|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
Споделена история от В чужбина |
Холандия или Англия?
преди: 8 години, 10 месеца, прочетена 3954 пъти
Привет, от Варна съм, близо до края (не точно), но 12 клас минава бързо. Знам английски, но се чудя къде да го приложа... не ми се ходи в САЩ, гледам да съм в Европа. Избрал съм си тези 2-те държави за кандидатстване в университет и в една от двете ще отида, но коя? Кажете си мненията по въпроса. За елитни университети говорете най-вече, стандарт на живот и т. н. Благодаря предварително за доставената информация!
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: c58d6d5aaa |
|
1. Това, че знаеш езика нищо не значи. Ти първо виж къде ще те приемат. За Холандия мога само да ти кажа, че специално на континенталната част от Европа е една от най-скъпите държави. Трябват ти богати родители поне в началото, а работа ...ами относителна работа. Има много други чужденци и конкуренцията е голяма. Езикът е почти невъзможно да научиш и който ти казва, че не е важен просто ще те излъже. Можеш университет да завършиш с английски, но ти трябва холандски ако искаш да си част от обществото им, да имаш местни приятели и съответно да работиш в местна фирма. Има вярно много интернационални фирми, но все още имат и много средни, малки предприятия, за които си трябва холандски. Не е вярно, че всички холандци знаят английски. Жителите на големите градове знаят, особено в Амстердам няма да имаш проблем, но в малките градове и хората без висше, без висок образователен ценз не знаят английски. Не можеш да се разбереш значи с пекаря примерно. Освен това не можеш да четеш местната преса, не знаеш какво се случва в държавата и ще живееш сред други чужденци, защото в свободното си време холандците си говорят езика, събират си се. Освен това са особени хора - трудно ще се интегрираш и имат своите странности. Обичат много да поучават, да ти казват какво да правиш, обичат празните приказки, да се скътават от разни задължения, обичат да отмарят, да празнуват и знаят как, но без език няма как просто да си част там от живота и случващото се..
Затова съвет - въпреки, че в Холандия „всеки“ уж знаел английски не говорят английски в ежедневния си живот един с друг и съответно ти трябва местния език рано или късно. Образованието е скъпо, най-вече животът е скъп.
Затова те съветвам да учиш в страна, чиито местен език владееш. Холандски можеш също да научиш, но ти трябват поне основни познания по немски език.
И все пак кандидатствай и виж къде ще те приемат.
И за двете страни приготви големи пачки за такси, така както и за живот. С под 1000 евро на месец не можеш да съществуваш в нито една от тези държави...за скромно съществуване говоря, изобщо не говоря за живот, а отделно такси и други разходи.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: d1c0a75b3f |
|
2. До автора,
Не съм изцяло съгласен със #1, тъй като това което е написал не е изчерпателно и пояснително но ще го допълня.
Знам за момиче което учи в Нидерланидия. Годишните семестриални такси за страната са около 2000 евро. Вярно е, можеш да учиш и на английски там, като ще трябва същевременно да учиш и нидерландски. Намирането на работа може би ще е трудно, имайки в предвид че ще ти изискват навсякъде местният език, освен ако не е някаква наистина кофти работа и да, конкуренция дори за кофти работа ще има голяма, особено сега както има и много силна миграционна вълна.
Та семестриалните такси за страната като цена са добре, сравнени със тези във Англия. Аз уча в Англия и взависимост от университета, семестриалните такси са между 8-9000 паунда на година. Намирането на работа ако знаеш езика би било по-лесно. Храната е евтина а може да си намериш и що годе евтина квартира. (Освен ако не си много на Юг). Ако учиш в Нидерландия и се наложи ваще да ти пращат пари, имайки в предвид валутният курс и слабият лев, на ващи ще им е може би по-лесно да пращат пари към евро от колкото към паунд.
Ако учиш в Англия със заем, като завършеш ще имаш занижена кредитна история (заради заема) и ще имаш да изплащаш заем от около 35 000 паунда (имайки в предвид 3% лихва). С Нидерландия надали ще имаш този финансов товар на гърба си после. Плюс това със образование и добър английски после ще можеш да си намериш работа в англоезична страна.
Не изключвай и Република Ирландия като опция! Те говорят на английски! Можеш да кандидатстваш за университет и там и да учиш безплатно, същевременно и на английски. Страната излезе от рецесия и пазара на труда им е възстановен. Плюс това политиката им за low corporation tax rate е като HUB и привличат компании от целият свят! Определено би имало доста възможности и там. Имам приятели които живеят в Корк и са много доволни от живота там!
Колкото до университетите, можеш да провериш в гугъл пре-спокойно ранк листата. Ако наистина търсиш класен университет, това значи че наистина трябва да имаш висок успех за да те приемат и знания, тъй като и академичните изисквания са по-големи.
Каквото и да избереш, където и да идеш - само не прави грешката на много българи! Учи за да си тренираш мозъка и да добиваш умения и знания. Много българи казват че образованието не струва но не четат нито в България нито като идат да учат в чужбина. Минават ей така колкото да завършат и не се възползват пълноценно от новата среда (уж поради която са дошли). Хартийката е хартийка където и да я получиш. Като се завърши после работодателя иска знания - хартийката и да я има човек, няма да даде работа на тоя който не знае какво да прави щото нищо не е научил..
Успех!
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: c58d6d5aaa |
|
3. От 1 до Автора
Мога още да допълня, че холандците са страшно твърдоглави и винаги многознаещи. Неприятен народ в началото, но като ги опознаеш са интересни, после стават досадни в интерес на истината, а климатът е по-зле от в Англия - в Амстердам вали най-често от в цяла Европа.
Колкото до таксите - има и университети с 1100 евро такса НА МЕСЕЦ, така че внимателно провери
Храната е много по-скъпа от в Англия мога да допълня, така също транспорта и всичко общо взето, а за квартирите само в Лондон е по-скъпо и дори в някое малко градче като Утрехт ще ти трябват стабилни доходи.
И още знай, че в момента Холандия е в период на криза. Това е нормално за всяка развита икономика - минават се такива периоди, но в момента просто не са добре икономически. Англия също е зле...ти решаваш де, а паундът загуби 30% от стойността си в последно време, така че да не те плаши курса му, но е на практика невъзможно едно нормално бг. семейство да те издържа в която и да е от двете държави - сори.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: d1c0a75b3f |
|
4. До автора,
Имай в предвид че в конкретно в Англия населението е доста анти-ЕС и анти-миграционно. Англичаните като цяло проблеми не правят и не казват нищо. Думи като раса, имиграция и т. н. с теб надали ще се дискутира ако идеш там. За англичаните е много трудно да приемат външни хора в обкръжението си - същото е все едно в България да приемеш цигани. Дискриминация също има. Никой нищо на глас не казва, но при търсенето на работа е ясно. На Юг и особено Лондон е по-различно. В UK в много случаи и се използват връзки при намирането на работа. Те го наричат 'контакти'. По принцип за нас думата 'контакти' не се свързва с нещо хубаво и не се приема добре.
Относно образованието отново. В Англия (докато UK е в ЕС) за момента семестриалните такси се поемат от Student Finance England. За всяка държава в кралството е различна институция. SFI, SFW, SFNI и SAAS за Шотландия. В Шотландия образованието се покрива от шотландското правителство и е безплатно за шотландски и EU студенти. Имат едни от най-елитните университети в света на глава от населението но и приемането там е трудно. (Освен може би ако не е някой г/д нов и никому известен университет).
Та освен семестриалните такси, нямаш право на други облаги и помощ в случай че закъсаш със средствата или намирането на работа и не можеш да си покриваш разходите за living costs. Правителството наложи супер строги ограничения за EU students. Нямаш право да получаваш дори заем от институцията която ти покрива tuition fees, защото е държавна (Независимо в коя страна от UK учиш - имат общ закон). Трябва да си пребивавал 3 години поне преди курса да почне - което пак е брадва.
Не знам за Ирландия и Нидерландия имат ли някакви видове помощи за студентите в случай че се закъса нещо и до колко правителствата помагат. Това ще трябва да провериш сам.
И все пак, Ирландия може би е добра опция според мен от към това че е англоезична страна и можеш да учиш без да се товариш със такъв голям заем.
