Споделена история от На работното място

Колко получава IT специалист в София
Здравейте,
имам няколкогодишен стаж като IT специалист в провинцията. Интересува ме колко взимат такива специалист в София?
Аз не съм програмист, т. е. мога да програмирам, но не ми се работи това. Предпочитам да работя като Help Desk или Second/Third level support. Ще склоня да работя и като администратор на приложения (application administrator).
Интересува ме обаче каква е заплатата на такива специалисти в София с опит над 3 години? !

Коментари

1.   Е щом си решил да питаш тука значи е ясно колко си "навътре в професията".
Не се сърди но щом не знаеш как са заплатите в твоя бранш... какво да говорим...

2.   от 1500 до 2500

3.   Здравей,
зависи от компанията.
Според мен трябва да започнеш да пускаш СВ-та за да видиш дали има интерес. заплати никой не казва в началото - първо трябва интервю.
Ако изкараш и някой курс (може и дистанционен към Софтуерния Университет) според мен имаш шанс.
Но едно е сигурно - в най-скоро време може да взимаш над 1000 лв. - заплата която в провинцията е трудно постижима.

4.   Между 2 и 3 хиляди лева, за което си скъсваш г.. а от бачкане...
След 10-15 години можеш да взимаш 5-7 хиляди. А ако си най-добрият - към 10К.

5.   Пич, не искам да те обезкуражавам, но ти още не си търсил работа дето се казва, а вече имаш претенции какво би работил, какво не би... Ако си толкова голям специалнист, че да избираш, не би трябвало да оставаш без пари или работа, но ми позволи да се усъмня в това... Фирмите си търсят хора, на които им се работи, а не на такива, които не им се работи еди какво си, а им се работило не знам какво си... Иначе на въпроса - работя в IT отдела на една фирма в София - програмирам, занимавам се с онлайн рекламата, поддръжка на техниката когато се наложи, и каквото е необходимо за да вървят нещата. и получавам чисто 2600 лв.

6.   Help Desk с английски език 1000 - 1400 лв, това е диапазона като може и повече зависи от фирмата. Имай предвид, че на всякъде искат Английски език. Не те съветвам да почваш в някакво ISP там едва 800лв би хванал. Това е от мен и успех.

7.   Към номер 1: Що не четеш? Работя за малко над 1000 лв в ПРОВИНЦИЯТА. Нямам познати в София с професия като моята, заради това питам. Обаче ми е писнало от хейтъри като теб.
Към номер 5: Пич, работя в ИТ отдела на банка в провинцията. Знам какво мога и какво не мога. Знам колко вървят заплатите на такива като мен в провинцията, но не знам за София. И много ясно че след като си знам качествата и опита, няма да кандидатствам за работа, която не умея. Заради това и дадох напътствия каква работа търся. Повярвай ми работил съм доста и различни по вид неща преди да се дипломирам с 2 дипломи за висше и да натрупам опит.
Чистосърдечно си питам. Ето номер 2, 4 и 6 си казаха.
Към номер 6: 1400 макс не е ли малко за София? Че те при нас в провинцията вземат толкова? Английският го знам на ниво C1, знам и руски на ниво A2.
от АВТОРА

8.   Аз работя в т. нар. 'провинция' от столичани и фирмата ни работи дирекно с клиенти, като разработваме софтуер специално за техните нужди, било то десктоп приложение или онлайн. Започнах на стартова заплата от 1000лв като в момента съм към повишението до seior и взимам 2400, което за моя град си е доста добре. Покрай разни разговори докато пушим цигари на терасата, от устата на старшия знам че взима над 6000. Имай предвид че говоря нетни суми, а не бруто. Имам много приятели 'столичани' които си скъсват гъза от работа и после шефа им го докъсва за половината на моите доходи. Съпорта е много важен в Ай Ти средите и не може без него, но моя съвет е да се научиш да прилагаш логическите си знания и да се пробваш като програмист. Било то от високо ниво като Java и дори PHP и JS. Важното е да се придържаш към тенденциите и напрекъснато да се информираш за новите 'технологии'.

--- ЛИЧНО МНЕНИЕ ---
Бъдещето е в SOA-то (Service Oriented Architecture). Информирай се и се подготви за въпроси от тази категория на следващото интервю и успех.

9.   Много разнообразно е. Познавам хора, които почнаха с над 2000 лв. след като още имаха само 2 завършени курса в уни, познавам хора с между 5-7 хиляди лева. Познавам и такива, които взимат 5-цифрени суми. Като цяло имай предвид - всичките ми познати дето не са от София и отидаха да бачкат там се издържат сами, имат хубави квартири по центъра (не някакви тавани да двустайни поне), ходят по екскурзии и дискотеки всеки месец и забиват млади гаджета. Остава им достатъчно свободно време. Аз глупака следвах право и сега вземам по 400 лв. на месец като всички мои колеги с това скапано образование (пазарът на правистите е пренаситен) и ест. съм в провинцията, защото в София и толквоа не ми даваха, а там ще ми трябва квартира неща... и тъпя. Пропилявам си живота, младостта, всичко в тая провинция с тия 400 лв. Но така. Отказъл съм се от всякакви възможни перспективи, защото всъщност не са възможни за мен.

Бягай към София, стани програмист там и взимай големите пари!

10.   Номер 9. Не се отказвайте така. Правото е трудно и престижно. Добрите адвокати получават много високи възнаграждения. Според мен пазарът не е толкова виновен. Моята професия например не е силно разпространена, но въпреки това - само добрите специалисти, тези с години опит и практика, независимо дали от провинцията или не - взимат стабилни пари. Обратно, на другия полюс е пълно с ниско платени работници, които обаче сами по себе си не желаят да се развиват. Дори в ИТ сектора има хора, работещи на нископлатени позиции. Ако обаче целта е да живеем в двустаен апартамент в София, да ходим всяка седмица на дискотека, според мен има начини за изкарване подобни пари, проблемът обаче е друг. А именно, че се изкарват с труд и време. И един човек, на който целта му е дискотека, (съжалявам, но с такова впечатление оставям) наистина е малко вероятно по законен начин у нас да изкарва над средната заплата ( 600-800 поне).

11.   Зависи в коя компания работиш. И зависи колко си "специалист". Аз съм в международна фирма с над 40 000 служители по света. Започнах на 1000лв заплата, пробен договор за 1 месец, като бях препоръчан от мой познат. След това подписах постоянен договор с нарастващо заплащане. Всеки месец с 10% - тоест 100лв на месец. Работя във фирмата година и половина, а щата ми вече е 2800 лева. Когато стана "старши" след 2-рата пълна година ще закова заплата като на другите 3500лв. От там нататък вече ги няма увеличенията, а само бонуси за резултати. Нямам висше образование в тази сфера, но дори шефа ми няма - а той отговаря за цяла източна Европа и взима над 20 000 на месец. Работата обаче е много тежка, работим по 8 часа, но на три смени. Понякога си идвам толкова изцеден и изморен, но парите ме мотивират.