Споделена история от На работното място

Студент и работа
Здравейте.

Искам да разбера как стоят нещата за работа в София. Синът ми е там от 6 месеца/студент/. Не започва работа и това ме пренатоварва финансово, защото студенските такси са огромни, а аз съм сам родител...
Моля, да ми разясните:ИМА ЛИ РАБОТА ПРИ УСЛОВИЕ, ЧЕ Е СВОБОДЕН СЛЕД 13 ЧАСА ПРЕЗ СЕДМИЦАТА И СЪБОТА И НЕДЕЛЯ НАПЪЛНО СВОБОДЕН?

Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Работа няма, само за тези, които не я търсят!!
Аз също съм студент - редовно обучение, но работя!
Вярно по-натоварено е, но пък за сметка на това, успявам да съчетая университета със работата.

2.   Направо му завиждам на сина Ви, госпожо!
Аз искам да започна работа, но ние учим по всяко време през седмицата И В СЪБОТА също. Случвало се е да оставаме до 21, 00 в университета, почти редовно започваме от 7, 15. Някои колеги въпреки това отново успяват да работят - е да, пропускат много, отразява се на оценките и т. н, влачат изпити, но все пак успяват. Аз лично не мога, защото имам и други дейности извън университета и просто не остава време.
Помислете сега дали вашия син не може да работи или си му е добре да харчи пари. А колко му изпращате на месец?

3.   Със сигурност има, въпросът е той има ли и усещането за отговорност към част от финансите си и към вас като родител, който се справя трудно. Може би е добре да говорите с него и да му кажете, че ще се радвате, ако той сам си изкарва пари ЗА НЕГО СИ.

4.   Не, той не е напълно свободен! Има да учи.

5.   Точно в София за млади хора до 25-26, студенти или не, има много работа - на половин ден или 40ч седмично на смени. Да не си намерил значи не си потърсил сериозно. Дай му зор да не се скътава:).

6.   Съгласна съм с 1 и другите. Учила съм РЕДОВНО в СУ и съм работила, самоиздържайки се на 100%. И аз му завиждам на човека, че е имало поне в началото той да му помогне и кой изобщо да помага - нашите нямаха възможност изобщо да ми помогнат, освен накрая вече 2 такси да ми платят. Това е.
Трудно е, защото не е като да си свободен - трябва да учиш, но определено е възможно да работи почасово и събота и неделя, а през ваканциите да работи много, за да си помогне за годината. Ако сте самотна майка не знам как вие се оправяте

7.   Благодаря за всички, които са ми отговорили.

На въпроса колко изпращам на месец:3ОО лева за наем /сам живее/, 400-450 лева за храна. Платих му и цялата учебна година, която е 2 600 лева., както и други допълнителни малки суми към изредените.
Въпреки това няма признателност. Почти не желае да ме чува и вижда.
Тъжна съм и не намирам изход.

8.   Аз като бях студентка ми даваха по 50 лева на седмица за храна, квартира не повече от 100лева, даже и по малко.
Ами понамали разходите за храна, да си готви например. Да си намери съквартиранти примерно, ако има място. Даже на някои хора им пращат приготвена храна за през седмицата..

9.   Че с тия пари и цели семейства преживяват...
Проблемът Ви наистина не е в липсата на работа. В "семейни отношения" сигурно по-добре би паснала темата. Сега, докато е финансово зависим, ако няма признателност, не ми се мисли как ще е нататък.
Все пак сигурни ли сте, че тези следобеди и уикенди действително са му свободни?

10.   Към Номер:9-Да, сигурна съм, че след 13. 00 часа е свободен, както и съботите неделите.

Благодаря на всички за вниманието.

11.   Извинявам се предварително за реакцията си, но пффф какви са тези пари за храна за сам човек, бе, той да не яде в Кемпински ежедневно. Аз където живея с родителите си съм убеден, че не изхарчвам такава сума за храна. Спокойно може да си намери съквартирант и така наема ще падне на половина, което е добре дошло отвсякъде, според мен. Нека да погледне в джобс. бг, там редовно се предлагат оферти за почасова работа, ако не иска да е на пълен работен ден. Пак ще изкарва някакви пари и няма да се чуди какво да прави по цял ден.

12.   На първо време това, което със сигурност може да се направи е поне да си намери един съквартирант - така наемът ще падне наполовина. Ако го сметнете за годината 12 месеца по 150 лева спестени, това е голяма сума, която ще спестите. Не виждам защо трябва да живее сам, със съквартирант даже ще му е по-леко и весело, отколкото сам. Почасовата работа също е удачен вариант или работата на смени. Ще си потърси работа за следобедите, това, че може да работи през уикендите е голям плюс за намиране на работа, особено в обслужващата сфера или кол център (поне докато е студент). Така смятам ще стане по-отговорен и към себе си, и към семейството ви. Ще се научи да организира по-добре времето -за учене, за работа, няма да си го губи, както е сега, и освен това ще разбере колко трудно се изкарват пари и ще започне да ги цени и спестява.
През лятото препоръчвам да се хване някъде на стаж (може и по специалността, която следва, за да трупа опит). Ако Ви допада това, сега е вариантът да кандидатства за стаж, пуснали са обявите вече. Има и платени стажове - за 3 месеца по 250 до 300 лева месечно.
При всички положения има от къде да се спести според това, което сте написали като разходи.
Ние за 2 ма човека в София не изхарчваме 500 лева за храна, а дори си позволяваме понякога да ходим на заведение! Не знам какво яде за 500 лева толкова! Да започне да пазарува от по-евтини хранителни магазини и да се прави по-добра сметка, например от Лидл за 250 лева ще напълни хладилника за един месец и ще се скъса от ядене! Според мен поне 200 лева харчи по дискотеки за алкохол и цигари. Ако установите, че е така, добре е тая практика да се спре от Вас с разговор. Успех!

13.   Когато НЕготвиш парите за храна си летят много бързо. И аз живея сам(попринцип и уча, но ходя само за изпити в друг град) и мога да ви кажа че за под 15лв е абсурд един мъж да се наяде качествено. Миналият месец си правих калкулация и видях че 500лв ми е била храната, 150лв фитнес и някоя добавка и 200лв гориво и разходи по колата.. като добавим и сметки това онова още 100лв и нещата дори за сам човек са си солени....

14.   В нашето семейство за 3 човека даваме няма и 500лв за храна, но се готви. Хладилникът никога не е бил празен;но се ядат неща като мусака, боб, месо с картофи и с ориз, грах яхния, зеле със свинско и т. н. А фитнесът и карането на кола са прищявки, които ако имаш пари в излишък, може да си ги позволиш. Годишна такса от 2600, трябва да си платено обучение или в някой частен университет. 300 лева за квартира? Защо не е на общежитие? И накрая, ако има свободно време, може винаги да си намери работа, било то и в заведенията за бързо хранене(KFC, Burger kings, McDonalds, Pizza Hunt, Dunkin donuts и т. н). Аз например в момента работя и уча. Работя в хранителен магазин и вземам 550 лв заплата;и да работата е много, парите малко, но все пак са някакви пари. И с тази заплата успях за една година да си събера за шоф. книжка и кола (Volvo v40 1997), като давам около 200-250 лв за сметки и храна вкъщи и си плащам и самото следване.