Качество на храната в западна Европа - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124650)
 Любов и изневяра (30688)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6789)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4787)
 На работното място (3377)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19414)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от В чужбина

Качество на храната в западна Европа
преди: 8 години, 5 месеца, прочетена 3452 пъти
Здравейте!
Съвсем естествено обмисляме емиграция в западна Европа. Тъй като храната е изключително важна за нас бихме се радвали да прочетем мнения на хора, които живеят там относно качеството на храната.
Интересуваме се най-вече от държавите Австрия, Швейцария и Германия. Но бихме се радвали да чуем мнения и за места като Скандинавия, Испания, Холандия и Италия например. Също и Чехия, Словения, Унгария и Словакия.
Знам, че в доста от тези страни се организират фермерски базари. Какво е положението с тях? Може ли да се купива по-качествена храна от малки ферми, тъй като се интересуваме изключително много от качеството на плодовете, зеленчуците и дали има места, от които може да се купува чисто прясно мляко?


П. С.
Хора, които възнамеряват да пишат мнения, че храната в България е най-хубава, че не си струва да се емигрира, че козата на баба Пенка дава най-хубавото мляко и че западна Европа умира, нека да си ги спестят. Нито ще бъдат четени нито ще има смисъл от тях.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 8 години, 5 месеца
hash: b897dcf9d5
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Качеството е по добро ако сравняваме продукти от една и съща ценова група. Друго голямо предимсто е че никой няма да се опита да ви пробута буца палмова мазнина вместо бяло сирене.
За разни био и органични храни - бих казал че това е повече маркетингов трик от колкото реална разлика. Все пак всички се отглеждат индустриално, подхранват се и се третират против вредители почти по един и същ начин.

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: d6b407eb42
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Живяла съм в Унгария за това мога да ти кажа за храната там. Ами в общи линии не е трудно да намериш качествена храна, но струва скъпо, поне доста по-скъпо от нещата, които се продават масово в супермаркетите. В Будапеща фермерски пазари не видях, но в интерес на истината не съм ги търсила, защото бях студентка там, разполагах с малко пари и съответно не можех да си позволя кой знае колко качествена храна, задоволявах се с нещата в супера и то по-евтините. Обаче съм виждала магазини, в които храната е по-качествена, но за съжаление твърде скъпа. Така, че много си зависи с какви пари разполагаш. За съжаление вече не мога да те ориентирам за цените, защото бях там преди повече от 10 години. Най-вероятно нещата доста са се променили. Във всеки случай е по-скъпо отколкото в България.

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 68f89826fb
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   За храната - Има европейски сертификати за качество, които в България рядко се спазват, защото държавата е корумпирана, а и хората не могат да си позволят по-скъпи продукти.
За храната, в частност скандинавието, ще бъда честне с теб.
Когато ЕС са налагали правила за храната, местните са се притеснявали, че качеството ще падне. В Дания, на повечето продукти виждаш, че има два етикета - един, че е със европейски качество и втори, че е с датскои качество. Мога да кажа, че най-евтиния сладолед, който съм ял в Копенхаген, бие по качество всичко, което съм пробвал в България.
Най-добрите салами, които съм ял, бяха френски и италиански.
Най-добрите сирена бяха италиански, а най-добрите сини сирена бяха датски. За бирата съм раздвоен между чешката и белгийската.
Не мога да погледна със същите учи евтината кайма в България, било то от касапница или супермаркет.
Фермерски базари, са по-скоро като годишни изложения. Различните производители, предлагат своята стока. Повечето неща биват доставяни до различни дистрибутори, от които винаги можеш да си поръчаш, както разбира се, ги има и по магазините, но е важно да се отбележи, че не всеки магазин предлага тези стоки.
А най-доброто месо, без да преувеличавам, съм ял от френски еко ферми, но за съжаление, цената е доста солена. Сготвих цяло пиле, по рецепта на един приятел и стана превъзходно. Пробвах същата рецепта, в България, ползвайки местно пиле и... Ами беше отвратително. Да не казвам, че половината се стопи, по време на готвене и се наложи да изхвърля соса, защото беше само вода.
И да, има ги гадните и пластмасови домати, има ги безвкусните ябълки, но става въпрос за най-евтините продукти, в най-скапаните магазини.
Рибата, също е страхотна. Работата е, че и в България, рибата е добра, стига да не е пушена и престояла 8 дена в супера.

Но като цяло - храната на запад е много по-добра, но и по-скъпа. Има огромно разнообразие на хранителни продукти, което просто липсва в България, поради една или друга причина. Храната в скандинавието, Германия, Франция, Белгия, Италия и Испания е просто по-добра.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 5d472c0fc4
гласове:
1 2 3 4 5
  (142012 гласа)

4.   Има хубави продукти, да. Веднъж за малко да си купя охладено био пиле за 30 евро. Сигурно е било страхотно, но не съм с толкова широки пръсти. С две думи - био мио и т. н. продукти са много скъпи.
На съседа всяка сутрин му носят зеленчуци, яйца, мляко и плодове от малка ферма, оставят му щайгата с поръчката заедно с фактурата. Марула за 3 евро, яйца за 5, мляко за 3....

