Споделена история от На работното място

Не мога повече, много ми е трудно, полудявам!!!
Здравейте. Знам, че никой не може да ми помогне, но имам нужда да напиша нещо и да споделя нещо, защото ще полудея вече.
Значи, моята история е следната. На 20 години съм, скоро ще стана на 21. Живея в един не много голям град и работя в едно от малкото заведения за хранене. Проблемът е, че има много работа в това заведение. Това само по себе си не е проблем, защото колкото повече работа има, толкова по-добре, ще си кажете вие. Обаче при нас проблемът е, че няма достатъчно персонал. В момента работим 3-ма човека, които се сменяме. Аз и другата колежка работим като едната седмица аз съм първа смяна, а тя е втора смяна. На следващата седмица тя минава първа смяна, а аз втора. Плюс това работим по 6 дни. Имаме 1 почивен ден. Моят е в сряда, на другата колежка в четвъртък, а на главната готвачка във вторник. И тя минава на смяна, когато ние почиваме и едната седмица в сряда и четвъртък е първа, другата е втора смяна. Най-гадното е, че първата смяна е от 8 часа сутринта до 16 и 30 и после се връща от 19 и 30 и преди 22 не може да си отиде. И плюс това, които е първа смяна във вторник, сряда и четвъртък е сам през целия ден до 16 и 30... А най-лошото е, че понякога, когато има повече работа може да не си отиде... Втората смяна е по-лесна, защото започва от 16 и 30 и продължава до около 1 часа и плюс това вечерта има миячка. И добре, че е тя иначе ужасът щеше да е пълен. До преди няколко дни имахме една друга колежка. Бяхме с нея постоянно, докато не се научи. Не сме я оставили сама да работи и за 1 секунда. Започнахме по нов график, но то стана същото, защото в почивните дни ходехме при нея да и караме смените и не си ходехме по цял ден, за да може да се научи. И накрая напусна... И сега говори наляво и надясно тотални глупости за нас. Още по-лошото е, че всеки който дойде така прави. Все нещо не му харесва и накрая се маха и започва да говори глупости за нас и ние пак си оставаме трима. Обаче на мен ми е много трудно. Особено, когато съм първа смяна. Тогава се чувствам като пребит... Другото което е. На 4 часа сме. И взимам 400 лева за толкова много работа, като имам само 4 или 5 почивни дни в месеца... Не мога да напусна, защото няма къде да отида другаде. Градът е малък и няма никаква работа. Другото което е, ако напусна ще останат само 2 жени. А беше много трудно за всички докато се науча. Вече 1 година и половина съм там и много трудно се научих. После се разболях по средата на лятото, когато беше най-тежко и 2 месеца не работих. Но после се върнах. В началото постоянно опяваха, че не работя както трябва. И шефовете се държеха ужасно. Но сега всичко е по-добре. Всички се държат много по-добре с мен. Но все пак ми е много трудно. Постоянно ме боли главата. Краката много ме болят. Ръцете и гърбът също. Всичко ме боли! Постоянно се чувствам като пребит. Имам чувството, че полудявам. Особено, когато съм сам и имам 1000 неща за вършене и изнемогвам, защото ние си правим всичко на момента и е много трудно. Просто имам чувството, че сега като започне лятото и започне още повече работа няма да издържа съвсем. Не знам как ще справя. Благодаря, ако някой е прочел целия този роман. Знам, че никой не може да ми помогне, но наистина имам чувството, че полудявам.

Коментари

1.   Такъв е живота,но ако не ти харесва имаш избор.

2.   Има толкова много работа, пък заплатите ниски и персонал не се задържа. Трябва да говорите с шефовете и да им обясните, че ако не бръкнат в кесията и да назначат повече хора, ще им замине бизнеса. Аз на твое място бих се махнала, не заради тежката работа, а заради некоректното отношение с осигуровките, неплатените дни и ниското заплащане. Ако поне ви бяха сложили на някакъв процент, да ви мотивират.... Заслужават си да фалират. Според мен се махай, все ще намериш нещо друго, но по-добре първо им кажи тези неща. Може и да се замислят и да ви оправят условията.

