Споделена история от На работното място

Некоректен работодател, лоша ситуация
Здравейте,
Дълги години работих в една фирма като рекламен агент, в която постоянно ме унижаваха, игнорираха и обвиняваха за неща, за които не мога да нося отговорност, просто защото усещаха, че съм 'слаба' и можеха да ме мачкат както пожелаят. Стиснах зъби и си натрупах стаж, защото ми беше първата работа и при първа възможност си подадох молбата за напускане. Чувствах се преуморена от натоварването и 6-дневната работна седмица и просто реших да се освободя, въпреки че харесвах длъжността и беше по специалността ми. Но пък освен това извършвах и куп други неща като да нося кафе на шефовете, да чистя офиса, да мета и т. н. Те смятаха, дори ми го казваха в очите, че щом ми плащат в работното си време трябва да правя всичко, което искат - длъжностната ми характеристика беше на секретар... В този момент заедно с мен напуснаха още 8 от общо 10-те служители във фирмата, защото и те не бяха доволни като мен. Ръководството знаеше, че сме кадърни хора, но не направи нищо да ни задържи, въпреки че за фирмата се носи лоша слава и почти никой не кандидатства за работата. Буквално на интервютата идват хора, които не биха вършили такъв обем работа или имат някакви заболявания и те ги отпращаха. Или ако някой се хване му пускаха заплата от 700 нето, като начална, а аз се бъхтих толкова години за 500 нето... Не ме освободиха на желаната от мен дата и трябваше да чакам супер дългото предизвестие да изтече. За капак се опитаха да ме шантажират, че ако не им обуча човек, който да поеме работата ми ще започнат да ми правят мръсотии и няма да ми подпишат молбата за напускане. В крайна сметка я подписаха. Няколко дни преди това ги хванах в крачка да говорят против мен и да кроят грозни планове и да ми търсят цаката и тъй като са хора без личен живот с провалени семейства и купища заеми взеха единодушното решение да опитат да ме уволнят дисциплинарно. Започнаха да се заяждат с мен ако по 9 часа на ден не гледам само в компютъра, а си говоря с колеги. Не можех с никой нищо да си кажа, дори стояха на главата ми да ме следят как работя. Все още не са ме уволнили, предизвестието си ми тече. И тъй като по договор се осигурявам на по - ниска от реално получаваната заплата сега няма да ми платят редовното, а ще ме оставят на минимума. Заяждат се с мен, крещят, унижават... още веднъж ми напомнят, че е било правилно решението ми да напусна. Постоянно ме поставят в ситуации на неправда, в които не съм виновна, но гласно пред колегите ми ме клеветят и лъжат. Лошото е че дори си вярват и ако искам да кажа нещо излизат от стаята.
За момента се държа, не се заяждам, подминавам и се правя на разсеяна когато ме клеветят в присъствието ми, но не знам до кога ще издържа така.

Коментари

1.   Напускай! Няма какво да го мислиш. Ако ти бях близък човек или те познавах щеше да изядеш 1-2 дърва авторке, за да си научиш урока.

Игнорирай ги им се смей на простоиите. Знам, че е трудно, но се опитай да ги гавриш, бъзикаш и да си правиш гаргара с тях и ще пукнат от яд. Боклуците им с боклуци.

Ти си прост един евтин материал за тях авторке. Няма да им помагаш въобще и няма да обучаваш никого. Само като те слушам и ми идва да им избия зъбите. Но и ти донякъде си за смотване, защото се оставяш.

Изчакай си предизвестието и се махай от тази помия. Не ти трябват. Ще си намериш работа има бол. Вярно не високоплатена, но временно нещо за 400-500лв. има винаги.

Поздрави, Узунов

2.   Вземи си болничен до края на предизвестието. Така няма да имат възможност да те уволнят дисциплинарно.

3.   Първо, секретарка ли си била или рекламен агент? И ако е толкова зле, колкото го описваш, как си изтраяла "дълги години"? Ако е било толкова време, е имало баланс - не си имала възможност за нещо друго, или пък въпреки всичко ти е харесвало.

