Споделена история от На работното място

Как да напусна работа
Здравейте!
Преди 2 месеца започнах работа в един магазин зс бижута. Работата ми трябваше и в този момент това беше най-доброто предложение, което получих. В договора, който сключих нищо не отговаря на действителността. По договор, който е с 6 месечен изпитателен срок се водя на смени и на 4 часов работен ден, осигуряват ме на 190 лв. и пише, че трябва да взимам 6% от месечния оборот като допълнително възнаграждение. В действителност работя 2 на 1 (т.е. работя 2 дни и след това почивам 1 ден), продължителността на един работен ден е 11 часа и 1% от месечния оборот, заплатата ми е 600лв.
Примирих се с това, но във фирмата стават големи интриги, голяма част от които са дело на шефката. Понеже аз съм нова тя се държи с мен все едно не съществувам и напоследък постоянно отправя забележки към мен, но не лично, а вика някоя колежка в офиса и и казва да ми предаде .сега се чудя какви са вариантите за напускане без скандали и разправии. Някой запознат ако може да ми помогне с някакъв съвет и да ми обясни как стоят нещата с напускането на работа. Това ми е първата работа.

Коментари

1.   Ако напуснеш без предизвестие, няма да ти дадат последната заплата.

Остава да подадеш сигнал в Инспекцията по труда, че договорът ти не се спазва и имаш право да напуснеш на момента и са длъжни да ти платят всичко до момента. Ако например заплата ти закъснее дори с 1 ден, пак имаш това право.

2.   Ако си на договор със срок за изпитване, можеш да напуснеш по всяко време без предизвестие, както и те могат да те махнат, също без предизвестие. Важно е обаче в чия полза е сключен договора. Например, ако е сключен в полза на работодателя, тогава ти им дължиш предизвестие, независимо, че си на изпитателен срок. Ако в договора не е написано в чия полза е сключен, тогава се приема, че е сключен в полза и на двете страни, и можеш да си отидеш веднага, без каквито и да било спънки.

3.   Пусни предизвестие и напускай. 30 дни преди датата на напускането. В това време си търси нова работа. Няма защо да се задържаш ако не ти харесва. След като ти е първа работа вероятно нямаш някакви тежки финансови тегоби: деца, семейства, кредити и т. н. Така че ако наистина нямаш такива големи финансови проблеми изобщо няма защо да се задържаш.

4.   При 6 месечен договор с изпитателен срок, не би трябвало да има сътресения, ако решиш да напуснеш.
Разгледай подробно договора и се допитай до Инспекцията по труда. Там има юрист, който може да те посъветва как да го направиш. Може да не споменаваш за интригите, просто не ти харесва работата.

5.   Подкрепям всичко казано дотук. Непременно се свъжи с ИТ, а междувременно се оглеждай вече за нова работа.

6.   Изпитателен срок с нарушен договор... Можеш да си заминеш още на същия ден. Просот кажи в петък на шефката си, че в понеделни ще трябва да си намери нов роб. Може да има и разни истеричеки изблици от нейна страна, но ако се стигне до там и кажи, че не искаш да работиш за дърти, зли и грозни хора. Може да продължи да вика, но поне ще знаеш, че си и съкратила живото с някоя друга година.

7.   Една колежка ми каза, че ако подам сигнал някъде цялата фирма горяла и ние включително, защото сме подписали недействителни договори и можело да ни глобят. Така ли е?

От авторката

8.   Еми подавай сигнал и да си горят. То половината работни места са така сигурно..

9.   Aвторке, надали договорът е нищожен :) И все пак, може би шефката ти не го е регистрирала и не плаща осигуровки? Провери в НОИ дали са ти внасяни осигуровки и ако не са, вземи си последната заплата и след това напусни, като я заплаши, че ако не ти подпише по взаимно съгласие, ще подадеш сигнал. Длъжна е да ти оформи трудовата книжка веднага. Единствено си помисли, ако си в малък град, дали не може да ти попречи да започнеш работа при друг работодател. Може да разпространи неверни слухове за теб. И още нещо - ако ти направи ревизия, може да изкара, че липсват бижута, а ти сигурно си материално отговорно лице. Обмисли всички възможности, за да не си създадеш проблеми в бъдеще. Най-добре се консултирай с адвокат. Успех!

