Споделена история от На работното място

Абсурдно работно време!
Здравейте.Чудя се аз ли не съм добре или работното време от рано сутрин до 18:30 ми се струва ненормално?И то 6 дена в седмицата,а понякога и неделя.Чудя се само на мен ли ми пука,че нямам време за нищо,че като се прибера имам 3 часа да правя каквото правя и после трябва да лягам?Че виждам слънцето само през един прозорец и докато се прибера вече се е стъмнило?Вярно,че заплатата е хубава и сега е безработица,но се чудя нормално ли е това?Вие по колко часа работите?И заслужава ли си?Тук поне е анонимно и може да споделите.Аз съм нова още в този бранш и нещо ми се вижда странно такова работно време.Приятели ми казват,че и други хора са така и заплатата си заслужава,но аз не вярвам другите хора да са така.Луда работа...

Коментари

1.   Работя 10 часа шест дни в седмицата за средната за
страната заплата. Не, не е нормално, но както ти казваш
има безработица, а и няма на кой да се оплачеш.
Писна ми да живея в тази скапана държава!

2.   Да безспорно и други хора са така. Знаеш ли, зависи как гледаш на работата си. Ако не успееш да се пригодиш рано или късно ще напуснеш. Аз напремер не бих могъл да работя така...мисля си.:) Може би бих го правил единствено ако фирмата е моя. Да, безспорно е важно колко ти плащат. Аз определено бих се мотивирал повече от това. А никоя компания не иска немотивирани служители.
Ралф

3.   Не си написал важни неща.

1. Какво работиш - има професии, които е забранено да се упражняват над определени часове на месеца, защото са опасни за здравето и могат да доведат до сериозни инциденти. Впрочем всяко законодателство указва максималните часове работно време.

2. В коя държава и колко получаваш - в различните държави важат различни трудови правоотношения, както и заплатите са доста различни.

3. Какво работно време е записано в договора - нормално там трябва да пише: 7 часа и 30 минути + 30 минути за обяд.

4. Как е решен въпросът с овъртайма и работата през почивните дни - нормално овъртаймът и работата през почивните дни се заплаща отделно на по-висока ставка, най-малко +40%, като съвкупно всички часове не бива да надвишават определено количество (например тук в Норвегия са 200 часа на месец, с много уговорки и малко отгоре).

Т.е. ако излизаш от къщи в 8 и почваш работа в 9, затваряте офиса в 17 и ти се прибираш в 18:30 имаш 8 работни часа, което е напълно нормално. Но ако започваш работа в 8 и завършваш в 18:30, значи работиш по 10 часа и 30 минути на ден, което е повече от приетото за нормално в повечето европейски държави. Ако времето, което работиш над договореното - овъртайма - не се заплаща те съветвам да си потърсиш правата. За чест, слава и купата на съветската армия няма файда да се работи. Не се връзвай на лозунги от сорта "дайте да дадем" и "за родину, за фирмата", ако от теб се иска да останеш повече от нормираното работно време трябва да бъдеш компенсирана.

А това, че нямаш време за забавления - добре дошла в света на работническата класа! Забавленията са за почивните дни, филма (игра) вечер, хапване, малко лудории под чаршафите (ако двамата имат сили) или няколко страници от книжка за лека нощ и утре повтаряме. При мен например положението е такова, че работя по 12 - 16 часа на ден, за сметка на това после ме компенсират с дълги почивки (и разбира се допълнително заплащане).

Дядо Торбалан

4.   А защо трябва да е анонимно? Не смееш ли да застанеш зад думите си? Докато ви е страх и си треперите за местата, така ще е. Те точно и на това разчитат, за тях добре дошло.
Не е само при тебе, на много места го има това. И вината си е ваша, че се съгласявате. Никакви пари не могат да компенсират това, че даваш здравето, времето, силите и нервите си по такъв начин.Аз лично работя само работа, която е 8 часа 5 дни седмично и нито грам повече.Има такива места, но не са много. повечето са диви безчовечни и побеснели работодатели, които ви експлоатират безогледно и безмилостно, и точно на страха ви разчитат. Те разчитат на това, че не сте способни да се съберете и всички като един да застанете за правата си. От много хора съм чувала: "а кажеш нещо, и ще ти кажат като не ти харесва айде през вратата, ще дойде друг."Ако не сте способни всички да се обедините, така ще е.

