Има ли и други, които съжаляват, че са учили в чужбина? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125170)
 Любов и изневяра (30822)
 Секс и интимност (14743)
 Тинейджърски (22097)
 Семейство (6832)
 Здраве (9834)
 Спорт и красота (4795)
 На работното място (3411)
 Образование (7476)
 В чужбина (1724)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1783)
 Други (19562)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от В чужбина

Има ли и други, които съжаляват, че са учили в чужбина?
преди: 1 година, 4 месеца, прочетена 1265 пъти
Или по-скоро в грешната страна? Преди вече доста години отидох да следвам в Нидерландия. За съжаление тя беше пълно разочарование, не искам да си спомням за ада, който преживях там.

Първо, тя дори не беше от първите ми избори (Дания и Швеция), дори обмислях Австрия, Германия или някоя бивша соц страна като Словакия преди нея. За Дания и Швеция изпуснах сроковете, обаче и хайде да е западна страна, но не Англия, че е много скъпа и NL беше логичния избор. Но когато следваш разума много патиш понякога, нищо, че сърцето ти крещи "недей! ". Аз буквално се разревах като разбрах, че ще уча в NL. Без причина, но явно нещо в мен знаеше.

Искам да попитам хората, които са живели или посещавали Нидерландия и Дания или Швеция по какво се различават хората и живота в Ниската земя спрямо тези в Скандинавия и в частност в тези две държави в които трябваше да уча? И в Дания и Швеция ли са такива злобари като нидерландците?

Нека се включат и хора, които също са избирали между няколко страни. Съжалявате ли за избора си ако сте направили компромис като мен? Иска ли ви се да бяхте избрали различна страна или университет?

Реве ми се като се сетя, че можех да уча в Дания или Швеция вместо в Нидерландия. Без да знам как точно изглеждат градовете в трите държави, в моето съзнание като се споменаваше която и да е от тях изникваха образи, които сега със стрийт вю видях, че повече пасват на шведските и датските градове. Ами много по-красиви ми се виждат Копенхаген и Стокхолм от Амстердам дето малките улички и тротоари са в паваж от тухли в същия тъмно сивкаво-червеникав цвят. Че и покривите им са обикновено със сиви керемиди, а повечето в Дания и Швеция са с нормалните червени керемиди или медни с или без патина. Холандия като цяло е много по-сива и монохромна като архитектура от тях двете.

Да, знам, че Швеция в последствие се напълни с терористи и от хубава страна стана дупка, но може би щях да хвана последните й дни като сравнително безопасно място за пътуване.

Догодина там ще е Евровизия, но ме е малко страх да отида с това горене на Кората тази година. Плаче ми се като се сетя, че не изчаках 1 година да кандидатствам отново, а се хвърлих на силно рекламираната по разни образователни панаири NL. Рекламират се силно в България, а отношението им към българи е ужасно, направо противно.

Има ли и други учили в чужбина, които никога не биха се върнали в страната, в която са били или само аз се прецаках така жестоко? Стресът там все още се отразява на здравето ми. Study abroad from hell.

Надявам се поне външната прилика на шведите и датчаните с нидерландците да не предизвика пост травматичен стрес у мен, защото много ми се иска да видя тези две страни, където можех да уча, но не отидох. Дори и да не са рай, сякаш душата ми знае, че там щеше да ми е в пъти по-леко и добре от колкото в НиЗката земя.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 1 година, 4 месеца
hash: 84b71b78c3
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Ти вместо да се радваш, че си се махнал от тая кочина. Намерил, па премерил.

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: d6406519b2
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Мисля че трябва да се научиш да мислиш по-прагматично. Нищо конректно не описваш в темата си. В Холандия било ад, ама ад от какво по-точно и от кого, никаква конкретика. Единствено разбрах че холандците били лоши, ама защо, и какво конректно са ти направили, не се разбра.

Според мен имаш още да узряваш за живота. Ако имаш предвид за това че северните народи са по-студени, това са си приказки, които чуваме също като приказките че българите сме бай ганьовци. Естестено че човек трябва да се научи да си слага филтър и да отсява, преценява информация сам, и спрямо конкретния индивид, който стои насреща му. Генерализирането на един народ е именно генерализация, и тя важи за общия случай.
За да живееш щастлив живот, трябва да гледаш конкретиката на нещата. Всичко е много по-съвкупно и сложно, от това, което ти го представяш. Ако досега не разбра нищо, от това, което ти казвам, защото ти звучи абстрактно, ще ти го представя с примери.

