Защо вече и уни преподавателите се очаква да са пчелички - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125868)
 Любов и изневяра (31021)
 Секс и интимност (14809)
 Тинейджърски (22120)
 Семейство (6890)
 Здраве (9878)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3473)
 Образование (7515)
 В чужбина (1733)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19740)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Защо вече и уни преподавателите се очаква да са пчелички
преди: 1 месец, 2 дни, прочетена 449 пъти
Прочетох обява за университетски преподавател и едва ли не изискванията са повече да бълва доклади и проучвания и да търси финансиране, по народному казано да проси пари от спонсори. И почти никъде не се споменава за преподаване.

Това е отвратително, направили са дори хората на науката работни пчелички тип The Office, които по цял ден да висят на компютъра и да си развалят очите и кръста и да тракат като гламави по клавиатурата.

Има ли изобщо вече позиции почти само с преподаване? В чужбина явно не. У нас и да има, заплащането е доста зле.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 1 месец, 1 ден
hash: 4a889a6506
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

1.   Навсякъде по света професорите са мениджъри на научния екип и се занимават с административни задачи. Кандидатстват за финансиране (просят пари), определят кого ще назначат или приемат на стаж в лабораторията им и от време на време преподават. Научната работа я вършат студентите и докторантите.

Иначе, оплакването за висенето на компютъра не го разбирам. Преподаването предполага работа с компютър - подготовка на лекции, презентации, изпити, оценяване, служебна кореспонденция. Стоенето пред аудитория на живо е през по-малката част от времето. Всеки, който някога е преподавал, независимо в какъв контекст, е наясно, че подготовката за урока е не по-малко важна от провеждането му.

 
  ...
преди: 1 месец, 1 ден
hash: 7c12008a92
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

2.   Има позиции с преподаване, защо да няма? По ЗРАС обаче трябва да имаш определен брой публикации на година, те влизат и в рейтинга на университета, а също и подлежиш на атестации през няколко години.
А търсенето на финансиране не е само от спонсори, а е писане на проекти по разни програми. Така има финансиране и за университета, и хонорари за теб, и пътувания в чужбина, така че е добро решение.

 
  ...
преди: 1 месец, 1 ден
hash: 28b36026e2
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

3.   Защото искахме демокрация. В демокрацията се гони автономност, а в това липсва държавата.
Така всеки университет не гони качество, гони най-много пари. Това става с много студенти, което пък значи че се пуска всичкия негоден материал в горните курсове, защото си плаща и ни трябват неговите пари. Ако го скъсаме на 3-4 изпита, студента ще реши че това не е неговото и ще спре да плаща. Ще е разочарован и ще каже на свои приятели също толкова големи капацитети, че в този университет са скапаняци и нищо не става от тях. А университета не се цени по кадърните кадри и никой не му пука за тях, пука му за бройката.
От там да си учител не се изисква кой знае какво, имаш програма и лекции на палърпоинт, презентираш ги и след това имаш на изпита да набиеш всичко над 3 като успех. Така че следва другото ниво декани, прекори и тн администрация. Тези хора знаят че нищо не правят, знаят и че даскалите нищо не правят, но знаят че някак трябва да се изкарат пари за да са гладки нещата.
Това става в няколко стъпки.
Първата е да се намерят спонсори на катедри, което значи частни фирми в сектори близки до специализираното обучение, с идеята че тези фирми спонсорират дадена катедра, в замяна на информация за добрите студенти, които евентуално биха могли да започнат работа във въпросните предприятия.
Втора: Уж като практически занимания студентите безплатно да извършват някаква дейност, която е финансирана от фирми с цел по евтин Труд. Така студентите взимат 6-ци, знаят че докато избутат няма да бъдат скъсани на изпит, а катедрата или индивидуални лица от ръководството на университета прибират не малко суми.
Има и още няколко сценария все в този тип като Еразъм, разни програми с държавно участие и тн.

И всичко това е много весело и хубаво, докато установиш че цялата държава така работи. И че ако ти се наложи да влезнеш в болница несай си Боже, ско нямаш кинти си направо приключен.

 
  ... горе^
преди: 29 дни, 19 часа
hash: eff59682d4
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

4.   До 1 - Не е задлжително, да е на компютър...

 
  ...
преди: 28 дни, 14 часа
hash: 02d6d527c1
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

5.   1 а университетите, особено в България тогава защо плащат толкова малко като един преподавател има повече задължения от колкото един административен служител в министерство или частна фирма?

 
  ...


