Университет в чужбина или в родината? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125906)
 Любов и изневяра (31030)
 Секс и интимност (14812)
 Тинейджърски (22122)
 Семейство (6893)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4810)
 На работното място (3478)
 Образование (7517)
 В чужбина (1735)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19749)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от В чужбина

Университет в чужбина или в родината?
преди: 6 години, 6 месеца, прочетена 2519 пъти
Здравейте!

Тези от вас които са учили в български университет и в чужбина, искам да ви питам какво ви е мнението? Студентски живот, стандарт на образованието, квартира? Аз съм на 19 години и преди няколко седмици започнах да уча медицина в Гьотеборг, Швеция. Живея тук от 5 години, но напоследък ми липсва България все повече и се замислям да се преместя обратно. Да прекарам студентските си години в България за да може евентуално да се преместя обратно. Защото мечтата ми е някой ден да се преместя в България.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 6 години, 6 месеца
hash: b28897fc96
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Ти си луд/а, това ще е най-голямата грешка и ще го осъзнаеш бързо след като дойдеш. Ела на почивка и ще разбереш какво имам предвид. В Турция примерно ако завършилите медицина в България са следвали след 1989 шанса да работят там е минимален, да не кажа никакъв защото все пак и закон има за това. В България идват да следват чужденците които не са били приети в собствените си държави, в ,,държава" като България без каквото и да било реална икономика добрия университет е просто едно фантазия, именно затова тези които искат нещо да направят следват в чужбина. И аз обичам България, но любовта трябва да е обективна, иначе розовите очила ще се счупят и любовта може да се окаже че я няма.

 
  ...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: d26f4d1a01
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Тука няма така лесно да те приемат медицина. И от познати лекари знам, че в тази професия тука е отвратително и все повече лекари напускат България. И тука образованието за нищо не става. Всеки записва само за купоните. И дискотеките са повече от общежитията. Знам също и че по медицинските университети корупцията е огромна. Ако искаш наистина да учиш и да работиш за нормални пари стой далеч от България. И стига с тази носталгия, че не сте интересни. Ела си за един месец и ще видиш как няма да искаш повече да стъпиш тука.

 
  ...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 1b9ee2a683
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ами като за начало нямаш 130 лева безвъзмездно на седмица. И ако я закъсаш, нащяма да можеш да дръпнеш примерно 5000 лева студентски заем, на много ниска лихва, а ОБЩЕЖИТИЯ СА ОТВРАТ И ако закъснели с наема, ще те изтрита на други ден.

За качеството - ами по-назад сме в България. Просто образованието ни не е в крак със света. Не твърдя, че е вярно за всички специалности в България, но за повечето важи. И реализацията след това е... Ами по-лесна е в Швеция. Общо взето, ще разбереш, че в Швеция, особено ако говориш езика, всичко е супер по-лесно и сигурни, отколкото би било в България.

Студентски живот - Зависи какво учиш и с кого се движиш. За доста хора е без паметно нива е и безразборно секс. Но това важи и за двете държави.

 
  ... горе^
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 552abb96da
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   По-добре си завърши образованието в Швеция, а после щом искаш се върни.

 
  ...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: fd2c3cd5f1
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Студентски живот: Има купони, излизания, нови хора, но има и моменти за затишие, скука, еднообразие. Есента и зимата сякаш е по-добре студентският живот, защото повечето хора са си в София, през зимата повече се събираме и излизаме по барове, дискотеки, ходим на концерти, кино. През пролетта и особено лятото всеки е на някъде, лятната сесия е винаги по-тежка от зимната и тогава социалният живот (поне при мен) замира.
Стандарт на образованието: Много зависи от университета и специалността. Аз уча художествена специалност в що-годе добър университет, но като цяло нивото е много ниско, дори при нас дават изпити ей така.
Квартира: Ако си на общежитие, това е плюс за социалния живот. Иначе в някои общежития са доста лоши условията, но поне в София ремонтират вече доста блокове, тъй че се очаква да се оправи положението. Ако имаш финанси за наем на квартира, е по-спокойно, но за средностатистическия студент е почти непосилно, едностайните апартаменти в Студентски град започват от 500 лева.