Например, няма никакво значение дали си завършил(а) в Дания, Холандия, или Англия. Има значение какъв характер си изградил(а), какви ценности имаш, какво обкръжение търсиш, какви работни умения имаш, какви цели имаш. Ако житейските ти мотиви са правилни, независимо къде се намираш, ще успееш.

И все пак важно уточнение е - и завърши ли, имаш ли диплома от мястото, където учи? Ако отговорът е да, е нужно да се потупаш по рамото и да оцениш постижението си, което не е малко. Това ти отваря врати и много възможности за реализация, в чужбина, както и в България ако специалността има почва в страната.

Проблемът не са ти държавите, а вътрешната настройка. Също така, да учиш в чужбина също ти помага за това да се научиш да работиш в екип, както и да придобиеш трудови навици, и самодисциплина, ако разбира се учиш усърдно, и го завършиш. Ако просто отиваш да си се разхождаш някъде, отишъл си с грешните мотиви.

Това, което ти описа са външни фактори, но те нямат общо с твоето бъдеще. Естествено че обстановката в северните държави няма да е като в България, първо тяхната култура и манталитет са коренно различни, и второ, естествено че за тях ние сме все едно по-нисши, както ако дойде някой от Африка в България, така и ние бихме гледали на него. Но тук идва моментът в който първото впечатление се опровергава, ако зад националността ти (в която впрочем няма нищо лошо и срамно, а целенасочено са ни промити мозъците, за да се срамуваме че сме българи), ти покажеш че имаш капацитет, талант или нещо друго, заради което да те уважават. Тоест зад първото впечатление, винаги има и второ, и то вече се базира на нещо реално, което си ти като индивидуалност.

Западът е станал крайно материалистичен и разбирам за това, което говориш, но това не пречи човек да живее пълноценно, ако просто разбира всички процеси, които се случват в живота. В Запада има класи, и хората общуват с теб ако имат интерес, изгода от това общуване. Там има йерархия, и ако ти не се вписваш сред тях, ще се чувстваш като натрапник. Но реално ако беше започнал(а) работа в Холандия, и имаше добри доходи, пак можеше да си си щастлив(а) и да намериш приятели, може би други чужденци. Не ти е нужно да се вписваш във всеки кръг от хора, важното е да гледаш вътре в себе си първо, после навън.

Също така, и да добавя че ако действително си успял да завършиш успешно в Холандия, нямаш никаква причина за съжаление, това е абсурдно. В България надали щеше да получиш това образование, което си получил(а) там. Ако в България, твоята специалност има търсене, може да се преместиш обратно, така веднага ти изпада и проблемът с вписването, интеграцията в обществото.

Иначе на въпроса по темата, не искам да давам много лична информация, но разбира се, че не съжалявам че съм учила в чужбина, даже напротив, много се радвам, защото това ми помогна да изградя характера си и мирогледа си по начин, по който не бих могла ако никога не бях излязла от зоната си на комфорт. Също така, не съм усещала неприязън, враждебност или расизъм от местното население, и като повечето българи, и аз съм общувала повече с българи и други чужденци, но не съм го чувствала като пречка. Просто винаги съм знаела че разликите в манталитета си ги има, и съм гледала фокусирано върху собствените си цели, вместо да мисля дали Ханс или Данс ме смятат за ганьовка, или не. Всъщност никога не ми е пукало кой какво си мисли. Дори не знам какво са си мислили.

Така че фокусирай се да изградиш бъдещето си, да работиш нещо, което те удовлетвотява и не се впечатлявай толкова от въшни фактори. Нищо не ти пречи да посетиш страните, които искаш, а ако толкова искаш да живееш там, не разбирам каква ти е по-точно пречката щом си учил в Холандия? Нали с диплома от там, пак можеш да си намериш работа в Дания да речем? Мисля че много си ограничаваш мисленето, сякаш всичко е загубено с един избор, когато си бил на 19. А реално това е изборът, който ти помага за всички останали избори... Абсурдно ми е такова тип мислене... прекалено много негативизъм.

