Споделена история от На работното място

Не мога да си намеря работа
Здравейте, имам проблем. Не мога да си намеря работа от известно време и това започва да ме притеснява.
Работил съм и преди, но не и по специалността ми. Искам да намеря работа, която да ме бутне, така да се каже напред. Да не съм в застой.
От София съм, не е като да няма работни позиции.
По образование съм икономист, степен бакалавър. Като кандидатствам за работа, или работодателите се оказват адски кофти хора (шефове "гадняри", предлагащи 12 часа на ден работа за 450 лв), или не ме викат на интервюто, което искам.
Уверен съм, имам знанията, но нищо не се получава.

Моля Ви дайте ми съвет.

Коментари

1.   Работата е тегава за всички. Разбирам те, аз пък дори нямам висше образование. Записах а после се отказах защото осъзнах че няма да се реализирам по специалността ми. Икономисти има много до колкото знам, следователно и конкуренция.

Тези които искат да си намерят работа по специалността според мен, трябва да имат и опит в нея. Ако има кой да те препоръча това е плюс при кандидатстване за позиция. Много хора поемат по пътя на стажантството, като хем добиват опит, хем после могат и да помолят за препоръка при кандидатстване. Работата е кофти от гледна точка на това че работодателите като цяло биха приели с отворени обятия бачкатор за без пари. Съчетанието трупане на опит и издръжка пък в същото време е кофти момент, защото приходите са или минимални или никакви.

Успех.

2.   Вече 20 години куцо, кьораво и сакато излизаше с икономическо образование. Ето ти го и резултата.

3.   Нали знаеш, това е въпрос на конкуренция. Наемат най-опитния, с най-доброто образование или най-амбициозния, този които е готов на всичко.
Тъй като ти явно не си най-оптиния, нямаш и магистратура и искаш работа с преспектива, т. е. някой да ти даде шанс да се учиш, тогава ще ти се наложи да си най-амбициозния - да си готов да излезеш от зоната си на комфорт - да се учиш, да работиш по повече часове, да взимаш малко пари. Нваякъде е така в началото. Като натрупаш опит на определената позиция, тогава може да се класираш като оптиния и знаещия, които да избута конкуренцията за по-хубавите места.
Щом си икономист, знаеш как е на пазара, а това си пазар на труда - търсенето, предлагането, конкурентните предимства....

4.   За да сте издигне човек на висока позиция и заплата, чрез икономическо образование, трябва да минат доста години в изграждането на кариера и опит. Не може просто така да започнеш на 800-1000лв. заплата. Трябва да покажеш опит, който не се добива от днес за утре, а с доста години усилен труд, който понякога може да достигне и до 14 часа на ден.

Аз работех във фирма, в която управителя идваше рано сутрин на работа в 7 часа, заедно с нас и си тръгваше вечерта в 7-8, а реално в договора е на 8 часов работен ден. Мисли, приятел... нещата не стават просто така...

Сега не ми давайте за пример льо-льо и ждрольо, дето завършили и си намерили работа на 1500лв заплата. Има ги такива хора, но това са в мамените и бащините фирми, или чрез яки връзки, които ти нямаш, защото ако имаше нямаше да се жалваш тук.

Търси си работа в сериозни компании, в които има доста работни позиции (не работни места, а позиции - длъжности), и има и израстване и реалната възможност за успех. Но са нужни години.

Не може просто така да започнеш на висока заплата!

Поздрави, Узунов

5.   Много си специален, направо един куфар с пачки да ти дадат не щеш ли? . Работа винаги има, мераклиите са малко. Не може изведнъж и айде 1000лв заплата. Иска труд, постоянство и пак труд. Хората работят в мини, по пътищата на полеви условия, по гори. Някой се мъчат 24 часа за 20лв и се прибират живи мъртъвци и пак не се оплакват. Пази боже, сляпо да прогледа и Който не работи не трябва да яде. Припомни си смисъла.

м25

6.   Събирай сили и продължавай да опитваш. Късметът все някога ще те споходи.
За съжаление в нашата държава работодателите се подиграват с хората, като това може и да си го забелязал вече - още на интервюто се държат неуважително и непрофесионално с кандидатите, да не говорим за идиотските въпроси, които задават и това действа адски демотивиращо на търсещия работа. Много малко шансове се дават на младите хора и всеки иска специалисти с 3 години и нагоре опит, но нали трябва да започнат от нулата за да го имат след три години този опит!
Аз също уча икономическа специалност и след 2 години завършвам. Търся активно работа, но ако не успея да намеря до тогава или след като завърша, съм решил да напусна страната. Трудно решение е, но в тази държава нормален живот не може да се води.

9.   Абсолютно същото се получава и при мен, 1:1!

М 28

10.   То е проблем на 50% от българите това за липсата на работа и мизерна заплата са виновни от Желю през Костов и Царя до боко тиквата ,тях обвинявай. :)

11.   Стани гангстер като ку ку куката

12.   Явявай се по конкурси за работа в администрацията. Там поне всичко е регламентирано. Ако извадиш късмет можеш да попаднеш и на някой, който не е предварително уреден.