Споделена история от На работното място

Да станеш фризьор на 41 години
Здравейте, темата е за вуйчо ми, който е завършил мениджмънт във Варна и живее там, но никога не си е работил по професията и му върви много зле в работата. Никой не го наема. Той сега е пенсионер по болест (уж имаше шизофрения, но сега е ок). Член е на някакъв клуб за инвалиди и ги пращат да помагат на хора в нужда и той ходи да ги подстригва и вика, че му харесвало и хората били доволни. Аз и майка ми живеем в чужбина и майка ми вика, че ще му плати някакъв курс за фризьори за 4 месеца, струва 700 евро и излизаш с диплома. Работата е там, че ние не бъкаме от пари и ще трябва да теглим заем. И ако, накрая пак не си намери работа, ще са пари на вятъра. Въпросът ми е, как стоят нещата в България с фризьорите? Има ли работа? Притеснява ме това, че той е на 41 и сигурно търсят по-млади хора. Вие как мислите? Мерси

Коментари

1.   Виж, вуйчо ти е млад човек, но за съжаление у нас имаме проблем с хората, завършили по време и непосредствено след социализма. Аз съм работодател, имах хора с високо образование на само 40-45 г., с които имахме непрекъснато проблеми и не беше заради възрастта, а заради ниския работен морал, непрекъснато мърморене, не можеш да разчиташ на тях, лъжат, прикриват си грешките и после това ти струва огромни суми
Днес имаме по-млади хора, но не заради младостта им- на 40 г. си млад човек все пак, а заради манталитетът им. На тях можем да разчитаме, те като си направят грешка нямат например проблем да си кажат и така нататък.
Затова и имаме проблем работодателите да наемаме хора като вуйчо ти. Отделно навсякъде по света има проблеми с трайно безработните хора - и в развитите държави такива хора не си намират никога работа и живеят на социални помощи. Прави чест на твоя вуйчо, че поне се ангажира социално и връща на обществото.
И още - шизофрения не се лекува! Той завинаги е болен и ще бъде на медикаменти.
Майка ти няма право да се бърка в живота му, освен ако той сам не пожелае.

Във Варна иначе фризьори има много, има вериги като например Крастен Стил, където всеки може да започне и възрастта му изобщо не е проблем, но той трябва да желае да работи. Аз ходя само в Красен Стил, защото съм доволна и е до нас, а фризьорката ми е пенсионерка, единият пък е мъж на средна възраст, завършил История и така нататък. Не е рядкост у нас и таксиджиите да слушат класическа музика, изобщо хора с образование от едно време да са си намерили някакво друго поприще.
Мисля, че и вуйчо ти го е сторил по един или друг начин. Той е щастлив по свое му, но ако иска -помогнете му за курса за фризьорство, ще си намери работа във Варна.

Успех

2.   "пари на вятъра" е меко казано... смисълът от този скъп курс ще е нулев

3.   Щом нa него му хaресвa и щом мaйкa ти искa дa помогне, ( нa брaт си) нa тебе кaкъв ти е проблемa в същност? !
Ще си рaботи човекът, може и пенсионери по домовете им дa постригвa, a може и в сaлон дa си нaмери, но диплимaтa ще му трябвa. Пaри нa вятърa били... гледaй ти егоизъм.

4.   Към номер 3: Явно за теб 1400 лева не са нищо... Е, за нас са. Освен това пращаме по 400 лева на месец. При положение, че не е сигурно дали наистина ще намери работа, ще са пари на вятъра. Аз дълбоко се надявам и желая да си намери. Мерси на отговорилите.

5.   Ами, Аврорке, в България-Варна 1400 лв. не са много...а за курс така или иначе. Работа ще намери, но ТОЙ иска ли да го работи това? Ако иска, във Варна има много работа, а 400 лв. взимат...ами не познавам човек с толкова ниска заплата. Фризьорите си изкарват над 8 стотака бакшиш събота и неделя допълнително на частно, а вашите 200 евра можете да си ги спестите. На фризьорката си оставам само бакшиш по 15 лв. На ден си изкарва между 40 и 50 лв. само от бакшиши... имам една, която работи и събота и неделя и си докарва към 1500-2000 лв. с бакшиши и работа на черно.

6.   Н 3 съм, 1400 левa сa НAДЕЖДA зa вуйчо ти. Aз не живея в Бългaрия също кaто теб, и дa, не ги виждaм чaaк толковa пaри, вярно е, но виждaм дори сaмо в този сaйт, колко скъпa е вече нaдеждaтa зa бългaринa. A пък зa човек с подобнa диaгнозa кaто нa вуйчо ти е нaпрaво стимул зa нов живот.
В този смисъл, aми ок, пишете някъде зa неговият случaй, подaй линк зa инфо и ще прaщaме. Зa мен кaто човек е вaжно дa помaгaме нa хорa желaещи, но дискриминирaни, в случaя зaрaди болест. Не е нa вятърa дa подaриш мечтa, нaдеждa, особено пък нa близък.

7.   Здравейте отново, само исках да попитам как стоят нещата със стажа? Защото примерно в Испания винаги искат да имаш стаж. :S