 
  ...


...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 00e10c5b25
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

6.   Щом мечтата ти е да се върнеш в България, давай! Не знам точно как ще стане преместването от един университет в друг, но образованието по медицина в България е на добро ниво.

Също така ще те посъветвам да не взимаш на сериозно прекалено негативните коментари за родината ни. България обективно не е "най-добрата държава за живеене", не че съществува такава държава, но това не означава, че животът тук е лош. Аз преди няколко години обмислях всякакви държави, в които да емигрирам. От Норвегия до Нова Зеландия. В крайна сметка реших да остана в България. Защото няма друга място като у дома.

(18М)

 
  ... горе^
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 8c972c4f70
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   Давай! Бъде смела и докажи, че може да се върнеш в България.

 
  ...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 1d18b1c8b7
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   Учих 2 години във България. Образователната система е все калпава както при средното образование. Накрая се отказах и записах в уншверситет в чужбина където и завърших. Западното образование (без испанското и партугалското) е в пъти по-добро а и е по-признато като марка. Братовчедка ми е мед сестра и завърши в Русе. Сега живее във София и практикува от години. Все пак, това че си на 19 и че първото нещо което прочетох от поста ти е 'студентски живот' ми наби на иглички на очите че не си се наживяла и искаш именно забавление. Знам че маже ученето да ти идва много а и евентуално самотата. Във Гьотенберг знам че има много българи, (включително и просяци от България - имаше и скандален документален филм на Миролюбя Бенатова по БТВ за тях). Аз докато учех в чужбина учех, работех и се бях фокусирал върху добиване на опит по специалността. Други си правеха кефа, а след кято завършихме си чешеха езиците. Или си крачка напред или назад. Еднато за сметка на другото. Медицината е сериозна професия и престижна - наистина престижна и да кажеш че си медик на Запад е статус. Учи според мен, седни си на задника и изтърпи трудностите. После ще пожънеш което си посяла. Ще израстнеш и повече. Във България 'ученето' е ясно. Шепа са тези които наистина излизат кадри. Другите присъстват на лекции, минават изпити (ако не да плащат и рушвети за тях).

Ти си знаеш, защото ти жънеш каквото решиш да посееш.

Успех!

 
  ...
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 8c972c4f70
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

9.   Според мен всички, които хулят България и възвеличават чужбина са като в приказката "гладна кокошка просо сънува". Аз съм роден в чужбина, но сега в България ми харесва повече.

 
  ... горе^
преди: 6 години, 6 месеца
hash: 82748a4dc1
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   9, има една приказка - на съседа тревата е по-зелена

 
  ...

...
преди: 6 години, 5 месеца
hash: 828877308a
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

11.   Коментиралите явно говорят на сляпо без да знаят как реално стоят нещата в медицинските университети. Медицинското ни образование е на много високо ниво и се признава в цяла Европа. А чужденците идват тук, защото за техните стандарти тук е много по-евтино, въпреки че таксата им е 7000 евро на година. Всички те обаче след като завършат се връщат в родните си страни (повечето са от Великобритания), защото там лекарските заплати започват от 5000 евро/ паунда месечно. За сметка на това образованиео в чужбина е изключително скъпо. Да не говорим за квартири и други разходи. Щом идват от страни като Великобритания, Франция, Германия и тн правете си сами сметката. Относно корупцията - има я абсолютно навсякъде. Изобщо не си мислете, че в чужбина е нещо различно. А и в крайна сметка знанията ти ще си проличат. Никой няма да вземе на работа некадърник без значение от дипломата му. Все пак това е лекарска професия. Така че, който си плаща рано или късно ще остане без работа. A доказателство за качественото ни образование са стотици български лекари, които практикуват в престижни лечебни заведения в Европа, САЩ и Канада. Моля некомпетентни лица да не заблуждават хората.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net