Споделена история от На работното място

Масово нарушаване на трудовото законодателство
Масово в цялата страна служители работят по повече от осем часа дневно: по 10, а дори и 12 часа. Извънредните часове не се заплащат, а служителите си траят от страх да не бъдат уволнени. Полага им се по един почивен ден на седмица, а понякога и по-малко (по един почивен ден на десет работни). Това се случва особено често в ресторанти, барове, клубове, кафенета, хранителни магазини и прочие. Не са редки случаите, в които служители и работници полагат труд, без остановен трудов или граждански договор. Тези случаи зачестяват особено сега, в началото на летния сезон, когато се откриват множество свободни сезонни работни места. Към кого да се обърнем и - по-важният въпрос - в качеството си на какви да сигнализираме за тези нередности?

Коментари

1.   Има си орган - Инспекция по труда.

2.   Да, органът е Инспекция по труда. Можеш да се обърнеш в качеството си на служител или дори на външен човек. Уж ти гарантират и анонимността, ама май само уж.

Най-лошото е, че служителите масово взимат рушвети от фирмите и ги прикриват. Предупреждават ги за проверки, спестяват им актове и т. н.

И на практика обикновено става следното - шефа си плаща някой лев и излиза чист като бебе (понякога дори намира начин да се измъкне и без рушвет чрез вратички в закона и други хитрости), а естествено служителя го отнася, защото бива уволянван, а честно бива докладван и другите работодатели в града, че много му знае устата и после самият служител не може да си намери работа в града.

Това е жалката истина в милата ни татковина. Промяната трябва да тръгне или от властта, или от самите хора - най-вече шефове и държавни служители. Другият вариант е да дръпнем икономически до толкова, че работещите да диктуват условията на пазара на труда и да има дефицит на кадри, че работодателите да се съгласяват на по-добри условия.

Това е пазарната икономика. Когато има голямо предлагане на труд и малко търсене, се получава това. На принципа "На който не му оттърва да си ходи, гладни колкото ти душа сака". Дори и държавната намеса не помага особено, както виждаш, особено като няма морал.

Това си е закон в икономиката - всичко е търсене и предлагане и всяка намеса да промени това е обречена на провал и не дава реален резултат.

Между другото това следва да ти напомни, че трябва да сме от другата страна. За да наклоним малко везните в полза на работниците, а и ние самите да се измъкнем от ситуацията. Т. е. да станем работодатели. Само че това изисква познания и умения, които не се придобиват от днес за утре. Макар че това сега е по-лесно от всякога, информацията е по-достъпна от всякога. Живеем в информационна и технолгична ера. Само това е голямо предимство, което не го е имало никога преди.

3.   Сигнализирате в качеството си на потърпевши служители на даден работодател в Инспекцията по труда в съответната община. Сигналите не са анонимни и със сигурност се проверяват.

4.   Имат право да се оплачат на инспекцията по труда, НО само потърпевши. Вие ако не сте потърпевши нямате право да се оплаквате или да подавате жалба по въпроса. Една стара поговорка гласеше нещо такова "Докато бебето не зареве не го хранят". Та и потърпевшите, докато не кажат, че им е зле, няма как някой държавен орган, да тръгне, да им помага.

5.   И номер 1 какво като викнат инспекцията, в скапаната фирма, в която работя редовно идват и нищо... инспектиращите лели само си чоплят лака и не следят за нередности, а извършват проформа разследването. При нас има хора без договор, които се крият в кенефа като дойдат, ужасно е.. а работодателите може и да си плащат да ги уведомяват за проверки.. жалка работа..