10.   Aвторке, надали договорът е нищожен :) И все пак, може би шефката ти не го е регистрирала и не плаща осигуровки? Провери в НОИ дали са ти внасяни осигуровки и ако не са, вземи си последната заплата и след това напусни, като я заплаши, че ако не ти подпише по взаимно съгласие, ще подадеш сигнал. Длъжна е да ти оформи трудовата книжка веднага. Единствено си помисли, ако си в малък град, дали не може да ти попречи да започнеш работа при друг работодател. Може да разпространи неверни слухове за теб. И още нещо - ако ти направи ревизия, може да изкара, че липсват бижута, а ти сигурно си материално отговорно лице. Обмисли всички възможности, за да не си създадеш проблеми в бъдеще. Най-добре се консултирай с адвокат. Успех!

11.   О, ако изгорят, значи вече са се задействали в ИТ.
Преди им бутаха пари тези фирмички, отиваха от ИТ
на формална проверка и дори не ги глобяваха.

Подай сигнал, ти така или иначе нищо не губиш,
нали няма да работиш там. Но всички печелим ако горят
такива измислени фирмички и работодатели.

12.   По принцип е редно да пуснеш месец предизвестие. Но е добре да видиш образец на молба как се попълва, че инак сам няма да можеш. Едва ли познаваш законите.
Щом нямаш постоянен договор - не мисля, че ще е проблем, да напуснеш веднага.
Има хора които просто стават и си тръгват - оставят работодателя да се оправя - обаче това ми се вижда кофи вариант.
Аз като реших да напускам се обадих в Сряда и казвам напускам в Понеделник няма да дойда на работа - все пак да го имат в предвид. А те не може така, ще те съдим. Казвам аз не ви питам, а ви уведомявам, правете каквото искате - обаче ме пуснаха без никакви санкции.

13.   Щом си на изпитателен срок можеш да напуснеш и без предизвестие. Просто отиваш при шефката си и казваш "Напускам! ". Длъжна е да ти плати всичко, което ти дължи до момента. Ако прави проблеми можеш да сигнализираш в "Инспекцията по труда", но най-добре преди да правиш каквото и да е, си прочети внимателно договора, че там може и да пише нещо друго и несъзнателно да съм те подвела. В договорът ти много ясно трябва да пише как да процедираш ако решиш да напуснеш преди изтичането му.

14.   Авторе, как вървят нещата?

15.   Говорих с шефката ми тя каза да работя до 15 след това на 20 ще прави ревизия и тогава щяла да ми плати и да ми върне документите. Надявам се да не го е казала само за да ме разкара и да не ми плати нищо.

16.   Успех! Дръж ни в течение.

17.   Ревизията се отложи и не се знае за кога. Вече не мисля, че изобщо ще ми плати заплатата.

18.   Мило момиче, много съжалявам за всичко, но това е българската действителност. :( Ти още ли работиш там? Трябва да ти плати, иначе можеш да заведеш дело. Можеш и да пуснеш жалба в Инспекцията по труда. В предишен мой коментар обаче (н. 10) ти бях написала, че може при ревизията да ти излязат липси, трябва да внимаваш. Успех, каквото и да се случи!

19.   Да, на ревизията имаше липси и сега няма да взема заплата. Обвиниха ме дори, че аз имам вина, защото те работели от много време там и такова нещо никога не било ставало. Стана ми много неприятно, защото много съм се старала и никога не съм си позволявала да взема дори и бакшиша, който са ми оставяли клиенти.
Последният ми работен ден беше на 15 септември, ревизията на 21. Аз не мога да съм сигурна, че през тези дни те не са скрили нещо. Дори нямам ключ от магазина. Шефката има ключ и четох, че по закон щом шефа има ключ няма право да ни прави ревизии и да ни държи отговорни. Шефката се води материално отговорно лице.
Страшно много съм разочарована, работодателя ми се оказа некоректен. Вече ме е страх да започна работа и се чувствам много унизена. Дори не знам към кого да се обърна, защото работодателя ми има връзки и от всичко се измъква. Този месец няма да мога да си платя наема и сметките. Разочарована съм.

От авторката

21.   Трябвало е да си там, докато тече ревизията. Не може да се прави в твое отстъствие. Юрист съм по образование, но не съм наясно конкретно какво да направиш в случая, защото практикувам в други области. Отиди при някой колега адвокат - специалист по трудово право - за консултация, има някакъв шанс да си получиш заплатата. Ако е човек, ще те таксува 20-ина лева за консултацията.

22.   Да, много лошо са те изпързаляли, но горе главата! Не позволявай на някаква пикла да ти убива самочувствието и да ти чупи сърцето!