...
преди: 27 дни, 12 часа
hash: 2310de5a86
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   В западните университети отдавна вече никой не може да си представи как се преподава без компютър. Имат презентации за всяка лекция, лекциите се записват и могат да се гледат от студентите през онлайн системата на университета, качват се и всякакви допълнителни учебни материали, които се актуализират редовно, студентите предават всички домашни, репорти и курсови работи през системата, там се качват и оценките. Студентите комуникират с преподавателите чрез имейли, така че всички са онлайн ежедневно. Пак си имат лекции, упражнения и комуникация на живо, но не разчитат само на това.

В нашите университети, дори и най-престижните, въпреки че имат онлайн система, все още има преподаватели, които правят всичко на дъска и на хартия. Притеснителното е, че често използват материали, които са подготвили като са започнали да преподават преди десетилетия. Може би, ако преподаваш математика на първи курс, не е проблем да даваш задачи, измислени преди 40 години. Правилата за диференциране и интегриране не са се променили оттогава. Обаче, за природните и социални науки, както и по теми, свързани с икономика, бизнес, медицина, право и други динамично развиващи се сфери е абсурдно да рецитираш пожълтял учебник от соца. Очаква се, че си разработваш и актуализираш уроците и задачите, така че да помагаш на студентите да развиват знания и умения, адекватни за съвременната реалност. Това изисква достъп до актуална информация, която се достъпва и обработва с компютър.

 
  ... горе^
преди: 26 дни, 17 часа
hash: eff59682d4
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

7.   До 6 - Имах преподавател, който преподаваше Adanced Cоmputer Science на бяла дъска и позлваше компютъра за презентации. Да, ако се налагаше, да се програмира, щеше да ни покаже код и прочие, но предпочиташе дъската и като ни караше, да решим дадена задача, винаги изкарваше някого да напише нещо. Казваше, че е добре, да се пише на ръка. Последно го видях на курс по машинно обучение, точно огато Apple бяха пуснали iPad 13 инчов модел с писалка. Позлваше писалката, за да пише, но след известно време го разкара. Винаги ни караше, да излизаме пред класа, за да решим някаква задача. И колкто странно да звучи, от него научих много повече, отлколктоо от вискчи мастър кодъри гурута, дето бяха толквоа напреде, че ни караха да позлваме VIM, просто за да сме по-бавни от тях...

И просот казвам, че човекът, който ни преподаваш "най-компютръното", висеше най-малко по компютрите. Беше с доктурантура по компютръни науки, но освен преподаване, другата му дейност беше... малка ферма с около 30-ина овце и няколко крави.

 
  ...
преди: 17 дни, 10 часа
hash: 048449000e
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   Университетски преподавател съм и все едно слушам 99% от колегите си. Бил съм в университети по програми по целия свят от САЩ, Европа до Китай. Когато бях в Илинойския университет имаше 4 Нобелови лауреати по икономика и колко учудващо, те не преподаваха, часовете им ги караха разни докторанти, защото те работеха и водеха екипи по над 50 човека и научни проекти за милиони. Българските преподаватели, те само преподават, те не четат, не пишат статии, за какво да се хабят с проекти, междувременно нямаме университет в топ 1000. Не знам с какви представи си за заплатите, но доцент с 20 год. стаж взима поне 5 бона, разбира се далеч сме от заплащане сравнено даже с Централна Европа, но не са много професиите заплатени с 100 лв за 45 минути(горе долу правим 50 часа месечно). В сума ти направления няма индексирани български списания, защото никой не му се занимава(а от това падат много пари). Ако великите умове само преподаваха щяхме още да живеем в пещери. Един колега в момента води национален научен проект за половин милион.

 
  ...
преди: 16 дни, 14 часа
hash: 4e2930d4d5
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   Aвторе, зависи в какъв университет си. В чужбина и конкретно мога да ти кажа за Канада, където съм завършил университетите се делят на три категории: research universities, primarily undergraduate universities и comprehensive universities. Сам се сещаш, че в първата категория изследователски университети се набляга повече на изследвания и публикации, докато във втора категория, където имат основно бакалавърски степени се набляга повече на преподаването. Но, при всички случаи е добре да се публикува от време на време, дори да не го изискват от теб. Аз преподавам в частен университет в Швейцария и от мен се изисква само да преподавам, но аз самият публикувам поне веднъж годишно по 1 академична статия и на 4-5 години книга.

 
  ... горе^
преди: 16 дни, 3 часа
hash: 282875802c
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

10.   8 5 бона, но постоянно реват как им плащали малко? !

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net