Споделена история от На работното място

Заслужава ли си да се работи по зимните курорти?
Здравейте. Студент съм в София, но поради финансови причини се наложи да прекъсна за една година. В момента си търся работа и случайно чух, че зимата по курортите се изкарвали доста добри пари. Знаете ли дали е вярно и имате ли някаква информация? Имам роднини в чужбина и мога да замина да работя при тях, но най-вероятно ще е нискоквалифицирана работа. Знам английски и руски, така че бих могъл да работя в хотел евентуално. Благодаря!

Коментари

1.   Зависи какво ще работиш, но определено си заслужава. Аз идвам от град в близост до зимен курорт и зимата се работи много усилено там, а лятото са хората по морето. Повечето собственици имат хотели и съоражения и в зимен, и в летен курорт, така че можеш да работиш целогодишно. Например учителите по ски лятото са спасители или работят нещо друго, а готвачите от ски-курортите лятото задължително са на морето.
Осигурен е престоят и храната обикновено също. Изкарват се над 1000-1500 лв., но и зависи какво работиш и колко усилено работиш (събота и неделя, часове). Много добре печелят готвачите, но и сервитьори ако има как да взимаш бакшиш. Първият сезон ще ти е доста трудно, но ако се докажеш и „закачиш“ при един работодател, ти можеш да растеш. Мой познат от сервитьор стана нещо като дясна ръка на собственика, после стана управител на хотел, а когато почнаха да строят апарт хотели организира лятото строежите - беше много добре платен и като статус (служебна кола и така нататък), но заради любовта отиде в чужбина и днес е продавач на обувки на по-малка заплата от в България, живее на квартира и не може да си позволи кола.
Ти избираш - няма гаранция в нищо, но в туристическия бизнес в цял свят е възможна кариерата и за невисшисти. Единственият проблем е, че се почва винаги от най-долу. Тоест не можеш да отидеш и станеш управител направо, а работиш, доказваш се сезон след сезон и при тежки ситуации и си печелиш позиции.
Успех и спокойно - нямаш какво да губиш. Ако не се получи все още можеш да емигрираш. Важното е обаче човек да е дисциплиниран, мотивиран и да не се отказва при малки проблеми. Всяко начало е трудно - изкарай 1-2 сезона и виж как ще си. У нас е уникално, защото често хората с хотели идват от други бизнеси - често имат строителен бизнес или фабрики и производство, така че веднъж доказал се можеш да работиш и нещо друго. Мой братовчед от сервитьор стана отговорник за строителна бригада в много голяма фирма и печели много добре. Всичко зависи от теб самия дали ще покажеш хъс, желание за работа, честност, самостоятелност, желание за работа в екип, социални качества и изобщо дали ще се докажеш. Връзки в случая не помагат - работата е достатачно напрегната, за да изхвърчат такива хора почти веднага. Връзки помагат само в началото за намиране на работа, но в туризма интензивността е много висока и никой не чака подобни хора да се сетят, че са на работа - хвърчат за седмица.

2.   За зимните курорти не мога да ти дам информация, тъй като не съм работил в такъв. Работих един сезон на морето обаче като студент и това което мога да кажа от собствен опит е, че първият сезон принципно е труден. Не от гледна точка на самата работа, а откъм пари - не се изкарва кой знае колко. Разбира се, при всеки е различно. Съветът ми е да пробваш, нищо не губиш. Естествено, ако от чужбина имаш добро предложение, отиди там, изкарай си пари и си довърши следването. Не прави грешката да се полъгваш по бързи и лесни пари. Много мои познати я направиха, а и аз бях на път да го сторя. Сега съм страшно щастлив, че си завърших образованието и си работя по специалността.