5.   Добре, приятелю, а това струва ли ти се нормално - от рано сутрин /като теб/ до 20,00 или 21,00 часа /зависи от обема на текущата работа/. Плюс ВСЯКА събота И ВСЯКА неделя от обед до 18,00 часа.
От началото на годината не съм имал два поредни почивни дни. Понякога /рядко/съм почивал само в неделя.
Така че има и други хора като теб. Ами - България.

6.   А в кой бранш работиш, каква работа?

7.   Аз не работя, но ще споделя мама как се справя :) Тя е с управителска длъжност, преди работеше в една фирма, точно като Вас. Рано сутрин до късно вечер. +Събота. Тя нямаше нищо против, но на мен не ми беше добре почти да не я виждам. А и се изморяваше. Не след дълго напусна и сега работи на друго място. Сутрин от 8 (мисля) до 17:00 вечер. Събота и неделя почива. За същата заплата. И при това фирмата предлага много повече неща от миналата. Колегите й са по-симпатични. Но е на сегашната си работа от около 3 години. Не знам Вие какво работите и до колко е нормално. Дано все пак съм помогнала с нещо. Успех :)

8.   Поне ти плащат докато на майка ми не са й давали пари незнам от кога , а да не говорим за условията за работа .
От теб зависи , ти знаеш отговора !

9.   Работила съм и по 13-14 часа.... Но това е положението, засега

11.   В Европа работят, ако плащат добре.
В България работят. Ако плащат - добре.

12.   "Това е положението" и "България".
ОВЦИ. Това сте ВИЕ, а не "положението" и "България".

13.   Още французите са го измислили - 8 часа сън, 8 часа почивка и 8 часа работа. Отделен въпрос е, че повечето хора са свикнали да блеят през 50% от времето и да не работят активно! Имам сайтове и мога да ви кажа статистика: през работни дни всеки час има по хиляди посетители. събота и неделя трафика спада драстично. Отговорете си сами на въпросите какво правят хората. По-добре е да работиш 8 часа на 100 % и после да почиваш, отколкото 12 часа да се правиш, че вършиш нещо.

14.   Съгласна съм с вас,но с тези,които казват овци -не е така,ти като не си овца къде си намери работа?Ами да,аз ще се махна от БГ ,точно защото не съм овца,но до тогава? А и в моят град и за овце и за не-овце работата е една и съща и няма избор.Просто тук дават по-висока заплата(малко по-висока)И за това се двоумя,защото работното време е кофти.Не съм започнала,а се чудя дали да започна,защото чувам противоречиви мнения.И като че ли предпочитем да съм на смени с по-ниска заплата,отколкото да се сцепвам за малко повече пари.Не знам.За мен лично е трудно,не съм от богато семейство и не ходя с богат чичко и такава заплата без връзки трудно се намира.Та така.

15.   Вижте 5 години работех на работа, която започва от 8:00 до 18:30 от понеделник до петък и от 9:00 до 18:00 в събота. 6 дни в седмицата, под голям стрес и напрежение. За отпуските ходих да се моля за 3 дни все едно не ми се полагат. Вмомента съм безработен от месец някъде и се усещам как си възвръщам силите и виждам другата страна на живота. Вярно е че вземах добра заплата за тази криза, но е*ал съм ти и заплатата когато здравето не ми е добре. Не искам като стана на 30 г. (вмомента съм на 25) да гълтам по 1 шепа хапчета за кръвно и тн. Знам, че много от вас няма избор и решението е трудно а и кризата спира много от вас но това е положението.

16.   Мойта е лесна в сравнение с твойта ама и аз така се чувствам въпреки че работя по малко от 8 часа. Ама 8 часа едвам ги правя човек, аз не мисля че човек трябва да работи толкова, виж 5 часа на ден ми се струва нормално.

17.   Ами навсякъде на запад се работи от 9-18ч или от 8-17ч. Ако ви накарат да работите извънредно се заплаща. Надницата за работа през уикендите е двойна, но това са условията за работа за ниско платените длъжности, без нужда от специални квалификации.

Ако сте в чужбина на свястна и добре платена, чиста работа. Работното ви време може да е официално от 9-18ч, но доста често се работи до 20ч, а когато се наложи и уикендите без да се полага допълнително възнаграждение за екстра часовете, които сте заработили, защото заплатата ви е достатъчно висока, така или иначе.

