Споделена история от На работното място

Търся си работа.
Здравейте! За първи път съм на този сайт, но искам да споделя някои неща и малко мнения да получа. Аз съм от Варна. Аз съм на 17г. и юли месец, ще ставам на 18г. :) Мислех да почна работа това лято. Но, аз не знам като какво. Всички около мене ми казват "О, то на всякъде искат да имаш 18г. и дори да ги имаш, като нямаш никакъв опит - забрави изобщо дори и на интервю да те вземат. " Други ми казват "Ако знаеш език, с 'предимство' могат да те вземат. " И аз реших малко да се поровя в тези сайтове: Jobs. bg, Pozvanete и т. н. Единствените работни места, които предлагат са за барман/барманка и сервитьор/сервитьорка. И аз каквато съм непохватна и както ми треперят моите ръце, много лесно ще се издъня като счупя всичката стъклария. Реших да се обърна към някои мои съученички. Да ги помоля ако може да ми помогната. Едно момиче каза, че мисли да почва като камериерка и иска да отида със нея, да работим двете. И приготвих моите документи, но се оказа, момиченцето където подаде своите документи в хотелът, казаха че искат хора с език и 18г. Аз казах, че знам език нищо че не съм на 18. Те казаха " Няма такива неща. Като ги навършиш, ела пак. " И моя въпрос, сега към, вас е : Какво да правя? Искам да почна работа, но като какво? Дори и аз не знам каква работа ще предложат на такова момиче като мене, без никакъв стаж. Вие как мислите? Какво е вашето мнение? ~ Благодаря, предварително.

Коментари

1.   Раздаване на флайери, например. Детегледачка.

2.   7 пъти "аз" за 25 реда - множко е! Все пак не сме англичани...

3.   Като те гледам как се изразяваш не знам "като какво" ще те вземат. Камериерка казваш, но ето че и там искат образовани хора. Чистачка в някое училище може и да те вземат, потърси.

4.   Ами във Владиславово има шанс по заведенията да те вземат, имам познати момичета, които са работили в Мокатини и Уест без навършени 18 години, но аз лично не бих се хванала там, също така всяка година има за продаване на картички по центъра, адреса е Мария луиза 20 (номера не се сещам точно, но е между Катедрала и Община, може да потърсиш в интернет или в обяви за работа, все ще излезе, попринцип през лятото има по 20 обяви точно за тези картички ) има за разнасяне на вестници, но заплащането не е много добро, нещо отсорта на 5 -10 лв на 1000 бройки, като цяло трябва да си малко нахална и да пробваш навсякаде, където има минимален шанс дори, сега има по Макдоналдс, Хепи, за продаване на сладолед, в Детския кът в Морската градина за правене на сандвичи, отиваш на място и пробваш, ако ще и 100 места да обиколиш за 1-2 седмици все на 1 ще ти излезе късмета... Пробвай и аз самата си търся сега, досега никъде не се получи, ама има време, който търси- намира! И другото, което е, ако знаеш език е голямо предимство, по Златните има за раздаване на флаяри и привличане на клиенти много търсене, английски и руски ще са ти от полза, най-вече английски.. Успех!

5.   Варна и наоколо е най-големия ти коз!!!
Представи си си какъв е шанса на някой от Стралджа.
Можеш много неща да опиташ, много.
Големия въпрос дали искаш на 100 % или просто така лекинко се пробваш. Дали си силно мотивирана, че искаш да спечелиш тези пари и дали ще се хванеш с каквото и да е за лятото.
Родителите и познати не могат ли да ти съдействат, чрез познати...
Закона мисля позволява да се работи на тази възраст.

6.   Слaдуркa:-). Пробвaй дa търсиш и зa продaвaчкa в мaгaзин, щaнд, дори пaзaр. Във фр. сaлон помощничкa- дa почиствaш, миеш коси ит. н. В зaведение кaто екстрa зa в крaя нa седмицaтa поне- миене нa чинии, почиствaне. Също из мaлките хотелчетa. Можеш дa си пуснеш обявa зa всичи тези и също дa предложиш зa гледaне нa децa, почaсово почиствaне нa дом, зaведения, офиси.
Мaлко фaнтaзия и положителнa нaстройкa. Когaто зaпочнеш някaквa, кaквaто и дa е, вече от позициятa нa рaботещa, ще имaш мaлко повечко тежест дa търсиш другa, по- добрa. Но кaто кaжеш нa рaботодaтел " в моментa чистя едно зaведение, почaсово гледaм дете " и т. н. ще си помисли, че си сериозно и отговорно момиче.
Успех!

7.   Ако те бива в кухнята почни някъде готвачка в някое заведение

9.   Номер 2 - Само с това ли успя, да допълниш темата?

На товята възраст, огромната част от хората стават само за хамали/продавачи/берачи. Истината е, че повечето не стават за сервитьори, но в България, стандарта е толкова нисък, че е направо пагубно за цялата индустрия.

Потърси си работа като продавачка някъде. Другия вариант е да станеш фризьорка, защото добрите стилисти са наистина малко. По този начин, ще можеш да си осигуриш някакъв доход, дори и като станеш студентка.

10.   Виж сега, като момиче на 20 г. от Варна, което е работило 2 лета на Златните, мога да ти кажа, че няма да имаш проблеми дори и след началото на сезона да потърсиш работа. Има един Мъпет Бар на втора линия, където дават по 25 лв на ден за дневна смяна и по 30-35 за нощна за ФЛАЕРИ (само че ти си поемаш пътя, което е тъпичко). Там нямат почти никакви претенции освен език и 18 г. навършени. Другото е рецепционист - на много места напускат на средата на сезона и остава свободно място, но тук ще трябва с проучване, може на място да обиколиш. Успех!

11.   E нали уж през Юли ставаш на 18? Какъв ти е проблема? Не можеш да изчакаш още 4 - 5 седмици ли?