3.   На 21, до колкото разбрах обучен готвач с работливи колежки. А целият проблем е в работодателя ви.
1 Плаща ви само 400лв! Най-вероятно сте осигурени, като помощник кухня на половин минимална заплата?
2 Работите по над 10 часа на ден, а сте осигурени на 4 часа!
3 Работата е много за 3-мата наети работници!
На вашият проблем има няколко решения
1 Ако се разбираш с колежките и те мислят като теб, че работата е много за парите които ви плащат, съберете се кажете исканията си на шефа. Ако трябва стачкувайте пред заведението. той така или иначе е наясно че не може да намери качествен персонал при условията които предоставя, така че най вероятно ще се съгласи с исканията ви.
2 Ако колежките ги е страх имаш два варианта
а) Да напуснеш и да си търсиш нещо друго.
б)или направо да се изнесеш от града и да търсиш някъде другаде работа.
3 има и трети вариант да се разбереш с колежките вие да си отворите общо заведение, или ти да направиш конкурентен бизнес на този на шефа ви.
Голяма грешка правиш като се съобразяваш колко щяло да им е тежко на колежките ако напуснеш, те са само колежки не са ти роднини. Друга голяма грешка е да се съгласяваш да оставаш да работиш след реномираното си работно време ей така за да не й е тежко на колежката. Нека работодателят ви усети, че поръчките му закъсняват и клиентите му остават недоволни от чакането. Работодателя ви ви тормози а вие мълчите. Намерил човека кой да му се прекланя що да не продължава да ви тъпче. Ще ви тъпче докато не ревнете.
На мен ми се случи преди години мой работодател да наема нови работници да ги обучавам, а те на по висока от моята заплата. Аз като майстор те като начинаещи в сферата. Бързо обаче се сприятелих с тях и разбрах, че заплатата име 100лв по висока, познай колко часа след като научих това си седях мълчаливо. Оставих го с начинаещите да прави каквото си иска сам да ги учи ако иска, обаче и той не беше специалист в областта.

4.   Заслужават да фалират! Върви съвсем сериозно говори с шефовете си и им постави ултиматум. Или започват да ти плащат колкото ти искаш или моментално напускаш. Обясняваш колко много работиш и т. н. Освен това казваш, че трябва да назначат и допълнително хора. Няма да им мълчиш -- ще те тъпчат още повече, докато те разболеят съвсем. Мисля, че е най-добре 3мата да седнете да говорите. Но ти не знаеш със сигурност те колко получават и има вероятност да те издънят. Затова върви и говори от свое име. С високо вдигната глава и само напред!!!

5.   Имам чувството, че жена се оплаква, а не мъж...

6.   И аз съм минала през същото, не ми се изпада в подробности, че почвам да се ядосвам. Само, че аз работех на 12 часа и понякога още 4, но по-малко работа и за повече пари. Правеха ни на маймуни и напусна. Като го направих се почувствах върхът - сякаш са ме пуснали от затвора.
Моят съвет е, ако си сам без жена и деца, до отидеш в по-голям град и да си намериш работа или отивай в чужбина. Това е затворен кръг и не знам какво чакаш да се случи, завинаги ли ще оставаш там? Рано или късно ще си тръгнеш Заради здравето ти по-добре да е рано.

7.   Те по принцип искат да назначат персонал, обаче някой като дойде и нищо не му харесва и се маха и после започва да говори глупости. Но за момента наистина нямам избор, защото ако се махна тези 2 жени, които ще останат е некоректно спрямо тях, защото това означава, че трябва да са там денонощно... Вчера ни събра и ни каза, че сега докато намери нов човек, неговата заплата ще я дели между тримата, но да видим какво ще стане.

9.   Автор(к)е, пише ти номер 4 отново. Много внимателно прочети написаното от номер 3!!!

Заплатата ще я дели между трима ви за няколко дни... ами след това какво ще правиш? Почва и летния сезон и ще имате още повече работа.

10.   Здравей.
Имаш много варианти, докато си здрав! Запомни! И винаги тръгвай от това.
Второ :деликатен разговор с шефа/ти знаеш що за птица е/
Трето:На морето за 6 месеца ще си изкараш парите, които вземаш там за 1 година.
4. Вариант е и чужбина, дори и да е за 5 години само ще спестиш хубави пари.
5. Има много детайли, които ти знаеш там на място.
6. До колко си склонен да си смел, да си обмислил всичко и да приемеш риска.
7. От семейството има ли кой да те подкрепи, ако се наложи за кратко прекъсване...