Бакалавър в България или Чужбина? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125085)
 Любов и изневяра (30799)
 Секс и интимност (14732)
 Тинейджърски (22093)
 Семейство (6823)
 Здраве (9826)
 Спорт и красота (4794)
 На работното място (3407)
 Образование (7474)
 В чужбина (1721)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1783)
 Други (19536)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Бакалавър в България или Чужбина?
преди: 2 месеца, 29 дни, прочетена 361 пъти
Здравейте, тази година ми предстои да завърша и леко се колебая къде да ходя да завърша висше. По принцип съм се насочил към специалност МИО (Международни Икономически Отношения), а като резервен вариант - лингвистика (какъвто и да е език, не ме бърка особено). Намерих си малко университети в Европа, а за България гледам или Стопанската Академия в Свищов, или Великотърновския Университет. Бих искал да чуя мнения за цялата работа, критиката също е добре дошла, просто съм в дилема и ми е леко трудно да се ориентирам, така че насоки ако имате - давайте насам. Положителни или не - нека да ги чуя. Благодаря предварително!

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 месеца, 29 дни
hash: 2dab3a66cb
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Според мен - много по-важно е къде ще си направиш магистратурата или PhD (ако тръгнеш в тази посока), отколкото бакалавърската... Тя има значение само ако плануваш да приключи с нея.
Най- вече има значение за създаването на контакти в съответните среди, които по-късно ще ти помогнат да участваш в международни проекти по темата.

 
  ...
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: b9b53006c6
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   В чужбина естествено.

 
  ...
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: da45355888
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ако знаеш добре езици и имаш пари, отивай веднага в чужбина. В България не си струва особено образованието. Тази година завърших бакалавър в Търново за учител по български и немски. Миналата седмица започнах работа в едно училище. С една дума казано не съм доволен хич от качеството на обучението.

 
  ... горе^
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: d1a35433a0
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   За тоя тип специалности няма особено значение. Ако можеш да си позволиш учене навън без това да ви съсипе финансово - отиди. Ще видиш малко свят, цивилизация, интересен опит.

 
  ...
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: 0f6289ac80
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

5.   Да ти го кажа така - в България нивото на образованието е много ниско. Казвам ти го отговорно като човек, който е завършил специалност, която се води тежка, във време, в което се учеше много повече от сега. Имах възможност да вкуся и от западния тип образование и определено разликата е огромна. В западния модел висшето образование е като ходенето на училище, постоянно трябва да учиш, да разсъждаваш, имаш домашни, тежки изпити, които не изискват само назубряне. В България всеки трети е с отлична диплома и големи претенции, а в общи линии не знае нищо по специалността си. Ако имаш финансовата възможност, заслужава си да учиш в чужбина. Относно лингвистиката - след това ще имаш възможност за адекватна магистратура, след нея можеш и докторантура да направиш, да правиш изследвания. За МИО нямам впечатления, не познавам хора, завършили точно тази специалност нито у нас, нито в чужбина, но за лингвистиката определено не си струва в България.

 
  ...


...
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: 6298d30456
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Малко си позакъснял с тази дилема.

 
  ... горе^
преди: 2 месеца, 29 дни
hash: e53a14caa2
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

7.   С тези специалности и в чужбина да учиш ще се върнеш да работиш в кол център ако нямаш връзки.

 
  ...
преди: 2 месеца, 28 дни
hash: 939e46b8d9
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   Преподавател съм в български университет, айде ще го напиша - преподавател съм в ТУ-София.

Избирай чужбина!

 
  ...
преди: 2 месеца, 28 дни
hash: 0eb84b09a9
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   За тези специалности няма смисъл нито в България, нито и в чужбина. За МИО ако имаш връзки да те уредят на държавна работа има смисъл. Ориентирай се към практически специалности.

 
  ... горе^
преди: 2 месеца, 28 дни
hash: 9d61d12fba
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

10.   Учи в държавата, в която искаш да работиш. Всяка държава си прави законодателството така, че е е най-лесно да се реализират миналите през нейната образователна система. Това важи и за България, между другото.
Чуждестранната ми диплома привлича вниманието на работодателите, но и беше административна пречка за някои позиции в България. Пазарът на труда също е свързан със специалностите, които се изучават в съответната държава или дори град. Ако завършиш в чужбина, и после се върнеш в България е възможно въобще да не можеш да си намериш работа по специалността. И обратното също важи. Само с българска диплома може да имаш ограничени възможности да си работиш по специалността в друга държава и да ти се наложи да изкараш поне една магистратура в държавата, в която искаш да работиш.

По отношение на изживяването, студентският живот и качеството на образованието, да, в чужбина има по-добри университети. Имам опит от университет във Великобритания и от СУ. Студентският живот във Великобритания беше динамичен, забавен и пълен с интересни преживявания. Материалната база, преподаването и академичните възможности бяха страхотни. СУ беше чиста загуба на време. Страшно умрял и нулева полза от обучението. Прекъснах още първата година.

 
  ...

...
преди: 2 месеца, 27 дни
hash: 4796bd4f7f
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

11.   В университет се ходи по три основни причини: 1) за купона; 2) за контактите; 3) за дипломата. Ако е за знанията - няма да ги намериш и на двете места, само ще пръснеш пари и ще си загубиш времето. Ако е за купон - чужбина е по-добрият вариант според мен. За контакти и диплома - зависи къде искаш да се установиш след това. Съотношение цена-качество - определено България.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker