живее по-добре и възможностите са съвсем различни. Ако и съпругът ти е на това положение се замислете сериозно. Ако пък не си омъжена и нямаш деца, изобщо не чакай!
Успех

5.   Номер 2, по 10 часа. Уж с един час почивка, но няма такова нещо. Хапваш набързо, каквото си си донесъл, без да напускаш работното място... Слож? и пътя от и до работа и виж какво се получава... И аз съм склонна да работя на смени, но не съм виждала такива обяви. Дано излезе нещо.

6.   Номер 3, благодаря! Имам мъж и дете. Мъжът ми също е много натоварен и ни е доста трудно. Не търся работа по специалността, подавам автобиографии, но не ми се обаждат. Обаждат се само от сходни места. Явно считат, че е късно да се уча на каквото и да било... Посъветваха ме да търся директно и да подавам автобиография направо в дадената фирма. Е, сторих го. При което ме попитаха не съм ли видяла, че работата е в МЛАД екип, сякаш съм престаряла... Тъжно е, много е тъжно.

7.   Как ще е нормално, разбира се, че не е.
Това е дива нечовешка експлоатация, с която не бива да се съгласяваме. Никакви пари не заслужават да си съсипеш здравето. Нормалното е 8 часа с 2 почивни дни.
Всичко друго е ненормално. Има кодекс на труда, който те за нищо го нямат... и то точно заради такива като тези, които са ти казали, че е нормално. Търсете си правата и си гледайте здравето, което никой няма да ни върне.

А къде да намериш такава работа ли? Има такива работи, в IT сектора, например в кол център, или нещо подобно. Но наистина са твърде много измислените фирми, които хем нищо не произвеждат, хем използват положението, за да експлоатират хората... грозна и жалка работа отвсякъде.

8.   Не знам какво да ти кажа съчуствам ти. Веднага търси начин това не е нормално дори не можеш да си вземеш почивката, която ти се полага а заплатата е нищожна!

9.   Първо - ориентирай се към нова работа
и второ - докато намериш, не прави грешката да напускаш сегашната си. Знам, че е трудно и ти се иска веднага да се махнеш, но просто трябва да събереш силите си и да издържиш. Ако останеш без работа, ще ти е много по-трудно, най-вече психически. Успех.

10.   И аз имах по едно време такава работа и издържах само 3 седмици. Всеки ден по 14 часа с един почиен ден-неделя. Почнах усилено да търся и намерих. Впрегни всичките си усилия в търсене на нова работа и ще се получат нещата от само себе си
Успех

11.   Аз си работя нормално - 8:00-17:00. Обедна почивка - колкото си я направя. 5 дни в седмицата. 36 дни платен отпуск на година. Брутна 1276 лв.

12.   Авторке... не си престаряла и тем подобни. Не пишеш в кой град живеете, но явно е в малък - трудно е там... и все пак... тази работа не е нормална. Търси връзки, търси и познати, търси дори сезонна работа както и шансове за свой бизнес - 500 лв. с всичко можеш да изкараш, но поне сама ще си си господар

13.   И аз работех по толкова, почивка само в неделя и то за 300лв. Колегите бяха изнервени и злобни и обстановката беше нетърпима. Изпадах в депресии и бях много изтощена. Моя съвет е.. не бъди роб на никого. Продължавай да търсиш работа и дано се махнеш по-скоро от там. Какъв е смисъла на живота ни? Да работиш като животно, за да можеш да свързваш двата края и да си изтощена като единственото, което правиш след работа е да хапнеш и да поспиш и то недостатъчно. Не мисля, че си заслужава. Разбирам те напълно, затова смея да те съветвам да се махнеш от там. Живота си е наш и едва ли искаме да го прекараме по този начин. Успех!

14.   Не нормално разбира се!

16.   Здравей, аз съм доста по - малка от теб, също живея в областен град и е доста трудно намирането на друга работа освен това, което си работил.
Аз да споделя работя като сервитьорка, пак с по един почивен ден, на смени, заплатата 400 лв. чисто, с бакшишите докарвам около 700лв.
На моменти обаче и аз се чувствам като робиня...
Иначе съвет за работа, за повече пари наистина по - нрквалифицирана работа трябва да търсиш, примерно в някой завод, заведение или каквото се сетиш.
Иначе в кой град живееш?

17.   Благодаря ви! Нямах време да ви прочета и да пиша :(
Започнах да търся по-усилено нова работа, бях на две интервюта, едното от които направо ме отчая. Работа в завод, в производството, на смени, включително и нощна, на норма с опасни металорежещи машини, за заплата 400 лв. Работят доста често извънредно, а като попитах заплащат ли извънредния и нощния труд по кодекса на труда, човекът стана и ме изпроводи до вратата :)))
Другото интервю-също 400 лв, магазин, един почивен ден, когато ми кажат. В обявата написали, че се работи до 18ч, а на място ми казаха до 19, 30... Пълно отчаяние ви казвам, е*ати и държавата сме...

18.   Не държавата, ами заради нас са такива, защото си траем и ги търпим.

Отиди сега в инспекцията по труда, и им разкажи това, което си написала тук: че са те изпроводили до вратата, когато си попитала дали ги задължават да работят извънредно, защото нямат право по кодекс да те задължават! и дали се заплаща според кодекса.

Не си трайте, не се примирявайте. Докато траем и се примиряваме, ще ходим от едната работа на другата, където ще е пак същото.

19.   Номер 18, виж приятелю. Хората, които работят в този завод са тези, които трябва да сигнализират в инспекцията. Не аз. Ако тръгна да сигнализирам аз за всяка нередност, която виждам на интервютата, до време за дишане няма да ми остане. Все едно да отидеш по някакъв повод примерно в Кауфланд, да видиш изтормозените женици и гадните условия, в които работят и да отидеш да сигнализираш в ИТ. В следващия магазин-същото. Как ти се струва? ! Но ти благодаря за коментара.
Лека вечер.

20.   Подкрапям 19 - българинът все чака някой друг да му реши проблемите и да поеме отговорността.