5. Здравей!
Ще ти кажа повече за Дания!
Първо - Лятото слънцето не изгрява в "след 9", а цяло лято си пече още преди 06:00, като най-рано изгрява в 04:27, но реално е светло още от 03:30 сутрин, а залязва в 21:57, но е светло до 23:00.
Най-късият ден в годината е 21 декември, където слънцето изгрява в 08:37 и залязва в 15:38, което прави деня почти 2 часа по къс, от този в България, на този ден. От ноември, до фервруари, дните са по-къси от тези в България, като най-осезаемо е от средата на декември, до средата на януари, поне за мен. Ако бъда честен, предпочитам периода март-ноември, д го прекарвам в Копенхаген, а не в София.
Второ - Офицалната валута е датска крона, но е трудно, да я видиш, защото всичко живо ползва карти или Mobile Pay (апликаци, която ми позволява, да пращам пари, на други хора с апликацията). 1 датска крона е равна на 0. 26 български лева.
Не може спокойно, да сравняваш цените в България и Дания, защото докато едно излизане в ресторант в България, ще ti е около 20 до 30 лева на човек, то е важно, да се знае, че заплатата на човека, който почиства ресторанта, след като го затворят, верочтно в по-висока от тази на главният готвач в средно добър ресторант в София. Казвам го, защото е малко трудно, когато хората сравняват с цените в България. Добави и 1001 такси, положението става още по-объркано. Най-ясно, мога да покажа раликата в заплащанетето, като ти кажа, че заплатата на служител в McDonald's в Дания, в мометна е около 130 кр. или 34 лева на час. Да, един служител там, взима 11-12 пъти повече. А нощната смяна, получава по 190 кр, или около 47 лева. Да, при двете, ще платят около 37-8% данък, но общо взето, трудно ще видиш "работещи бедни". От друга страна, няма да видиш и много "неработещи богати". Не, че и там няма класа, седяща на наследстените имоти, акции, връзки и кариерни пътища от дядовците си, но някак си, не са толкова "нагли", че да се перчат.
Заплащането е много.. вариращо.
От една страна, имаш чужденци, работещи гадни работи, за нещо от рода на 28-30 лева на час, от друга, в "чистотата" получават по 50 лева на час, като имат разни "бонуси", безплатни процедури и подобни, стига, да са в проф. съюз.
Храната в Дания е по-скъпа от тази в България, но не с много, не и в магазините. Трудно е, да разграничиш "бистро" от "ресторант", защото всички се стремят към висок стандарт.
Има разни "гостилници", където даваш 130 крони и ядеш "на коерм", но им кажи, че му викаме шведска маса, за да се посмеят. Има няколко вериги ресторанти (не, не са като McDonald's) където можеш да поръчаш 3 курса за 225 кр., а виното е само 120 кр. отгоре, като казвам само, защото на повечето места е поне 400 кр.
Но средно, очаквай, да дадеш едно 650 кр. (170 лв. ), за 5 курса, вино и кафе на тръгване.
Жилища - Ако изключа ненормални скъпите квартали, цените варират нещо от рода на 2500-4000 кр, за стая, като по многостаините апартаменти, излизат по-евтино на на квадрат, но не с много. Общо взето, цените на наем и на излащане са доста близки, като има "таван" на това, колкоможеш да искаш за дадено жилище. В момента, аз изпащам по 6300 за двустаен апартамен, със сметките, което си е добре.
И пак за заплати - 110-115 кр на час за общи работници, най-често поляци без език (включително английски), без умения, дошли "на гурбет", но тук говорим за мизерно ниско заплащане.
Средната заплата е някъде около 220 кр на час, като няма толкова големи ралики, между един и друг сектор, както има в България. Например, един учител в гимназията, не взима 4-5 пъти по-малко, от един програмист в голяма чужда софтуерна компания.
До тук с цифрите.
Нека ти кажа, повече за Дания - хората са различни, доста по отпуснати и смешното е, че те ни мислят, за "студени", но "ядосани". Докато в България е национален спорт, да гледаш "лошо", а да гледаш "умно", се смята за форма на снобизъм, то в Дания е обратното, но и двете са еднакво просташки.
При датчаните е важно, да си гледаш кефа, но и да не пречиш на другите. Прието е, че когато говориш с хора... говориш. Питаш ли някого нещо повече от "Как е", рискуваш 5 минутно обяснение, на което, ако откажеш, звучиш като задник. Все пак, ти попита!
Другото е, че за помощ се пита и не се отказва, но да се "дава" се счита за грубо.
Освен това, всеки гледа да го кара полека, да си е с приелите и да си живее живота. Хората стават приятели, покрай общи интереси и страсти, а не покрай пордължителна близост. Тази "студенина", всъщност е по-скоро опит, да не си вреш носа в чуждите работи. До такава степен е така, че повечето къщи и апартаменти нямат пердета. Все пак, неучтиво е, да зяпаш другите.
В сексуално отношение... са сравнително разкрепостени. Облечи се добре, усмихвай се - все ще си намериш партньор за вечерта и на другия ден, никой няма, да те "съди".
Другото е, че рядко ще видиш хора, които прекаляват със скъпите вещи. Да, дори и 12 годишните са с последния iPhone, но и 82 годишните са така. Ако се похвалиш с "нов телефон", ще има много вдигнати вежди. Ако се "изрежеш" с някое ферари на улицата, веднага следват шеги, за размера на оная ти работа. Не очаквай, че в магазин или ресторант, ще те обслужат първи, па ако ще и президент да си. Уважението и равенството е важно.
През лятото е съвсем в рамките на нормалното, да отидеш в някой парк, да легнеш на тревата с приятели и да... се насмучите с бира в 3 следобяд, а после, да отидете в някой ресторант и бар, защото нямат точо дискотеки, като нашите.
А институциите - ами работят. Корупцията е преследвана и наказвана. Тук за 20000 кр, които са нищо пара, за хората отгоре, се гонят министри, само при съмнение! Няма я тази пародия с имунитети и прочие.
Ами това е!
|