1. В Интернет има всичко! Вместо да си въобразяваш разни неща, отиваш на сайта на СУ, избираш от менюто "Прием", след това "Прием за образователно-квалификационна степен 'Бакалавър' и 'Магистър' след средно образование", после 2 пъти чукваш "Балообразуване" и вече си избираш по факултети и специалности.
Накрая стигаш до следния линк:
https://goo.gl/nvNyCb
и виждаш директно балообразуващата схема. А тя е, че първият компонент на бала (с коефициент 3) е изпит по химия ИЛИ матура по химия ИЛИ изпит по математика I или изпит по математика II ИЛИ матура по математика. Която и да е от тези 5 оценки да имаш, ти можеш да образуваш валиден състезателен бал. Ако не ти се ходи на изпити по химия и математика, можеш да държиш матура по едното, или по другото, или и по двете!
Другият компонент от бала (с коефициент 1) е оценката ти по химия от дипломата за средно образование, а ако си държала матура по химия, то задължително се взема оценката от нея.
Та от теб зависи как ще си разпределиш силите - дали ще се представиш добре в училище и после ще се справиш с изпита, или ще наблегнеш на матурите, ще изкараш добри оценки там и ще кандидатстваш направо с матура...
Примерно възможна е следната комбинация: ако имаш отличен успех по химия в училище и математиката ти върви - стягаш се, изкарваш една силна матура по математика (примерно 5,60) и повече изобщо не се занимаваш с изпити по химия и математика. Балът ти ще е: 3 х 5,60 (от матурата по математика) 6.00 (оценка по химия от дипломата) = 22.80 (от макс. 24). При това положение влизането ти е почти в кърпа вързано, без много-много зор и без да даваш по 30 лв. за изпит (и без да се подготвяш за изпитите...).
Системата е така измислена, че силните ученици и тези, които са положили старание при матурите, да могат да се освободят от изпитите. А тези които са спали по време на средното си образование - съответно да имат шанс да се стегнат и да се подготвят за изпитите.
Освен това някъде към Нова година СУ издава книжка със заглавие "Наръчник на кандидат-студента", където с много примери и обяснения е дадено всичко. Има дори примерни задачи и тестове от изпитите по съответната дисциплона.
Ако решиш да държиш изпити пък има (безплатни) подготвителни курсове, провеждани от университетските преподаватели, на които можеш да се запишеш.
|