7.   На мен рекордът ми е 19 дена без почивка, средно по 12 - 13 часа, в някои дни по 15 - 16 ч, а последните дни даже и по 18 - 19 ч на ден. При мен ставаше дума за отваряне на хранителен магазин, който е работил в тази сфера знае за какво става дума, особено в деня на отварянето. Имаше жалба до Инспекцията по Труда, но в деня на проверката всички си замълчаха от страх и нищо не се случи. Дори и при сумирано изчисляване на работното време, то не може да е повече от 12ч на ден и не повече от 56ч на седмица за период от 6м. Всичко над тези часове е извънреден труд и е извън всякакви норми. За съжаление тези часове не се записват никъде, съответно не се заплащат и не се компенсират. Не се лъжете, че има електронно отчитане на роботното време с чекиране, накрая на месеца всичко над нормата се трие, за да са чисти при евентуална проверка. Единственият шанс е при жалба или сигнал до ИТ е да сте единни и да не ви е страх, иначе няма шанс за успех.

8.   н1 тези органи не действат, особено, когато се обаждат от там да съобщят на работодателя за съответна проверка. Да видиш тогава как се затваря цеха. Спасението е всеки да си има достойнство и да не се хваща да работи по този начин. И колкото и да ми твърдите, че е по- добре да се работи така отколкото да стоиш в къщи без никакви средства, след време се заплаща скъпо със здравето. Лошото е, че малко хора го проумяват.

9.   Е то органи има, ама нали повече работа няма да видиш, те ти казват, ако искаш........А на друго място пак ще е същото. Те офисите вече те карат да работиш в събота и т.н

10.   Има ли някой сайт или интернет платформа, в която да бъдат включвани имената на некоректни фирми и работодатели?

11.   За съжаление, почти из цяла Европа е така. Аз съм в Германия и тук чужденците редовно са принуждавани да работят извънредно и след това не им се плаща. Чувала съм, че се случва и в Белгия, Холандия, Англия, Дания и т. н.

12.   Като има орган кво? Никой в тая държава не го интересува от проблемите на обикновените работници, даже и да се обърне пак нищо не става както трябва. Трябва народа да се вдигне и да смени цялата сган в парламента и да запали всички държавни институции и на мястото на сегашните некадърни и мързеливи държавни служители да се сложат млади и умни хора който искат да работят за родината си!

13.   в офисите можеш да откажеш да работиш в събота, на мен ако ми кажат че се работи в събота, изобщо не ходя на тъпото им интервю. Била съм с прегряване преди години и наистина си платих със здравето, по - добре да не работиш отколкото да ти отива здравето заради липса на почивки. здравето е по - важно от парите защото не се възстановява след преумора много дълго.

14.   младите и умните в държавната администрация ги гонят

15.   За съжаление е вярно - инспекцията по труда е напълно неработеща и безполезна институция. Отиват, проверяват ги, и НИЩО. Дори не ги глобяват.

Аз съм подавала 2 пъти сигнал, отговориха ми, че имам право да заведа дело по чл. еди кой си, Трудово - правни дела, без аз да плащам нищо. Не заведох дело, загубена работа е.

Начина е да сте единни, да се обeдините и да си застанете за правата. Да откажете всички до един да работите извънредно, или каквото и да е, което не е по кодекса. Иначе, докато всеки се спасява кой както може поединично, така ще е.

16.   Не може да няма начин!

17.   Номер 15, да беше завел дело, пък тогава говори загубена работа ли е. Мързи ви да се защивате правата, после космоса ви пречи.

20.   аз съм подавала жалба в ИТ и ги провериха .

21.   Номер 17 е много прав/а! Ако си лежите вкъщи и чакате нещата да се оправят, скоро и без пари ще работите. Разберете, че вие сте тези, които трябва да си потърсите правата, никой няма да го направи заради вас. Трудово-правни дела се печелят много лесно в съда. Съдете си некоректните работодатели до дупка. Търсете си правата!!!

22.   В нашия ресторант субрахме по 200 лева на човек и подкупихме проверяващите от ИТ, за да си свършат работата. Такива глобимунатряскаха, че шефа получи удър и лежа 3 седмици на легло.

23.   В ресторантьорския бизнес е така...

24.   Браво Номер 2!!!