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 615bb79daf
гласове:
1 2 3 4 5
  (10 гласа)

5.   Ако си мислиш че баба Гретхен има коза, много се лъжеш. Мляко което да не е от огромна ферма в Европа няма. И като казвам ферма имам предвид голяма ферма с много животни, които са хранени главно с ГМО.
А колкото до зеленчуци може да изкараш късмет да намериш близо около местонахождението си някой дядо любител на растения да продава от личната си продукция зеленчуци, по 3 евро килограма домати и краставици.

 
  ...


...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: ea36c10742
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   На първо място дълголетието зависи от това, колко часа работи стомаха, а после от качеството. Съвременният западен човек яде 3 пъти на ден, без следобедната закуска; смесва храните - бяло брашно/месо, бяло брашно/млечни, месо/бобови, млечни/растителни. Ако би ял само по един вид и приемем, че яде 3 пъти на ден само месо, това са към 12 часа храносмилане само на стомаха, но със смесването на няколко вида храни, да ги сложим 5 1/2 часа да се смели месото с гарнитурата в най-добрия случай и според индивида(СРЕДНО). На ден - 16, 5 часа работа на стомаха. По 365 дни в годината - 6022 часа... по 40 години(от тогава горе-долу започват хроничните заболявания(240 000 часа само работа на стомаха). Как да няма артрити, утайки по ставите и прочие. Да вземем, има един народ, за който се знае, че е дълголетен и да направим паралел с българите от XVIII и XIX век.
Хунза е народът - хранят се по 2 пъти на ден(месото-рядко, млечните са деликатес); Старите българи и те са се хранили по 2 пъти на ден(месо - трябвало е да се коли, основно по празници се е ядяло; млечни - честа употреба).
Основна храна на хунзите - хлябът(със смлято цялото зърно на пшеницата), кайсии, кайсиеви ядки, орехи, плодове, картофи, зеленчуци.
Основна на старите българи - хляб(пак пълнозърнест) и млечни, плодове и зеленчуци, орехи.
Хунзите - знаем, че ядат 2 пъти на ден. В най-лошата комбинация на храната, пак няма да вземе повече от 3 часа и половина за смилането и, защото е все растителна. Тоест на ден това са 7 часа работа на стомаха в най-лошия случай. 7 по 356 -2555 за година. Но в годината те гладуват 2 месеца, пролетта. Така че трябва да се извадят към 60 дена, но грубо да го оставим 2555 часа. 2555 х 40 са 102 200 часа; 2555 х 80 - са 204 000 часа, тоест западния човек на 40 години има стомах на 80 годишен хунзиец(като амортизация на органа).
старите българи - 2 пъти на ден. при най-лошата характерна комбинация млечен с растителен... са да кажем 9 часа, тук не вкарвам баниците и яйцата, които затлачват работата), но да кажем 9 часа. Много ясно, че ще е имало много столетници, дори при наличие на баници(животинска с растителна мазнина) и яйца и т. н., за които е необходимо повече време.
Часовете са относителни и зависят от индивида, но общо взето може да се види разликата.
Това е като с алкохола, последствията се виждат след много години... от едно пиене няма да ти стане нищо, след една година редовна консумация по малко, пак нищо, след 5 години нищо, но след 10, организма почва да се обажда.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 5 месеца
hash: ea36c10742
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   На първо място дълголетието зависи от това, колко часа работи стомаха, а после от качеството. Съвременният западен човек яде 3 пъти на ден, без следобедната закуска; смесва храните - бяло брашно/месо, бяло брашно/млечни, месо/бобови, млечни/растителни. Ако би ял само по един вид и приемем, че яде 3 пъти на ден само месо, това са към 12 часа храносмилане само на стомаха, но със смесването на няколко вида храни, да ги сложим 5 1/2 часа да се смели месото с гарнитурата в най-добрия случай и според индивида(СРЕДНО). На ден - 16, 5 часа работа на стомаха. По 365 дни в годината - 6022 часа... по 40 години(от тогава горе-долу започват хроничните заболявания(240 000 часа само работа на стомаха). Как да няма артрити, утайки по ставите и прочие. Да вземем, има един народ, за който се знае, че е дълголетен и да направим паралел с българите от XVIII и XIX век.
Хунза е народът - хранят се по 2 пъти на ден(месото-рядко, млечните са деликатес); Старите българи и те са се хранили по 2 пъти на ден(месо - трябвало е да се коли, основно по празници се е ядяло; млечни - честа употреба).
Основна храна на хунзите - хлябът(със смлято цялото зърно на пшеницата), кайсии, кайсиеви ядки, орехи, плодове, картофи, зеленчуци.
Основна на старите българи - хляб(пак пълнозърнест) и млечни, плодове и зеленчуци, орехи.
Хунзите - знаем, че ядат 2 пъти на ден. В най-лошата комбинация на храната, пак няма да вземе повече от 3 часа и половина за смилането и, защото е все растителна. Тоест на ден това са 7 часа работа на стомаха в най-лошия случай. 7 по 356 -2555 за година. Но в годината те гладуват 2 месеца, пролетта. Така че трябва да се извадят към 60 дена, но грубо да го оставим 2555 часа. 2555 х 40 са 102 200 часа; 2555 х 80 - са 204 000 часа, тоест западния човек на 40 години има стомах на 80 годишен хунзиец(като амортизация на органа).
старите българи - 2 пъти на ден. при най-лошата характерна комбинация млечен с растителен... са да кажем 9 часа, тук не вкарвам баниците и яйцата, които затлачват работата), но да кажем 9 часа. Много ясно, че ще е имало много столетници, дори при наличие на баници(животинска с растителна мазнина) и яйца и т. н., за които е необходимо повече време.
Часовете са относителни и зависят от индивида, но общо взето може да се види разликата.
Това е като с алкохола, последствията се виждат след много години... от едно пиене няма да ти стане нищо, след една година редовна консумация по малко, пак нищо, след 5 години нищо, но след 10, организмът започва да се обажда.