Аз те съветвам да разпечаташ написаното от номер 21 и да отидеш на адвокат. Съветвам да се обърнеш към Инспекцията по труда. Шефката ти трябва да докаже, че ти си пряко отговорна за липсващите предмети. А тя никога няма да може.
Ти направо можеш да я съдиш за клевета!!! "Обвиниха ме дори, че аз имам вина, защото те работели от много време там и такова нещо никога не било ставало. " -- Казаното от нея е чиста манипулация и лъжа и подсъдимо.

Съветвам те да се обърнеш и към телевизиите!!!!

А документите ти върна ли?

23.   Момиче, потърси aдвокaт и ги съди до дупкa.
Първо- ти си подпусaлa един договор, който ТЕ не сa спaзили!
Второ- ревизия без присъствието ти е недействителнa и може дa мине дори зa шaнтaж с добър aдвокaт.
Aбе не се остaвяйте нa тaкивa торби! Aз сринaх преди години един подобен, вечният изрaз му беше "мен и Бог не може дa ми кaже нищо", е, хубaво де, aмa aз не съм Бог. Сринaхa го от глоби, нa мен ми плaти повече от колкото ми дължеше, нaчислихa му проценте зaрaди зaбaвянето.
Зaтвори си бизнесите нaкрaя и не го знaм де потънa, не ме и интересувa. Тaкивa- до дупкa!

24.   Аз присъствах на ревизията, но въпреки това минуса е на лице. За съжаление не мога да си позволя адвокатски услуги.

25.   От 22. Авторке, много съжаляшам, че не можеш да си позволиш адвокат. Тя не може тебе да санкционира, а не другите служители! Това е чиста дискримнация. За съжаление твоята лелка-кукувелка не е попаднала на мен. И аз като 23, досега да съм я направил на нищо. По телевизии и социални мрежи, да съм я направил на звезда.

Документите ти върна ли? Ти намери ли си нова работа? И горе главата!!!

26.   Не ми е върнала документите. Звънях и по телефона няколко пъти и винаги отговора е един и същ, че тези дни щяла да ми се обади да сме се разберяли и да ми върне документите. Така вече цял месец не ми се обажда.

От авторката

27.   До авторката: подай жалба в Инспекцията по труда. Тя е длъжна в срок да ти върне оформената трудова книжка. Аз вече писах по-горе в темата, че не се занимавам с трудови дела, но горе-долу бих се оправила и бих ти направила услугата да изтормозя тази вещица максимално, при това напълно безплатно, доколкото мога да го сторя дистанционно. Ако измислиш начин и оставиш скайп или някакъв друг начин за свързване, бих се опитала да ти помогна. Болно ми е, когато се случват такива неща!

28.   До 27:
Много ти благодаря, но за съжаление ако оставя скайп или телефон администраторите няма да ми публикуват коментара, защото явно държат на анонимността.

29.   Жалко, много исках да ти помогна. :(

31.   От 22/25. Авторке, върви при нея и вдигни скандал. Кажи й, че ако моментално не ти върне документите и не ти плати ще я покажеш по телевизията и то по всички канали. Само така й кажи. Че си искаш документите и да ти плати иначе ще я покажеш по телевизията!!!! И че не може тебе да наказва, защото си нова, а тях не, защото са стари и да те обвинява в кражба. Тя трябва да докаже, че ти си отговорна пряко!

Не може модераторите по някакъв начин да не могат да ти помогнат. Или пък по някакъв начин адвокатката да бъде свързана с авторката чрез модераторите.

Благодаря ти адвокатке, че искаш да помогнеш на момичето!!!

32.   Веднага в Инспекцията по труда! Длъжна е да ти даде документите. Второ от трудово възнаграждение се удържат САМО данъци и осигуровки. Не, че ако не излиза ревизията, не могат да ти търсят липсите, ако си МОЛ, но не могат да ги удържат от заплатата ти без твое съгласие. Нещо повече - от 01. 01. 2015г. се носи НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ от работодателя за укриване на осигуровки - разбирай затвор. Новият член 255б от Наказателния кодекс алинея 4 изрично предвижда, че работниците НЕ носят никаква отговорност.

33.   Вчера ми се обадиха от фирмата да съм отидела да подпиша някакви неща, но заплата казаха че няма да взема, дори отпуска няма да ми платят. Сега имам въпрос трябва ли да подписвам нещо като в крайна сметка няма намерение да ми плати?

От авторката

35.   Нищо недей да подписваш, така се съгласяваш с тях. Вместо това отиди в Инспекцията по труда и поискай някой да те придружи при следващото ти посещение при работодателя. Дано малко се стреснат и ти изплатят всичко.

36.   Авторке, какво стана?