Споделена история от Образование |
Какво ви е мнението за БГЦПО Стара Загора
преди: 11 дни, 37 мин., прочетена 105 пъти
Българо-германски център за професионално обучение (БГЦПО) е държавно предприятие и има няколко клона в няколко града в България и е най-голямата немска инвестиция в България. Бюрото по труда работи с този учебен център.
В този учебен център завърших курс по заваряване и една от 4-те технически специалности след завършване на техническа гимназия за машинен техник. Този учебен център ме тласна да стигна до тук и да запиша инженерна екология и курс по електротехника към друг учебен център във Варна. Невероятни бяха всички преподаватели, но и аз имах желание да се науча. Много хора не бяха на този курс, за да се научат, а само да вземат дипломи, но това няма да го коментирам.
Финансирането за тези курсове към БГЦПО е изцяло държавно към бюрото по труда, с европейски пари в рамките на този учебен център, докато за ЦПО-то във Варна си платих за курса, но за сметка на това бях само единствен курсист и нямаше групичка и това ми даваше възможност да тормозя преподавателя с инженерни въпроси, отговорите на които записвах в тетрадка, а даскалът се късаше да пише на дъската разни изчисления и формули. Чак не е очаквал, че ще проявя такъв интерес, въпреки че трябваше да говори само за електрически инсталации, каквато е и темата на курса.
Платеното и самостоятелно обучение е по-добро, защото на всяка лекция тормозех преподавателя с 20 инженерни въпроса, докато ако бях в БГЦПО Стара Загора нямаше да ми отговорят на 20 въпроса всеки път, като например как се изчисляват трансформатори, мотори, къси съединения, резонансни вериги, усилватели, инвертори, изправители, измервателни уреди за капацитет и индуктивност, как да превърнем монофазен в трифазен токи обратното и др., защото не влиза в учебния материал за курса, а се учи в технически университет.
Интересното и новото сега за мен е как стоят нещата с курсовете към университета? Всеки университет си има център за професионално обучение (ЦПО). За да се запишеш обаче на такъв курс трябва да имаш висше образование или да си студент последна година. Точно към такова ЦПО може да изкараш и курс за учителска правоспособност. Точно за това кандидатствах. Но тук едва ли ще обучават само мен като във Варна, а ще трябва да се събере групичка. Ако беше само мен да обучават, отново съм си подготвил въпросите. Като е групичка не става този номер с въпросите :).
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 9 дни, 20 часа hash: f7660caea0 |
|
1. Курсовете в ЦПО към университетите обикновено са насочени към студенти и завършили, които искат допълнителна квалификация, и както каза, там се събира група, което понякога затруднява дълбокото индивидуално обучение. От друга страна, груповият формат позволява и обмен на опит и знания между курсистите, което също е плюс. Мисля, че е страхотно, че продължаваш да се развиваш и търсиш начини да задълбочиш знанията си, независимо дали това е платено обучение или безплатно. Това показва голямо желание и амбиция, които са много важни за всяка инженерна кариера.
|
|