Споделена история от На работното място

Трудов договор
Здравейте искам да ви попитам ако работя без трудов договор и ме хванат работодателя ми ще бъде глобен, а аз ще бъда ли глобена? Благодаря ви предварително за отговорите

Коментари

1.   Няма законово основание да бъдеш глобена, че работодателя не е изпълнил задълженията си и не е сключил трудов договор, но понеже глобите са стабилни (между 1500 и 15 000 лв.) особено, ако работодателят е микропредприятие с персонал до 10 души и малък оборот. Тогава вече може работодателят да си изисква парите от теб (пак без законово основание, но все пак безплатен обяд няма, пък и живеем в България). В най-лошия случай може да останеш без работа, а в "по-добрия вариант" ще ти ги удържа от заплатата, освен ако не ти влезне в положение, ама щом спестява от осигуровки едва ли ще стане това.

2.   Ти няма да понесеш глоба, но работодателят ти го очаква санкция до 15 000 лв според инспекцията на труда, ако има наето лице за работа без трудови правоотношения!!!

3.   мисля ,че и двамата сте за глоба. Виж в Гугъла.

4.   Ами поискай договор от работодателя си! Знаеш, че е противозаконно да се работи без договор. Потърси си правата! Вместо да се чудиш дали ще те глобят.

6.   От авторката : имам договор , но това се случи през парвата седмица когато започнах да работя , тогава нямах след два месеца шефа ми получи глоба от 15 000 , за което обжалва , а адвокатката му ми изтърси че аз имам 10 000 лв глоба , а не сам получавала писмо от инспекцията . А колкото до гугъла търсих , прочетох много подобни ситуации за глобен работодател , но кикаде не видях да пише че и работника е глобен затова реших да попитам и вас . Благодаря на коментиралите .

7.   От номер 1 - Кажи на тая адвокатка 1-во, че колкото и да обжалва шефа ще плаща като поп, защото към момента на проверката не е имало регистриран трудов договор в НАП (те тия справки гледат, не само договор на хартиен носител). 2-ро задължението за представяне на трудов договор за подис от работника е на работодателя и той носи цялата отговорност пред съответните служби. 3-то по този начин създава предпоставки да съдиш работодателя си (и нея). Казано с две думи - да си избърше дупето с дипломата за юрист (освен ако не е само консултанъ, те тия са по-зле и от първокурсници в юридически факултет)

8.   Ти няма какво да плащаш, работодателят е виновен в случая, има си законови срокове за регистриране на трудови договори при тяхното сключване. Внимавай само шефчето да не подгони.

9.   Моят съвет е да отидеш в най близкия данъчен инспекторат и да им кажеш,че Говедото не те осигорява.Нека да му бъде за урок на тоя Робовладелец

11.   Ами то и съпруга ми вече месец и половина работи без договор. Всеки ден пита шефа си кога ще му го направи. Отговора е -изготвя се. Лошо е, че:
1. Прекъсват му се осигуровките, даже здравните. Ако се разболее работодателчето, което месец и половина не може една страница договор да напише ли ще му плати лечението, ако се наложи.
2. Не му се плаща редовно и както е уговорката.
Ако пишеш до инспекцията по труда, а те са навързани с работодателите, , вече сме писали за подобен случай-
-Предупреждават работодателя кога ще го проверяват, и той съответно си пооправя нещата.
-Не спазват анонимност, а казват от кого е сигнала и.... съпруга ми беше уволнен на 1-та седмица.
-Пишат се предписания, сякаш работодателя не знае какви са му задълженията.
- -Не си получи и заработените пари.
Икономика в България не знам дали има, но СИВАТА ПРОЦЪФТЯВА. А ПРАВАТА НА РАБОТНИКА СА МАЙ САМО НА ДУМИ.
Сега ще изпратя сигнал до Изпълнителна агенция "Главна Инспекция по труда", но.... може и да стане като 1-я път, затова ще изпратя писмо и до Европейската Комисия в Брюксел-за защита правата на човека.

12.   Здравейте! Имам проблем, който се проточва вече година.
Взискател съм по изпълнително дело, а длъжника е пенсионер и не могат да му вземат никакви пари. Пенсията му е на картон и ЧСИ не могат да направят запор. В момента работи като охрана към една фирма, без никакъв договор. ЧСИ изпрати писмо до фирмата за запор на заплатата, а от там са отговорили, че ходи от време навреме на работа. А истината не е такава. Просто го прикрива. Остава да му се направи опис на движимо и недвижимо имущество. И вече друг вариант няма. Искам да попитам ако подам сигнал в агенцията за държавна финансова инспекция, дали ще им наложат глоба на двамата или вече не ги глобяват. Благодаря предварително.

14.   Работя без трудов договор от 1 седмица като ми казаха че ще бъда на 1м изпитателен срок, но не са ми дали дори и такъв договор, освен това работата която извършвам има и други отговорности за което аз смятам че не трябва аз да ги извършвам реших да напусна, какво трябва да направя за да бъде всичко коректно и да напусна нормално, без 1 месечно предизвестие.

15.   № 14 щом нямаш никакъв договор, можеш да напуснеш веднага, без предизвестие. Друго-можеш да идеш в инспекция по труда и да пуснеш сигнал, че работиш без договор-шефа ти ще отнесе глоба.

16.   Работих 20 дни без трудов договор по 10-12 ч на ден. Не издържах и си тръгнах. Сега шефът не ми дава никакви пари, защото не му излизала ревизията. Ревизия пред мен не е правена, а няколко дни, след като аз се махнах. Имам ли реален шанс да получа парите си за часовете, които съм работила?

17.   не, 16, няма как да докажеш, че си работила там без договор. нали това му е целта: работодателят и служителят удостоверяват пред държавата, че вторият работи при първия.
в твоя случай зависиш изцяло от доброто му желание.

18.   Здравейте, работих без трудов договор и не са ми платени последните 3 месечни възнаграждения. Вече не работя за този работодател. Имам подписани от мен документи доказващи, че съм работила там. Въпросът ми е дали законово мога да направя нещо срещу бившия си работодател и да ми бъде изплатено дължимото?