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: a6fa89dd43
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

8.   Храната в България би могла да е по-качествена само при положение, че си я отглеждаш сам на вилата. Във всички други случаи в Западна Европа ще е поне 1 идея по-добре, тъй като контролът им е много по-силен. При нас такъв на практика няма! В държавните институции толкова ги мързи, че дори не е необходимо да им плащаш, за да не те закачат. Те просто не искат да си отварят работа и им е по-добре да не регистрират никакви нарушения. Вариантът да купиш нещо директно от домашен производител също отпада, понеже и там нещата не са по-розови. С очите съм виждал как баби торят с изкуствена тор и то толкова много, че почвата не се виждаше. Купувал съм си уж краве мляко с добавен маргарин и куп още неща, да не говорим и че вкусът му си беше отвратителен. Купувал съм си мед, който и след няколко години не се захаросва ( не от акация ) и т. н.
Колкото до самата храна в Западна Европа, чувал съм, че в Норвегия е наистина много добра. Колко е вярно обаче, не се наемам да кажа.

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: db6b9ba4db
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   Тук освен, ако не си го взимаш от съседа, качеството е в пъти по-лошо. Цялата продукция, която имаме е за износ, както винаги е било. При нас се внасят само боклуците, които западняците не биха погледнали.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 03644ca48b
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Зa Испaния:
В супермaркетите сa тип "плaстмaсa" зеленчуците. Долу- горе кaчествени можеш дa нaмериш в един от тези супермеркети "Mercadona".
Инaче имa всеки вторник, четвъртък и неделя големи пaзaри, където продaвaт производители. Тaм вече се ориентирaме по видa нa продуктa, личи им. Инaче в мaлки мaгaзинчетa също често имaт собственa фермa или снaбдявaт от нечия тaкaвa. Зa мляко ще трябвa дa се търси нa място по селцaтa. Ние сме в столицaтa и не знaм зa чисто, прясно мляко. Може би други дa знaят. Но купувaме всякa седмицa по 6. л ( 6 кутии) също от "Mercadona" и сме доволни.
A също имa покрити пaзaри, където продaвaт и био продукти. Но сaмият нaдпис "Био" ти оскъпявa твърде ценaтa, имaйки в предвид, че по пaзaрите можеш дa купиш същото или по- добро зa по евтино.
Където и дa решите дa отидете, просто в нзaчaлото рaзпитвaйте хорaтa нa място зa кaчественa хрaнa. Aко обиколите селцaтa нaоколо със сигурност ще нaмерите и прясно мляко.
A кaто цяло цените тук сa по- ниски от Бългaрия. Хрaнa, дрехи и козметикa сa и по- кaчествени и по- евтини.
Успех ви желaя!

 
  ...

...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 1d18863a28
гласове:
1 2 3 4 5
  (9 гласа)

11.   След точно 10-секундно търсене в Гугъл открих класация на държавите в света според качество на храната. Ето:

1. Netherlands

2. France and Switzerland (tie)

4. Denmark, Sweden, Austria and Belgium (tie)

8. Ireland, Italy, Portugal, Luxembourg and Australia (tie)

13. Spain, Greece, Germany, United Kingdom, Norway, Finland, Cyprus and Iceland (tie)

21. United States and Japan (tie)

23. New Zealand and Israel (tie)

25. Canada, Brazil, Estonia, Slovakia and Hungary (tie)

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 02eda0e891
гласове:
1 2 3 4 5
  (70348 гласа)

12.   Да има пазари постоянно в Германия съм, пазарувам от турските магазини, има млекомат и млякото дори се подквасва от там. Контрола предполагам, че е по-добър от България.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 8efb3cd6b4
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

13.   Живял съм дълги години в Испания и от опит мога да кажа, че храната там е под абсолютно всякаква критика. Е, по пазарите качеството е малко по-добро, но като цяло е истинско приключение намирането на хубава храна, особено пък ако бюджетът не е неограничен.

