1. Съжелявам, че аз трябва да съм човекът, който го казва, но има причина да не намираш много за специалност Статистика в СУ. Това е защото е вече закрита - випускът от 2016-та бе последният.
Алтернативите ти са приложната или чистата математика, които покриват почти същия материал, който покриваше статистика, плюс-минус някой друг предмет (лесно се наваксва).
Сега, аз следвам във ФМИ и мога да изложа добрите и лошите страни на факултета.
Лошите първо: много зависи на кого ще попаднеш при конкретния предмет. Можеш да попаднеш на добър преподавател, можеш и на пълен мухъл. Като цяло, скъсват по математика, дори и когато не ти трябва (частни диференциални уравнения ти няма да решаваш в практиката посмъртно). Преподава се като по съветско - с учебници, където по-страшното е да разбереш написаното, отколкото да решиш задачата. Понякога (увод в програмирането) ще ти се преподават пълните идиотщини, които са изначално грешни.
Добрите: ФМИ си е мястото за математика, каквото статистиката всъщност е. ФМИ СУ: не ФМИ ПУ, не ТУ, а ФМИ СУ. Толко. Няма друго място, където по-добре да има математически дисциплини, това мога да гарантирам. В много западни университети статистиката се претупва през нищото - малко линейна алгебра, половин ДИС, вероятности 101 и толко - това ти е математическата основа. Това е масова практика на запад, която е вредна и слава Богу не е навлязла тека още: във ФМИ все още се учат матечатическите основи, които ти трябват ако наистина желаеш да разбираш материала (и какво правиш), а не просто да си поредната маймуна, която се учи на Excel от YouTube.
Сега, на въпроса ти дали статистиката има бъдеще. Да, при това навсякъде. Все повече и повече влиза модата да се трупат данни (Big Data му викат на таз глупост) и да се очаква някой магически да им каже нещо верно. Статистиката лежи в основата както на научния метод, така и на голяма част от разработвания изкуствен интелект. доста алгоритми ползват статистически методики.
Надявам се, че английският не е проблем. Ще представя неща, които ще са ти нужни:
- напиши в Гуугъл R project и си изтегли платформата. Това е основния инструмент на статистика - R е най-мощния набор от готови функции и пакето, всичките ръководени от неговия компютърен код, който статистикът може да притежава. Вземи, разцъкай, забавлявай се с него - безплатен е напълно.
- Поинтересувай се от анализ (диф. и интегрално смятане демек) и от линейна алгебра - това са ти основите, над които после ще надграждаш. По ДИС си има учебници, но има един Calculus Made Easy (в Гуугъл се намира безплатно), който е буквално най-лекото влизане във висшата математика въобще. Когато минеш въпросния (той е лесен), можеш да прегледаш една книга, тя се казва Understanding Analysis от Stephen Abbott и ще ти обясни много от тънкостите в анализа, които ФМИ няма да спомене. След това, вземи и научи Principles of Mathematical Analysis от Rudin - това е библита по анализ в свеовен мащаб. Тези книги няма да заместят учебниците от ФМИ, но е важно да ги имаш.
По линейна алгебра можеш на първо време да прочетеш Linear Algebra Done Right от Sheldon Axler - подходът там е педагогичен и не е същия като във ФМИ (така че пак не замества), но ще ти даде разбиране за предмета на едно доста по-дълбоко ниво отколкото розовия учебник на Сидеров и Чакърян (той не е лош, но не е добре написан, а по нуго ще учиш). Ако текстът на Axler ти се стори тежък, опитай с Linear Algebra: Step by Step на Singh. Но наистина, схвани тази алгебра, защото е централна.
Като си готов с основата на линейната алгебра (вече си минал Axler и Сидеров/Чакърян), започни с матричната алгебра, тя е обобщение на линейната. Книгата библия по въпроса е Matrix Algebra from a Statistician's Perspective на David Harville. По-пълна от нея няма. Можеш да вземеш и тези на Searle или Gentle, аз харесвам тази, защото съдържа много резултати, където другаде ги няма.
Не на последно място, трябва ти теория на вероятностите и математическа статистика. Учебникът на ФМИ е... особен. Аз познавам един от авторите и той е много добър преподавател, но книгата им е... непосилна освен ако вече на знаеш наизуст функционален анализ, нещо което няма да си стигнал. Препоръчвам доста съвременната Probability Theory: A Comprehensive Course от Klenke и Mathematical Statistics от Jun Shao съответно. И двете ти дават всичко.
Доколкото до R:
Discovering Statistics Using R от Andy Field е супер, можеш и много други книги да намериш (R се позва от статистици, така че всяка книга си покрива код и статистика). Научи се на тоз език, защото ти е основен за работата.
Накрая, спокойно, всички тези книги (и други) ще ги получиш безплатно - bookzz. org
Изборът ти е добър, статистиката е супер. Тя си е основно математика, така че дали на дипломата ти пише математика или статистика, няма голям прас.
Съветът ми е да се отнесеш сериозно и наистина да заобичаш вероятностите и (математическата) статистика. Не за друго, но както с програмирането, където за 3 месеца обучават и взимат на работа, така и може някои да назубри 10 формули и да цъка на Ексел. Бъди компетентен кадър, някой който не е лесно заменим.
|