Споделена история от На работното място

Брокер ?
Привет на всички. Имам едно запитване относно това как се става брокер? ! Какви умения и познание трябва да притежава един брокер. Икономическо образование плюс ли е в тази сфера? Ако някой може да ми разясни нещата в тази област ще бъда благодарен :)

Коментари

1.   Не ти трябва никакво образование.
Не е кой знае каква философия... Освен при продажбите. Има някой тънкости, които обаче се учат и после свикваш с тях.
Работех като брокер докато бях студентка за лятото. Няма нищо сложно и специално.

2.   Какъв брокер? На недвижими имоти, на финансови пазари или някакъв друг?

3.   Само да си добър търговец :)

4.   Както се казва във филма със Уил Смит - Преследване на щастието... не е задължително образованието, важното е да разбираш от цифри и от хора :). Ако ти харесва и те влече няма да имаш никакъв проблем :).

Но разбира се, че ако завършиш икономика или започнеш много усилено да четеш икономическа литература или литература свързана с това ще е в огромна полза.

Поздрави, Узунов

5.   :D Изобщо не ти трябва висше даже. Аз съм работила брокер. По принцип език е предимство, но не е задължително. Постоянно търсят брокери различните фирми и даже и стаж не е нужен. На нас ни направиха обучение и щях да взема диплома за брокер, но се отказах точно преди да си изпратя това което ни искаха за изпита, понеже разбрах, че смисъл няма никакъв. Изобщо не си прави труда, според мен. Аз за 2-3 месеца нищо не продадох, а имах и колеги от 4-5 месеца, които са там и нищо. Няма да казвам фирмата, но е световно известна (да не си помисли някой, че е някое завряно офисче). Не само, че не спечелих, а и имах разходи за визитки например, транспаранти, бензин и др рекламни неща, като се има предвид, че не съм плащала наем за офис, както беше при колегите от други офиси (при нас шефовете го плащаха). Карта те да се обаждаш по телефона и да си набираш клиенти-продавачи, да искаш среща с тях за оглед да правиш снимки, а те ти се карат по телефона, нареждат и т. н. Не си мисли, че е като в другите държави-НИЩО ПОДОБНО. В другите държави това е уважавана професия и редът за продаване на имот е чрез агенция и толкова, продавачите сами си ги търсят и никой не се опитва да ги заобикаля и да бяга като попарен от тях. Сега ще ти обясня защо в БГ няма смисъл тази работа. В БГ повечето продавачи на имоти или поне едно 90% от тях, искат да продадат даден имот доста над пазарната цена. Ти му казваш колко максимум ще вземе, а той си знае неговата и точка, след което минава време и този имот все още се продава (понеже е много над цената си) и се върти из сайтовете с едни и същи снимки на различни цени, понеже продавача си въобразява, че като го даде на различни агенции и шанса му да го продаде скача до небето, а изобщо не е така, а даже напротив, но няма да изпадам в подробности. Минава още време, а човека се чуди защо по дяволите не го е продал още и намаля цената, пак не е достатъчно, след време пак намаля и стига даже под тази, която си му казал още в началото, нещата не стоят по същия начин вече, имотът е един вид "изхабен" от подмятания из сайтове и разглеждания. Един вид вече си е на нормална цена, обаче хората като видят откога се продава си мислят, че нещо му има. Другия проблем е, че продавачите не искат да дават комисионна и започват или да се пазарят или се опитват да те прецакат ако някои твои клиенти го харесат и сключват сделка зад гърба ти и ако нямаш договор с двете страни, не можеш и да ги съдиш. Също проблем са и купувачите. Искат на много ниска цена, да си купят много голямо жилище, ако е възможно даже да е точно в централната част на града. Това е голям проблем за брокерите - продавача иска страшно висока цена за мизерен апартамент, а купувача иска много голям апартамент на мн ниска цена, но и двете страни не желаят да подписват договори и не им се плаща комисионна, което всъщност е твоята отплата за това, че ги рекламираш по всевъзможни начини и ги разхождаш цял ден. Имах една клиентка, която искаше 120 хил ЕВРО за апартамента си, който струваше всъщност не повече от 90 хил евро, понеже искала да си купи 2 къщи :D Има и един друг вид клиенти, но не знам как да ги нарека. Може би "фалшиви купувачи" е подходящо. Тези, които се преструват, че ще купуват, само за да имат ден и да си говорят с някой, предимно това са пенсионери. Имала съм такъв случай и жената упорито ме издирваше и в офиса и на служебния тел. Много много трудна е тази професия в БГ.
Много още мога да говоря по темата за 3 месеца стаж, но стана мнооого дълго, няма нужда от повече.
Успех :)

6.   Какъв вид брокер?
Ако говориш брокер тип Уолстрийт, то да, образованието е изключително важно, и шансовете ти за успех са много по-големи в чужбина.

7.   Гледай филмът "Вълкът от Уолстрийт. Мисля, че ще ти е интересен.