С други думи - колкото и да не ти се вярва (и с риск да не прочетеш коментара ми), но храната в България е най-хубава, козата на баба Пенка дава най-хубавото мляко, Западна Европа умира и т. н. ;)

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 0900f26c11
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

14.   Живяла съм в Дания - Олборг, там такива неща като фермерски пазари за здравословна храна не съм видяла. Има тук-там разни арабски и руски магазинчета, от където можеш да си купиш македонска лютеница примерно. Но храната по големите магазини е ужасна и разболява. С мъжа ми и двамата сме с аденом на хипофизата, след престой 4 години там. Тъй като е рядко заболяване, възникнало по едно и също време, причината е в града, не мога да гарантирам на 100% че е от храната, може и от въздуха да е. Мои приятели от там също са болни - рязко качиха килограми. Зеленчуците по магазините изглеждат пластмасови, кой знае с какви отрови са пръскани. Има отделения за "био" храни по същите тези магазини, но единственото, което ти гарантират е, че не са генно-модифицирани, никой не ти гарантира липса на пестициди. Всичките други стоки са тъпкани със всякакви подобрители на вкуса и са буквално бавна отрова. И в България картинката не е много по-добра, но пък имаме по-ниска заболяваемост. Скандинавия е с най-висок брои разболели се от рак и това не е заради качествените им лекари, които ги диагностицират навреме. Не знам какво да ти кажа, единствения начин е да си приготвяш храната сама с брашна, по възможност с ниско съдържание на глутен, защото вече и това страшно много разболява. За месата обаче няма как да си гарантираш липса на хормони. Сложно е навсякъде.. Но можеш да намалиш риска като си приготвяш все пак храната сама - никакъв хляб от магазина, никакви бисквити, вафли и други подобни боклуци. Правиш си два-три хляба и толкова кекса, мъфини или други домашни сладкиши, наготвяш манджа за идните три дни и така... Ние с мъжа ми сме в България вече, но от доста време само така се храним, само това ни спасява, защото и без това сме болни вече и страдаме от хронична умора. Вече се усеща някакво подобрение, поне знаем, че не се тровим допълнително.

 
  ...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: fc257c1bd9
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

15.   Не си струва да се емигрира, козата на баба Пенка дава най-хубавото мляко и западна Европа умира.

Като не ти се четат вредни коментари, отвори Гуугъл и си направи 20-секундното проучване сама, принцесо разлиглена.

 
  ... горе^

...
преди: 8 години, 5 месеца
hash: 4aa0a6ac4e
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

17.   Автора: Благодаря на номер 1, 2, 3, 4, 8 и 10 за отговорите!
Номер 4, а можеш да кажеш конкретно за коя държава говориш?

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 63785bd9ff
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

19.   Здрасти авторе.
Включвам се малко късно, тъй като зимата вече чука на вратата, но все пак и аз имам мнение.
Козата на баба ти Пенка не я познавам, но познавам кравата на леля ти Славка и тя е истинска. А леля Славка откакто се помни човек все сама си готви и приготвя и хляба и храната, купува си само продукти.
В Европа също можеш да си купуваш продукти и да си готвиш неща, които си знаеш по своему, но в повечето случаи крайния резултат не е като по времето на баба ти от село(защо ли? ) Ами ще ти кажа, защото повечето от продуктите на които ние сме свикнали от детските ни години вече не съществуват - каквато и да е причината.
Иначе, на запад наблягам - не можеш да си купиш прясно издоено мляко от ферма/ер, защото закона им не го позволява. Можеш да си купиш яйца, сирена, кашкавали, салами, меса, които пак не са като българските от времето на баба ти/ми. В повечето случаи белите сирена са обезмаслено кисело мляко на вкус, а жълтите сирена/кашкавали са с много високо съдържание на сол и мазнини. Не казвам, че не са вкусни, но че не са много здравословни.
Немските наденички не са с месо защото са бели с подправки. Аз поне не знам да има бяло месо като тебешир, но пак са вкусни. Саламите не случайно са внос само от Италия, Испания или някои южни страни - причините не ги знам, но е факт че южняците имат много вкусни такива деликатеси. Горе - долу това е по отношение на продуктите. Зеленчуците и плодовете са разбира се внос отнякъде, като най-вкусните са отглеждани от чужденци някъде си.
Сега готовите храни по заведенията, те са друго нещо. Има много вкусни неща и много не дотам вкусни, зависи. Колко са хранителни, полезни или вредни е различен въпрос, но като отидеш на заведение с хубава компания всичко ти е хубаво. И в тоя ред можеш да си извадиш заключение, че най-вкусно е това на което си свикнал сам да си приготвяш независимо в коя държава си, стига да имаш необходимите продукти. Като ползваш заместители крайния продукт не е със същия вкус и това те кара да не купуваш пак неща от които си се разочаровал.
Така, българското сирене ще ти липсва в изброените от теб страни, както и истинското кисело мляко, както и домашната лютеница и др. защото заместителите не се доближават до този вкус - те са различни. От друга страна опитваш нови вкусове на нещо друго, но в повечето случаи те съдържат повече калории от необходимото и качваш килограми като за световно. Та затова, по добре козата на баба ти Пенка и сие, отколкото чуждестранните продукти и храни, защото макар и вкусни, не са толкова здравословни. Обаче отвреме -навреме може да се поглезиш, не сме от желязо я.
Ако те интересува ще ти пиша още. Чао.

