Защо хората ходят да учат в чужбина? По-добре да си останат в България - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125522)
 Любов и изневяра (30909)
 Секс и интимност (14777)
 Тинейджърски (22106)
 Семейство (6870)
 Здраве (9864)
 Спорт и красота (4804)
 На работното място (3440)
 Образование (7495)
 В чужбина (1730)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1786)
 Други (19644)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Защо хората ходят да учат в чужбина? По-добре да си останат в България
преди: 1 месец, 18 дни, прочетена 688 пъти
Мисля, че само сред българите има такава мания по ученето в чужбина. Тук едва ли не всеки втори ученик отива там. Но според мен не е никак разумно. Как може 18 годишен тинейджър, който няма никакъв опит в живота да реши да ходи да пилее парите на родителите си в чужбина и да рискува собственото си благополучие? Това го има само в България, говорил съм с хора от Румъния и Сърбия, там повечето си остават у тях. Вижте какво имам предвид, от една страна става дума за пари, за много пари. Знам хора които теглят кредити само, за да могат децата им да отидат в някакъв второкласен университет. Това не е задължително Харвард или Кеймбридж. На Запад е пълно с третокласни университети и колежи, коите за местните са нещо посредствено. Но нашите като чуят чужбина, всичко автоматично е Харвард и Кеймбридж. Знам хора отишли да учат в най-елитния университет в Германия - ТУ Мюнхен и след две години от многото сложности се преместват в Хохшуле Мюнхен, което дори не е университет. Тоест какво се оказва? Вероятността да си прецакаш образец в чужбина е доста висока.

Хората правят определени грешки чисто от липсата на достоверна информация или опит. Как може да си избереш правилния за теб университет по снимки онлайн? Ами никак, всичко се свежда до маркетинг, затова идват в училищата университетите да си раздават брошурите.

И пак за финансите - да, само се харчат парите на родителите, които пък разбират още по-малко и са готови да повярват на розовите приказки на децата си. За да учиш в чужбина трябва да заделяш поне 500 евро за квартира, която се намира също така изключително трудно и единствено на място. Как ви се струва? Единствения случай в който парите не са фактор е ако има стипендия, но хората които знам със стипендия са единици.

Другият проблем са очакванията. Откъде знаем, че човек като отиди в чужбина няма да се разочарова и да си прецака всичките студентски години? Какво правиш ако те сложат само с местни? Как се общува, когато ти тепърва свикваш с езика им. Освен, ако не изглеждаш много добре и не си супер самоуверен, ще ти е доста трудно да се социализираш. Или знам хора, които са били сложени да учат само с араби и китайци. Как ви се струва подобна компания?

Да, някой ще каже, че го правят за образованието или защото в България е зле. Значи, образованието в чужбина пак казвам, няма гаранции, че ще е по-добро. Това си зависи от специалността и университета. Понякога мога да се съглася, друг път не. Що се отнася до качеството в България, то то е зле защото всички умни и що годе читави отиват в чужбина. Представете си колко по-висока щеше да е конкуренцията тук, ако всички които отиваха в чужбина, оставаха в България. Това не означава че човек ще трябва цял живот да живее в България. Даже може да отидеш след това да учиш в чужбина. Но вече като много по-опитен и знаещ с какво иска да се занимава човек.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 1 месец, 18 дни
hash: 78d6838259
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

1.   Хаха разсмя ме, честно. Не знам мъж ли си или жена, нито на колко години си. Доста наивно разсъждаваш. Само ще ти кажа, че най-малкото на любимата ти България толкова много ВУЗове не са й необходими, нито има реализация за толкова висшисти. Тези ВУЗове са хранилка за доста връзкари. Цели кланове си изкарват стажа там. Затова не ги закриват. Пътуват си по света на държавни разноски и може би около 10-15% от хората там разбират от наука. Обаче самочувствието им стига до тавана! Работих на такова място и мога много да споделя, но това е достатъчно. Въпросните мързеливи и некадърни какво качество на образованието ще ти дадат? Съгласна съм иначе само за едно нещо с теб. Това, че в чужбина не всичко си заслужава да се учи и не навсякъде. Но тук идва важният момент с реализацията след завършване. В развитите страни (защото съм живяла и работила в такава) ВУЗовете не са "фабрика за висшисти или печатница за дипломи". За разлика от тук. Там се съобразяват с нуждите на пазара на труда. Най-малкото ученето там ти помага да се социализираш и интегрираш в тяхното общество. Ще останеш там и ще си уважаван. Това е смисълът. А тук като си българин с бг Диплома какво те чака? Не всеки мечтае да е ИТ, лекар и инженер. Това смятам да направя и съжалявам, че досега не съм. Но няма проблеми там възрастова дискриминация няма.