Кофтито там е че наемите са високи поради растящото население и недостига на жилища. И все пак и това можеш да провериш и дали има нещо по-евтино за студенти.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 3b2671c8ae |
|
6. Здравей, аз в момента съм в Холандия. Вече съм последна година и така и не можах да свикна тук. Холандците са много студени и изобщо не харесват чужденци, освен ако не са туристи. Към тях са много добре настроени. Дойдеш ли обаче за да преследваш кариера, моментално те възприемат като заплаха и едва ли не някой, който идва за да им "краде" работните места и държанието им се променя коренно. Като цяло, отношението към чужденците и най-вече към поляци, българи и румънци не е никак добро. Холандия е малко депресираща държава заради климата - постоянно вали и духа, слънчевите дни са доста рядко срещано явление. Съгласна съм с номер 1. Почти всички хора тук говорят английски, но само с него си за никъде. Просто си оставаш напълно изолиран. Според мен опитай в Англия. И за там важат голяма част от нещата, които изброих, но поне ще говориш местния език, което би направило живота ти малко по-приятен. Успех!
|
...
преди: 8 години, 10 месеца hash: e4fbd64ab5 |
|
7. Холандия с две ръце.
Образованието е достъпно и има отлични университети - в Тилбург, Ротердам, Хага, Амстердам, Грьонинген. Зависи към какви специалности си се насочила. За финансовите програми искат ДжиМАТ, за другите Тойфел. Наемите са от порядъка на 250-400 Евро за стая на месец. Годишната такса в уни според зависи - около 1000-2000.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: e4fbd64ab5 |
|
8. 1, относно езика изобщо не си прав. Живея отдавна в Холандия и не използвам изобщо холандски - нито в уни, нито на работа, нито с холандските ми приятели. Холандците НЕ очакват от другите да говорят езика им, а и те владеят отлично английски и нямат никакъв проблем да общуват на него.
Работа с английски също се намира лесно, още повече ако си кадър на техен университет.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: c0a6c52f0e |
|
9. Толкова негативно настроени сте срещу англичани и чужденци изобщо... това не мога да го разбера, общувал съм не малко с тях (англичани главно и от време на време други европейци от запада) и са ми доста симпатични хора на мен. Вината е в повечето българи, защото те лицемерничат зад гърбовете им, а не те зад нашите. Никога не съм усещал дискриминация към мен. Чудя се изобщо има ли такова нещо или някои говорят наизуст, каквото са прочели в интернет или чули-недочули?
:)
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: e9ab6ad000 |
|
10. " в Амстердам вали най-често от в цяла Европа. "
Не е вярно. Живея тук от 13 години. В Ирландия е къде-къде по-зле!
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: e3a175b077 |
|
11. България ;). Преди да питаш във форумите по-добре прочети новините, тъй като западно Европейските страни са свръх задлъжнели => Или уникално криза, за да изчистят дълга, която ще продължи в случая 50 години и заплатата там ще е равна на тази в Индия и африканските страни, или 3-та световна война.
|
...
преди: 8 години, 10 месеца hash: b49ddb86c0 |
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 3b2671c8ae |
|
13. Мога да се обзаложа, че поне половината от коментиралите не са стъпвали нито в Холандия, нито в Англия. Да, в Холандия почти всички говорят английски, но е невъзможно да се интегрираш без холандски. Най-малкото всички документи и договори, които подписваш са на холандски. И нещо, което научаваш на място - холандците определено си държат на езика и им е много по-приятно да контактуват на него, отколкото на английски. Тук приятелства каквито има в България, не съществуват. Има познанства, но да се сприятелиш с холандец или англичанин е почти невъзможно. Колкото до климата, живял съм и в Лондон и в Амстердам и определено в Амстердам климата е по-лош - в Лондон вали много по-рядко и има повече слънчеви дни. Като цяло живота е пълна скука - от вкъщи на работа и обратното. През повечето време вали и си принуден да прекарваш голяма част от времето си затворен. Иначе, не споменаваш към кои университети/градове си се насочил, защото има голяма разлика между столиците и по-малките градове. Лондон например е най-скъпият град за живот в Европа и ако нямаш богати родители, не бих те посъветвал да ходиш там. За да получиш по-подробна информация, първо си избери университет и питай конкретно, защото "Холандия или Англия" е много обширно понятие и няма как да получиш конкретен отговор.
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|