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 56107683fe
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

20.   19, че в днешно време голяма част от храната е пълна химия си е вярно. Кравата на леля ти Славка трудно може да е фалшива, но леля ти Славка отдавна е изучила тънкостите на млеко-производството и знае доста по-добре от много лаборанти, какво и колко да сложи, за да изкара по-голям добив. Имам доста тесни контакти в подобни среди и мога да те уверя, че в 90% от случаите, прави ли се нещо с идеята след това да се продаде, същото е абсолютен боклук. В млякото специално на леля ти Славка, можеш да откриеш още доста интересни неща. По-големите фермери дори си внасят специални добавки от чужбина, които в България нито една лаборатория не може да засече. Като уведомиш органите по контрол на храните, онези само вдигат рамене и казват "ми, ние кво да напраим"! У нас можеш да си слагаш каквото си поискаш в храната, без абсолютно никакви проблеми. Същото е положението и с меда на бай ти Иван, с ракията на бат Петьо и със зеленчука на леля Цецка. Всичките до един знаят триковете в съответното производство и слагат до откат. Тези, които са ходили в Юндола, из Родопите, пък и по други подобни туристически дестинации, знаят какви ментета се продават покрай пътя. Сергиите следват една след друга и са отрупани с всякакви "домашни" продукти, директно от щанда с промоциите на Метро.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 366ad2ea11
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

21.   Аз мога да разкажа за Германия, където живея от доста дълго време. Когато пристигнах в началото изпаднах в шок след като установих, че тук въобще няма сирене като нашето. След известно време намерих по-специални магазини, главно турски и руски където се продава българско и гръцко сирене. Цената естествено е доста солена, защото тук подобен сорт сирене го имат за деликатес и освен че е само внос, го продават и в малки опаковки на високи цени. Един килограм излиза някъде около 10 евро. Местното производство изобилства от кашкавали, но бяло сирене въобще не се прави. Има и други вносни продукти бели на цвят, но като вкус нямат нищо общо със сирене.
Киселото мляко е пълен боклук. Ядеш го и не усещаш нищо. Не знам какво е качеството сега по нашите магазини, защото баща ми купува прясно мляко от собственици на стада и сам го заквасва, но като се прибера в БГ и опитам домашно овче мляко, това си е направо божествен вкус.
Домати се продават винаги, даже и през зимата (доста по-скъпо естествено), но много зависи от партидата. Понякога наистина купуваш каучук, който не става за ядене. Същото важи и за краставиците. Всичко което се рекламира като БИО е наистина много скъпо, а дали наистина е био, един Господ знае. Що м за дизела са лъгали за по-големи печалби, нищо чудно да лъжат и за други работи. Яйцата се продават в три ценови категории според начина на производство - от кокошки държани в клетка, от такива в затворен курник и най-скъпите от свободно разхождащи се кокошки във ферма. В интерес на истината яйцата на последните изглеждат доста по-добре от тези на първите. По-големи са и черупките им са по-здрави, така че явно има някаква разлика, но в крайна сметка и едните и другите ги хранят с едни и същи смески, които им изхабяват стомаха след няколко години и трябва да минат под ножа. Има и дребни производители от които можеш да си купиш директно яйца, но те не са разпространени масово, а и цените там са вече много високи за същността на продавания продукт.
От плодовете най-евтини са бананите, които се предлагат на една и съша цена през всеки сезон. Безумно скъпи са черешите, нещо от рода на 7 евро за кг. Орехите също са много скъпи, което ми се вижда доста странно, защото в БГ са си нещо съвсем обикновено. Тук едно пликче от няколко стотин грама с черупките върви 4-5 евро, значи килограмът ще е в двуцифрено изражение.
Друго което ме е направило впечатление е, че майонезата е пълен боклук. Отне ми 10 години експерименти да купувам майонези от различни марки, които след първата проба отиваха директно в коша. Накрая най-неочаквано открих нещо свястно, и като погледнах по-добре етикета то се оказа внос от Русия. Хайверът също не ми харесва. Няма никъде бял разбит хайвер като в БГ, а само такъв на зърна, обработен с някакви съставки от които киселее и пак ти пробутват миниатюрни стъкленици от по една две щипки за сума ти пари. Съжалявам, че не мога да ти кажа нищо позитивно, но реално погледнато тук няма нищо, което да ми харесва повече, а напротив - свикнал съм да се примирявам с големи несгоди. Всяко лято като се прибирам от БГ мъкна сирене и лютеница в багажа си.
Естествено всичко е въпрос на личен вкус, а той се формира според това къде си израстнал. Когато аз предлагах на немци да опитат моето овче сирене и очаквах да припаднат от възхищение, те въобще не бяха впечатлени а едно момиче ми каза, че от него получава разстройство. Явно всеки организъм е свикнал с обичайната за страната си храна.