 
  ...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: a51c66b16c
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

2.   Ти сериозно ли? Отвори джобса и виж само какви обяви има - сервитьорка, складжаджия, кол център, и айти. Нищо лично към позициите на хората от изброените горе, но не може всички хора да са айтита. А относно другите изброени, не всички издържат, а и не трябва в 21. век всички останали да работят постоянен тежък труд, вдигане на тежко и тн. Трябва да има и хора с професии, разбира се. В България реализацията е само ако си с техническа специалност, айти, или другият тип реализация в кавички, на хранилката. Друго няма. Не се заемам да казвам в проценти, ама айде една голяма част от позициите са фиктивни, тоест българинът почти не произвежда нищо. Тази държава е фиктивна. Единствените, които реално работят са тези в бизнес парка за чуждите американски фирми и това са хора в сферата, посочена по-горе. Само една професия ли съществува според теб, и да не говорим че ако всички станат програмисти, това ще намали драстично заплатите. Представи си един клас от 30 души, всеки решил да стане програмист.
Най-разумното решение за всеки млад човек е да инвестира в себе си, и да се опита да се реализира в Европа. Проблемите, които ти изреждаш са свързани с личната амбиция на изброените индивиди от теб, а не с възможностите на Запад. И да, тези мързеливците, които не са учили и в Бг, няма да им се получи на Запад също, но това не е свързано с възможностите, които Европа предлага, а със самия човек. За това конкретно нещо мога да се съглася с теб донякъде, че такъв човек трябва да е откровен със себе си, и по-добре да научи някакъв занаят и да си седи тук, или поне да имигрира с някакво друго умение (например майстор), за да му се получи.
Аз не виждам кой нормален човек ще иска да остава в тая държава, освен ако не е айти или на хранилката. Имам досег до млади хора, и всичките плануват да заминават, и действат по въпроса. Всяко сторено зло (геноцида над българите) си носи последствията. Бг проститутките накрая ще управляват само родата си, баба си и стринка си. Последствия винаги има. А справедливостта може да идва късно, но идва точно навреме.

 
  ...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 4666816089
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

3.   Животът е опитност, да учиш в чужбина е чудесно, но е прекалено масово, и после инвестицията не си заслужава. Защо? Завършил прово в Испания какво да прави с него в България, работи в кол център. Друга работи в преводаческа агенция и на превод на акт за раждане и плащат 4 лв., а ученето в чужбина струва хиляди. Всеки да си живее както иска.
Аз съм в чужбина и моето дете избра дуално образование работа и учене, масовите офис професии, никой не е с университитско образование. Защо? Ами, защото не е нужно. И тук не визирам касирка, банков консултат, офис служители всякакви включително и такива на по-високи позиции. Моето дете на 20 завърши дуалното си образование, ще продължи да учи, не е точно университет, в. момента дохода му е 44 000 Е на година, не ми виси аз да плащам, както масово родителите в България изненадват, но не на, а на 25 дори. Фирмата ще плати продължаващото образование, но пак казвам не е заветното вИсшу, което е абсолютно излишно, но в България да си кажем има висше образование, а реално колко струва този разход и след това каква е възвращемостта никой не смята. И тази мания за шефове, иначе си никой, да не говорим за "срамни" професии, като електричар, дървоселец. Наш приятел в България завърши електро в ТУ и сега работи в еликтрофирма, правят табла, опъва кабели, къде по света някой е студент 6 г. за да работи такава работа? Никъде. Абсолютно грешна визирам, с остарели модели. Брокери по света учат за да работят това, в България ги назначават и учат в движение, пълен непрофесионализъм и невежество.

 
  ... горе^
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 33e5462434
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

4.   О, моля те! Държава, в която надника на плочкаджия е половин месечна заплата на учен в БАН, не ми я хвали. Румъния не била така. Румъния не е бг, само да кажа.

На въпроса. Елементарно - защото алтернативата е да останеш в бг и да бачкаш за поредната мутра за 1500 лв. Дори да си поредния забит в мрачното и сиво софе, пак масово ще взимаш 2 к, от които половината ще даваш за наем.

Всичко, което каза, важи с пълна сила и даже в повече за България. Какво образование ти дава дори уж елитния ТУ София примерно или УНСС, да не говорим за Мики Маус университети като Свободния във Варна или Земеделския в Русе, каквито на практика са 90% от университетите?

