Споделена история от На работното място

Да напусна ли работа? Как бихте постъпили?
Преди 5 години започнах работа във фирма, в която служителят не се цени. Бях още теле, работех повече отколкото мога, изтезавах се и не получавах нищо в замяна. Честно казано, ако не го бях правила щяха да ме уволнят. Идеята им беше да си вземат някой да работи като луд и да е на пълен минус пребивавайки в тази фирма. На кратко - за позицията ми искаха висше образование и два западни езика. Работя една длъжност, но с езиците допълнително заработвам за без пари, а печалбата от моя труд отива в нечий джоб като за мен няма дори минимален бонус. Хора идват и си отиват след като видят какво е, а само аз като последния хамсалак стоя и работя още там. Има няколко човека, навързани помежду си, които са близки на ръководството и така си ръководят нещата, че да си клатят краката, а такива като мен да го отнасят. Карат ме да чистя, карат ме да мия, а те не го правят. Когато ме накарат да чистя вратите на офисите аз ги питам защо отново аз и нека някой друг също да се включи те стискат уста и започват да се оплакват от мен, а ня тях никой нищо не им казва. Нямам против, ако нямам работа с удоволствие, но редовно прекъсват служебните ми задължения и ми възлагат куп неща. Карат ме да поемам тяхна работа и постоянно ми следят служебния компютър какво съм правила на него. Бях си сложила телефона в един шкаф, леко открехнат и бях пуснала камерата, така после видях, че като излезна от работа за малко веднага ми сядат на компютъра и ровичкат и злословят как да ме изцакат да работя извънредни дни и да поема техни смени. Дълго мислих да се оплача на ръководителката на фирмата, но подозирам, че тя е с тях и че няма да и пука особено. Обмислям да напусна. И тогава може би няма смисъл да казвам защо напускам. Просто ще си напусна. Скоро при нас започна работа една нова служителка, с нея се държат по същият начин. Тя ми сподели, че досега в такава фирма не е работила и и е много странно такова отношение. За една година имаше текучество на над 15 човека. Често ми се крещи, обиждат ме за грешки на други хора, засега съм се сдържала, но честно казано повече не може така. На всички празници те почиват и работят от понеделник до петък, а аз работя от понеделник до събота и на официални празници почти не почивам, а в тази сфера, в която работя на празници няма работа, но те искат да съм на работа, понебе ми се плаща да работя за тях и ми трупат разни допълнителни неща, които не са ми включени в трудовата характеристика за да ми пълнят времето. Постоянно идват и ме питат какво правя и само да изредя по - малко от 3 неща наведнъж ми изсипват и техни задължения. Много ми е криво, понеже съм кадърен човек, както и всички бивши колеги, умни и млади хора, които могат много, но си тръгват заради това отношение. Осигуровките са на минимална работна заплата, но ни се плащат по 500 нето. Това е доста ниско заплащане на фона на задълженията ни. Дори една чистачка взима толкова, да не кажа повече /в София/. Това са луди хора, наистина луди, не може да имам много работа и да не мога да смогна, и постоянно да ме товарят, а на колежка, която е на моята позиция /близка на ръководството/ да и се възлага само задачата да идва през 5 минути и да ме пита колко съм натоварена за да отиде да докладва за мен. Правят някакви списъци и ги попълват всеки ден и ги пращат на шефовете, кой колко пъти бил до тоалетна, колко пъти си ползвал личния телефон, защото по време на работа ни е забранено да ги ползваме. Когато те сбъркат някъде се покриват, а ако аз леко кривна се оплакват от мен. Тази среда е много вредна за здравето и всяка вечер се прибирам адски натоварена. Казаха ми, че ако искам да имам деца не съм удобна за тях и да не си правя планове в личен план, тъй като искали да съм постоянно на разположение. Трудно взимам и отпуска. Когато излизам в обедна почивка ме гледат на кръв, все едно съм ги окрала, супер много ги дразни, че ми се полага тази почивка, както и отпуската.
Има толкова много нередности, но няма да ми стигне времето да ги напиша тук. Като финал само ще напиша, че много пъти са съдили фирмата за измами и когато пуснат обява за работа нито един кадърен човек не кандидатства, а само по 5 - 10 човека и повечето като дойдат на интервю са или с психични отклонения или лъжат че ще дойдат, но явно като прочетат в нета какво пише за тях после не идват.
Моля за съвет, вие как бихте постъпили, ако бяхте на мое място?