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 63785bd9ff
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

22.   №20 изобщо не си прав по отношение на истинско краве мляко, което като го свариш си е със същия вкус като някога.
Мен не ме интересува кой какви "далавери" прави, след като крайния продукт е истински. Ако човек си е дал вярата и труда да произведе нещо, което са го правили неговите баби и майки, дядовци и бащи, аз не виждам нищо лошо ние да го консумираме още повече, че това ни напомня истинския "български вкус" на храните от така известния ни Български Държавен Стандарт.
Поинтересувай се през така наречения социалистически строй какви храни са се произвеждали, съответно вкусовете им. Имаше рецептурници по които се работеше навсякъде.
Слава Богу, че има още хора, които си спомнят и правят такива продукти.
Леля Славка пасеше кравите на една ливада пълна с боклуци хвърлени незнайно от кой. Никой не се е отровил от това мляко, но е кощунство да се замърсяват по недопустим начин ливади, полета и ниви, и всички останали места.
Ако се организират бригади от желаещи - всякакви възрасти, националности, етнически групи и т. н. и се почистят тези пространства, вярвам че продукцията на тези единици хора ще се подобри и наистина ще разбереш разликата между току - що издоено мляко и обработено.
Има си ценители на всякакви продукти, но въпроса е, че съвременните деца не познават истинския вкус на много храни, които са видоизменени като вкус, дори да са си запазили името.
И друго, щом говориш против вкусовете на продуктите, произведени от истински производители, значи не познаваш истинските вкусове. Затова ще бъде много интересно, ако в България се провеждат периодично и регулярно и в по-големи, и в по-малки населени места така наречените фестивали, при които производители от различни държави представят домашно произведени храни и ги представят в палатки. Палатките са построени една до друга примерно на площада на съответното населено място и може да продължи в рамките на една седмица или определен брой дни.
Такива базари се правят по западна Европа, като не съм виждала Български продукти, специално гореупоменатите. Всяка държава си има характерни за нея храни и хората местни и туристи се наслаждават на различни вкусове и продукти.
Например гърците предлагат лозови сармички, лозови листа вакумирани, видове маслини и др. Така, ако и у нас се организират такива палаткови фестивали с представители от цяла Европа, дори и извън Европа и те готвят там пред тебе специалитетите си.... кво ще кажеш?
Това обаче е въпрос на организация, желание и разбира се да няма омраза към чуждите произведения. Има си ценители на всякакви вкусове...
мога само да си мечтая.... дай Боже...

 
  ...

...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 4b52233382
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

23.   Където и да отиедш, навсякъде е същата работа - евтината храна е пълна с химикали, а оргничната е много скъпа. Навсякъде, всеки производител гледа да си напълни джобовете а за здравето на хората които им ядат продукцията на никой не му пука. С мъжът ми и двете ни деца живяхме в три държави в западна Европа и е едно и също. От една година сме обратно в България и си купихме къща в едно село до Стара Загора, защото града не ни влече повече. По голямата част от храната си я произеждаме сами и разликата в качеството е много голяма. Малката ни дъщеря страдаше от астма в някои случаи с много тежки пристъпи. Водили сме я на лекари и в горе-споменатите три държави и в България, но резултата винаги е бил един същ - с лекарства само можеше да се контролира заболяването, но не и да се излекува. На края, един друг българин в Астрия ни каза че е чувал че пътпъдъчи яйца могат да помогнат при астмата. Готви бяхме да пробваме всичко и добре че го направихме, защото в нашия случай, резултата беше огромен и сега дъщеря ни няма никакви проблеми. В момента отглеждаме пъдпъдъци, фазани, кокошки и пуйки и вкусът на месото и яйцата няма нищо общо с това което е от магазинте, дори и да е органично. По-голямата част от зеленчуците и плодовете си ги произвеждаме сами и разликата в качество е много голяма. Сега когато ям нещо от градината ни, не само че има вкус, но и няма да се притеснявам че ще ми се изприщи устата. Най осезаема е разликата във вкусът и аромата на доматите. Преди, макар и рядко сме купували от магзините в различните държави органична храна, но качеството и изобщо не може да се сравнява с това което сега си произвеждаме сами. От няколко години мъжът ми започна да страда от някаква много упорита екзема, която никакви лекарства не можаха да излекуват. Един ден, само няколко месеца след като започнахме сами да произвеждме храната си, ми каза че не чувства повече екземата си и мисли че е изчезнала. Само се надяваме да стои така и да не се връща отново. Отдаваме го това на здрвословната си органична храна. Така че авторе, напълно сте прави като се притеснявате за качестото на хрната която ядете. Ние никога не бихме променили новия си живот и да започнеме отново да ядеме тези храни от магазините, които са натъпкани с хормони и кой знае какви химикали, защото здравето е най важното нещо в живота. Докато си здрав не му обръщаш внимание и само когато се разболееш, разбираш какво си загубил.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 11aaee39c5
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