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: a8b2c6e49f
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Може са си учил в чужбина, ама нивото ти е потресаващо. Толкова си неориентиран. Учил ки, какъв ти е проблема. Митало, заминала. Живот е избор и това е ТВОЯТ избор. Като не искаш, не отиваш. И за какво ужасно отношение към българите, като и там както навсякъде е пълно с всякакви националности. Соло бедните горички българи дискриминирани. Те от Африка идват, от арабски държави, само българите ощетени. Четох някаква момиче за проблем с разпрезелетието на стаите в апартамента, които са си наели студенти, леле такава злоба и такъв противен манталитет и съответно не я приемали, е как ще я приемат, хората имат други обноски, българите все важна и нацупени и после дискриминират ме. Гледай си живота, какво анализираш и сравнявяш. Какъв е смисъла? Доброволто си го избрал и сега ревеш.

 
  ... горе^
преди: 1 година, 4 месеца
hash: c6d68702a0
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Мен ме приеха в Холандия, заминах, стоях 1 година и се прибрах. това беше преди 11 години. Не ме изкефи. Аз бях е Айндховен. Като цяло не лошо градче, но просто не е мойто. Хората са лицемерно услужливи и приятелски настроени, но всичко е на повърхностно ниво. В 10 часа града се изпразваше, всичко затваряше, само на центъра работят до 02:00. Но мойта квартиеа бешв на майната си от центъра. 1 час с колело до ценгъра, 1 час до униветситета с колело. Един ден вмесго на лекции просто се качих на самолета за София хахаха
Първите дени едни чернилки ме обраха и ми взеха колелото, добре, че не носех много пари, бяха в картата. Обиколих повечето градове, готино е, университета имаше добра база определено. Има хора от цял свят, но истината беше, че не бях готов да замина преди 10 години. Не си мисли, че Дания и Швеция са нешо кой знае колко различно. Западните култури много си приличат, образованието в Европа и базитв са много еднотипни, всички са на добро ниво. Замини ще видиш различен начин на живот, аз примерно и сега не бих заминал за Холандия в никакъв случай.

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 8d008656a9
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

5.   Нидерландия, Дания и Швеция са една раса - скандинавци.
Не съм бил в нито една страна, но по морето в последните години е пълно с турсти и от трите и ми прави впечатление, че се държат все едно са си у дома, но там едва ли биха си позволили и половината простотии, които правят у нас... С любезното съдействия на спящ- бдящата родна полиция.
Бил съм по работа в Белгия (Флемански окръг, който е населен с холандци и предимно се ползва холандски) и като гледам по снимки, градовете в Западна Европа са еднотипни като от Матрицата. Предполагам и хората са същите ботове. Не е кой знае каква разлика.
Швеция може да се е напълнила с терористи, но Холандия се напълни с мафията от цял свят. И двете не са оферта, поне според мен.
Няма страшно, и в Белгия е същото отношението. Там просто са малко по-прикрити понеже съжителстват и с французи и малко са се поуравновесили манталитетите в държава - микс от Южна и Северна Европа.
За учене не знам, но за работа са еднакъв чеп. Според мен много се фокусирваш върху миналото, а реално няма смисъл от това. Живей в настоящето и си прави планове за бъдещето. Използвай всичко научено там и се опитай да си подобриш живота, тук или където си решиш, но само не фетишизирай разни държави и етноси, защото навсякъде има по някоя простотия, която е трудна за преглъщане от обикновения човек.

 
  ...


...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: a503b13230
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Аз учих във Франция и- не, не съжалявам. Останах да работя тук и летните отпуски си ги прекарвам в Южна Франция...

 
  ... горе^
преди: 1 година, 4 месеца
hash: a0ff7d1f09
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

7.   Хахахахаха, какво изобщо да ти кажа.... 20 и половина години живея в Амстердам. Прави си изводите!

