Споделена история от На работното място

За работата
Какво става ако човек е подписал едногодишен договор и иска да го прекрати преди времето на изтичане? Ако човекът не ходи на работа или закъснява, може ли шефът да го уволни, или да го осъди? Ако дадено лице е подписало договор, обаче работата не му допада или впоследствие решава да напусне, как става това?

Коментари

1.   Трябва внимателно да прочетеш договора, който ти си подписал/а. Ако не ти е ясно, покажи го на адвокат за разяснение. Преди време в този сай четох, че ако 3 дни не се появиш на работа те уволняват и толкова. Но със сигурност това, трябва да го провериш и на други места.

2.   Казваш, че искаш да напуснеш и говори с шефа и се разберете дали ще работиш предизвестие, не прави глупостта да не ходиш на работа, уволнението е най-лошо, след това никои няма да те иска...

3.   В полза на работещия е да изчака да изтече срока на договора, за да може после да взема обезщетение.
В полза е също да не закъснява или да не отсъства, защото работодателя може да го уволни дисциплинарно.
Умната!

4.   Прочети си договора. Ако не пише нищо, е нужно предизвестие от един месец - молба за напускане. Предаваш я и след 30 дни вече си свободен/свободна.
Но неявяване на работа може да доведе до предуппеждение, я три предупреждения - до дисциплинарно уволнение, което не е хубаво, защото остава в трудовата книжка.

5.   3, то така те правят роб, да чакаш докато изтече. То това е целта- ако дадено лице е подписало договор и не ходи да го уволнят, няма значение дисциплинарно или както и да е, важното е да не осъдят даденото лице. Не става въпрос за мен, питам от любопитство, пък може и да е полезно за някого.
От всички разбирам, че има дисциплинарно уволнение, което е лошо. Но не могат да ме съдят, примерно, така ли? Не могат да осъдят дадено лице, че е подписало договор и после не го е спазило, няма неустойки и такива, нали?

6.   Ами виж в раздел "неустоики". Ние от къде да знаем на какво си се подписала и при какви условия.
И да, може да те уволнят дисциплинарно и тогава пак понасяш санции съглано същия този раздел - "неустоики".

7.   Ако напуснеш по взаимно съгласие нямаш право на обезщетение. Важно е по кой член от Кодекса на труда си назначен/а. Прочиташ си договора и след това правиш справка в Кодекса за прекратяване на договора по този член. Кодексът го има в интернет. Иначе при закъснения или неявявяне на работа в два последователни дни може да те уволни дисциплинарно. Но това е кофти вариант, защото се вписва в трудовата книжка и е сигнал за следващ работодател.

8.   Защо просто не си дадеш предизвестието?