Споделена история от На работното място

Конкурс за държавна работа
Здравейте.

Въпросът ми е отправен към всички, които са участвали в такива конкурси - Как учите материала за теста? Когато се даде информацията,че теста ще засегне 5 закона (например) ,как запомняте цялата информация? Задължително ли е да се помни кой чл. за какво е или просто трябва да се запомнят изреченията,без номерация?
Другият ми въпрос е - какво представлява т.нар. практически изпит?

Благодаря предварително на всички.

Коментари

1.   99. 5% се правят за "правилния" човек. Не се хаби.

2.   Трябва здраво зубрене

3.   Аз съм се явявала няколко пъти и според мен всичко е нагласено предварително... Относно ученето - аз четях внимателно законите и си правех подробни записки, оцветявах и с маркер най-важното. Не е необходимо да знаеш текстовете от кой член или алинея са. Наблягай на сроковете. Въобще абсолютно всичко може да се падне на теста.
Успех!

4.   Естествено, че конкурсите са наредени. Там думата работа е просто забранена. Такива сладки службички има, че може свят да ти се завие. Там случайни хора не влизат или ако все пак обикновен човек попадне на подобно място, направо го изяждат с парцалите.

5.   Работил съм в една община и трябва да ти кажа, че няколко конкурси, които излязоха, бяха нагласени. Предварително се знаеше кой ще заеме мястото. Има тестове за познаване на правна материя, но след това идва и част "Събеседване", в която комисията творчески определя преднина да вземе правилния човек. Ако желаеш се опитай, но имай предвид, че дори и да започнеш, повечето служители там са връзкари, любовници, подмазвачи и ако не се вместиш в тези категории, рано или късно ще ти стане ясно, че няма място за теб. Моята общинска кариера се разви по подобен начин.

6.   Не искам да те разочаровам, но тези конкурси не се провеждат за да назначат някого на работа, а за да назначат на работа определен човек. Чувала съм дори за случай в който въпросният човек не е присъствал на конкурса, но после е бил назначен, защото... чичо му бил голям шеф в съответната агенция. С две думи, ако нямаш връзки и целият закон наизуст да знаеш, няма да стане, пак ще назначат някой приятел/роднина. Така, че не си губи времето, ами си намери подходяща работа в частна фирма. Не казвам, че и там всичко е по мед и масло, но поне имаш повече шанс отколкото в администрацията. Просто администрацията, особено по-високите позиции, са си запазени за "наши хора" и без връзки шансът да успееш е минимален.