24.   Здравей, мога да говоря за страните Германия, Австрия, САЩ, Италия, Холандия, Швейцария, Нова Зенландия (само на почивка в последните две, но дълга).
Като цяло за храната в развитите държави мога да кажа, че е продукт на индустриализирано селско стопанство и преработващата индустрия (Униливър и Крафт фуудс). В Германия и САЩ хората повече държат на това да се нахранят, да са сити, не на качеството, а на цената и колко сит е човек. В Австрия и Холандия хората повече гледат какво ядат и имат култура на наслаждение някак си на храната, но не е като у нас с 3-часовите трапези или като в Италия, където не пипват лоша храна.
Затова и храната в Германия примерно е по-евтина - първо там има голяма конкуренция между големите вериги, пазарът е голям, но и потребителят гледа цената и не толкова от липса на пари - от манталитет - да е на промоция, да е за 19 цента млякого, не за 50 и така нататък, но за 19 цента се сещате, че не ядеш мляко, а нишесте. Затова и там храната е меко казано ужасна, но магазини с хубава храна трудно или тогава цената вече е 5 пъти по-висока, органична храна и тем подобни. Само в турските магазини може да се купи горе-долу ядлива храна, но понякога имат проблем с хигиената, а и публиката в самия магазин е ужасна.
Плодовете и зеленчуците нямат никакъв вкус, защото са импорт от най-евтината точка на света в момента, брани незрели и няма как да зреят в супермаркета.
В САЩ също е така, но там поне има избор - там има от пиле мляко. Можеш да се храниш само със скакалци ако искаш или само с хайвер и плодовете и зеленчуците са значително по-вкусни, месото също, но хората предпочитат преработените боклуци и във всичко има захар.
Бляк.

В Швейцария храната е като в Германия, но 3 пъти по-скъпа и изборът е още по-ограничен. Лидл там е добър магазин.
В Холандия качеството е малко по-добро, цената е 2 пъти по-висока от цените у нас или в Германия, има само хубава риба и морски дарове като цяло, месото става, но ако цената е над 25 евро/кг. за телешко, пиле ядливо цяло цената е 13 евро за 1 мижаво пиле, но се яде, пилешкото е доста скъпо не знам защо, млечните продукти са ОК, но няма избор - само техните си неща.
В Нова Зенландия храната е като в САЩ, имат вкус и плодове, и зеленчуци, но местната валута поне до преди 3-4 г. беше страшно надценена и 1 хляб беше 5 евро обърнато в евро. Ако живееш и работиш там е ОК, ако си на почивка е стряскащо.

Извод - за да се храниш прилично на Запад трябва да плащаш 1-5 пъти по-високи цени от у нас. Нормално е, стандартът е по-висок. Вкусни плодове и зеленчуци обаче така и не намерих, освен в САЩ, имат си производство хората, но сортовете са много променени от човека, ГМО-то е нещо нормално.

Най-голям проблем на Запад е обаче яденето в ресторанти. Ако там не печелиш стабилно, не можеш да си го позволиш. Повечето хора се хранят 1 път седмично навън, но не по-често и за българите, които сме свикнали да ядем едва ли не почти всеки ден навън е трудно. В България се храня 2 пъти дори на ден навън, това дори богатите на Запад не могат да си го позволят
Хората там ядат фаст фуд навън, защото всичко друго е много скъпо, но и за фаст фуд по-малко от 7 долара/евро не давате за сандвич/дюнер с напитка.
Примерно в Амстердам в нормален ресторант, дори с лошо качество, пригответе 30-35 евро на човек за 1 основно хранене с 2 безалкохолни да кажем. Внимавайте къде сядате. Максималното, което сме давали за ресторант беше в Ню Йорк - 250 долара на човек и ресторантът беше фул, но това беше специален бразилски ресторант, чорескерия.
Рим и Италия са достъпни за хапване, но и там има ресторанти за морска храна, където 300-500 евро няма да ви стигнат
В Германия пицариите са достъпни, има там що-годе достъпни местенца, така както и в Австрия, защото в Австрия хората също се хранят навън и е достъпно в гръцките ресторанти, хърватските....
Общо взето навън има меню с цени, гледайте преди да седнете