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 2b4c794b3b
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   2 ще ти кажа конкректно - в Холандия почти всеки местен, който срещнах ме мразеше от пръв поглед, освен това тялото ми приемаше тяхната храна като отрова. Чак в блоница влязох с много странна диагноза, надбъбречните жлези решили да спрат да произвеждат кортизол. А като се върнах в България си ми беше нормален.
И в други страни бях, там си ми понасяше храната. В Холандия докато бях през ваканциите се връщах тук в България и се оправях що-годе физически, но като отивах там ставах по-зле отново. Но най-вече злобните местни хора бяха основния проблем. Мразеха ме от пръв поглед, в друга страна не ми се е случвало. В една дори местните ме приемаха прекрасно, по-добре и от българите в България ме приемаха там.

Най-странното е, че ме напъва да заплача като се сетя за Мальмо и че можех да живея там, за пропуснатото време.

Мислих да напиша книга за патилата си там, описвайки всичко, но не мога да измисля нескандално заглавие. Хрумват ми все не много приятни за нидерландците неща като "Моето време в нацисткия концлагер, наречен Нидерландия", "Посетих Холандия и разбрах колко мразени са били евреите в Германия", но ще предизвика международен скандал.

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 2b4c794b3b
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   5 не е така, холандците не са Скандинавци.

 
  ... горе^
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 2b4c794b3b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

10.   4 а как родителите ти приеха отказването ти? И на мен не ми допадна, не беше моето, но някак си си навих на пръста поне да завърша там. Не знам дали имаше смисъл да си съсипвам здравето сред народ, който ме мрази масово обаче.

 
  ...

...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 2b4c794b3b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

11.   А някой ще обясни ли защо гърцике и испанците са толкова агресивни, нали уж в Южна Европа всички били топли и добрички? За мен и те са мега злетаци, най-добре се разбирах в чужбина с румънци, унгарци, словаци, поляци. Повече и от колкото с българите всъщност като се замисля.

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 995b129a40
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

12.   Не разбрах защо не се споменава Германия? И покрай изброените екзотични държави се сещам за един откачалник, който постоянно си фантазира за живот в нестандартна чужбина - гледа снимки и филми и си създава измислен свят. Ти ли си бе, психар?

 
  ... горе^
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 878623171f
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

13.   Повечето им университети са просто машина за пари. Учат се едни отвлечени глупости... като завършващ юрист дипломната му работа да е "Космическо право". Просто нямам думи!!! И да, още едно време гласуваха и спряха приемането на тогавашната конституция на ЕС /която беше нещо много по-добро от сегащния ДФЕС/, именно защото не бяха доволни от разширяването на ЕС и "деленето" на благата с други държави. Винаги са си били такива, обичат да получават безплатно, но нищо да не споделят с другите. Но пък и помисли колко цигански кланове с проститутки имат там, кражби на скъпи возила и всякакви други ей такива нещица, ръководени от български банди, и нормално е като чуят българин, първо да се чудят що си бял и дали пък не си някакъв измамник...

 
  ...
преди: 1 година, 4 месеца
hash: 866bca9696
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

14.   Номер 5 - Нидерландия НЕ Е скандинавска държава. Единствените скандинавски държави са Норвегия, Швеция и Дания. Дори и Финландия не е, въпреки, че изключително много хора го бъркат.
И второ, расите са само 3 – индоевропейска, негроидна и монголоидна. Никъде няма раса скандинавци. Тези банални глупости се учат по география в 5-ти клас.
Иначе авторе, не знам какво очакваш от живота ти в чужбина, аз от целия текст не разбрах нищо, сериозно. Ако имаш някакъв конкретен въпрос, аз живея в Дания, мога да помогна поне с препоръка какво да правиш.
Аз в Холандия съм ходила само на почивка, не ми хареса и двете държави нямат нищо общо поне чисто от туристическа гледна точка.

 
  ...
преди: 1 година, 3 месеца
hash: 9aa6763419
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

15.   Учих в Шотландия... ами напоследък се замислям, че може би е трябвало да уча в България, сигурно щях да науча повече. Тука студенстките години наистина са най-добрите ти години, за разлика от на запад... явно ме хваща кризата на средната възраст щом се замислям за това вече, но както и да е, то вече е минало и съм завършила в чужбина, не съм имала възможност да започна друго висше като някой хора.
Накрая се върнах заради брекзит и ковид. А не ми се иска да ходя в нова страна пак и всичко да започне отначало... но като цяло не се получи да остана. Просто все едно съм урочасана и всичко върви против мен там.

 
  ... горе^

...
преди: 1 година, 3 месеца
hash: ecb506e503
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

16.   Момиче, аз уча и живея в Холандия. Искам да остана в тази държава, защото всичко ми допада. Каква омрази ми говориш, че си получила от местните. Пълно е с двойки, съставени от холандец и чужденец плюс местните си осиновяват африкански и азиатски деца. Кви глупости ми говориш за омрази. ПО СКОРО ТИ ИЗЛЪЧВАШ ОМРАЗА. Обърни внимание на отношението си момиче!!! Аз живея там и се разбирам напълно с холандците, а в същото време слушам българи за обиждат холандци, испанци и много други народи.

 
  ...
преди: 1 година, 3 месеца
hash: 6206c9c4fa
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

17.   В чужбина се ходи да се учи, ако ще се остава там. Иначе е напълно безсмислено да го правиш и после да се върнеш в България. Повечето добри позиции у нас са запазени за парашутисти и връзкари. Дори и в международните компании е така. Изключения има, но са малко и е много голяма вероятността да "върхът" в кариерата ти да е кол център или тип секретарска длъжност в някоя компания с никаква заплата. В същото време търговски представител или регионален супервайзър, който даже не е ходил в университет и има някакво средно по милост ще взима доста повече и то без изобщо да се напъва. Аз съм завършил в България, но това за "лудия студентски живот" е доста широко понятие. Да, една част наистина живеят точно така, но това са безкрайни напивания до безпаметност, някъде примесени с наркотици. Накрая вместо да излезеш от университета с някакви знания и умения, ти излизаш алкохолик и наркоман, който не е способен да работи даже и елементарна работа. Аз лично така и не попаднах на нормална среда в университета. Повечето бяха директни използвачи и лицемери, а друга част от по-свестните мислеха само за пиене нон-стоп, което също е тъпо. Чак в четвърти курс се запознах с няколко човека, с които можеше да говориш нормално и да се забавляваш. Да не говорим, че университет в България е пълна загуба на време. Иначе, наистина на запад я има тая престорена любезност, но хората като видят, че си сериозен и честен с тях го оценяват. Повечето, разбира се. Идиоти има навсякъде. У нас е точно обратното. Повечето гледат само как да те изпързалят и преметнат. Докато имат полза от теб се мазнят и са ти първи приятели. Свърши ли ползата обаче, просто забрави за тях.

 
  ...
преди: 1 година, 3 месеца
hash: b56c15b735
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

18.   Не, не точно, макар да не живея в странта, в която завърших. Поживях извеснто време, но ШИБАНИТЕ ИМ ДАНЪЦИ, както и псотоянните далавери, котио са ми нужни, за да имам стандарта, който би трябвало да имам с 16000 лева заплата, просот ме умориха. Искаш ли да чуеш върховна простотия? Магазинерката си одокарава 6500 лева. След данъците и остават 4500. Обаче като я накачулят с помощи за жилище, майчински, стипендия (някак си се води и студент), нашата отива на 7500-8000 лева чист доход. Аз изкаравах 16000 лева, ама оставаха със 7500. Щях да стана и аз магазинерка, ако имаше чалъм.

 
  ... горе^
преди: 1 година, 3 месеца
hash: 2b4c794b3b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

19.   Трябваше да посетя страните, където обмислях да уча на екскурзия сам за ден-два-три. Да поразгледам, походя по улиците, да се повозя на градски транспорт, да понапазарувам в супера. Да видя дали ми допада обстановката и дали с местните сме една порода. Така човек може да види дали наистина едно място си струва. Да, ще кажете, че едно е да си турист, друго е да живееш там, но това е вярно само за някои места. Има места, където още от първите дни усещаш тежка енергия и не се чувстваш добре. Наскоро бях в Германия и тя е такова място. Разбира се никога не бих се върнал там дори като турист, но поне вече знам, че и за работа няма да кандидатствам там. В момента в който влакът премина в Австрия тягосното чувство ме напусна, тя е с много по-привлекателна за мен енергия от Бавария.

Автора

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker