Споделена история от На работното място

Въпрос относно заплата
Здравейте! Преди няколко месеца започнах работа в частния сектор, като брутното ми възнаграждение е 600 лв. От тези 600 лв. получавам около 470 лв. нетно заплащане. Преди няколко дни бе вдигната минималната работна заплата (МРЗ), от 380 лв. на 420 лв. Като всеки що-годе планиращ човек, и аз заделям всеки месец една що-годе добра сума от заплатата, не я пропилявам за глупости (най-новият iPad, местната и общополезна красавица в квартала, както и колосални количества алкохол) но се опасявам, че тази промяна ще навреди на сумата, която досега съм оставял настрана за черни дн... е, за каквото сметна, че е нужно. Въпросът ми е, как промяната в МРЗ ще се отрази на заделената сума?

Коментари

1.   Ако ти се учеличава заплатта, защо се притесняваш, че ще ти остават по-малко.

2.   Промяната на МРЗ ще се отрази на заделените ти пари така както нивото на река Дунав (в милиметри) - тоест никак.

3.   еми нормално е, като вдигнат минималната, да се увеличат дадени цени, ама няма да е както, ако ти вдигнат тока или бензина

4.   Не разбрах точно въпроса, но ако питаш дали това ще се отрази на осигуровките и респ. на чистата заплата, то няма да се отрази.

Може да се отрази само ако вдигнат минималния праг за длъжността ти над 600 лв. Всъщност от 01, 01, 2016 се вдигнаха и минималните осигуриителни прагове. В твоя случай не мога да кажа, защото нямам информация.

Виж в интернет закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и по-точно приложение 1 за 2016 г. Там по кода на дейността на фирмата и кода на длъжността можеш да видиш. Колоните се определеят от първата цифра от кода на длъжността, а редовете от кода на дейността.

5.   Никак, ти не си на минимална работна заплата.

6.   Абсурд е да не обърнеш подобаващо внимание на най новия iPod и на общо полезната. Колкото до алкохола, то в наща действителност не е възможно пълнолетен човек да съществува без него. Колкото до сумата научи се да смяташ. Всеки първолак научил се правилно да събира и изважда ще ти я каже. Каква ти сума за такива стотинки не си заслужава въобще да ги събираш по добре си помисли върху смисъла на живота. Например ако събираш по 1000 или 2000 лева ма година и след 10 години имаш 10 или 20 хилядо лева. За какво са то тез дребни пари дали ще си жив след толкоз години и да си жив що ти беше да живееш толкоз мизерно като канален плъх и това достоен човешки живот ли е или живот на червей и кой е виновен да живееш по този начин и да мислиш по този начин и кога виновника ще си плати. Та то една човешка кола струва 40 хиляди за какво въобще говорим.

7.   Има годишен процент инфлация, тоест, всяка година спестяванията ти се обезценяват с тази скорост.

8.   Това повишаване на заплатите става заради инфлацията, която, в общи линии, носи поскъпването и на другите неща от живота, за които се заплаща с пари(хранителни продукти, електроника, ток, вода, парно и т. н. ). С други думи, изчилено е така, че с покачването на заплатата да се покачат и стоките с толкова, колкото да се запази баланса(поне в идеалния случай). Пример: изкарваш 500лв. и успваш да спестиш да речем 125лв. в края на месеца, покачват се заплатата на 1000лв, но също така се покачва и цената на живота и сега си спестил 250лв., което е повече спрямо старите спестявания, но притежава абсолютно същото съотношение спрямо новия стандарт. Тази идея се базира на една теория, която гласи, че левчето днес ще е 99 стотинки утре(грубо казано). Иначе казано, не си нито забогатял, нито си обеднял.

9.   Благодаря на всички за мненията и отделеното по темата време, особено за детайлните обяснения на мнения 4 и 8!

10.   Много хубаво правиш, че заделяш. Не обръщай внимание на тия които те укоряват - по добре да има спестено, отколкото да няма. И ако започнеш да изкарваш повече пари някои ден продължавай да не даваш за простотии.

11.   Повишават се минималните осигурителните прагове по браншове и процента на осигуровките, а оттам следва възможността да ти се намали чистата сума, която вземаш.