И по-важното какви възможности за реализация имаш в бг с бг образование? В бг дали си чистач на кенефи или доктор, често заплатите са почти едни и същи. Даже най-платени са бачкатори като плочкаджии и тираджии, чиито месечни заплати са като годишните на учени в БАН, за какво да говорим повече?

"Представете си колко по-висока щеше да е конкуренцията тук, ако всички които отиваха в чужбина, оставаха в България. "

Оха, работодателите щяха да потирват ръчички. Няколко пъти повече гладни и съответно няколко пъти по-ниски разходи за заплати. Подобни доводи изтъкват хора, които си нямат хал-хабер как работи икономиката и в частност пазара на труда. За да можем да даваме хляб на няколко пъти повече хора, трябва да имаме икономика, производство, висока производителност, която се постига с ноу-хау и иновации.

Това е все едно да кажеш, че ако в Занзибар, където земята се копае с мотики, а не с трактори, отидат 1 млн трактористи, ще цъфнат и вържат. Ами не, няма да цъфнат, защото нямат трактори. Напротив - ще имат още 1 млн копачи без работа.

 
  ...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 74a5dd4170
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

5.   Защото когато завършиш нещо в българия 99% от дипломмите не се признават от работодатели нито в бг нито в чужбина, защото не са престижни. А диплом от третокласен уни в чужбина се признава и в чужбина и в бг. Пък и младите искат да са възможно най далеч от контролиращи родители

 
  ...


...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 076640f59e
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Мисля че темата ти е глупава и начина по който разсъждаваш, също. Вярно че има много снощи, които си мислят че чужбината е кой знае какво и едва ли не всичко е елитно (живея извън Бг от 20 години и знам какво е първокласен и третокласен университет тук), но си мисля че е много важно за един човек, особено млад, да излезе извън родината си и да види свят, без значение дали е българин, румънец или финландец. Да общува с други хора, да опознае различна култура. Това е ценното. Иначе все едно да си от някое отдалечено село и цял живот да си живееш там. Познавам доста европейци, дори не българи, които никога не са напускали родното си място, дори на екскурзия не са ходили извън страната. Ами какво да ти кажа, ограничени са, главите им са пълни със стереотипи и глупави предразсъдъци. Естествено познавам и софиянци които никога не са ходили дори до Сърбия или Румъния и при тях е същото. Само предразсъдъци и това което им кажат по телевизията, нямат собствено мнение.

Видните български поети и писатели и изобщо интелигенцията (говоря за истинската, миналата, не за настоящата Ентелегенция) са били в чужбина за да опознаят културата и да научат нови неща. После са се завърнали в България обогатени със знания.

А ситуацията която описваш, да отиде млад човек в чужбина да учи без да говори грам от местния език, е просто нереална. Аз такива хора не познавам. Всички са възпитаници на езикови гимназии в България. Или са учили езика предварително. Няма как да отидеш да следваш в Германия без да знаеш немски.

 
  ... горе^
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 498b1088df
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

7.   По-голямата част не знаят защо го правят. Под това да отидеш, да учиш в чужбина, аз разбирам, да го направиш с цел да получиш солидно образование и след това да градиш кариера и да се развиваш там в чужбина, а не да се върнеш в България и да мрънкаш, че имаш образование от западен университет и си на една и съща позиция и заплата с някой, който не знае какво е завършил и прекарал студентнството си в пиянстване по чалготеките. В България дипломата от Хайделберг, Кеймбридж и Оксфорд е със същата сила с дипломата от УНСС, НБУ и ЮЗУ. Ако искаш да работиш в България, се запиши в някой от гореизброените и ще получиш същата диплома за смешна сума на семестър. Знания в огромна част от случаите няма да получиш, но така и така в България не се ценят знания, а познанства, роднински връзки, схемаджийство и похот.

 
  ...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 03b430af14
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   Не сте в час. Вече не е такава мания да се учи в чужбина, както беше преди години.

 
  ...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 0cab11fe6d
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   По принцип в Европа няма смисъл от учене. Обаче изобщо не си прав, че е българска само мания. Имам роднини немци. Всеки с малко заделени парици гледа да изпрати детето в Щатите.

В университет се ходи за връзки. Ако ще се връщаш тука, наистина няма смисъл.

 
  ... горе^
преди: 1 месец, 18 дни
hash: 45211d6804
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

10.   Хората го правят с цел образованието да им отвори възможности за високоплатена работа и добри доходи там.
Освен това на много хора вече им писна от живота в България и нищо чудно, че поощряват децата си да учат и да живеят в чужбина.

 
  ...

...
преди: 1 месец, 18 дни
hash: e6b35ab917
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

11.   Всеки е свободен да ходи където иска. Животът си е негов. Мина онова време, когато българите бяха закрепостени тук.
А колко са добри българските университети говори факта, че в топ 1000 няма нито един български. В Турция са 13, в Гърция 9, Румъния и Сърбия по 2.

 
  ...
преди: 1 месец, 17 дни
hash: 954969b9a6
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

12.   Защото се надяват да останат там.

 
  ... горе^
преди: 1 месец, 17 дни
hash: 7a293c924b
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

13.   Отишла съм да уча в чужбина, защото така съм решила. Не съм харчила ничии пари освен тези, които съм си изкарала с честен труд. Години по-късно се гордея с 17-18 годишното си аз, което е взело това решение. Пожелавам ти хубав живот и да се въздържаш малко повече от некомпетентни заключения! :)

 
  ...
преди: 1 месец, 17 дни
hash: 03bf6d58e3
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

15.   Аз мисля, че повечето ходят да учат в чужбина магистърска степен, а не бакалавърска. Аз затова се отказах. 4 години в чужбина си е къде-къде по-скъпо от 1 или 2. Не, че и тук ми беше евтино - бях в Американския.

 
  ...
преди: 1 месец, 16 дни
hash: cf7f997316
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

16.   По презумпция смяташ, че всички, които учат в чужбина харчат парите на родителите си, което е грешка само по себе си. Много по-висок процент от учащите в чужбина изкарват парите си сами, работейки почасова работа (да, в западна Европа е възможно да изкараш месеца с 2-3 смени на седмица). Докато в България общакът е 40 лева и живееш с още 2-ма души. А в България много трудно да намериш почасова работа. Повечето искат да си минимум 2 на 2, по 12 часови смени и не работата да се върти около университета, а обратното.

Относно живота - много по-добре е да се следва в чужбина, защото се развиват качества като самостоятелност и поемане на отговорност. Не визирам младежите, на които им пращат по 2 000 евро техните, те нямат и нужда от образование.

 
  ... горе^

...
преди: 1 месец, 16 дни
hash: 8fa51cc941
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

17.   Автора

Нищо лично ама се научете на четене с разбиране! Аз изрично съм написал, че става дума за това къде до учиш, а не къде да работиш или живееш! След като завършиш в България кеф ти Австрия, кеф ти Испания, кеф ти Малдивите

Като толкова искате да се заяждате си намерете различна тема. Тук е място за сериозна дискусия.

Според мен масовото учене в чужбина е неоправдано и унищожава нивото на българското висшо образование. Неоправдано е, защото хората ходят единствено с цел престиж и екскурзия. И също така защото мама и тате са повярвали на розовите приказки на децата си. Унищожава местното образование, защото просто не остават заинтересовани студенти в университетите. Да съгласен съм, че държавата трябва да затвори 90% от университетите, но това пак е проблем на хората, че няма политик, който да го направи.

 
  ...
преди: 1 месец, 15 дни
hash: 78d6838259
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

18.   Авторче, ти май не схващаш, че повечето са с идеята да останат там, където отиват. На кого харчат парите няма значение. И между другото много от тях теглят студентски кредити, щом ти е толкова важно. Какво ме интересува какво ще стане с България? След като на България не й пука за мен. След като тук си обречен, ако не си от "нашите". Университетът там ми е билет за по-сносен живот. Кое не разбра? Тук остават "да учат" такива с уредени топли местенца или подарени бизнеси от техните.

 
  ...
преди: 1 месец, 12 дни
hash: 080ec13ec9
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

19.   Повечето не отиват там с идеята да учат и после да се приберат, а с идеята да останат, да започнат работа и да се прибират в България само по празниците. Е, ако това е целта, много по-лесно ще ти е да си намериш прилична работа, ако имаш диплома от местен университет и ако междувременно си научил езика и си създал полезни връзки, отколкото да заминеш на 25, без език, без един познат и с диплома от университет, който никой не е чувал. Да, може да си учил в треторазряден университет, но поне си научил езика и евентуално си ходил на стаж в местна фирма още като студент, а не си господин Х, който преди 3 дни е кацнал на летището и още не знае къде се намира. Е, как мислиш ако тези двама човека кандидатстват за една и съща позиция, кой ще изберат?
И изобщо това, че 90% от заминаващите за чужбина щели да се върнат е градска легенда. Връщат се само хората, които тотално са се провалили или хората със сериозни лични причини (примерно сериозно болен роднина). Другите хич и не смятат да се връщат.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net