Ако тези условия не са ви изгодни, търсите нова работа. Това е! Всеки сам си избира, какво и къде да работи. Никой не е държан на сила и винаги имате избор, но си има и рискове. Прекалената свобода, фиксираното работно време и т.н. ще ви дават да виждате слънцето през денят, но пък ще се налага да се лишавате от други луксове, които сега си позволявате например, защото заплатата ви ще е значително по малка.

Та въпрос на гледна точка и ценности. Ако за вас е по ценна свободата, това да видите, кога започва и свършва денят и то не само от офисния ви прозорец, да имате фиксирано работно време и малко отговорности, то тогава сменяте работата и проблемите ви са решени. Но не забравяйте, че промяната и свободата си имат цена и ако парите са по маловажни за вас, тогава изборът е ясен.

П.С. А може просто да имате нужда от ваканция. Отидете някъде починете си малко разпуснете и отново се върнете на работа и така, докато ви писне в офиса до болка отново. Цикълът се повтаря, докато и ваканциите започнат да не действат разтоварващо, тогава избор няма, време е за промяна.

Успех!

Яги

18.   Бягай от този затвор!!! едва се отървах от такава работа парите нямат значение харчиш толкова колкото имаш,запомни го!!!повече никога няма да работя такава работа всеки ден даже и в неделите ме караха УЖАС!!!Това не е работа ако ще 3-пъти по-голяма криза да стане няма да работя при такива византиици....Бягаи до като можеш че после свикнеш ли да те мачкат,всъшност докато свикнеш живота си е отишъл...УСПЕХ.

19.   Не мисля, че в случая става въпрос за избор между пари и свобода/малко отговорности. По-скоро опозицията е пари/здраве. Аз минах през една такава работа, издържах една година и накрая избрах да си запазя здравето. В един момент нямаш избор, след като усетиш на гърба си всички последици от прекомерния стрес и липсата на почивка - високо кръвно, безсъние, сърцебиене, усещането да си като отровен от чудовищния брой цигари, които си изпушил... В един момент бушонът гръмва и тялото ти само ти казва "айде стига, не мога повече".

Не е нормално да се молиш за отпуска, все едно не ти се полага по Кодекс на труда, и да не можеш да си отпочинеш като хората и да се възстановиш психически. Не е нормално да се влачиш болен на работа, защото болничните са невиждан лукс. Просто не е нормално, където и да било по света.

Работа все ще се намери. Сега съм с по-малко пари, но пък усещането, че го няма онзи убийствен стрес, ме компенсира двойно.

Но наистина всеки e свободен да си направи избора сам.

20.   И аз като 19. Работила съм такива работи...здравето и нервите с никакви пари не можеш да ги платиш. Но вече край. Реших, че няма да работя повече от 8 часа 5 дни в седмицата, за никакви пари, заради нищо. То така е и записано в договора. Поне във договорите които съм имала, така беше записано. За извънреден труд - по желание. Така е отразено в техния договор, и са длъжни да си го спазват. Но за тях няма закон, няма кодекс...ние така сме ги научили, за съжаление.

21.   Благодаря ви за подкрепата, махнах се, реших да не задълбавам по-дълбоко, надявам се да си намеря по-нормална работа. Времето ще покаже. И, да, работила съм доста време в Америка и знам какво е като се сцепиш от работа да си доволен от заплатеното. Знам и , че не може вечно така и хората са си го измислили. Но, сега не съм там и трябва да се боря с тукашните абсурди.

22.   Браво, смело си постъпила. Успех с намирането на по- добра работа :)

Ale

23.   Точно така, ще си намериш не сме им умрели за скапаните левчета с които ни залъгват да си даваме здравето все пак сме демократична държава нямя да им позволяваме да ни газят! Е там да си търсят някой да им работи за без пари ако щат, майната им да се оправят. Успехи ти пожелавам!!!

24.   Успех и от мен! Когато аз напуснах ми казваха, че съм луда, в разгара на кризата много трудно се намирала работа... Е да, но след два месеца започнах новата... Оттогава мина почти година и сега съм изключително доволна, че тогава се реших. Даже съжалявам, че не го направих по-рано.
Наслука!
От номер 19

26.   БРАВО на автора и на другите, които са им теглили една и са НАПУСНАЛИ скапаната работа. И аз така направих, НЯМА ДА ИМ СЕ ДАДЕМ да ни тъпчат и експлоатират. УСПЕХ желая от сърце занапред