Колко пари ходят за храна?
Ами според зависи. Българите масово взимат под средната заплата за страните и затова им ходи повечко пари за храна, а и сме навикнали на хубава храна

Като цяло у нас храната не е толкова лоша, защото нямаме индустриализирано селско стопанство, особено животновъдство - още се намира домашно мляко, масло, сирене, овче месо... плодове и зеленчуци от градините
У нас е глупост да даваш пари за органична храна като има от градините на бабите, което е много по-полезно, защото храната е регионална
Ако човек отдели малко повечко време у нас и пазарува от пазарчета, малки месарнички, рибени магазини и така нататък може за по-малко пари дори от при веригите да се храни уникално добре. Затова и много хора обожават да правят отпуска у нас и руснаците обожават да живеят у нас. Климатът, храната, културата на хранене навън, излизанията, климат и природа ни правят уникална държава за живот.
Извод за мен - живяла съм с удоволствие и в горните държави, пътувам с удоволствие и извън Европа, примерно в Тайланд има също чудесна храна, но за живот България е уникално място и заради храната.
И още за почивка, където в момента е евтино и храна, и всичко и е сигурно - Египет.
Малко се говори за тази страна, но там управляват от няколко години армейците и е спокойно. Супер е точно в момента и ако не сте почивали тази година - проверете за Египет.
Успех

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 722c386d31
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

25.   24, страна Нова Зенландия няма. Оттам нататък просто пропуснах изпълнения ти с фантазии пост.

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 4ea865449d
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

26.   От всички български храни според мен на ниво са само доматите. Не знам защо, но от български домати по-хубави не съм ял. Почти всичко останало е по-добро или поне еднакво добро в сравнение с България, включително и що се отнася за бялото сирене и киселото мляко. Естествено някои неща на някои места са по-скъпи, на други по-евтини. Няма как да търсиш пъпеши, дини и смокини във Финландия или един милион вида боровинки в Гърция. В САЩ както писа някои храната е на двете крайности, или е пълен буклук, от който можеш да се разболееш или има такова разнообразие и качество, че ум да ти зайде, но пък е безумно скъпа. Според мен добро месо има във Франция, Швейцария и Австрия. Това е, което мога да добавя.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 2 месеца
hash: dbe863df82
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

27.   Нищо ѝ няма на храната. Разбира се, контролът е по-голям отколкото в бг, оттам и качеството. Има много по-голям избор на био, веган, глутен фрий и каквото си представиш. Само дето магазините затварят рано и не работят в неделя :)

 
  ...

...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 4b52233382
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

28.   През времето на социализма в България, контрола на качеството на всички хранителни продукти беше много строг, не само за държавните производители но и за частните. Хората можеха да продават собственото си производство, само на пазарите, където тяхната продукция се проверяваше с лакмуси всяка сутрин, преди да започнат да продават. Тогава беше така, за разлика от сегашната каубойска система.

 
  ...
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 4b52233382
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

29.   Каква храна ядеш е изключитело важно, защото от някои храни може да се разболееш а от други да се излекуваш и да си в добро здраве. Защо мислите че малки момичета на по 8-9 години, имат по големи гърди от майките си? Това е от хормоните с които са натъпкани храните. Пестицидите които се използват в цял свят за отглеждане на реколтите, увреждат гените и от там и здравето.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 2 месеца
hash: 6fbb6aa285
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

30.   Автора - Благодаря за ценната информация на 19, 20, 21, 23 и 24.
Към 20 - напълно съм съгласен. Постоянно обиколяме районите на Родопите и Рила с жена ми и все гледаме различни масички край пътя с "домашен био" фасул, мед и каквото още се сетиш. Просто е страшно. Особено на Юндола има едно място, където е меко казано страшно. Различни забрадени жени продават сирене, масло, кашкавал, боб, , масло и какво ли още не. Всичките със съмнителен произход и състав. В момента, в който го погледнеш и помиришеш не знам защо, но мен и жена ми ни хвана страх...
Към 23 - много интересна информация. За къщата на село и ние мислим понякога сериозно. Знам, че това за астмата на детето ви е вярно, защото ние самите в последно време си правим доста неща сами и определено изпитваме положителния ефект върху здравето ни и телата ни. Така че ви разбирам напълно.
Отворен съм за още нови и полезни мнения. Смятам, че темата е интересна и на много други хора.
Поздрави!

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker