Споделена история от Образование |
Психология в Пловдивски университет
преди: 2 години, 1 месец, прочетена 716 пъти
Здравейте!
Много ще се радвам на коментиращи, на които темата им е близка и такива, които са завършили въпросната специалност в университета, а ако е в друг, моля да посочите кой.
Питането ми е дали в университетите в България и конкретно ПУ при изучаването на специалността се залага на coping skills (копинг стратегиите/ уменията за справяне), не зная как точно се превеждат. Иначе казано техники, които се прилагат след като си получил тревожност, натраплива мисъл и т. н., примери за такива техники: контролирано дишане, ледени кубчета и др.
Въпросът е породен от личната ми ангажираност с обсесивно-компулсивното разстройство, при което категорично не се препоръчват подобни техники за редукция на тревожността, тъй като вместо да помагат, те се оказва стават част от цикъла на ОКР под формата на компулсии, същото е валидно за тревожността като цяло. Международната ОКР фондация препоръчва като златен стандарт за лечението му терапията "Излагане и превенция на реакцията" - Exposure and response prevention. За това и ми е интересно дали са застъпени въпросните coping skills, тъй като ако започна да уча психология, те ще са възприемани по-скоро като нещо вредно от мен, понеже дори при обикновена тревожност, те се оказва дават сигнал на мозъка, че действително е имало заплаха, което в бъдеще прави тревожността по-силна.
Благодаря предварително за отговорите!
|