27.   Аз мисля че въобще, отдавна е време да се въведе задължителен 6 часов работен ден. В края на краищата 8 часовия работен ден също е въведен след тежка борба на работниците. Ако не бяха тези хора сега щяхме да работим по 10..12 часа съвсем законно. Благодарение на батко Хенри Форд и неговите работници сега работната седмица е 5 дневна. Ако не беше тяхната борба сега щяхме да си работиме съвсем законно и в Събота. Освен това много съм радостен да видя толкова умни хора в този форум. ПОЗДРАВЯВАМ ВИ ВСИЧКИТЕ. До сега мислех че само аз съм луд да мисля по подобни теми. Преди години имах скромна работа на 6-7 часа, ама бях спокоен доволен и щаслив от живота си. Разбира се заплатката също ми беше сромничка. Обаче всяка сутрин се събуждах с радост за новия ден. Сега съм с добро заплащане, ама всеки ден съм 9-10 часа на работа. От доста време обаче ходя на работа усмихнат до ушите. Ухилен съм и доволен. Всички се чудят защо. Познайте. Само аз си знам. Ще пускам предизвестие.

28.   Аз съм щастливка, работя от 9 до 17, 30, 5 дни седмично, но пък заплатата не е нищо особено. Обаче преди няколко години работех от 8, 30 до 19 ч, а в събота се работеше от 9 до 15 ч и заплатата беше направо смешна. Така, че много добре те разбирам! За мен не е нормално да работиш 10-12 часа, ама за българския работодател правилата не важат. В КТ може и да пише неща за максимално работно време, почивки и извънреден труд, ама това все пак е България! Лично аз едва ли бих се съгласила да работя толкова много, най-малкото защото искам да имам малко време и за семейството си, да не говорим, че винаги когато ми се е случвало да работя извънредно се чувствам много уморена и допускам много грешки. Така, че гледам да оставам в офиса след 17, 30 само при изключителни обстоятелства. Същото важи и за работата в събота. Да, случвало ми се е, обаче рядко, а и винаги съм била компенсирана от шефовете за това, но както казах аз съм щастливка, че попаднах на хора и сега работата върви прекрасно защото си имаме взаимно уважение. Така, че ти си знаеш, обаче аз не бих работила толкова много, освен ако заплатата не е наистина космическа.

29.   В глобален план има толкова много безработни...а тези успели да се уредят с работа бачкат твърде много.
Работната седмица трябва да е 4 дневна, 6 часа на ден... И не става дума, че в свободното си време хората ще мързелуват (такива има и винаги ще има) но ще имат възможност да бъдат полезни на себе си и околните без заплащане.
Рано или късно и това ще се случи, когато хората се осъзнаят що за овце са :)

30.   до 29. Прав си. Напълно вярно. Дано си прав. Живеем в комформиски свят. Затова не съм оптимист. Но все пак хората ще се осъзнаят някога. Дано това се случи преди да се пенсионираме на 95 години.

32.   Нормално е, даже радвай се че имаш почивен ден, защото аз работя в чужбина и съм без почивен ден. Всеки ден съм на работа, защото работата ми е сезонна. От април до октомври е така. Почива се зимата. Над 6 месеца работя без нито един почивен ден. Свиква се. Като по принцип се водя от 8:00 до 18:00, един час почивка на обеда само, но трябва да съм там още в 7:00 тъй като в 7:30 има клиенти. И се прибирам към 19:00 тъй като пак имам хора до 18:30 поне. Та излиза че съм на работа от 7:00 до 19:00, цели 11 часа на ден, като махна 1 час почивка, 10 часа работен ден. И то всеки ден без почивка. Мислиш ли че имам време за нещо? В чужбина по принцип е така. Ако не си сезонна работа ще имаш почивка само един ден - в неделя. Такова нещо като в България - два почивни дни - и събота и неделя - няма.

33.   32, и я кажи къде е тази "чужбина" дето няма събота? Щото аз съм в Германия, в малко градче, и събота и неделя не само не се работи, ами и почти няма къде да си напазаруваш, понеже всички са хлопнали кепенците и почиват... Да не говорим, че всеки уикенд, особено като е хубаво времето, се организират тържества, панаири, спектакли, пикници.
Кой както си го направи, брат! Предполагам с тази работа милионер няма да станеш, така че най-вероятно напразно се бъхтиш за просперитета на други хора :)

34.   В Италия се учи, работи 6 дни - до събота
Не ми харесва работното време на магазините, като има празник или съботен ден до 14:00..
Абе България има нещо позитивно ;)

36.   Не знам какво разбираш под хубава заплата, но за мен това е прекалено. Особено ако имаш семейство. Ако си сам, как да е, ама ако всяка вечер някой те чака да се прибереш, а ти все закъсняваш...тогава е много кофти. Не казвам, че и моето работно време е идеално и лятото много ми тежи да гледам слънцето само през прозореца на офиса, но все пак съм до 17,30 и след това имам достатъчно време да се поразходя и да "проветря" главата си от цялото напрежение и проблемите на работа. Виж, заплатата ми е малка, но пък за сметка на това много рядко, ама наистина много рядко (я се е случвало 2-3 пъти за няколко години, я не) работя извънредно и ако се случи нещо такова, винаги ме компенсират. Ако съм работила цял ден (примерно са ме извикали в събота или в неделя), тогава получавам 1 ден към отпуската. А ако става дума за няколко часа, примерно съм останала до 18,30 или до 19 ч., то тогава на другия ден отивам на работа по-късно. Въобще аз съм късметлийка, че попаднах на готини хора. Жалко само, че става дума за малка фирма и съответно и печалбите са малко и за това заплатите са малки, но пък си получавам парите редовно (или по-рано, ако 10-ти е в събота или неделя), осигуряват ме на реална заплата и най-важното отношенията ни са много коректни. Както казах, когато работя извънредно ме компенсират, ако пък аз имам лична работа-съответно после оставам до по-късно или си намалявам обедната почивка. Няма как процесът е двустранен, но пък наистина съм щастливка! И единствено се моля да имаме повече работа, че да има и за по-високи заплати. Така, че какво да правиш, никъде не е идеално и всеки сам трябва да реши него кое го устройва. Дали е готов да работи за повече пари, но пък да се примири, че ще го викат по всяко време, ще работи извънредно и изобщо ще е на разположение винаги или пък ще избере това, което избрах аз-спокойна работа, без стрес, с твърдо работно време, но пък за малко пари. Може би истината е някъде по средата, но уви балансът е трудно постижим.

37.   Осем часа е пълен работен ден. Всичко над осемте часа е НЕЗАКОННО! Подай сигнал до инзпекцията по труда

38.   Аз лично 7 години се занимавах само с програмиране ( кефеше ме да правя проекти, правил съм доста без пари, и в началото, и сега го правя защото ми харесва ). В момента съм на 25, вземам 2. 6 нето, работата е от 9:30 ( реално се започва след 10 ) до 6 и половина, само в работни дни и никой не ти търси сметка за това кога идваш на работа, стига проектите да си вървят по план. Случва се ( рядко ) да работя и/или събота и неделя, но като цяло не по-често от веднъж на 2 месеца. За някои хора парите изглеждат доста, но реално заплащането ми е доста ниско за сектора и хора с ( колкото и нескромно да звучи ) опит.

39.   Номер 17 - когато нямаш време за каквото и да е, си лишен от всички луксове.
32 - да свиква се. Дори и робите свикват.

40.   Номер 17 - когато нямаш време за каквото и да е, си лишен от всички луксове.
32 - да свиква се. Дори и робите свикват.

41.   Беше ми омръзнало това разтягане на работното време и то без да се заплаща. Ако започна да разказвам трябва да пиша цял ден. За 20г работа сигурно съм сменил над 20 пъти работното си място. Един ден просто ми писна. Регистрирах си фирмичка и сам си работя за себе си вече 4 години. Няма такъв кеф просто. Печеля повече от колкото преди но съм казал че един ден дори само 5лв да печеля на ден, пак ще работя за себе си.

43.   Здравейте, аз работя по пет или шест дни в седмицата по 10 часа от 9:30 до 19:30 за надница 29 лева на ден. Нямам обедна почивка. моля се да изляза да хапна или пуша един фас.. Отпуската ми е 14 дни. По договор се водя на 8 часа с един час обедна почивка и отпуска 20 работни дни. Според вас нормално ли е? Живея за да работя и хабя нерви и здраве за пари... Решила съм да не го търпя вече това..

44.   н 43, защо питаш дали е нормално, когато знаеш, че не е. Напускай, за Бога! Пълна глупост е твоята работа, сори - не знам какво те е накарало изобщо да почваш такава работа, но както и да е - КВАЛИФИЦИРАЙ СЕ И СЕ ПРЕКВАЛИФИЦИРАЙ, задължително!