Коментари

1.   От написаното - категорично бих напуснал такова работно място. Това не е нормално. Не се давай на такива хора, изобщо не знам как си издържала в такова място и 5 години. Доста е. Имаш стажа и знаеш езици, как ще те карат да изпълняваш толкова разнородни неща за 500 лв и такова натоварване. Директно си давай предизвестието и не му мисли. За хора като теб има работа. Виж колегите ти как са се усетили на време.
М. 35

2.   Трудовият договор е доброволно споразумение между две страни. Това не е робовладелско взаимоотношение и никой не те принуждава да стоиш на това работно място. Ако искаш да напуснеш - просто го направи. И още - защо не започнеш просто да си вършиш работата 8 часа на ден и не повече. Нека те уволнят, поне ще имаш месеци на бюрото по труда. Дори сама поискай да те уволнят доброволно. Работа друга ще си намериш лесно с 5 г стаж.
Заслужава си обаче и да говориш със собствениците на фирмата (НЕ С РЪКОВОДСТВО, А НАПРАВО СЪС СОБСТВЕНИЦИТЕ) и да си кажеш мнението. Възможно е да си нямат хал-хабер за случилото се, а просто да отчитат, че работата е свършена и да не се интересуват от останалото.

3.   Виж, не е нужно да си безработна че да си търсиш работа. Започни още от сега да си търсиш - чети обяви, ходи на места и питай.. и когато е сигурно новото ти място тогава напусни. В противен случай може да напуснеш и сумати месеци да стоиш гладна заради едната гордост. Не че ти дават милиони, но и това което ти дават не е излишно.

4.   Номер 2, ами ако авторката е имала една уговорка, а после за започнали да я карат да прави тези неща. Оказва, се че я карат да прави неща, както тя казва, които не са включени в трудовата и характеристика. Тук не става въпрос за договор, а за това, че нашите хора прехвърлят работата си на нея и я карат да играе ролята на чистач вместо да си работи това, за което е назначена.

Авторке, още веднъж, това не е нормална работа. Имай си малко уважение и бягай докато е време. Времето лети, сега можеше да трупаш стаж в нормална фирма.

5.   Не е луд този дето яде баницата....Докато има хора готови да полагат робски труд, работодателите ще се държат по сходен начин.
Тегли им една майна и напускай родината, а тия след 5 години, нито ще има кой да им работи, нито кой да им купува стоките/услугите, ще видиш, че след година като се поустроиш някъде ще съжаляваш колко години си изгубила да бъдеш крепостна селянка.

6.   Българите сме толкова бедни, че не смеем да погледнем на пет метра пред себе си.

7.   Напусни тихо и без да ти пука. Но с усмивка. Подпиши си молбата за напускане със задоволство и все едно подписваш договор за милиони. Ще умрат от яд гадовете, защото са свикнали да властват над теб толкова години и да си правят каквото и си мислят, че ще търпиш вечно.

НО, не прави грешката като напускаш да се оплакваш някъде да им правят проверки, защото в повечето фирми в даден бранш в България шефовете се познават и може да те накиснат яко и после да си намериш работа по-трудно.

Напусни или се научи да не ти пука или като се заяждат им се смей.

Поздрави, Узунов

8.   Пробвай да говориш със собственицата на компанията и ако и тя стои зад тези неща и обясни че не си глупачка и и дай молбицата и да и гледаш серира после... аман от тарикати. Очакват за супер мизерната заплата да си човек за всичко, първо с една уговорка, после още хиляда неща изскачат.

9.   Подкрепям номер 1 и 2. Веднага почвай да си търсиш работа. И още сега си изчисти отпуските. Като ти мрънкат, да ти мрънкат. Казваш, че ти се налага да си ползваш дните по лични причини. Аз на такова място, не 5 години, не 5 месеца, ами и 5 дни няма да позволя така да се държат с мене.

10.   Аз съм студент и само с английски език взимам заплата 1000 лв. Не знам как си се набутала на толкова ниска заплата. Ако си разбираш от работата и владееш 2 езика, можеш да взимаш много повече от 500 лв, така че няма смисъл да търпиш.

11.   Даже много си останала, как си могла да търпиш пет години?! Потърси си работа, винаги ще намериш.

12.   Ами, миличка, те те карат за щяло и нещяло, защото ти се съгласяваш. И колегите ти ровят в компютъра, защото им трябва материал да те злепоставят. По този начин, те изглеждат по-качествени, а ти безполезна. Замисли се, така ли искаш да те използват? Ти не печелиш нито опит, нито пари. Аз се учудвам ако наистина си стояла пет години и си работила в събота. Не ми се вярва, че си работила на празници и официални почивни дни. Просто не е възможно.

13.   Оффф, пак ли ти???? Напускай я тази работа и да се свършва вече с мъките, че коя ли подред тема пускаш!...

14.   13, такава тема не е имало, нямат право да се месят в личния ти живот, а в инспекцията по труда можеш да се оплачеш, след като напуснеш.

17.   Напускай! Ще си намериш по-добра работа! Никой не заслужава такова отношение.