4.   " но не знам до кога ще издържа така. "- максимума е 1месец по КТ, освен ако не сте се договаряли за друг срок.
" За капак се опитаха да ме шантажират, че ако не им обуча човек, който да поеме работата ми ще започнат да ми правят мръсотии и няма да ми подпишат молбата за напускане. " - Ако в длъжностната ти характеристика, не е записано, че трябва да обучаваш някого, никой не може да те задължи да правиш това. За това се сключва нов договор, но при твое съгласие. Личи си, че си упорита, изтърпи предизвестието и се махай. От 10, като напуснат 8, остават само шефовете, нека си бачкат сами.
" И тъй като по договор се осигурявам на по - ниска от реално получаваната заплата сега няма да ми платят редовното, а ще ме оставят на минимума. " - тук и Господ не може да ти помогне, защо се съгласявате на такива договори? Ако всички напускащи(другите 8) са в твоето положение и са солидарни с тебе, можете да заведете колективен иск в съда и взаимно да си свидетелствате, тогава на тарикатите-работодатели ще им стане тясно. Успех!

5.   Директно им кажи в лицето "Аз никога не се държа като простак" всеки път така като се държат с тебе. Аз да съм на твоет място така хубаво ще ги оправя, че ще се чудят на коя планета се намират.

6.   Кажи им какво мислиш за тях, понеже ако те уволнят, отиваш на борсата и хем ще си си изляла душата, хем една година ще ти дават 80% от заплатата

7.   Докато ти изтече предизвестието естествено. Колко е дълго, ебаси? !? Аз за повече от 3 месеца не съм чувал.

8.   Така....
Първо, опитай се да запишеш някоя подобна ситуация или да я заснемеш със смартфон.
Второ, можеш да подадеш жалба в Инспекцията по труда. Ако работиш в малък град обаче, това може да е лош ход от гледна точка на факта, че други работодатели може да не искат да те наемат след подаването на жалбата.
Трето и най-важно - за дисциплинарно уволнение се изискват определени основания, които при теб не са налице. Освен това, те трябва да ти дадат възможност за писмени обяснения, не могат да те уволнят директно. Моят съвет е да не им обясняваш всичко това, за да направят уволнението по възможно най-неправилния начин, ако въобще решат да те уволняват (може да са само заплахи, за да ти създават стрес). Дисциплинарното уволнение може да се обжалва в съда.
Не е трябвало да се съгласяваш да не ти приемат молбата за напускане. Не разбрах дали са ти отказали напускане по взаимно съгласие, или си подала предизвестие? Има ли въобще някакъв писмен документ? След изтичане на предизвестието трябва да ти прекратят договора и да ти оформят трудовата книжка. Възможно е да ти откажат да я върнат, затова не им я оставяй, нека се оформи пред теб.
Има как да се удостовери, че им предаваш трудова книжка, но като цяло е свързано с малки допълнителни разходи.
За съжаление няма как да ги накараш да платят суми извън записаното в трудовия ти договор възнаграждение.
Ако имаш въпроси, насреща съм.

PS: Аз съм адвокат.

9.   В инспекциятa по трудa можеш дa подaдеш жaлбa aнонимно, aко не искaш дa знaят, че си ти.
Опиши фaктите зa които могaт дa ги хвaнaт, нaпеимер рaботното време, пaри, които се плaщaт нa "черно" и т. н.
Използвaй докaто си още във фирмaтa дa ги хвaнaт и дa можеш при желaние дa ги съдиш дa ти нaплaтят със зaднa дaтa осигуровки зa. пълен рaботен ден.
Рaзберете веднъж зaвинaги, че рaботодaтелят aко е некоректен е във ВAШИТЕ ръце, имaте прaвa и трябвa дa си ги търсите, a хотреците ще си плaщaт с глобите бaрaбaр.

10.   Послушай номер 8, това което ти казва е вярно. Доста трудно се случват дисциплинарните уволнения и много такива дела се печелят лесно в съда. Ако имаш неизползвана отпуска също трябва да ти я платят. Сумите, които вземаш на черно трудно се доказват за конкретният човек, но много често черното счетоводство се води страшно немарливо и много лесно могат да бъдат хванати при проверка. Съветът ми е, ако не си от малък град, както някой беше споменал по-горе, да си пуснеш жалба в инспекцията по труда и да отидеш до НАП, те работят по сигнали и много обичат такива проверки. Друго нещо, за което можеш да ги накиснеш е ако имат нелегален софтуер ( windows, office и каквото още ползват ). Глобите са много приятни. Действай смело, крайно време е селските тарикати в тая държава да започнат да си плащат данъците!

11.   Авторке, какво се случи, успя ли да си получиш парите от некоректната работодателка?